Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Bezdrátové mikrofony

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1859
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: st červen 20 2018, 17:28    Předmět: Bezdrátové mikrofony Citovat

Chystám se koupit sadu bezdráťáků a tak jsem psal na ČTU jaký frekvence budou do budoucna povolený.

Zde v článku 10 je přehled. třeba to někomu taky pomůže Razz
https://www.ctu.cz/sites/default/files/obsah/ctu/vseobecne-opravneni-c.vo-r/10/12.2017-10/obrazky/vo-r10-122017-10.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st červen 20 2018, 17:39    Předmět: Citovat

Nu tak děkujeme.
Profíci, co se tím živí a mají to k práci, tohle mají dávno zjištěno.
A ti, co mají laciný mrdky pro zábavu a od rejžáka, tak ti tohle většinou neřeší.
Kromě toho profi výrobky renomovaných firem, s certifikací ČTÚ jsou i výrazně dražší.
Tím pro různý provozovatele laciný zábavy tahle skupina výrobků ztrácí atraktivitu. Pak už se neřešej ani podezřele častý výpadky či obecná nekvalita. Ze svého oboru jsem se současným stavem věcí docela dobře obeznámenej a čuměl bys, co se v ČR všecko dá "úspěšně", tj. bez finančního postihu provozovat.
Mluvím resp. mám na mysli HLAVNĚ ty laciný rejžový mrdky, o kterých tohle asi bude, nemám pravdu?
V principu lacino vyrobená a lacino prodávaná mikrofonní sada nemůže obsahovat to, co obsahuje sada certifikovaná.
Ještě dodám, že levnější, horší, ale pořád ještě certifikované sady pro profi provoz začínají na částkách cca 8.000,-Kč za jednu sadu, jeden měnitelný přenosový kanál. Nenech se zmýlit cenama laciné spotřebky ala plastový Shure. Ty podle toho i fungujou, tj. blbě. Resp. adekvátně vynaloženým financím, aby to bylo korektně Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1859
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: st červen 20 2018, 18:00    Předmět: Citovat

Já to psal proto , že je na trhu celkem dost mikrofonů a i dnes certifikovaných, který ve 2020 skončí.
A jo možná opravdu profíci to mají ošetřený , ale je třeba spousta divadelních spolků , kulturních středisek a podobně , kteří nekupovali nějakou rejži z ALI.. a stejně budou mikrofony měnit.
Já to chci na občasný akce , jako střelecký závody a podobně. Jasně nepotřebuju extra profi drahý zařízení , ale taky nechci něco za co bych mohl dostat flastr.
Pokud najdu něco v číně na povolenejch kmitočtech , tak to tam klidně koupím.Asi nebudu řešit vyzářenej vákon a pod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st červen 20 2018, 19:11    Předmět: Citovat

Tak to Tě můžu hned zfleku potěšit: Certifikovanou věc /a certifikovanou i pro maličkou ČR/ u rejžáka prostě nekoupíš.
Z výše mnou naznačených důvodů.
Ti lidé, co budou muset po 2020 měnit certifikovaný věci, je ale nekupovali ani loni, ani předloni - už to provozují nějaký čas. Minimálně si to teda vydělalo aspoň na sebe, když už ne něco navrch majiteli-provozovateli.
I pro semiprofi účely bych vřele doporučil NEKUPOVAT nic takového u rejžáka, pokud to nemá být hračka, anebo jeho provozování trestný. Každopádně je dobrý se poradit u odborníků. Třeba u Hrůzy, nebo u Ouředníčka, ale každopádně u někoho, kdo je v obraze.
Z hlediska technologie i dosahu je např. pro rejži mnohem levnější a jednodušší vyrobit takovou sadu, pracující v bývalém VHF pásmu - UHF či mikrovlnné technologie jsou v solidním provedení ještě furt drahé.
Jenže za to VHF, běžně prodávaný a provozovaný v rejži, či jinde ve světě, Tě tady mohou tak oflastrovat, že se z toho posereš. Napařej Ti ohrožování leteckýho provozu a podobný nesmysly, nechají si vystavit posudek s kulatým razítkem znalce a Ty celou tu srandu zacáluješ.
Jako nesmát se - jeden takový případ se tu nedávno řešil. Neznačkové rejžové mikrofonní sady, běžící na dolních kmitočtech VHF pásma, s výkonem 30mW a prodávaný jedním překupníkem poblíž Brna.
Stálo to "jenom" padesát tisíc a s výstrahou, že pokud by se to mělo opakovat s podobným druhem zařízení, nebude to už jenom flastr.
Překupníkovi pochopitelně nikdo nic nemohl, přestože vědomě a se ziskwem prodával zařízení, jehož provoz je na území ČR zakázán už hodně dávno.
On ho totiž neprovozoval, je to jenom nákupčí/prodejce s živnosťákem, co tomu náhodou trochu rozumí, ale jenom natolik, aby se v tom asijským bordelu sám vyznal.
Tady je to samozřejmě systémová chyba - na prodej podobných zařízení by měla být zvláštní licence, jejíž majitel by tak zaručoval nezávadný provoz bezdrátového zařízení od určitého výkonu a pracující v určitých pásmech. Když to přeženu, tak takovou licenci by nemohl potom dostat kdejakej šulín, co má živnosťák na nákup a prodej zboží. Přestože bezdrátová mikrofonní sada je zboží jako každý jiný.
S jedinou výjimkou - provoz tohoto "zboží" může negativně ovlivňovat provoz jiného zboží. Které například hlídá zdraví, životy, nebo provoz zase jiných zařízení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1859
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: st červen 20 2018, 19:29    Předmět: Citovat

Vidím , že tomu celkem rozumíš , tak se zeptám.
Pokud bych u číňáka koupil mikrofon , kterej bude pracovat v povoleným pásmu(nechci teď řešit dodržení těch kanálů) budu něco porušovat??
Jinak, musí to být certifikovaný , nebo stačí ,že to bude pracovat v povoleným pásmu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12307
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st červen 20 2018, 19:56    Předmět: Citovat

Pokud z Číny dovezeš auto, co má 4 kola, volant vlevo a má katalyzátor, porušíš tím něco?
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st červen 20 2018, 20:51    Předmět: Citovat

Už jen tím, že nebude mít pro €urochujsajůz homologovaný ráfky, brzdy a osvětlení včetně SPZ/RZ bude natolik mimo mísu, že se s ním jinde než po zahradě nesvezeš ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1859
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: st červen 20 2018, 21:15    Předmět: Citovat

Ale já nechci jezdit čínským autem , chci používat mikrofon s dosahem okolo 30-50m
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st červen 20 2018, 23:48    Předmět: Citovat

Místo slova ráfky si dosaď třeba šířku kanálu, místo brzdy dosaď vyzářenej výkon a místo světla cokoliv dalšího - a budeš mít představu o tom, jak bude vypadat levnej čínskej bezdráťák ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt červen 21 2018, 11:51    Předmět: Citovat

Kluci mají rámcově pravdu.
Pokud u rejžáka koupíš lacinou sadu, třeba pracující v pásmu, které je v ČR generálně povoleno, tak už tím, že je to laciná sada, tak bude očesaná o věci, které dražší sady mít povinně musí. Jsou to mimo jiné : dodržení dovoleného vyzářeného výkonu, dodržení šířky kanálu, zdvihu modulace a v neposlední řadě omezení vyzařování mimo použitý kanál. To poslední je nejčastější kámen úrazu, je to v té elektronice skoro nejdražší a ty levné soupravy podobný omezení prostě neobsahujou.
Analogicky by se to dalo přirovnat ke xenonům toho rejžovýho auta.
Ty sice vidět nějak budeš, ale zároveň kvůli lacinýmu provedení optiky laciných ojebaných xenonů budeš otravovat všecky okolo oslňováním.
To oslňování se až na výjimky zatím nepokutuje, ale RF vyzařování mimo povolené pásmo ano - a pohříchu se to vždycky zjistí až nějakým óbrprůserem, rušením něčeho důležitějšího, co si třeba stát hlídá.
Dejme tomu, že tím rušivým vyzařováním vlezeš do pásma, používaného pro odposlechy samotnýma fízlama. Co a jak rychle bude následovat, je asi každýmu jasný.
Prostě kupovat tuhle techniku u rejžáka - pokud se nejedná o 1mW hračky pro děcka - je silně riskantní vždycky. Z obou hledisek - někdo může rušit Tebe a naopak Ty můžeš rušit někoho jiného. Ve světě, kde kvantum přenosů informací už probíhá bezdrátově a éter je už tak dost zahumusenej, tahle záležitost dostává úplně jiný rozměr.
Kolikrát se stane, že u mých Sennheiserů je z cca 30 možných kanálů nezarušených jen pár, maximálně dva-tři a je možný na nich nerušeně pracovat, aniž by mi do toho lezlo nějaké svinstvo. Pohříchu je to svinstvo právě z těchto věcí - neschválených ČTÚ pro provoz v ČR a dovlečených individuálně jednotlivými uživateli.
Jednu dobu byly obrovské problémy s rejžovými mikrofony Samson - šlo o nějakou lacinější sérii, co se tady díky ceně dobře prodejně uchytila. Jenže kvůli vf nestabilitě a mizernému, lacinému materiálu, ze kterýho to bylo vyrobený, začaly ty sety po cca roce a neco rušit jak samy sebe navzájem, tak i jiné, značkové sady pracující poblíž. Lidi se toho - plně funkčního - začali zbavovat a tak se obětí odrušovacích čet Radiokomunikací stali ještě větší chudáci, než byli původní šetřílci, původní majitelé těch sad. Končilo to někde na pětistovce za sadu a to jen díky celkem slušně okopírovaným vložkám AKG, co v tom byly.
Takže za mě - klidně si to u toho rejžáka kup a provozuj to tady, ale pak se vůbec ničemu nediv. Aby to nakonec nepřišlo mnohem dráž, než jsi původně ušetřil oproti nákupu certifikované, značkové sady.
Krom toho si myslím, že už ty základní sety třeba od Sennheiserů nejsou tak drahé, aby to nebylo finančně zvládnutelné.
Prostě se u těchto záležitostí absolutně nevyplatí, šetřit za každou cenu jen proto, že to mám "pro zábavu".
Koncert nějaký poloprofi kapely je vlastně taky zábava, co jiného. Kdyby si ale kdekdo v éteru dělal co chce, dopadneme tak, že postupně bude provoz těchto věcí nespolehlivý až nemožný bez extra-super-hyper kódování a sofistikovaných digitálních přenosů, nereagujících na nic jiného. Pořád tam ale budou nějaké vf vysílače, které u špatně rejžákem okopírovaných zařízení mohou zasahovat tam, kam nemají a tím otravovat ostatní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: ne srpen 12 2018, 19:26    Předmět: Citovat

Včera jsem byl na závodech a používali tam bezdrát. mikrofon. Protože jsem měl s sebou scanner, tak jsem ho zkusil naladit. Našel jsem ho na cca 190,300 MHz, zajímavý ovšem bylo, že pokrýval pásmo tak +- 250 kHz, to je u nich normální? Dosah to mělo sotva 100 m, pak už mi vypadával signál, ale ta šířka pásma byla doslova brutální.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7918
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: ne srpen 12 2018, 19:45    Předmět: Citovat

VHF mikroporty se opět vracejí do hry. Hlavně po skončení analogového TV vysílání ve III pásmu. Pravda, "tehdy" to ještě neumělo pilot a kompresi ale dosah to má slušnej. Pracuje to vesměs se širokou FM modulací. Většinou se zdvihem 50kHz. A tak nvm, co ti skaner ukázal. No jestli to byla nějaká noname čína, tak to jede klidně v leteckým pásmu. Co to bylo za akci, jestli to lze pustit ven? dík
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: ne srpen 12 2018, 20:06    Předmět: Citovat

No, scanner mi ukázal, že jsem signál slyšel zhruba od 190,1 MHz do 190,6 MHz. To mi přijde jako docela dost. Modulace byla WFM.
Byly to plochodrážní závody, ale na tom nesejde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7918
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: po srpen 13 2018, 8:47    Předmět: Citovat

Já VHF používám taky na sportovních akcích a to právě z důvodu velkého dosahu. Relativně nižší kvalita v tomto případě nevadí.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po srpen 13 2018, 10:29    Předmět: Citovat

No tak znovu vytáhnu dávno zaplacený Zeckovy Daisy a zas bude sranda Very Happy Mají mj. úžasný dosah i bez nějakých přídavných opatření. Dvě 3-el Yagi na jednom jednokanálovém přijímači jsem použil jen jednou, na cca 600-700m. Do 300m si bohatě vystačí s pruty.
Ony vlastně průběžně fungovaly pořád líp a líp, jak se postupně vyklízelo III. TV. pásmo Very Happy
Půl mega je tedy hodně, fakticky profesionální Daisy má 100kHz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund