Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Selena B215 - nefunkční AFC a indikátor vyladění.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
RomanoREPAIRS



Založen: Jan 08, 2011
Příspěvky: 611

PříspěvekZaslal: pá leden 26 2018, 10:34    Předmět: Citovat

Nebylo to žádné zbytečné vrtání. Ty malé pikové kondy bylo nutné vyměnit protože Fm hrálo slabě. Nyní jede pěkně jak má až na to AFC a tupý indikátor. Proto se ptám jestli se to dá aspoň zevrubně doladit bez speciálnější měřící techniky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá leden 26 2018, 12:01    Předmět: Citovat

Nedá . Pro fci AFC MUSÍ být MF (k tomu patří i výstup ze vstupního dílu do MF) v perfekt stavu .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: ne leden 28 2018, 16:20    Předmět: Citovat

Je tady známo, že tlačítko AFC má u modelů 214, 215, 216 obrácenou logiku? U starších typů se po stisknutí tlačítka AFC zapne a stanicce se přesně doladí. U modelů o kterých se zde píše, je tomu obráceně. Stisknutím tlačítka se AFC vypne, takže pokud nemáme stanici přesně vyladěnou dojde k jejímu částečnému odladění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12338

PříspěvekZaslal: ne leden 28 2018, 17:14    Předmět: Citovat

To je docela fatální poznámka. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
RomanoREPAIRS



Založen: Jan 08, 2011
Příspěvky: 611

PříspěvekZaslal: po leden 29 2018, 15:02    Předmět: Citovat

Jak říká masar - toto mělo padnout hned na začátku. Každopádně je to po zvláštním způsobu vypínaní další zvláštnost této jinak podařené řady rádií. Tak tedy děkuji! Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: ne květen 27 2018, 21:39    Předmět: Citovat

Běžně denně používám Okean 205, který jsem kdysi přeladil na CCIR a dodnes jde perfektně. Aby byla nějaká změna, vyndal jsem již déle nepoužitou Selenu 215 a ejhle - po zapnutí byla na FM zcela "tupá", i když ještě před několika měsíci hrála velmi dobře. Jak bylo psáno zde i na nějakém ruském fóru, byla příčina ve vadných (asi slídových) paralelních kondenzátorech u mftr pro FM. Použití takto nespolehlivého kondenzátoru velmi deklasuje tuto jinak dobrou řadu rádiopřijímačů. Pouhá výměna je nedostačující, protože tím dochází k částečnému rozladění mf obvodů a naladit správně tam použitou pásmovou propust bez rozmítače je problematické.
Také byla zmínka na ruském fóru, že pokud u této řady přijímačů jde slabě, anebo vůbec AM, tak příčina je opět ve slídových kondenzátorech u mftr. Tady není příčinou změna jejich parametů, ale nekvalitní pokovení vývodů s následnými studeňáky.
Z toho plyne, že je asi výhodnější mít v provozu starší řadu Okean 205, 209, Selena 210, 211, 212, která je podle diskusí na fórech i spolehlivější a lépe hrající.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: ne květen 27 2018, 21:49    Předmět: Citovat

Zjevně dohnali americký vzor. Tam se tohle uhnívání slíďáků "vtipně" zaintegrovaných rovnou do kostry MF filtrů děje u modelů z 50.-60. let....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: po květen 28 2018, 1:09    Předmět: Citovat

Mně takhle "umřel" právě Okean 209. Na FM nešel už v době, kdy jsem ho přinesl. Na AM nějaký rok fungoval a po delším odložení nejde vůbec. Ani jsem nijak detailně nezjišťoval příčinu. Starší Selena B202 hrála pár stanic na FM i bez přeladění, na AM byla taky v pořádku, už jsem ji rovněž dlouho nezapnul. Trošku chrastívala posuvná přepínací lišta pod karuselem. Používám radši VEF206. Ten hraje bez problému i s články, se kterými jiný tranďák sotva zašumí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cputakt



Založen: Nov 01, 2005
Příspěvky: 1234
Bydliště: Karvínsko

PříspěvekZaslal: ne červen 21 2020, 15:15    Předmět: Citovat

Zdravím, taky jsem se dostal k Seleně b215. Vše už mi funguje jak má jen ten indikátor mi na VKV nějak nechce ukazovat. Na jiných rozsazích jede perfektně. Vyřešil to někdo? Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: ne červen 21 2020, 16:38    Předmět: Citovat

Má rádio na vkv dobrou citlivost, není "tupé"?
Můj poznatek i zkušenosti z různých fór je, že i když má tento model teoreticky lepší vst. díl než starší řada, tak prakticky je horší. Mám jeden kus který se jeví s citlivostí sice poměrně dobře, ale indikátor také neukáže ani na silných vysílačích max. výchylku. U dalších dvou se indikátor sotva pohne.
Jak jsem psal někde výše, tak pokud má rádio mizernou citlivost, tak nejčastěji jsou vadné velmi nekvalitní červené slídové kondenzátory u mftr s hodnotami 24p a 51p (viz foto, ozn. šipkami). Náhradní slídové kondenzátory místo vadných jsem sehnal v Hadexu a i když nemám rozmítač, tak u jednoho na vkv již téměř hluchého kusu došlo po výměně k rapidnímu zlepšení. Každopádně starší řada Okean - Selena se jeví jako lepší.



Oкеан 214 (2).png
 Komentář:
Selena 215, 216, Okean 214
 Velikost:  198.49 kB
 Zobrazeno:  196 krát

Oкеан 214 (2).png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cputakt



Založen: Nov 01, 2005
Příspěvky: 1234
Bydliště: Karvínsko

PříspěvekZaslal: ne červen 21 2020, 16:43    Předmět: Citovat

Já mám VKV celkem citlivé, chytám stanici co má hodně slabý signál i na lepších tunerech, jen trošku slaběji hraje. Ale po zvýšení hlasitosti i ta stanice se špatným příjmem hraje čistě. Viděl jsem různé videa a tam jim indikátor krásně chodil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31643
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne červen 21 2020, 17:15    Předmět: Citovat

Toho Okeana nepamatuju přesně typ měli rodiče mýho nejlepšího kámoše ze základky v obýváku, vždycky mě udivoval, jak krásně "chodil na VKV" jak na východní, tak i na západní normu - ale indikátor síly pole mu neukazoval už od novýho kusu skoro nic i když hudba hřměla jak tryskáč ... Rádio samozřejmě nebylo kupovaný v normální Československý tržní síti - ve městě se sovětskou posádkou nikdo nepotřeboval ruský rádio nebo televizi kupovat v český Elektře ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po červen 22 2020, 6:52    Předmět: Citovat

Však ze sovětské provenience se prodával v obchodní síti jen zlomek . K nám do hospody dojížděl jejich důstojník a vždycky dotáhl bágly zboží . Rozprodal a vzal nové objednávky , popil a pokračoval .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31643
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po červen 22 2020, 8:57    Předmět: Citovat

U nás ani nejezdili do hospody - kšeftovali přímo na bráně kasáren ... Postihnout ani nabonzovat je neměl kdo, celou cestu https://mapy.cz/s/kakabudero od města kolem areálu kasáren měli uzavřenou a mohla na ni ofiko kromě nich jen místní doprava pro jézeďáky a lesáky. Lidi se tam i dost báli jezdit - nebylo žádná vzácnost potkat tam cik-cak po celý silnici kličkující gruzavík, řízenej absolutně vyděšeným šikmovokým vojclem, na kterýho z místa spolujezdce/velitele vozu řval jako cuksfíra na rekruta povely nějakej prápora nebo staršina - tak probíhal jejich řidičskej výcvik, než je poslali na kolonu - anebo stejně kličkující UaZ s osobou za volantem ožralou tak, že nedokázala vystoupit ven a zůstat stát na vlastních ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12338

PříspěvekZaslal: po červen 22 2020, 10:09    Předmět: Citovat

cputakt napsal(a):
Vše už mi funguje jak má jen ten indikátor mi na VKV nějak nechce ukazovat. Na jiných rozsazích jede perfektně...
Ten indikátor je navržen poněkud "nešťastně" vzhledem k tomu, že měří úroveň AVC, které je v případě AM žádoucí a v případě FM spíše nežádoucí (kromě velmi silných signálů). Aby indikace pracovala i při FM, musí být tedy (kromě dostatečně silného signálu) správně naladěné obvody FM a nastavena úroveň AVC a tím i výchylka indikátoru trimrem R26 (u některých provedení se zapojení detekce AVC liší, trimr chybí), kterým se nastaví AVC tak, aby ručička nešla bez signálu doleva "za roh".
V každém případě to vyžaduje schopnost sladit celou FM část (vf i mf), což se dá jen s patřičným vybavením.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund