Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rozdíl mezi tlumivkou a cívkou
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7808
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so srpen 01 2015, 16:13    Předmět: Citovat

Kremik- zkus jí to vysvětlit třeba na dominu (jako té hře)- když dá dvě kostky na sebe, bude mít vyšší napětí (dvě kostky jsou vyšší), ale stejný proud (jsou úzké). Paralelní spojení jsou dvě kostky vedle sebe- jsou stejně vysoké jako jedna kostka (napětí zůstává stejné), ale dokáží dodat dvojnásobný proud (dvě kostky jsou širší než jedna).[/list]
_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5912
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: so srpen 01 2015, 22:21    Předmět: Citovat

Skúsim ešte ja. Priznávam, fázorom som počas štúdia nepochopil, čiastočne mi to došlo dodatočne. Nepochopil som princípu, tým osiam a tak. Skúsme to bez nich.

Kondenzátor

Kondenzátor je súčiastka, ktorá v sebe kumuluje el. náboj. Princíp je v silovom pôsobení elektrónov a tak, v podstate ide o dve kovové plochy umiestnené blízko seba a medzi nimi je dielektrikum. Jeho kapacita je tým vyššia, čím je väčšia plocha tých platní, čím je menšia ich vzdialenosť a čím je väčšia permitivita dielektrika. U elektrolytických kondenzátorov tú druhú "platňu" tvorí elektrolyt. Ďalej do teórie príliš nebudeme.

Ako sa správa v praxi. Berme prípad, že je vybitý. Overiť to môžeme zoskratovaním jeho nožičiek. Teraz naň pripojíme napätie U. Môžeme použiť baterku a do série s ňou zaradíme odpor. Čo sa bude diať. Kondenzátor keď je vybitý, je na ňom 0V, v prvej chvíli po pripojení sa chová ako priamy skrat. Postupne na ňom napätie narastá, až kým sa nevyrovná napätiu U. Napätie nenarastá s časom lineárne, ale logaritmicky, ale to už je ďalšia téma. Ako narastá napätie, klesá prúd, až klesne na hodnotu 0A. Kondenzátor je nabitý. Teraz je možné jeho použiť ako zdroj, čo prijal, dokáže ponúknuť. Čo by sa stalo, keby sme nepoužili obmedzovací odpor? Baterka má vlastný, fakticky parazitný a pre nás škodný, ale má svoj odpor daný jej štruktúrou, zložením a tak. A keby sme ho mohli zanedbať? Uplatnil by sa odpor materiálu, z ktorého je vyrobený ten kondenzátor, rýchlosť pohybu elementárnych častíc je obmedzená a tak. Pravda, to už sú časy, ktoré nás v reále málokedy zaujímajú (tak vo VF technike).
No a keď kondenzátor umiestniš do obvodu striedavého prúdu? Bude sa striedavo nabíjať a vybíjať, potom sa nabije na opačnú polaritu a zase nazad a tak vlastne urobí akési premostenie. Ak je v obvode odporová zložka, napr. žiarovka, kondenzátor sa správa ak zotrvačník. On je nabitý nejak a prúd v obvode tlačí proti nemu a mení jeho náboj. Tým dochádza k posunu prúdu za napätím, hovoríme, že napätie predbieha prúd. Toto zrozumiteľnejšie vysvetliť neviem, nechávam priestor pre niekoho iného.

Cievka

Princíp je jednoduchý. Keď k nej pripojíš zdroj prúdu, v prvej chvíli sa zatvári ako dosť veľký odpor. El. energia sa mení na magnetickú, dochádza k zhromažďovaniu magn. náboja. Postupne prúd narastá, až je obmedzený len odporom drôtu či nejakým spotrebičom, ak je v obvode zapojený. Teraz keby si zdroj prúdu zoskratoval, uskladnená energia v podobe mag. poľa sa začne míňať a to tak, že sa začne meniť na elektrickú a cievka sa vyčerpá do obvodu.
V obvode striedavého prúdu ju najprv nasýtiš prvou polvlnu, tá odozneje, ale cievka "si drží magnet" a ten chce vyčerpať, prúd má snahu pokračovať. Ale už proti nemu prichádza opačná (povedzme záporná) polvlna a tá sa snaží budiť mag. pole opačného smeru. Takže akoby uberá z toho magnetizmu a snaží sa vytvoriť opačný. Tým sa el. energia mení na magnet a späť a nie na teplo. Samozrejme v hre je mnoho faktorov, ktoré nám to sťažujú, preto to nikdy nie je ideálne, vždy vznikajú isté straty. Hovoríme o účinnosti zariadenia a o stratách.
Ak by si cievku nabudil, zdroj prúdu odpojil a cievka by nebola zapojená v obvode (rozopneš spínač), vtedy magnetizmus vybudený pretekajúcim prúdom okamžite alebo veľmi rýchlo zmizne a podľa zákona elektromagnetickej indukcie sa do cievky naindukuje patričné elektromotorické napätie.
Prečo k popísanému javu nedošlo, keď bola cievka zapojená v obvode? Magnetizmus klesol a do cievky naindukoval napätie. Cievka ale bola v obvode a vzniknutý prúd späť budil to mag. pole. A tak dochádzalo k jeho pomalému poklesu. Kdežto tu je cievka z obvodu vytrhnutá, nevznikne "samoudržiavací mechanizmus" a mag. pole zanikne okamžite alebo ak má cievka jadro, tak rýchlosťou danou mag. vlastnosťami toho jadra (hysterézna slučka). Tohto javu sa využíva k výrobe väčších napätí s malým k dispozícii poskytnutým prúdom (pri záťaži napätie klesne).

Snáď to je trochu zrozumiteľné. Dopustil som sa nepresností a už som si to musel oprašovať, kľudne ma opravte, doplňte a tak.

Potrebuješ vysvetliť i transformátor a autotransformátor? Môžem na požiadanie.

V aute obvod cievky prerušuje tzv. prerušovač. Kedysi to bol mechanický kontakt, tzv. odtrhové ramienko, dnes sú to elektronické spínače. Paralelne k spínaču je kondenzátor, ktorý preberá energiu cievky a zaisťuje jej optimálne rýchle vyčerpanie, ani príliš pomaly, ani príliš rýchlo. No a tá cievka je časť zvláštneho zariadenia, ktoré sa nazýva autotransformátor, ak už bolo spomenuté.

No, snáď som trochu pomohol.


Naposledy upravil Duvsan dne po srpen 24 2015, 16:43, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3358
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: so srpen 01 2015, 22:36    Předmět: Citovat

Yarda1 napsal(a):
Zřejmě se jedná o tuhle školu (tedy asi spíš učiliště):
http://www.soubce.cz/
a asi je to tam zaměřené na něco jiného než na výuku elektrotechniky a elektroniky, tak tu teorii elektriky probírají spíš hopem, aby zbyl čas na to co tam považují za prioritní.

Jsem odchovanec tohoto ústavu a na to, že tehdy to byla ještě zemědělka průmyslováci docela čuměli... Jenže se vše mění. Tak pro mě bylo zklamáním slyšet v Gatemě, že pár odchovanců jejich firmou prošlo a bylo to spíše utrpení. Základem je, že žádná škola Ti nikdy do hlavy nic nenaleje - jen těm snaživějším může pomoct pochopit... A na druhé straně spousta souvislostí se Ti pak skládá jako puzzle někdy i celý život...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: po srpen 17 2015, 7:54    Předmět: Citovat

Někde jsem se dočetl že v Americe za svůj život se člověk třikrát přeorientuje.Já sám jsem silnoproudař,pracoval jsem na počítačích navrhoval speciální strojky pro naši výrobu.Člověk se učí SÁM protože musí.
Nevymlouvá se na školu.Pokud ho nenaučí pracovat s knihou je to zlé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út srpen 18 2015, 10:17    Předmět: Citovat

Duvsan napsal(a):
Potrebuješ vysvetliť i transformátor a autotransformátor? V aute obvod cievky prerušuje tzv. prerušovač...
Nechápu, proč mu autotransformátor komplikuješ popisem zapalování v autě. Autotrafa 120/220V nebo regulační se zapalováním v autě nemají nic společného kromě etymologie názvu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5912
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: po srpen 24 2015, 16:41    Předmět: Citovat

To som nešťastne napísal. Mal som to oddeliť. Hneď napravím. Ale i tak to asi nečítal, žiadna reakcia.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: čt prosinec 14 2017, 19:59    Předmět: Citovat

Kvicala_r
citace:
A na druhé straně spousta souvislostí se Ti pak skládá jako puzzle někdy i celý život...

Souhlasím. V tomto vlákně Křemík popsal princip cívky. Pomalu 20let od školy jsem netušil, proč se říká "cívka jako dívka. nejdříve napětí, potom proud". Věděl jsem, že to tak nějak funguje, že to tak má být. Ale proč?,ne. Až nyní díky vysvětlení Křemíka, že se ten proud zbrzdí v cívce, protože se indukuje v cívce nejprve na magnetickou sílu.... a napětí je v celém obvodu okamžitě... čili ten proud je pozadu.... díky Křemíku
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt červenec 05 2018, 13:53    Předmět: Citovat

Klasika:Cívka je jako dívka, napřed napětí a potom proud.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt červenec 05 2018, 20:18    Předmět: Citovat

Klade odpor jenom zdánlivý Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4081

PříspěvekZaslal: pá červenec 06 2018, 12:40    Předmět: Citovat

Tlmivka je len ináč pomenovaná cievka, podľa jej účelu použitia na obmedzenie striedavého prúdu. Bežne sa možno stretnúť s rôznymi pomenovaniami cievok v závislosti od ich použitia. Napríklad vinutie, solenoid, indukčnosť... Schválne, koľko pomenovaní nájdete na ten rôznymi spôsobmi zmotaný kus drôtu? Rolling Eyes

Tlmivka používaná v starších žiarivkových svietidlách je cievka navinutá na železnom jádre skladanom z transformátorových plechov. Tlmivka používaná vo vysokofrekvenčných obvodoch môže byť korálka z feritového materiáliu navlečená na nožičke tranzistora, čo je cievka ani nie s jedným závitom. V podstate tlmivka môže byť akákoľvek cievka. Názov tlmivka nehovorí takmer nič o jej vlastnostiach, len o použití.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: pá červenec 06 2018, 12:46    Předmět: Citovat

samec napsal(a):
..., čo je cievka ani nie s jedným závitom.

Vsadím se, že má přesně jeden závit. Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so červenec 07 2018, 12:43    Předmět: Citovat

A co takhle:

Cívka je obecný název pro součástku vykazující indukčnost - její použití je různorodé - napřiklad v LC laděných obvodech, nebo jako "tlumívka"
A ta vlastní "tlumívka" je jednou aplikací cívky nejčastěji v roli omezovače střídavého proudu. Typický příklad je tlumívka do zářivek, nebo k výbojkám.
A jak funguje tlumívka v roli zvyšování napětí si můžeš vyzkoušet, když paralelně k zářivkové tlumívce připojíš doutnavku a budeš do ní přes vypínač zapínat 6V-12V z (nejlépe) baterie. nebo z jednoduchýho zdroje z trafem diodama a kondenzátorem. (některý elektronický zdroje můžeš tímto pokusem odprásknout)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4081

PříspěvekZaslal: so červenec 07 2018, 21:50    Předmět: Citovat

To sa učí názornejšie tak, že chytíš oboma rukami dva odizolované drôty od tlmivky a priložíš na 9V batériu na asi sekundu a odpojíš, stále držiac tie konce holými rukami... Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne červenec 08 2018, 10:03    Předmět: Citovat

Nechtěl jsem být tak surový Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund