Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LED reflektor 10W LIDL

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: po červenec 09 2018, 21:23    Předmět: LED reflektor 10W LIDL Citovat

Kolegovi odešel LED reflektor zakoupený v LIDL asi před 4 roky. Je tam vadný "zdroj proudu" pro LED, který je zabudovaný v krytu. Čistě z profesního zájmu se s ním chci seznámit a případně jej opravit. Nepodařilo se mi vyGOOGLIT jeho zapojení (možná už byl někdo jiný úspěšnější). Údaje z krytu zdroje a tištěného spoje jsou na první obrázku.
Ve zdroji odešel pravděpodobně jako první FET tranzistor 600V/2A typ SIF2N60C. V GES elektronic by se dala koupit za 28 Kč jako náhrada typ IRFBC30.
S tím FET tranzistorem, než odešla zaletovaná pojistka s drátovými vývody "T2AL250V" v přívodu 230 V, hořely následně odpory ve spínací silové větvi.
- Odpor R13 v kolektoru (Drain). Odpor to přežil. Potisk hodnoty je nečitelný, naměřená hodnota kolem 3Ω.
- Dva odpory paralelně R5 a R5A v emitoru (source). Oba jsou přerušené. Popis hodnoty je nečitelný.
Všechny "ohořelé odpory" jsou na druhém obrázku. R5 a R5A nahoře, R13 dole.

Chtěl jsem najít datasheet řídícího obvodu zdroje, ale bohužel typ IO je také nečitelný, jak je vidět na třetím obrázku. Očekával bych, že v datasheetu IO bude nějaké doporučené zapojení, ze kterého by šla snad vyčíst hodnota odprů R5 a R5A. Zatím jsem ale narazil na nečitelnost typu.

Zajímalo by mne zapojení toho proudového zdroje a jak je řízen proud pro LED. Sekundární část zdroje je triviální a obsahuje jen usměrňovací diodu, dva paralelní elektrolyty (dva asi jen kvůli rozměrům), malou zátěž jen 56k a tlumivku. Není tam žádná zpětná vazba pro řízení proudu.
Takže proud výstupu je řízen nějak na primáru a duší zdroje je ten tajemný řídící IO.

Má již někdo zkušenost s tímto nebo podobným zapojením? Jaká by měla být hodnota odporů R5 a R5A? Očekávám hodnotu kolem 1 Ω, ale na této hodnotě bude asi záviset hodnota proudu zdroje, takže asi není radno s hodnotou experimentovat.



LED reflektor LIDL zdroj.jpg
 Komentář:
 Velikost:  167.61 kB
 Zobrazeno:  193 krát

LED reflektor LIDL zdroj.jpg



Odpory R5-R5A a R13.jpg
 Komentář:
 Velikost:  188.18 kB
 Zobrazeno:  177 krát

Odpory R5-R5A a R13.jpg



Ridici_IO.jpg
 Komentář:
 Velikost:  81.17 kB
 Zobrazeno:  156 krát

Ridici_IO.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33749
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po červenec 09 2018, 21:32    Předmět: Citovat

FET sa sam od seba neskratuje. Vacsinou je ako pricina vadny elyt.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po červenec 09 2018, 21:51    Předmět: Citovat

U součástek z rejže je možné všechno. Pracuje to běžně do ruda žhavé a tak i mosfet může vypustit dým prostě jen dlouhodobým přetěžováním.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7808
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po červenec 09 2018, 22:18    Předmět: Citovat

Odpory v emitoru budou u tohoto typu zdroje určovat právě maximální proud. Čili jejich hodnota je dost kritická (aby LED nedostala "za uši").
Kdyby byly známy parametry LED, dalo by se možná experimentovat (začít s vyšší hodnotou, snižovat), ale vzhledem k tomu, že jsou právě emitorové odpory zničené, tak bych tipnul, že potom odešel i řídící IO (na vstup FB se objevilo skoro celé napájecí napětí, místo pár stovek milivolt, které tam jsou ve funkčním stavu).

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po červenec 09 2018, 22:23    Předmět: Citovat

Mrkni na Ebay, možná najdeš i ten samý zdroj, nebo ho něčím nahradíš. Shánět řídící io může být vzhledem k nečitelnému označení nereálné. https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_nkw=10W+led+driver&_sacat=0&_sop=15
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út červenec 10 2018, 17:52    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
FET sa sam od seba neskratuje. Vacsinou je ako pricina vadny elyt.

U tohoto zdroje žádný elyt na cca 400 V za usměrňovačem není (obr.1)

Namaloval jsem si schéma toho zdroje (obr.2). Zapojení je dost obvyklé. Řidící IO je napájen přes šp. 3 z vinutí trafa přes diodu D2. Start je zajištěn přes odpory R1 a R2. Výstup šp. 5 IO řídí FET. Šp. 1,2, a 6 nějak zajišťuji zpětnou vazbu pro regulaci. Bez znalosti toho IO nelze pochopit jejich přesnou funkci. Emitor FETu je přes R9 (470 Ω) veden na špičku 6. Při průrazu FETu je téměř jistota, že řídící obvod odešel spolu s FET jak správně usoudil Michal22. C5 není osazen.

Očistil jsem ten IO čistým lihem a jeho označení vyplavalo na povrch (obr.3). Je tam uvedeno 92E45a a v druhém řádku je 39A. Marně však Googlim nějaký datasheet toho obvodu, i když jsem zkoušel podobné kombinace číslic, které jsou na pouzdře (např. 92E46a) nebo kombinace prvního a druhého řádku. Vše zatím marné. Buď to na internetu není, nebo dotazy na Google dávám špatně.

Smiřuji se s tím, že zdroj asi neopravím. Alespoň jsem si procvičil mozek a zjistil, co se v tom LED reflektoru ukrývá. Kdybych měl s pomoci kolegů možnost ten IO někde koupit (např. Ebay), asi bych obětoval ty 3 piva za nový FET, IO a odpory v emitoru, i kdyby to po jejich výměně nechodilo. Jinak končím.



Tišťák LED reflektor LIDL soucasti.JPG
 Komentář:
 Velikost:  153.19 kB
 Zobrazeno:  144 krát

Tišťák LED reflektor LIDL soucasti.JPG



Schema zdroje LED reflektoru.JPG
 Komentář:
 Velikost:  143.64 kB
 Zobrazeno:  195 krát

Schema zdroje LED reflektoru.JPG



Ridici_IO_.jpg
 Komentář:
 Velikost:  153.57 kB
 Zobrazeno:  154 krát

Ridici_IO_.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út červenec 10 2018, 19:11    Předmět: Citovat

Zaky napsal(a):
Mrkni na Ebay, ....

Dík za odkaz na zdroje z Ebay. Určitě by se tam dalo vybrat.
Na Ebay jsem nikdy zatím nekupoval. Mohl bych to zkusit, kdyby ten reflektor byl můj. Pro kolegu se asi nebudu tak angažovat. Pro mne bude stačit ta analýza zdroje, kterou jsem si udělal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dj_rizek



Založen: Apr 07, 2005
Příspěvky: 711
Bydliště: blízko Třeboně

PříspěvekZaslal: út červenec 10 2018, 20:20    Předmět: Citovat

Podobnou konstrukci zdroje a pinout má tohle:

https://voron.ua/files/pdf/WINSEMI/WS3252YP.pdf

Najít něco podle popisků na pouzdře je šílenost, když už se dohledá co by to mohlo bejt, tak se to stejně nedá koupit aby to poslali do CZ. Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út červenec 10 2018, 21:39    Předmět: Citovat

dj_rizek napsal(a):
Podobnou konstrukci zdroje a pinout má tohle: https://voron.ua/files/pdf/WINSEMI/WS3252YP.pdf.........

Dík, zajímavé. Zapojení je stejné jako u mého IO. Jen číslování špiček se zdá obráceně, ale polohy vývodů jsou stejné. Podle vzorového zapojení jsem opravil chybu na vstupu INV na svém schématu (špička u tečky). Opravené schéma je na obrázku. V GES ani GME takový IO není. Následně bylo opraveno i zapojení R14.

Zajímavé by mohlo být použití LED čipu přímo na 230 V bez použití zdroje. Problém by byla bezpečná izolace od zrcadla reflektoru.
Např. COB 9W:
https://www.aliexpress.com/item/MingBen-LED-COB-Lamp-Chip-18W-15W-12W-9W-7W-5W-3W-220V-Input-Smart/32825203375.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.37c24c4drVr8yo
Zde jsou vybrané obrázky z odkazu.



9W _ 230 V.jpg
 Komentář:
 Velikost:  65.95 kB
 Zobrazeno:  149 krát

9W _ 230 V.jpg



COB chip 230VB.jpg
 Komentář:
 Velikost:  41.01 kB
 Zobrazeno:  134 krát

COB chip 230VB.jpg



Schema zdroje LED reflektoru opravené 2.JPG
 Komentář:
 Velikost:  155.28 kB
 Zobrazeno:  161 krát

Schema zdroje LED reflektoru opravené 2.JPG




Naposledy upravil Brozicek dne st červenec 11 2018, 14:18, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3488

PříspěvekZaslal: st červenec 11 2018, 12:17    Předmět: Citovat

Ten R14 do G je opravdu 100k ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: st červenec 11 2018, 14:07    Předmět: Citovat

breta1 napsal(a):
Ten R14 do G je opravdu 100k ?

Dík za konstruktivní upozornění na možnou chybu. Nikdo není neomylný. Microsoft vydává opravy každou chvíli. Ten odpor R14 byl zakreslen chybně. Správně má být mezi G a S u FETu.
Schema jsem opravil a nahradil jsem jej výše. Ještě jsem tam dokreslil odpory R11 a R12 a C1 v přívodu 230 V.

Jinak v PDF datasheetu možné náhrady řídícího obvodu je popis, jak se emitorovým odporem řídí výkon zdroje. Čím větší odpor, tím menší výkon. Bohužel tam není nějaký vzorec nebo tabulka hodnot odporu pro požadovaný výkon. Muselo by se experimentovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.54 sekund