Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Olovnatý cín 1kg Kovohutě vs. Stannol apod.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá únor 09 2018, 14:26    Předmět: Citovat

Voni taky zdrojový kabely z PC docela rychle ztvrdne izolace. A zkuste si pocínovat 10 let starý lícno z PC zdroje. Jde to stejně blbě, jako pocínovat měď z gumáků kabelů, u těch se snad měď povrchově nadotuje sírou z gumy, jiný vysvětlení nemám.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12327
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá únor 09 2018, 14:59    Předmět: Citovat

Ano, do gumy měly být používány kvůli síře pocínované dráty. Oodolávají lépe, ale pájet to po určité době jde taky špatně, čerstvé jdou.
Mizerné PVC - chlor a další chemie tu měď pěkně poleptá, a pokud je drát cínovaný, vytvoří se blbě odstranitelné soli. Je celkem sranda, že je někdy 30 let stará dvojlinka v pájitelnějším stavu než rok starý káblík pochybného původu.

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33861
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá únor 09 2018, 18:48    Předmět: Citovat

Zobral som teraz nejaky kabel z vraku stareho PC zdroja, odcvakol v strede, odizoloval a bez problemov pocinoval, chytilo to okamzite. Druhy koniec bol nejaky obhoreny, izolacia stmavnuta a stvrdnuta a pri ohybe sa zlomila, med podtym mierne do zelena. To sa podarilo pocinovat tiez, akurat to uz par sekund trvalo. Fluitin 1532.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8975
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: pá únor 09 2018, 18:55    Předmět: Citovat

Tak máš buď štěstí, anebo výrazně lepší tavidlo. Čistou měď, jak koupím třeba v normálním kabelu z KARSu, třeba 0,75/1,5 mm², jsem v PC kabelech skoro neviděl. Žíly jsou vždy spíš barvy zašlýho stříbra. Pocínovaný to asi není, to by chytalo líp. Mám tu dvojlinku starou snad 30 let, měď je taková už zašlá a i ta jde pocínovat daleko líp.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1273
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: pá únor 09 2018, 19:39    Předmět: Citovat

No a právě pro případy, které popisuje rnbw, potřebuju solidní pájecí kapalinu. Ale aby mě ta cena neporazila. Smile

Pro forbidden:
Zdrojové kabely z PC (z mědi) křečkuju jako fanatik. Jako ostatně všechno, u čeho se v budoucnosti obávám nedostatku, nebo poklesu kvality. Deja-vu doba předlistopadová? Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12327
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá únor 09 2018, 20:00    Předmět: Citovat

http://www.s-hobby.cz/elektronika/_2579-tavidlo-mtl468r-50-gramu-bezoplachove.htm

https://www.ges.cz/cz/tavidlo-mtl-468-GES07713099.html

Cena cca 50Kč/50g koncentrátu je moc?

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1273
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: pá únor 09 2018, 20:34    Předmět: Citovat

Tohle je ale tuhá látka, či ne? Raději bych kapalinu podobnou té, co používala firma (viz dřívější příspěvky). Chyba byla, že jsem si název chemikálie nepoznamenal. Zjistím, oč šlo, třeba ji někdo zná a vyjádří se k tomu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12327
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá únor 09 2018, 21:05    Předmět: Citovat

Vezmeš koncentrovanou, tuhou látku a rozředíš ji... Cecilko zázrak Rolling Eyes .

Tekutých tavidel pro cínování vodičů ponorem do pánve je asi tak 1000 druhů, tak pokud hodláš hledat přesně ten, který jsi kdesi potkal, bude to na dlouho.

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1273
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: po únor 12 2018, 23:47    Předmět: Citovat

Na nákupu cínu jsem domluven s jedním členem fóra, pájecí kapalina je v tuto chvíli méně důležitá a ještě se k ní vrátím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4120

PříspěvekZaslal: pá únor 16 2018, 13:01    Předmět: Citovat

Ja som sa snazil zapajkovat koncovku na repro kabel (taky ten s priesvitnou izolaciou) a po tretom pokuse nanovo odstrihnutom ocistenom konci sa mi najlepsie podarilo nieco, co vyzeralo ako praca ziacika zakladnej skoly, co prvykrat v zivote drzi spajkovacku v ruke. Neskor som sa od predajcu v obchode dozvedel, ze to nie je med, ale mix med hlinik, ze v takej cene to ani nemoze byt cista med a ze niektore vraj maju tej medi v hliniku len 10% a odporucil mi drahsi kabel od serioznejsieho vyrobcu. Ale myslim, ze bude aj horsie. Mozno uz len horsie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33861
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá únor 16 2018, 13:18    Předmět: Citovat

To bolo asi CCA - pomedeny hlinik, vacsinou sa pouziva ako podvod na zakaznikov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne únor 18 2018, 19:39    Předmět: Citovat

Tenhle šmejd se používá na 50m navijákách se čtyřzásuvkou, jističem a to všecko za 990,-Kč..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1666

PříspěvekZaslal: pá únor 23 2018, 7:41    Předmět: Citovat

Pocínování zdrojovejch kabelů asi bude rukama, nemám nejmenší problém s kabelama starejma 1 měsíc i 20 let.

No, pájka kilo pořád kolem tisícovky, žádná sláva. Zásob mám dost, klidně kilo pustím. Nebo se stačí mrknout po bazarech, leckdo se pořád zbavuje starejch zásob co „získal“ v minulých dobách a dá se koupit třeba 10 kilo za pár tisíc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po červen 11 2018, 18:28    Předmět: Citovat

Napadlo mě, že jak se pořád někdo vyptává, čím co pájet a čím pájejí druzí - že sem dám aspoň nálepky z toho použitelného, co se ještě jako SnPb běžně prodává.
Je toho samozřejmě mnohem, mnohem více - dávám jen to, co mám dlouhodobě odzkoušeno na běžné pájení trafačkou s různými očky a 15W mikropáječkou ERSA na SMD.

Vlevo Stannol Crystal 505, pravděpodobně to nejlepší, co se mi kdy dostalo do rukou. Na cestě je ještě čtvrtka Crystalu 502 a Crystalu 510, tak uvidíme, co bude z nejlepších nejlepší. Crystal má úžasnou výhodu v mohutné pájecí schopnosti poniklovaných dílů, ať už je to konektorová bižu, kryty potenciometrů, nebo s větší páječkou chytne i na poniklované pouzdro TO3. Je to u něj dáno nikoli snad směsí, ale tavidlem, které ale není vůbec agresivní. Tomáš M. měl obavy, že by typ 505 mohl po čase působit nějaké neplechy tím tavidlem.
Ale kontroloval jsem desky, zapájené Crystalem 505, ještě od firmy MULTICORE, která jej původně vyráběla. Zapájené někdy v roce 2002, tedy fakticky před 16 lety a deska po pájení nebyla mytá, jen znova přelakovaná, kdy aceton v kalafunovém roztoku zčásti zbytky tavidla z Crystalu smyl. Jak na vývodech součástek, tak na spojích není ani stopa po působení něčeho agresivního. Díval jsem se i na desky, pájené Crystalem a už dodatečně nelakované a nemyté - nic nedělá ani na deskách, na součástkách, ani na krytech potenciometrů - takže obavy z agresivity Crystalu 505 jsou zbytečné, neděje se nic.
Krom jiného má Crystal zvláštní schopnost velmi úhledně protéci pájecím prokovem a na druhé straně vytvořit stejně úhledný spoj, jako ze strany pájení. Žádné jiné pájecí dráty, které jsem kdy měl v rukou, nebo které mám i dneska na jednodušší úkoly, to neumí takto úhledně.
Nenechte se při nákupu odradit poněkud vyšší cenou Crystalu 505 - už od 500g to vychází možná levněji, než všelijaké ty speciální sračky se stříbrem a jinými vzácnými kovy.
A jakmile jednou Crystal vyzkoušíte, tak na bastlení, ale i na servis a pájení vývodů starších součástek nebudete už nikdy chtít nic jiného, to mi věřte. U mě to bylo před r. 2000 přesně tak Very Happy

Uprostřed pájecí drát je Fluitin 1532 s 2% obsahem mědi a standardním tavidlem. Díky přítomnosti Cu tento drát tolik nežere hroty mikropájek či drát trafopáječek. Je to naprosto běžná slitina s běžně /vlažně/ působícím tavidlem, hodí se na většinu běžných úkolů, pokud pájíte nezestárlé povrchy a vývody nových součástek. Jeho výhoda je celkem nízká cena, ale nepokoušejte se jím pájet niklované či zinkované povrchy - nejde to.

Vpravo je něco, co kupuju v Official Electronic ve Zlíně, ale jsem si jist, že to bude k dostání i jinde. Je to něco anonymního, prostě Sn60Pb40, co se chová přibližně tak, jako se choval před 30-40 lety legendární 2mm silný, dutý pájecí drát z Příbrami s voňavým tavidlem. Prodával se buď na "cívečce" z kousku lepenky po tuším 10g, nebo ve větším balení na cívkách zprvu dřevěných, pak plastových. Díky velkému obsahu tavidla se s tím výborně dělá tam, kde je třeba jeho delší působení - třeba při pájení hliníku. Loužička tavidla, kterou tento pájecí drát vytvoří, zabrání přístupu vzduchu k okamžitě se okysličujícímu hliníku a pak stačí "zašmrdlat" hrotem trafačky po povrchu hliníku a je připájeno.
Používám jej víc, než Fluitin a to hlavně tam, kde je nutně třeba víc materiálu do spoje - na vývody velkých elektrolytů, potenciometrů..Tavidla všech tří pájecích drátů, ke kterým píšu tento koment, jdou velmi precizně smýt trichlorem, cyklohexanem, Čikuli a čistým acetonem, ne nitroředidlem či dokonce IPA, ten je na toto mytí zcela naprdlajs. Trošku méně působí na tavidlo tohoto posledního drátu 96% líh. Tavidla z tohoto drátu ale zbývají po pájení kalužky, které sice ničemu nemusí vadit, ale vypadá to hrozně.
Má to výbornou cenu, ale stejně jako Flutin se nehodí na fajnovější věci, nebo také na pájení již zmíněných poniklovaných povrchů.
Naproti tomu se s jeho pomocí velmi dobře cínují konce licen a to i několika po sobě. Jak už jsem uvedl, tavidla na hrotu trafopáječky zůstává poměrně hodně. Jedním "náběrem" z cívky tak lze ocínovat až 4-5 licen do průřezu 0,25mm2.
Až přijdou ty dva Crystaly, podám zase raport.



crystal_fluitin_classic.jpg
 Komentář:
 Velikost:  138.53 kB
 Zobrazeno:  321 krát

crystal_fluitin_classic.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3307
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st červen 13 2018, 9:06    Předmět: Citovat

sinclair: podrobné info , diky za nej. Stannol Crystal 505 by asi bylo to co hledam. Stacilo 100g baleni ale to jsem u slona ani jinde nevidel a kupovat 300 a vic gramove baleni je pro me moc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund