Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kamera Admira 16 A1 Electric - regulace otáček aj.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: po říjen 29 2018, 12:41    Předmět: Kamera Admira 16 A1 Electric - regulace otáček aj. Citovat

Opravuji tuto kameru, konkrétně motorový pohon, který má stabilizaci otáček odstředivým kontaktem.
Po vyčištění kontaktů, promazání ložisek a výměně proraženého kondenzátoru funguje regulace obstojně, uchometricky stabilní otáčky i při zátěži. Snad jen při nejnižších otáčkách pro 8 FPS to cuká, někdy zastavuje, ale to se doladí.
Protože odstředivý kontakt spíná přímo zátěž, samozřejmě tím pádem jiskří a budí jisté pochybnosti o spolehlivosti. Přidělávat tam regulaci plně elektronickou se mi tam nechce, protože bych na původní přepínač rychlosti musel nabastlit přepínání pro novou regulaci.
Ale napadlo mě vložit tam tranzistorovou regulaci, kdy bych pro její řízení využil stávající odstředivý kontakt, čímž by se to zespolehlivilo. Tzn. odstředivý kontakt by spínal a rozpínal tranzistor, který by spínal a rozpínal motor. Takže žádné jiskření a přechodový odpor. Návrh takového obvodu ale nebude triviální, protože by měl mít jisté tlumící účinky, ale zároveň nezhoršovat stabilizaci.
Něco podobného měl ale magnetofon Tesla Uran, myslíte, že mám principiálně vyjít z tohoto zapojení, nebo znáte něco vhodnějšího?

Na obrázku jsem rozkreslil schéma elektrické části kamery. Můj kus ale má chybějící prodrátování a není mi jasné, k čemu tam slouží ten 68 R. Při připojení napájení přes něj se motor nerozběhne. Nevím, jaký tam měl význam.

Další záhadou je pro mě malé plastové pouzdro umístěné zcela nahoře v prostoru hledáčku. Vede z něj drát, ale ten není s ničím propojený. V pouzdru mohla být malá baterka pro napájení CdS expozimetru, ale v kameře žádný není... Co to může být?



schéma.jpg
 Komentář:
 Velikost:  59.88 kB
 Zobrazeno:  389 krát

schéma.jpg



IMG_7806.jpg
 Komentář:
 Velikost:  150.81 kB
 Zobrazeno:  411 krát

IMG_7806.jpg



IMG_7807.jpg
 Komentář:
 Velikost:  218.82 kB
 Zobrazeno:  394 krát

IMG_7807.jpg



IMG_7808.jpg
 Komentář:
 Velikost:  191.76 kB
 Zobrazeno:  396 krát

IMG_7808.jpg



IMG_7809.jpg
 Komentář:
 Velikost:  200.01 kB
 Zobrazeno:  392 krát

IMG_7809.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nakadah



Založen: Oct 06, 2013
Příspěvky: 1320
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po říjen 29 2018, 14:17    Předmět: Citovat

Ta plastová krabička v kanálu hledáčku je indikátor chodu kamery, tlumeným zeleným světlem to osvětlovalo hledáček, když kamera správně jela. Žárovka uvnitř zhasla, při příliš velkém odběru ze zdroje a nebo pokud už byl zdroj vybitý. Je tam 6V 50mA Tesla 1540.

S motorkem s odstředivou regulací ti moc neporadím. Vím že Meopta se potýkala s problémem regulace těch motorků hlavně u typu Admira A8L1, u L2 to už vyřešili tím, že si ty motorky dělali sami. Jak to proběhlo u A16E netuším.

Nenapadl už tvoji kameru Kutil Domácí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: po říjen 29 2018, 19:24    Předmět: Citovat

Myslím, že ji napadlo něco horšího než Kutil domácí, asi nějaký drátožravec šroubohltný Laughing, naštěstí v ní kromě drátů a šroubů asi nic podstatného nechybí.

No jestli v tom pouzdru byla indikační žárovka, je tím pádem vyřešena i záhada toho 68 R odporu - byla přes něj zřejmě napojená. Pouzdro je prázdné, je tam ale takový zvláštní úchyt, asi tam nebyla běžná E10.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17679
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út říjen 30 2018, 0:47    Předmět: Citovat

Nevím, jestli nebudeš mít časem stejnej problém jako já. Zamontoval jsem bráchovi do Jawa 21 tyristorový zapalování a asi po dvou měsících začalo blbnout až přestalo úplně dávat jiskru. Dělalo to kladívko přerušovače. Jak skrz něj tekl jen nepatrnej proud, tak kontakty ztratily samočistící funkci. Předělal jsem vačku na clonku a optosnímání a jezdilo to leta až do krádeže bez navrátila.
U toho odstředivýho reglu by to mohlo být podobný. Na opto asi budeš odstředivku předělávat o dost složitějc.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: st říjen 31 2018, 9:43    Předmět: Citovat

Zrovna u motorky jsou dost brutální podmínky - vlhko, špína, střídání teplot. U kamery to tak hrozné nebude, ale určitě bude třeba trochu zvýšit proud tekoucí kontaktem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nakadah



Založen: Oct 06, 2013
Příspěvky: 1320
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st říjen 31 2018, 16:03    Předmět: Citovat

Jaké máš napětí napájecího článku? Vznesl jsem i dotaz na kolegu, který roky točil na 16mm film a tyhle dvě kamery má doma. Měl to jako součást zaměstnání. Zatím čekám na odpověď...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: st říjen 31 2018, 20:35    Předmět: Citovat

Aku k tomu nemám. I kdybych měl, byl by beztak mrtvý. V prospektu píšou napájecí napětí 6 V z 6 NiCd článků. To je divné, ale budiž, nejspíš počítají s nějakým zátěžovým poklesem. Takže do toho zatím pokusně pouštím 6 V.
Výhledově to vidím na 2 lijonové články zabudované do rukojeti...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: st říjen 31 2018, 20:51    Předmět: Citovat

Zde je zapojení, ze kterého jsem chtěl vyjít - je to motorový obvod mgf. Tesla Uran.


motor_uran.jpg
 Komentář:
 Velikost:  188.27 kB
 Zobrazeno:  384 krát

motor_uran.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nakadah



Založen: Oct 06, 2013
Příspěvky: 1320
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt listopad 01 2018, 13:08    Předmět: Citovat

Odpověď kolegy:

"V tom puzdre na veľké monočlánky je 6 ks monočlánkov x1,5 =9V a v rukoväti, kde je akumulátor je 8 článkov x1,2 V to je 9,6V, tak si vyber. Všade v návodoch píšu, že motorček je na 8V, len myslím v jednom návode som čítal 6-8V"

Dál se ještě zmínil, že mechanicky ta kamera je nerozbitná, ale motorky byly problém vždycky. Pokud jede, tak jede a dá se to považovat za štěstí. Víc bohužel nepomůžu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: so listopad 03 2018, 11:46    Předmět: Citovat

Ok, tak dík aspoň za snahu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nakadah



Založen: Oct 06, 2013
Příspěvky: 1320
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá prosinec 07 2018, 21:22    Předmět: Citovat

Pokročil si nějak? Mě se dostala do sbírky Admira 16A Electric. Strojek sem teď měl rozdělaný, čistil a mazal. Motorek je tam o dost jiný než ten tvůj, má to plynulou regulaci otáček pomocí odstředivého regulátoru. Ta regulace jenom mění přítlak pružiny. Funguje to jak má, např 24sn/s to drží +-0,5sn/s.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: so prosinec 08 2018, 21:43    Předmět: Citovat

Nepokročil, leží mi to tu rozdělané, není motivace. Můj je novější typ, regulace skoková, zato elektrická. Je zajímavé, že přepínací knoflík to má jako ta starší "A0" a čísla na něm neodpovídají, otáčí se jen o několik desítek stupňů.

Ale počítám spíš s "tranzistorizací" spínacího obvodu, jak jsem psal výše, aby se kontakt nepálil. Nechám tam ale téci nějaký proud, kvůli samočištění.

Ano, ty odstředivé regulátory mají překvapivě dobrou stabilizační schopnost. Měřil jsem Kvarcku DS8-3 s pérovým pohonem, snímková frekvence drží jak přibitá až do dojití péra. Nijak jsem ji neopravoval, je ve stavu, jak jsem ji koupil na íbeji. Asi toho moc nenaběhala.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: čt duben 18 2019, 11:45    Předmět: Citovat

Nakonec jsem to vyřešil tak, že odstředivý kontakt spíná mosfet a mosfet spíná motor. Plus nějaká bižuterie proti indukčním špičkám a pro zajištění nějakého minimálního "samočisticího" proudu tekoucího kontaktem. Překlenovací rezistor 100R a kondenzátor 1u jsem tam ponechal, abych zachoval charakteristiku původního zapojení.

Do hledáčku místo žárovky přišla ledka, zapojená přes zenerku tak, aby při určeném poklesu napětí zhasla.
Mosfet se trochu hřeje, "signál" poskytovaný odstředivým kontaktem holt není ideální, ale přežije.
Jmenovitého napětí kamery jsem se dopídil - bude to 9,6 V, neboť napájení má (mělo) obstarávat 8 ks 1,2V nicd článků.
Rukojeť mé kamery byla prázdná už z výroby (asi byla dodávána pouze s externím aku), ale je v ní otvor pro vývod kablíku. Její vnitřní prostor pojme přesně 8 tužkových monočlánků. Velikost AA tedy nejspíš byla i velikost článku aku osazovaného do rukojetí. Proč můj kus ale má rukojeť prázdnou, je záhada...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund