Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Gramofon Tesla NC 470
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mario21



Založen: Sep 20, 2011
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: so červen 09 2018, 18:13    Předmět: Gramofon Tesla NC 470 Citovat

Ahoj,
dostal se mi do ruky starý gramofon Tesla NC 470. Gramofon je částečně funkční a hraje, má ale spoustu vad/nedostatků. Co mě momentálně trápí nejvíc je, že na konci desky se nezastaví a ani se nezvedne ramínko. Návod jsem pročetl i servisní, ale pořád nevím co s tím. Myslím si, že je něco špatně s mechanismem, co má vypínání na starosti, ale nevím, jestli je rozbitý (např. něco ulomeného) nebo jen něco špatně nasazeného - přikládám foto. Nezdá se mi právě ta část označená šipkou. Na této fotce, co jsem našel na netu, to vypadá jinak, viz http://photobucket.com/gallery/http://s60.photobucket.com/user/DISHOA/media/DSC_0207.jpg.html I když se snažím mechanismus do této pozice dostat, vždy když dojede deska na konec, část označená šipkou vyskočí a zpět se už nevrátí. Mimo to gramec se stejně nevypne. Máte nějaký nápad jak to opravit?
Díky.



IMG_20180609_164548_3.jpg
 Komentář:
 Velikost:  231.91 kB
 Zobrazeno:  416 krát

IMG_20180609_164548_3.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12023
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so červen 09 2018, 18:51    Předmět: Citovat

nevím přesně jak to má 470tka,
ale zespoda talíře by měla být vypínací struna, nebo výstupek který vypne gramo po vyklonění vypínacího ramene . . .
. . . je tam ??

občas se to ulomí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: so červen 09 2018, 19:24    Předmět: Citovat

Na fotce nic ulomeného nevidím, zkontroluj tu tyčinku. A taky, zda se černá páka s kovovou vidličkou na konci, do které má ta tyčinka narazit, při pohybu raménka směrem k ose talíře lehce vykloní, aby do ní ta tyčinka mohla zabrat.

EDIT: Píšeš, že hýbe. Všiml jsem si toho až teď.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mario21



Založen: Sep 20, 2011
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: so červen 09 2018, 19:48    Předmět: Citovat

ok1hga:
Výstupek zespodu malého talíře je, viz foto. A ta část, co jsem označil šipkou do něj narazit může.

elektrosvit:
Ano, ta "vidlička" se postupně vykloní, ale nic se nestane. Ale pořád mě mate ten obrázek, který jsem našel u jiného uživatele na netu. Do takové pozice se ta "vidlička" samovolně nedostane...



IMG_20180609_203257_1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  179.91 kB
 Zobrazeno:  314 krát

IMG_20180609_203257_1.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: so červen 09 2018, 19:57    Předmět: Citovat

Na obrázku z netu vidím rozdíl jen v užším ohnutém výstupku šasi a možná delším táhlu (č. 32 dle dokumentace), takže vidlička "parkuje" dále od talíře. To by na funkci nemělo mít vliv. A když tedy vrátíš subtalíř do šasi, budeš ním rukou otáčet a současně pohybovat raménkem směrem ke středu talíře, co mechanismus udělá?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mario21



Založen: Sep 20, 2011
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: so červen 09 2018, 20:18    Předmět: Citovat

Já jsem z toho jelen... Teď jsem to znovu zkoušel jak jsi chtěl. Spustil jsem gramec pouze se subtalířem a hýbal ramínkem. A vše se kompletně vypnulo tak jak má. Dal jsem tam desku a opět to bylo ok! Jenže zkusil jsem to s deskou podruhé a k vypnutí zase nedošlo. Udělal jsem i to, že jsem ramínko vrátil do odkládací polohy a znovu spustil, ale zase nic, talíř se točil dál. Sundal jsem desku, talíř, nechal jen subtalíř, hýbal ramínkem a zase ok. Přijde mi, že je možná něco uvolněný nebo hnutý a proto to dělá tak náhodně. Netuším...

Edit: To bylo teď poprvé, co jsem viděl, že to někdy funguje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: so červen 09 2018, 20:36    Předmět: Citovat

Musí tam být souhra pohybu toho plíšku (ovládá se raménkem) a úhlu zkosení toho kolíku. U mne je to takto a funguje to:


20180609_205805x.jpg
 Komentář:
 Velikost:  59.35 kB
 Zobrazeno:  345 krát

20180609_205805x.jpg



20180609_210218x.jpg
 Komentář:
 Velikost:  62.18 kB
 Zobrazeno:  318 krát

20180609_210218x.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mario21



Založen: Sep 20, 2011
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: so červen 09 2018, 20:55    Předmět: Citovat

Díky za fotky, to natočení kolíku ještě zkontroluju. Já ten gramec mám cca 2 dny, takže spíš zjišťuju, co funguje a co ne. Ale dokud byl složenej, tak mi na konci desky nevypnul nikdy. Teď když jsem to zkoušel v rozebraným stavu, někdy vypne, někdy ne...

Ta kovová "vidlička" (plíšek), je u toho černýho ramena na pevno nebo se lehce hýbe do stran? U mě se hýbe, tak nevím jestli to tak má být...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: so červen 09 2018, 21:15    Předmět: Citovat

Má se hýbat. Okolo výstupku, na kterém je zajišťovací podložka. A vedle vidíš doraz v okénku vidličky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: so červen 09 2018, 21:26    Předmět: Citovat

Ano, hýbe se. Ten plíšek je nasazen na plastový kolík s malou radiální vůlí, a zhora zajištěn podložkou a segerkou. Na výšku je tam taky vůle, tak se dá plíškem houpat. Vůle v otáčení je vymezená kolíčkem ve čtvercovém otvoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mario21



Založen: Sep 20, 2011
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: so červen 09 2018, 22:07    Předmět: Citovat

Tak to je zřejmě taky v pořádku. Takže se budu muset snažit sledovat dál, proč to někdy vypne a někdy ne...

Ještě mě napadla jedna věc, co ale nesouvisí s mým původním dotazem. Tím, že má šasi plovoucí uložení, tak u mě často dochází k tomu, že když otočím vypínačem (spustím gramofon), celé šasi se "rozvlní" a hrot jehly skočí jinam než kde se právě nachází. Přemýšlel jsem, že buď by to chtělo víc namazat zvedáček přenoskového ramene, aby ramínko klesalo pomaleji nebo zvedáček přizvednout, aby bylo ramínko výš, takže při spuštění by šasi mělo víc času, aby se "uklidnilo". Ani jedno jsem ale zatím nezkoušel. Jak se to chová u vás?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: so červen 09 2018, 22:44    Předmět: Citovat

V dokumentaci uvádějí správnou výšku hrotu nad deskou asi 5 až 7 mm a dobu klesání asi 2 sekundy. Pokud klesne okamžitě, dá se zvedáček přimazat, ale je k tomu potřeba silikonová vazelína, nebo podobný prostředek. Výška se dá nastavit otáčením šroubu (č. 44).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DKL



Založen: Mar 11, 2004
Příspěvky: 377
Bydliště: Sever jižní Moravy

PříspěvekZaslal: ne červen 10 2018, 7:10    Předmět: Citovat

Ve zvedáčku na prvním obrázku chybí šroubek, jím se nastavuje výška zvednutí hrotu nad desku. A v otvoru ve šroubku má být měkká guma zamezující nechtěnému prokluzování. Já jsem její absenci nahradil polepením spodní plošky raménka tenkou gumou.
Plechová část na páce koncového vypínání se musí pootáčet naprosto lehce, při návratu přenosky na stojánek se musí o zarážku na šasi spolehlivě vrátit do výchozí polohy.
A celý ten mechanismus se musí začít vykyvovat už v momentu kdy hrot dosáhne začátku záznamu na LP, to je dáno délkou kovové tyčinky vedoucí k raménku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mario21



Založen: Sep 20, 2011
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: ne červen 10 2018, 10:04    Předmět: Citovat

To, že tam chybí ten šroubek, vím. Dal jsem tam nejdřív klasický šroubek se stejným závitem, kterým jsem nastavil požadovanou výšku hrotu (5-7 mm) nad deskou. Pokaždé ale i tak došlo při spuštění k tomu přeskočení/proklouznutí. To bude tou chybějící gumou! Díky za navedení! Něco tam zkusím nalepit a snad to pomůže.

Jinak nedovedu si vysvětlit to vypínání. Dnes jsem gramec složil a zatím to vypínání funguje. Do včerejška mi to ale opravdu nešlo. Možná tam bylo fakt něco jen skřípnutýho. Nevím... V každým případě děkuju za snahu pomoct!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne červen 10 2018, 11:21    Předmět: Citovat

Kolegův přístroj se chová stejně, asi se taky ta guma ztratila. Sám jej nevlastním. A zeptám se: K čemu je uvnitř (u některých sérií) ta DIN zásuvka? Uživateli přístupná není, takže k připojování nějakých měřidel v servise? Nebo se počítalo s vestavbou korekčního předzesilovače, který by do ní byl připojen?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Strana 1 z 9

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund