Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rodina zesilovačů TW140 - diskuze
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 22, 23, 24  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st září 26 2018, 11:51    Předmět: Citovat

Abych ještě dodatečně upřesnil to používání různě vysokých nožek na výrobcích Elektroniky:
Momentálně se u mě nachází celkem 3ks TW140 Studio. Jedna moje vlastní sbírková a dvě ke GO.
Všechny tři TW140 Studio mají z výroby namontovány /matice M6 zajištěny barvou/ nižší nožky. Zřejmě z toho důvodu, že se jedná o bytový HiFi zesilovač, u kterého se nepředpokládá trvalý provoz s plným výkonem. Kromě toho by zde vyšší nožky vytvořily jindy potřebnou, ale zde nepříjemnou mezeru v sestavě s jinými přístroji.
Kromě toho tu mám ještě dvě TW140P a dvě TWM140. Oba typy přístrojů jsou víceméně určeny k "ozvučovacím" účelům, kde se předpokládá trvalý vyšší výkon /jistě i proto jsou oba vybaveny soft-limitačním obvodem/ a proto jsou oba posledně zmíněné typy vybaveny nožkami vyššího typu.
Oba typy nožek mají ale stejný základ - v gumě nožky je zavulkanizován černěný šroub M6 se šestihrannou hlavou.
Platí i poznámka o tom, že se v případě nedostatku mohlo na méně výkonnější přístroje montovat to, co zrovna bylo. S údivem jsem zjistil, že můj TK160 je z výroby /rovněž matky zajištěny barvou/ opatřen těmi vyššími nožkami Very Happy a TW600CD má originálně montován úplně jiný tvar i velikost nožek, se šroubky M4.
Zcela tvrdé pravidlo to tedy zřejmě nebylo; platí ale to obecné o dodávaném výstupním výkonu a určení přístroje.
Klidně tedy na TW140 Studio mohou být nižší nožky, pokud není používán v aplikacích s velkým trvalým výkonem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: st září 26 2018, 11:53    Předmět: Citovat

Mě to nakoplo a osadím toto.

darlington

DPS
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt září 27 2018, 12:41    Předmět: Citovat

Je to taková z nouze ctnost Smile ale co na tom zapojení není, podle Jandových pohádek Laughing
Používal jsem to, abych zužitkoval různé KU605 a 2N3055 s betou kolem 20 při 5A. Na druhé polaritě tolik nezáleželo a tam jsem měl 5NU74 s betou přes 100 při 5A.
Někomu by tam vadil ten jeden tranzistor navíc Very Happy
Tak jsem to trochu přeorganizoval, v buzení rozkmitu byla jen KF508 asi pří 5mA, která budila darlington KU611, KU605 a proti 5NU74 buzená bootstrapem z výstupu. Měl jsem to "na prasáka", 470R rovnou na výstup, reproduktorem teklo asi 50mA dc, ale dalo se to udělat i normálně.
Z emitoru KU611 byl botstrap do buzení KU611 a taky se z něj budila ta PNP větev.
Přechodové zkreslení to mělo menší, než jakýkoliv transiwatt a rozkmit pod 2V od napájení.
Ale i po 45-ti letech je co zlepšovat Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2018, 11:26    Předmět: Citovat

microlan napsal(a):
... a jako bonus si vyzkoušej zmenšit β KU611 z 50 na 25, světe div se, výstup půjde o volt nahoru.

To jsou paradoxy (jak by řekl Landovský v jisté roli), ale ortodoxním věřícím to nevysvětlíš Very Happy

Někdo to pochopí a někdo zůstane u šupléry a gumových nožiček.
Musí to být 20mm, jinak to nehraje ! Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2018, 12:14    Předmět: Citovat

Víš co? Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2018, 12:48    Předmět: Citovat

Až osadím tu darlingtonovou TW120ku, tak to projedu přes

https://www.ap.com/analyzers-accessories/apx52x/

a hned uvidíme
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2018, 13:23    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Víš co? Twisted Evil

Jen od Tebe jsem slyšel takové kraviny, že z budiče ve třídě A jde do výstupu 500mW bez přechodového zkreslení (audioweb) a že ve smyčce hlavní zpětné vazby je uzavřen zisk 70dB.
Ale už to chápu, když jsem si přečetl Jandovy manuály,které jsou plné kravin Rolling Eyes


Naposledy upravil danhard dne po říjen 01 2018, 13:31, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2018, 13:43    Předmět: Citovat

Vašku, nenimrej se v blbostech a radši mi prosím zkus nasimulovat, zda by v kolektoru KUčka šly použít odpory 220 a 270R za toho předpokladu, že pnp bude mít betu okolo 60 a npn rovných 100, obojí při 5V/4A. Zda to půjde vybudit na plnej výkon, zda bude stačit bootstrap 220uF a zda bude nutný moc hejbat se symetrií /2k7 či 68k/.
Takový tranzistory ještě furt mám a taky mám v plánu jednu tu 140S trochu uškrtit v topení.

Z minulosti mám jeden koncák, je to na desce konců TW40, ale osazený hodnotama součástek ze 140P, přesně nastavenej první stupeň a koncový tranzistory tam mají ještě lepší parametry, oba mají přes 100/4A. Tehdy ještě KD617 dělali slušně.
Mám tam totiž odpory MLT-2 2x220R a dává to při napájení rovných 70V /250VA EI trafo/ nějakých 2x70W/4R. Tedy na plnej výkon to vybudit bezpečně lze a možná by odpory šly ještě zvětšit.
Ale je to už starší a tenkrát jsem to krom výkonu a symetrie limitace nijak neměřil.
Na výstupech to má 4x470uF/40V TF010 paralelně, k nim plus terylen 0,22uF.

Tak to prosímtě Vašku zkus proklepnout. 270R nahoře a 220R dole by asi mělo být. Nebo možná oba stejný, nevím už.
V jedné z pokusných desek jsem měl zapojený velký, 10W drátový potenciometry PVT10 500R. Vždycky vyšlo optimum poměru hodnot odporů asi 1:1,2. Horní vždy větší, optimální velikost i poměr s každou sadou tranzistorů samozřejmě jinde.
Od určité bety npn typu dolů, už byly velikosti odporů neúnosný a topilo to jako prase.
Jde mi o to, snížit na maximum vytápění odporama, KUčkama a ničení elytů v situaci, kdy mám možnost vybrat si "ideální" tranzistory, resp. kusy s parametry, vhodnými pro tohle zapojení.
Taky by mě zajímalo, jak se v simulaci projevuje změna hodnoty a vnitřního odporu výstupního elytu ve vztahu k plnému výkonu při 30Hz při zachování stejného zkreslení, jako na 1kHz.
Nezkusíš to prosím?
Možná by to zajímalo nejen mě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2018, 14:54    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Vašku, nenimrej se v blbostech a radši mi prosím zkus nasimulovat, zda by v kolektoru KUčka šly použít odpory 220 a 270R za toho předpokladu, že pnp bude mít betu okolo 60 a npn rovných 100, obojí při 5V/4A.
Tak to snad není zapotřebí simulovat, na vybuzení NPN potřebuješ R zátěže x beta při mezním proudu a napětí = součet odporů.
Všechno horší je akorát snížení max. výkonu a topení do NPN konce.
O betě PNP ten konec neví, málo se jen mění zkreslení 2. harmonickou.


Naposledy upravil danhard dne po říjen 01 2018, 15:15, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2018, 15:08    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
Tak to snad není zapotřebí simulovat, na vybuzení NPN potřebuješ R zátěže x beta při mezním proudu a napětí = součet odporů.

pěkné !
a jaký bude poměr těch odporů ?
1/1 nebo 1/1,2 ???
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2018, 15:16    Předmět: Citovat

No on je Václav typicky se vším a s každým razdva hotovej Very Happy, jenže v praxi to skoro nikdy tak není. Já simulace beru jako vítaný přiblížení, ale ne skutečný stav s reálným materiálem.
Diody mezi bázemi půjdou pryč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2018, 15:22    Předmět: Citovat

Není podstatný, když je ten odpor proti napájení malý,tak do něj víc vytápíš ac výkonem, větší spodní odpor trochu vylepšuje zesílení.
Řešení je nahradit spodní odpor zdrojem proudu a když je modulovaný, tak se dá zvětšit budící proud ve špičce ještě 1,8x.
A šlo to borci udělat i s KF517 v r.73, když jsem to vrabčí hnízdo ukazoval Jandovi, tak to hned zavrhnul, že je to moc složitý. Tak jsem mu to nenutil, byl jsem jen hloupej študák.


Naposledy upravil danhard dne po říjen 01 2018, 15:44, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2018, 15:29    Předmět: Citovat

No, hned hotovej Very Happy
Možná to bude tím, že za těch 50. let, co si ty zesilovače vymýšlím, mám každou tu součástku dostatečně ošahanou a optimalizovanou.
Proto taky asi vidídím ty chyby a omyly ostatních lepičů Laughing
A jak jsem psal, stále je co vylepšovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2018, 15:40    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Diody mezi bázemi půjdou pryč.

To je přesně ten okamžik neznalosti.
Ta jedna Si dioda snižuje základní chybu přechodvého zkreslení asi na 1/3 (asi z 1,3V na 0,4V), a nemůžou za to, že Janda byl tak hloupý, že tam nacpal nějaké aušusové KY130 a neuměl je ani změřit.
Jinak by nepsal v návodu AU/RA Z1 že mají obvyklé dopředné napětí 430mV.
Takové napětí změří doporučovaným digitálním voltmetrem blondýnka diodovým testem, člověka znalého bude zajímat úbytek při pracovním proudu, zde při 100mA.
Já jsem tam cpal 1N4002 ve skle a ty měly 0,86V a nikdy žádnou chybu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2018, 18:35    Předmět: Citovat

No tak s těma 490Ω a β 40 to moc nepojede

http://tinyurl.com/ybwq4lkp


//Aha, psal jsi 100, tak si to pravým klikem na tranzistor uprav


Naposledy upravil microlan dne po říjen 01 2018, 18:51, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 22, 23, 24  Další
Strana 5 z 24

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund