Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

American Audio VLP-1500
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po červen 25 2018, 17:32    Předmět: American Audio VLP-1500 Citovat

Řeším, čím to po kompletní předchozí destrukci obou koncových zesilovačů osadit.
Původní osazení je 5P 2SA1943/2SC5200 čertvíjak pajclých.
Výkon to má dávat ÚDAJNĚ necelých 700W na kanál do 4R /pokládám to za přehnané, ale budiž/.
Napájecí napětí bez buzení je ±100V, ale protože filtrační kapacity jsou mizerné a malé, napětí s vybuzením dost rychle klesá až k ±80V.

Mám pro osazení konce k dispozici buď ONS MJL1302A/MJL3281A, nebo origo TOS 2SA2121/2SC5949. Budiče bych dal místo původních 1,5A A1847/C4793 asi 2A A1930/C5171 + drobná úprava kompenzace, anebo spíše mnohem výkonnější MJE15032/MJE15033 + kompenzace dtto.
Přece jen buzení pěti párů 1,5A budičem a do takových proudů je taky dost na hraně. Původní budiče to doslova rozstřelilo i přes instalované stopry.
Když už to mám komplet rozhozený, rád bych to osadil "definitivně", určitě nerad později znova, třeba kvůli poddimenzovaným budičům. Desky jsou taktak, opakovaný i opatrný pájení už by nemusely snést.

Schéma je od buď starší, nebo naopak novější série - ve zdroji jsou aktuálně 4ks Marcon 15G/63V.
Dělal někdo GO tohoto zesilovače? S touhle značkou nemám moc zkušeností. Je to snad prý takový "PA entry level" a vybavený je to slušně. Preamp má dobře funkční limiter, HPF, LPF i subsonic.

Co byste pro nové osazení na koncový stupeň zvolili Vy?



VLP-1500_schematics.jpg
 Komentář:
 Velikost:  246.29 kB
 Zobrazeno:  355 krát

VLP-1500_schematics.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dj_rizek



Založen: Apr 07, 2005
Příspěvky: 711
Bydliště: blízko Třeboně

PříspěvekZaslal: po červen 25 2018, 19:33    Předmět: Citovat

Je to na tobě, já měl na stole 2500 a hračičku 600, neměl jsem je ale až tak odprásklý jako ty měl jsem sem tam nějakej kleplej koncák, je to ale docela dlouho, dával jsem tam tam v tý době stejný tranďáky od Krčmáře a hrajou do dnes.

Osobně to nevidím jako uplnou tragedii,znám rozhodně horší.

Věřím že ty z toho uděláš bavoráka. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po červen 25 2018, 19:52    Předmět: Citovat

Mně se nelíbí ten zdroj, je to podle mě měkký jako sračka.
Ale zároveň si uvědomuju, že těch pět párů na cca 700W není bůhvíco. Takže dávat jim do těla tvrdším zdrojem, to by asi bylo kontra..
No, v každém případě to celý přeosadím a až podle chování při měření burstem se uvidí, co s tím zdrojem dál. Základ tam je slušný, trafák má rovný 2kVA. Vrtule prej nikdy vypadlý nebyly, takže ty kýble nemusí být bez vody.
Musela to být asi nějaká šupa ze sítě - probitý úplně všecky konce, rozstřelený budiče, T11 a okolo taky, upálený úplně všecky emitoráky i stopry, všecko v řiti, nač se podíváš.
Chvíli jsem i pochyboval, jestli má smysl to spravovat - ale už kvůli tomu trafáku jo.
Už taky podle starejch fotek vím, jak se jmenuje mutant, předek či pohrobek přesně tohodle zesilovače - je to Fidek FPA-10A. Až na ledky a mírně jinej preamp je to jak přes kopírák.
Řekl bych, že i ze stejné rejžové šopy to vyšlo Very Happy
Zaslouží si to Cornell Dubilier, co myslíš? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po červen 25 2018, 21:50    Předmět: Citovat

ale je to trochu jiný . . .
. . . viz sběr napětí na emitorových odporech



fidek_fpa_10a_sch.jpg
 Komentář:
 Velikost:  274.84 kB
 Zobrazeno:  264 krát

fidek_fpa_10a_sch.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pida_m



Založen: Feb 04, 2010
Příspěvky: 775
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: út červen 26 2018, 0:07    Předmět: Citovat

a to tam proti HF vykmitnutí není žádnej jinej C než ten C3 /47pF/?? ..teda aspoň poblíže těch bází 1943!?
_________________
píďa
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út červen 26 2018, 6:34    Předmět: Citovat

pida_m napsal(a):
a to tam proti HF vykmitnutí není žádnej jinej C než ten C3 /47pF/??

možná to bude ten problém . . .
. . . FIDEK tam má 470pF !
a to je sakra rozdíl . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: út červen 26 2018, 6:53    Předmět: Citovat

sinclair: předpokládám, že do toho už někdo vrtal ? Za svůj život jsem viděl (a občas i opravoval) hodně dojebané konce. Ale odprásklé komplet všechny koncové tranzistory v obou kanálech a zejména všechny jejich emitorové odpory ještě ne. To musel někdo odblokovat veškeré jištění ... Smile Nebo se tam dostalo 380 V, ale to by asi odešlo decentněji.
Jednou jsem zažil (na nově upravené venkovské síti) šupu 380 V do celého zapnutého aparátu. Naštěstí jediná škoda byla žárovka v PAR reflektoru...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út červen 26 2018, 9:13    Předmět: Citovat

Ne, vůbec to nevypadalo, že by do toho někdo strčil páječku. Všechno "originál".
Pokud jsou kompenzace přímo na rychlých driverech, jako v tom VLP1500, tak tam těch 47p bohatě stačí.
U Fideku je to opravdu jinak, to jen ten blok fyzicky vypadá úplně stejně. U Fideku začíná kaskáda sledovačů pomalými predrivery MJE340/350, co mají jen slabých 10MHz a hned za nimi je ve funkci driverů použitý 30MHz výkoňák - tak proto je tam těch 470pF. A i tak bude ten Fidek preventivně a dost zbytečně zatlučený. Toho Fideka /taky komplet oddělaného/ mám ve skladě. Je v něm poměrně dost drátů a jen jednostranné desky, kdežto tohle má oboustrany a asi i hodně tlustou fólii.
Dostat z těch prokovů něco ven, je i s 2,mm2 krátkou smyčkou na déle.
Podle mě se muselo stát buď něco zásadního v síti, anebo bleskově odešlo do zkratu něco v zátěžích. Protože ty všecky probité konce a upálené emitoráky nejsou normální. Všecko bylo "jen" probité, kdežto celoplasty T11 i celoplastový budiče byly úplně roztržené. Vždycky první probitý pár jakoby uchrání svým zkratem ostatní, než vyletí síťová pojistka - tady byla T15A.
Použité 2SA1837/2SC4793 jsou prokazatelné pajcy - mají úplně jiný font popisu a i pouzdra vypadají drobně jinak, než u origošů Toshiba. Příčina může být klidně tady u nich.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: út červen 26 2018, 11:17    Předmět: Citovat

Jak vypadají kontakty relé, přes které jde signál na repro ? Dovedu si představit zesilovač v chodu, zapojený do můstku a do těch dvou drátů k bednám někdo pustí 230 V ze sítě. Jsou tací umělci. To by mohlo udělat tu paseku v obou kanálech... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út červen 26 2018, 15:59    Předmět: Citovat

Relátka obou kanálů jsou zničená. Cívky klapou, ale mezi vývody kontaktů je pár desítek kilo a v jednom je zboku dírka. Asi jak je to vevnitř ožehlý. Ale to je normální u těchto nízkých typů, co "nemají luft" na trhání oblouku. Bývá to zevnitř skoro jako pokovený, odpařeným kovem.
I kdyby průchozí byly, stejně bych je po takové havárce automaticky měnil.
Co se přesně stalo, neví ani majitel - bylo to dlouhodobě půjčené v malém klubu. A protože to tam půjde asi zpátky, tak bych rád, aby se mi to pokud možno už nevrátilo. Volba konců padla na A2121/C5949 - mám jich víc Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: út červen 26 2018, 20:05    Předmět: Citovat

Nějaká fotka, pro nás s menší představivostí by nebyla? Třeba vyletované pozice koncáků, abych viděl jak vypadá deska tak-tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út červen 26 2018, 20:06    Předmět: Citovat

Udělám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: út červenec 03 2018, 10:07    Předmět: Citovat

Nemusíš to nějak šperkovat, stačí takhle, třeba jako já s pohybovým rozmazáním


IMG_2898.JPG
 Komentář:
 Velikost:  122.46 kB
 Zobrazeno:  186 krát

IMG_2898.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út červenec 03 2018, 12:54    Předmět: Citovat

to microlan: na té noze trandu je feritová perla (L13) ??
. . . jaký má význam tam mít takovou malou indukčnost ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: út červenec 03 2018, 13:20    Předmět: Citovat

Jo, tak na to se mě neptej, proč to tam dali kucí japonský. Jo a není to audio-zesilovač, je to AC zdroj 270V 1000W. jen mě překvapilo, že tu mají 2 můstky do serie, což jsem dodnes považoval za nemožné Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund