Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Chladnička Calex CM 355 - termostat?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
knawi



Založen: Oct 22, 2008
Příspěvky: 41

PříspěvekZaslal: st červen 20 2018, 16:42    Předmět: Citovat

@PotPalo: mrazák je dole, termostat s osvětlením ve vnitřním pravém horním rohu chladničky. Poloze termostatu odpovídá z těch nabízených spíše 120cm kapilára než 80cm. To jsem potřeboval, děkuju!
Díky Vám všem, jste prima!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st červen 20 2018, 17:17    Předmět: Citovat

Hlavně aby nedošlo k omylu v závadě, podle popisu to nevypadá na stoprocentní jistotu. Pro ověření je možné termostat dočasně vyřadit - kontakty spojit napřímo. Pokud takto dojde k vychlazení v přiměřeném čase, je termostat skutečně vadný. Jinak je závada v chladícím okruhu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4082

PříspěvekZaslal: st červen 20 2018, 18:19    Předmět: Citovat

Ak je dvoj-kompresorová, tak termostat pre chladničku je vnútri vpravo hore so svetlom a termostat pre mrazničku je na hornej lište vedľa vypínačov a tlejiviek. Nastavuje sa skrutkovačom alebo mincou. Pričom jeden z tých vypínačov (tuším s označením turbo) zrejme premosťuje termostat. V návode písali, že ho treba zapnúť pri naložení väčšieho množstva potravín, ktoré treba rýchlo zmraziť. Tri indikačné tlejivky: zelená - sieť, oranžová - zapnuté turbo mrazenie, červená - vysoká teplota v mrazáku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4914
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: st červen 20 2018, 18:35    Předmět: Citovat

Tak je, termostaty sú tam dva. Ten vo vnútri je pre chladničku (ním sa dá chladnička aj vypnúť), mrazák má termostat zozadu v rohu pod krytkou, od neho vedie tyčka na predný panel, kde sa mincou dá nastaviť. Zeleným tlačítkom sa vypína, oranžové je už spomenuté intenzívne mrazenie (premostenie termostatu napevno). Tlačítka sa stláčajú dosť ťažko, musí to cvaknúť.
_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
knawi



Založen: Oct 22, 2008
Příspěvky: 41

PříspěvekZaslal: st červen 20 2018, 21:27    Předmět: Citovat

Všichni jste báječní a poučili jste mě o tom, co mám vědět a na co si mám dát pozor.
Protože, s ohledem k frekvenci a délkám pobytu, mrazák nepoužíváme, nevšímám si k němu patřícího termostatu. Vím, že jeho ovládání je na liště horní, ve předu stropní desky lednice. Chlazení a mražení dvoukompresorového systému rozeznávám jako separátní funkce. Nebo, prosím Vás, souvisí funkce chladničky s termostatem nevyužívaného mrazáku?
Opakuju, jste fajn, děkuju a ozvu se jak jsem, tupec, dopadl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
knawi



Založen: Oct 22, 2008
Příspěvky: 41

PříspěvekZaslal: so červenec 07 2018, 16:24    Předmět: Citovat

Vrátil jsem se od lednice opět k PC.

Vymontoval jsem termostat, byl to předpokládaný, dnes již nevyráběný A13. K aproximativnímu určení poruchy jsem využil rad Achaba a masara - vodiče k vyřazenému termostatu spojil a chvěje se, lednici zapnul. Po chvíli se kompresor rozběhl, v několika minutách byl výměníkový panel ojíněný. Chladicí část ledničky jsem tak nechal spuštěnou 30 min., motor běžel bez přerušení a letně vyhřátý prostor ledničky se vychladil.

Nevím, jestli se tím potvrdila příčina poruchy - nefunkční termostat - přesto to vyzkouším a koupím nový.

Ovšem, opět neodvážně poprosím o Vaší radu.
Demontovaný termostat má kapiláru dl. 160 cm, vzdálenost montáže termostatu k příložce, kterou je koncové čidlo kapiláry připevněné k výměníkovému panelu, je ale jenom 80 cm. Kapiláru na tuto délku zkrátili několika smyčkami za panelem. Termostat, který chci vyměnit je už v dceřině lednici třetí a nevím proto, jak dlouhou kapiláru ten z výroby, originální, měl. Co do určení správné délky, mě znejisťuje, že kapilára jako teplotní "snímač" je až na odhalený konec s čidlem izolovaný podobně jako kabel, tj. i teplotně.
Ze dvou nabízených náhradních Ranco termostatů s délkami kapilár 120 respektive 80 cm objednám ten s trubičkou 120 cm dl a při montáži kapiláru upravím obdobně.

Děkuju za dobré a chytré rady, omluvte, prosím, že jsem tak pokoušel Vaší trpělivost, všechny zdravím a přeju úspěchy ve všem, čím se zabýváte!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: so červenec 07 2018, 17:24    Předmět: Citovat

Ta tvoje zkouška měla být přesnější, včetně měření teploty teploměrem, aby bylo jisté, že je systém schopen prostor vychladit na žádanou teplotu, při které termostat vypíná. Měl bys teď "klid v duši".
Několik závitů "přebytečné" kapiláry před jejím vstupem do chladícího prostoru není nic neobvyklého. A obvykle bývá opatřena bužírkou z ochranných a tlumících důvodů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: so červenec 07 2018, 17:32    Předmět: Citovat

Izolace kapiláry mimo snímaný prostor nevadí, tato část hlavně přenáší tlak. Jinak izolace je elektrická i mechanická ochrana. V případě náhodného zkratu se totiž uzemněná kapilára obvykle propálí, nebo přeruší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
knawi



Založen: Oct 22, 2008
Příspěvky: 41

PříspěvekZaslal: so červenec 07 2018, 19:13    Předmět: Citovat

@masar, @Achab
Závity zkracující izolovanou kapiláru byly umístěné za deskou s meandry pro chladicí medium - jak jsem to asi neodborně nazval výměníkovým panelem. A to mě už jako chladicí prostor připadá. Kapilára 1.6 m dlouhá byla až na konci zbavená bužírky a ohnutá do sevřeného tvaru V vysokého 6 cm a přitisknutého k panelu přišroubovanou příložkou. Jinak celou trasu od termostatu včetně závitů a vedení v těsné blízkosti výměníku byla kapilára izolovaná.
Ač této okolnosti příliš nerozumím, udělám to stejně, jen musím být při "holení" konce na choulostivou kapiláru opatrný, jak mě oba upozorňujete.

Ne, že by mě nenapadlo postupovat trochu technicky a měřit při testu teplotu s časem chlazení, ale teploměr, který jsem jediný měl k dispozici, byl nedůvěryhodný. Ostatně bych také neměl představu o teplotách, při kterých termostat má vypínat.
Při svém super amatérském hraní tak risknu ztrátu několika stovek.
Znovu děkuju a zdravím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so červenec 07 2018, 19:22    Předmět: Citovat

Někdy je na konci těch kapilár rozšířený konec - myslím si, že mu říkají "tykavka". Tahle věc je nejvíc citlivá na teplotu a vlastní kapilára jen přenáší tlak měřícího média na membránu tlakovýho spínače. Pokud "tykavka" není použitá, je citlivá celá délka kapiláry na teplotu - měřící médium se roztahuje v celý trubičce stejně
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
knawi



Založen: Oct 22, 2008
Příspěvky: 41

PříspěvekZaslal: so červenec 07 2018, 19:46    Předmět: Citovat

To jsou věci!
Měl jsem za to, že ovládání teplotního systému ledničky je jednodušší. Zajímavé to ale je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so červenec 07 2018, 20:26    Předmět: Citovat

Však jo, co je na tom složitýho?
Baňka s nějakou kapalinou, která má známý tepelný koeficient roztažitelnosti. To množství kapaliny v tý baňce při oteplení o nějaký ten stupeň nabude na objemu a část se tý kapaliny vytlačí tou tenkou kapilárou na její druhý konec, na kterým je pružná membrána s mikrospínačem. Dá se říct, že na tom samým principu fungují ty osvědčený starý lihový, nebo rtuťový teploměry. Akorát na místo membránky je kapilára prodloužená a hladina je přímo ukazatelem na stupnici.
No ale zpět k lednici:
Někdy se dá unik chladiva zjistit pomocí pečlivé prohlídky okruhu - chladivo je směs maziva kompresoru a nějakého chladícího média. Mazivo kompresoru a chladivo jsou navzájem mísitelné, protože průtok chladiva vrací "olej" tam, kam patří (kdo jste zkoušeli použít lednicový kompresor na foukání gum víte, jak "plive olej"). Takže místo úniku se projeví stopou po oleji. Nevím, zda se to dá použít i u lednic, či mrazáků, ale u větších klimatizací se tento způsob orientační kontroly používá. Problém je, když je místo úniku skryto v izolaci, nebo v nějakým průchodu, či izolovaným opláštěním trubiček.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
knawi



Založen: Oct 22, 2008
Příspěvky: 41

PříspěvekZaslal: so červenec 07 2018, 20:32    Předmět: Citovat

Děkuju za vysvětlení a námět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Miri



Založen: Jul 28, 2006
Příspěvky: 199
Bydliště: Nový Jicin

PříspěvekZaslal: ne červenec 08 2018, 1:15    Předmět: Citovat

Nechci vám do toho chlapci kecat, ale měl jsem tu samou závadu na mražáku u stejného typu chladničky. Nakonec po jednom odmrazování po výpadku elektriky nebyla schopna zamrazit pod - 10 celsia a běžela asi dva měsíce téměř v kuse... Nakonec jsem po různých průzkumech věnoval stařenku kamarádovi na chalupu, kde lednička běží dodnes bez problémů a mražák
využívá jako špajz. A navíc - už neberu značky, neb po zkušenostech nejen mých, ale i vašich jsem před třemi lety koupil tu nejlevnější Tureckou spotřebku s jedním kompresorem a jak jsme každý rok dopláceli za elektriku přes litr, tak teď nám už druhý rok vracejí kolem pěti tisíc za elektriku... Tak ať si to každý z vás přebere...

_________________
Miri
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2725
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: ne listopad 25 2018, 16:01    Předmět: Citovat

Zdravím, nechci zakládat další vlákno, mám taky Calex 210-Končar a po podivném chování(nebylo slyšet po vypnutí "šplopuchání" v trubkách) jsem ji rozmrazil a zkouším, jak chladí. "Šplouchání" se obnovilo, nnicméně zatím buď není dost namražená nebo je už v ři**. Pouštěl i vypínal jsem ji ručně, teď po 1h50' naskočila sama, jsem zvědavý, jestli i vypne. Bohužel jsem zjistil, že "měděného hada" někdo vyměnil za železného, vše bylo přestříkáno černou barvou, takže nic nebylo poznat. Tuším spíš, že je tam někde mikro trhlina a chladivo je aspoň částečně fuč. Má smysl volat odborníky? Asi ne, spínací relé vyměňovali před 2roky. Co vy na to?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.27 sekund