Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

PB hořáky Meva

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17514
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po červenec 30 2018, 17:08    Předmět: PB hořáky Meva Citovat

Vážení, nemáte prosím někdo přiřazovací tabulku průměrů trysek k PB hořákům Meva? Je to na starší typy, co neměly převlečnou matku a trysku integrovanou přímo v hořáku. Mám asi 30 let 4 průměry hořáků s vnitřním závitem M8 x 0,5 kterým se šroubují na rukojeť a zároveň se tím ladí plamen a k tomu kupu trysek 0.1, 0.13, 0.15, 0.18, 0.22, 0.28 a 0.33 mm. Nevím, co k čemu patří. Když to dávám k sobě zkusmo, tak buď se trhá plamem (nemá vnitřní modrý jádro) nebo zase opak, hořák nemá žádnej výkon. Plynová cesta od ventilu až do rukojeti je průchozí, trysky jsem zkoušel pročistit a funkci jsem zkoušel s i bez sintrovýho kuželu, který se vkládá do trysky. PB flašku jsem taky zkusil vyměnit. Takže už nevím, kde by byla chyba, pokud někde je.
Jo a je to pro hořáky na 2kg láhev bez redukčáku, jen zavírací ventil s kterým se trošku dá plamen regulovat.
Díky
Jirka

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dreamer



Založen: Oct 22, 2014
Příspěvky: 383

PříspěvekZaslal: po červenec 30 2018, 17:58    Předmět: Citovat

Našel jsem a nafotil originální návod, pošlu jak jenom se mi to povede. Bohužel mi internet už pár dní leze jako hodně línej šnek tak to bude chvilku trvat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dreamer



Založen: Oct 22, 2014
Příspěvky: 383

PříspěvekZaslal: po červenec 30 2018, 18:29    Předmět: Citovat

Tak tady je přehled k čemu patří jaká tryska. V sadě jich myslím moc nebylo ale trysky šly běžně dokoupit v té době. S tím trháním plamene mám taky problém - musí se ladit jak moc hořák zašroubovat na držák. S největším hořákem který používám nejčastěji problémy moc nemám s těmi malými jo, to je docela na nervy, naštěstí to moc nepoužívám. Když bys měl zájem mohu poslat kompletní návod, jsou to jen dvě strany.


1.JPG
 Komentář:
 Velikost:  222.03 kB
 Zobrazeno:  259 krát

1.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: po červenec 30 2018, 21:30    Předmět: Citovat

Využiji tohoto příspěvku a optám se, jestli někdo z vás nezkoušel nějak posílit výhřevnost PB hořáku. Běžný hořáky jsou konstruovaný tak, že si přisávají potřebný vzduch z okolí. Co kdyby se použila klasická autogenní pistole a směšoval se PB a obečejný stlačený vzduch? Nutně by se mi hodilo dosahovat větší teploty, navíc z hořáku valí plamen jak sviňa širokej o ohřívá kde co v okolí. Chtělo by to něco elegantnějšího. Běžně kyslík za normální cenu není, abych to zkombinoval s PB, tak co vzduch? Chystám se na to už dávno a teď po přečtení příspěvku jsem si na to vzpomněl.
_________________
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po červenec 30 2018, 22:09    Předmět: Citovat

Jedna cesta je, ale není moc efektivní. Problém je totiž ta fůra dusíku ve vzduchu, kterou musíš zbůhdarma ohřát a máš ji v plameni tak leda k vzteku. Takže je potřeba pořádně předehřát vzduch, který jde do hořáku, samozřejmě jiným hořákem. Tím ale klesne jeho hustota a plyn ho pořádně nenasaje, takže je potřeba ho do hořáku tlačit aktivně. Před časem jsme si s tím s tátou zkoušeli hrát, trochu to pomohlo, ale nic moc. Ostrý plamen z toho nešel ani náhodou. Pak ještě existuje metoda oddělování dusíku ze vzduchu na molekulovém sítu. Tím se dá získat slušná koncentrace kyslíku ze vzduchu. Existují na tomto principu generátory kyslíku pro dýchání pro nemocné. Síto lze regenerovat, typicky se přepínají dvě nádoby, jedna obohacuje, druhá se regeneruje. Šlo by to i ubastlit, ale s tím jsem si nehrál.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17514
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po červenec 30 2018, 23:17    Předmět: Citovat

Kup si za 16 stovek miniautogen Kemper. Můžeš si k tomu kupovat jejich originál kartuše, pak je to provozně dost drahý a nebo z toho miniautogénu odmontovat ty kartušový redukčáky a hadice připojit na propan butan redukčák a kyslíkovej redukčák.
Oba redukčáky jsem měl, 10 kg PB flašku taky a flašku na potápění rovněž a tak to stálo opravdu jen těch 16 stovek.
Mám odzkoušíno, že místo kyslíku se dá použít Nitrox 36 nebo 50, co ti nafoukaj do tvý flašky v lepších potápěčských prodejnách. Na pájení stříbrem a hliníkem to stačí, mosazí jen menší věci. Svářet železo to ale neumí ani s kyslíkem, prostě ten propan způsobuje, že svar pění.
Ty generátory, co píše Zaky maj nedostatečnej výkon a dělaj v podstatě Nitrox co jsem psal. Stojí to majlant, to je levnější si kupovat O2 a plyn od Kempera v nevratnejch kartuších.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17514
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po červenec 30 2018, 23:31    Předmět: Citovat

dreamer napsal(a):
Tak tady je přehled k čemu patří jaká tryska.

Díky za scan. Ty máš tu starou sadu? Já si hořáky kdysi kupoval samostatně tak nevím, kterej je kterej.
Mám asi ten velkej 2900W, dýlka cca 120 mm, malý průměr cca 10, velký cca 28 mm. Dá se rozšroubovat. Pak mám asi ten 1150W, má taky dva průměry ale mezi nima je táhlej plynulej přechod. Větší průměr je cca 18 mm, dýlka tak 80 mm.
Pak mám ještě dva o kterých nevím co je co. Jeden je rovnej průměr cca 12 mm a druhej cca 10 mm a u strany "ohně" je ještě asi o 0,8 mm odsoustružený. Oba jsou dlouhý cca 50 mm. Který z nich je ta 460W nevím. K obojímu se dá přišroubovat držák pro pájecí Cu tyčku průměru cca 12 mm. Opalovací plochej hořák nemám.
Nemohl bys to prosím případně porovnat? Fotky sem můžu dát zítra.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dreamer



Založen: Oct 22, 2014
Příspěvky: 383

PříspěvekZaslal: út červenec 31 2018, 4:26    Předmět: Citovat

Ano, mám celou sadu. Táta ji kdysi dostal k 50tinám. Na hořákách je číslo vyražené někde z boku ale bylo špatně čitelné už když byly nové. Můžu vyfotit celou sadu a čísla už se k tomu pak dají přiřadit podle té tabulky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17514
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út červenec 31 2018, 15:29    Předmět: Citovat

Ušetřím Ti práci s focením.
Prosil bych zidentifikovat hlavně ty dva nejmenší.
Díky



hořáky.jpg
 Komentář:
 Velikost:  297.79 kB
 Zobrazeno:  234 krát

hořáky.jpg



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AlesALF



Založen: Dec 16, 2010
Příspěvky: 206
Bydliště: mezi HK a JC

PříspěvekZaslal: út červenec 31 2018, 21:03    Předmět: Citovat

Mrkni sem: http://www.mevatrade.cz/mevatrade/eshop/2-1-PLYNOVE-HORAKY
a podle fotky identifikuj Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: út červenec 31 2018, 21:56    Předmět: Citovat

Zaky a Celeron, děkuji za tipy. Zkusím ten Nitrox.
_________________
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17514
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út červenec 31 2018, 23:25    Předmět: Citovat

AlesALF napsal(a):
Mrkni sem: http://www.mevatrade.cz/mevatrade/eshop/2-1-PLYNOVE-HORAKY
a podle fotky identifikuj Smile

Ten odkaz jsem si našel už dříve. To jsou ale nový kompletní hořáky s integrovanou tryskou a s převlečnou maticí, v úvodním příspěvku o tom píšu. Úplně jiná výkonová řada, podle toho to nejde porovnávat.
Počkám, až se ozve dreamer.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dreamer



Založen: Oct 22, 2014
Příspěvky: 383

PříspěvekZaslal: st srpen 01 2018, 5:21    Předmět: Citovat

Tak ten druhý zleva v sadě nebyl, ten netuším. Vpravo ten největší 2900W, potom 1150W, úplně vlevo 460W. Opalovací nástavec na fotce nemáš, ten je takový plochý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AlesALF



Založen: Dec 16, 2010
Příspěvky: 206
Bydliště: mezi HK a JC

PříspěvekZaslal: st srpen 01 2018, 9:26    Předmět: Citovat

Vytaženo z návodu, snad to pomůže:
(průměr trysek je stejný jako na té starší sadě)



IMG_20180801_095719_cr1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  99.67 kB
 Zobrazeno:  265 krát

IMG_20180801_095719_cr1.jpg



IMG_20180801_095901_cr1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  56.05 kB
 Zobrazeno:  246 krát

IMG_20180801_095901_cr1.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17514
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st srpen 01 2018, 10:02    Předmět: Citovat

Tak jo, díky pánové. Zkusil jsem spasovat trysky s hořákama a dobře maká akorát ten největší 2900W, je úplně tupózní na nastavení trysky k přisávacím otvorům. Prostřední 1150W se dá ještě seřídit ale je mnohem citlivější. Ten malej 460W ale s doporučenou tryskou 0,1 mm nechce hořet jako by ta tryska nedokázala dát takovej "fuk" aby zafungovalo přisávání vzduchu. Zkusil jsem jinou, podle barvy nepoužitou 0.1 mm a taky nic. Trochu líp hoří s tryskou 0.13 mm s 0.15mm už zase odfukuje střed plamene. Ale to je vuřt, ten hořák je asi na pájení kopytem a tohle nepoužívám.
Co je ten druhej hořák zprava už začínám pomalu tušit. Neexistoval za bolševika hořák s ventilem, co se rovnou šrouboval na vysoký, úzký hliníkový hlubokotažený kartuše PB? Něco podobnýho jako je třeba tenhle gastro hořák? . Matně si vzpomínám, že brácha něco takovýho měl.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.54 sekund