Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jaký hydraulický ventil?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st červen 27 2018, 15:08    Předmět: Citovat

Žádná elektronika v tom není, pracuje to jen na principu pružinek, šoupátek a podobných heblat. Proporcionální ventil to není, protože právě ten je řízen elektronikou. Jenom nevím, jestli to umí jeden ventil jako celek, nebo je to složené z několika málo kousků.
Nic netajím, chci si spáchat takový malý lis.
Nebude to nic složitého, šlo by to možná i namodelovat z napouštěcího ventilu pračky, když by se trošku upravil a rozšířil. Samozřejmě by to ani jako model neregulovalo v rozsahu od nuly po max, ale ten princip by to asi byl.
Páčka - no, i ta by asi šla, ale raději bych to ovládal elektricky, normálními ventily. Kdo ví, co na to všechno postupně navěším.
Rychlost a max tlak mi stačí nastavit ručně.
Řídit otáčky motoru je nesmysl z více důvodů. Mazání, rozsah, síla,... Taky by nešlo nastavenou pomalou rychlost obejít jiným okruhem a pohnout s tím rychle, atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1757
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: st červen 27 2018, 15:48    Předmět: Citovat

http://www.hydraulicky-rozvadzac.sk/hydraulicke-dily/hydraulicky-rozvadzac-elektricky-ovladany-1-80-12-vdc/
je to pre dvojčinný valec - vysúva / stojí / zasúva. Akurát tam nieje možnosť jemnejšej regulácie prietoku ako pri ručnom ovládaní... ale šlo by to tak,že servom ovládať páčku mechanického rozvádzača.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: st červen 27 2018, 16:37    Předmět: Citovat

[quote="dred"]
Olchor napsal(a):

Regulovať otáčky elektromotora pri vysokých výkonoch hydrauliky si moc neviem predstaviť... v robote máme hydr.agregáty s motormi 50 - 120 kW / 500 - 1000 V Wink všetko beží cez hydr.rozvádzače - len podstatne robustnejšie, ako ten z obrázka

V robote mame niekolko lisov kde je 1 az 3 50kW elektromotory zenuce hydrauliku vstrekolisu, ani jeden servoventil , vsetko bezi na menice. Tiez mame jeden lis kde je 120kW motor s menicom, tento je vsak iba na hlavne pohyby, na pomocne je tam klasika motor a proporcionaly. Vsetko 400V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2408

PříspěvekZaslal: st červen 27 2018, 18:44    Předmět: Citovat

citace:
Pokud se bude pístnice pohybovat bez odporu, ať je v celém systému malý tlak, čerpadlo jede volně a teprve v okamžiku, když se píst opře o překážku, i kdyby se pohyboval velmi pomalu, ať v systému poroste tlak až do nastaveného maxima.
Tak nějak hodně přibližně pracuje posilovač řízení v autě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st červen 27 2018, 19:33    Předmět: Citovat

pepik9 napsal(a):
Tak nějak hodně přibližně pracuje posilovač řízení v autě.

Jo, to je asi dobrý příklad. Přiznám se, že moc nevím jak funguje, léta jsem jezdil bez posilovače, teď už teda s, a je fakt, že když držim volant v krajní poloze, tak jinak tichá hydraulika slyšet je, takže to tak asi bude.
To co chci se chová stejně. Jen si to klidně vrní, v klidu, při posuvu, ale jakmile jde píst do tlaku, začne to ječet, podstatně víc než v autě.
Ten regulátor přece musí mít nějaký název...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: st červen 27 2018, 21:14    Předmět: Citovat

myslis ten regulator ktory na konci drahy zacne prepustat olej? tak to je pretlakovy ventil, skratka prekrocis tlak na ktory je ten ventil nastaveny a on zacne prepustat tlakovy olej z cerpadla spet do nadrze
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 626
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: čt červen 28 2018, 7:24    Předmět: Citovat

S něčím takovým jsem se setkal u rádiem řízené sekačky s pásy. Pohon pásu je hydraulický a pomocí PWM do cívky rozvaděče to lze ovládat plynule. Zároveň můžou jet oba pásy zároveň a přetlakový ventil tam při tom nehvízdá, takže nějak to tam vyřešené asi mají.
Moje doporučení - hledej rozvaděč pro nějaký pásový stroj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18673
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt červen 28 2018, 10:07    Předmět: Citovat

Já bych to řešil třemi servoventily a jedním tlakovým spínačem . Při klidovém stavu by byl jeden sepnut a výstup by frčel plný do zpátečky . Druhý bych měl přes "obyčejný" ventil do zpátečky a třetí do pístnice - čtvrtý na cestu zpět . Po impulzu by se plně otevřený zavřel a oba další otevřely . Část oleje by frčela do pístnice a část přes "nastavený" ventil zpět . Snímal bych tlak v pístnici. No a až pístnice narazí , ubyde spotřeba oleje a zvýší se tlak , v tu chvíli rozepne tlakáč škrcenou zpátečku . Tož tak .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj_rizek



Založen: Apr 07, 2005
Příspěvky: 711
Bydliště: blízko Třeboně

PříspěvekZaslal: čt červen 28 2018, 10:19    Předmět: Citovat

_luky_ napsal(a):
Pohon pásu je hydraulický a pomocí PWM do cívky rozvaděče to lze ovládat plynule.


Když jsem si zjišťoval funkci proporcionální regulace hydrauliky, tak mi bylo vyvráceno že se používá PWM, bylo mi řečeno že to je ovládaný velikostí proudu do ovládací cívky, dokonce jsem tenkrát dostal i tabulky s hodnotami proudů pro kontrolu.Ale nemusí to tak být asi vždy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 626
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: čt červen 28 2018, 14:53    Předmět: Citovat

Jak originální ovládání, tak moje nové ovládání dělá to samé: 12V PWM o frekvenci 100Hz do cívky.
Je to konkrétně tohle: http://www.privesy-rudna.cz/svahova-sekacka
Kupodivu to funguje docela lineáně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: pá červen 29 2018, 11:03    Předmět: Citovat

dj_rizek napsal(a):
Když jsem si zjišťoval funkci proporcionální regulace hydrauliky, tak mi bylo vyvráceno že se používá PWM, bylo mi řečeno že to je ovládaný velikostí proudu do ovládací cívky...

No skus hadat, co ta cievka urobi s prudom pri PWM riadeni Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pida_m



Založen: Feb 04, 2010
Příspěvky: 775
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: pá červen 29 2018, 12:35    Předmět: Citovat

My jsme si vyrobili tento lis. Je tam kostka z vysokozdvižného vozítka /jenom část/. Bohužel na ní není nic napsáno, abych Ti pomohl. Ovládat tlak jde celkem jemně.
Ta páčka ve předu jde na šoupě v té kostce. Je tam přepouštěcí ventil.
Ta spodní část /support/ se zvedá pomocí toho kroutiče nahoře přes lanka. Samozřejmě po vytažení těch kulatin.

Jde Ti o to ovládat tlak elektricky? Pokud jsi v dílně sám a nemá ti kdo držet ten předmět v lisu /nebo nejde jinak upevnit a má tendenci se bortit/, tak je to opravdu lepší. My na tom pracujeme dvoumužně, vždy se najde nějaký trdlo, co za sušenku to ovládá, nebo drží.
V případě el-proporcionálního ventilu /ovládaného třeba nohou/ by to bylo značně dražší řešení.



lis-kostka-300k.JPG
 Komentář:
 Velikost:  267.92 kB
 Zobrazeno:  94 krát

lis-kostka-300k.JPG



lis-pístek-300k.JPG
 Komentář:
 Velikost:  279.44 kB
 Zobrazeno:  90 krát

lis-pístek-300k.JPG



lis-celek-300k.JPG
 Komentář:
 Velikost:  281.62 kB
 Zobrazeno:  85 krát

lis-celek-300k.JPG



_________________
píďa
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so červen 30 2018, 4:48    Předmět: Citovat

Díky chlapi za náměty. Netušil jsem, že to bude až takový oříšek. Myslel jsem, že se objeví někdo a napíše "Jo, to já znám, to je tohle."
Proporcionální ventil zřejmě nebude to co hledám, protože od normálního ventilu (škrtícího, přetlakového, s konstantním průtokem, atd.) se zřejmě liší jen v tom, že je elektricky ovládaný. To je sice fajn, ale tohle neřeším, může být klidně ovládaný manuálně, ale musí umět trošku víc než jen ventil.
Popíšu tedy přesněji co mám na mysli. Nevím, jak to přesně funguje, ale představuju si to takto.
Sháním ventil s konstantním průtokem, tedy ať jím protéká pořád stejné množství oleje bez ohledu na tlak. Ten průtok ať je nastavitelný od nuly (nebo skoro nuly) po nějaké maximum. Potud není problém, tyhle ventily jsou. Mají jeden vstup, jeden výstup.
Já ale chci regulátor s jedním vstupem a dvěma výstupy. Jeden výstup bude právě ten s tím konstantním průtokem, ten povede do válce, druhým výstupem bude odcházet všechen přebytecný olej zpět do nádrže.
A teď se teprve dostáváme k jádru věci - konstantní průtok řízeného výstupu je řízen škrcením výstupu odpadního.
Teoreticky to může fungovat i tak - a to právě nevím - že by ten regulátor reguloval na základě oleje z válce vytlačovaného, měl by tedy tři nebo čtyři přípojky. To mi ale přijde méně pravděpodobné.
Nic takového jsem ale na netu nenašel, přitom se to zřejmě používá docela často, zřejmě to umí i regulátory s páčkami (hydraulické rozváděče), možná to hledám jen pod špatným názvem, nebo mi prostě něco uniká...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18673
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so červen 30 2018, 6:39    Předmět: Citovat

Ty furt zapomínáš na stav , že profíci dříve neřešili , zda jde čerpadlo do přetlakového ventilu . To je ten rozdíl . Kostka s elektroventily se válí skoro na každém šrotišti .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12461

PříspěvekZaslal: so červen 30 2018, 7:56    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
Já ale chci regulátor s jedním vstupem a dvěma výstupy. Jeden výstup bude právě ten s tím konstantním průtokem, ten povede do válce, druhým výstupem bude odcházet všechen přebytecný olej zpět do nádrže.
A teď se teprve dostáváme k jádru věci...
Myslím, že jádro věci je ve způsobu chápání. V přívodu tlaku od čerpadla (popř. zásobníku) žádný přebytečný olej není a jeho přepouštění nějakým ventilem zpět do nádrže je (nesmyslná) energetická ztráta. Obtok oleje k dosažení stabilního tlaku generátoru bývá součástí generátoru. Jediným "přebytečným" olejem v přívodních trubkách je olej, dostávající se do odpadního okruhu z přetlakových (pojistných) ventilů v důsledku tlakových rázů, které vznikají při provozu ventilů a spotřebičů. Mám dojem, že tvoje představa o hydraulickém systému je poněkud "jiná".
"...je taká zvláštna..."
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund