Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

O nabíječkách ze "staré školy" a autech
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po květen 14 2018, 8:08    Předmět: Citovat

Takže na bastlu a s variákem ověřeno, že I nabíječka z AR10/1981 bezvadně funguje už od sekundárního napětí 2x21V.
Domnívám se tedy, že autor použil tak vysoké sek. napětí proto, aby bylo možno nabíjet i 24V akumulátory, popř. dva 12V v sérii v nějakém větším voze, jiný důvod nevidím.
Při jmenovitém sek. napětí 2x29V /použil jsem velké a tvrdé 250VA síťové trafo ze zesilovače AUJ637/ a nabíjení akumulátoru 12V/100Ah proudem 10A už všecko hodně slušně topilo - po snížení primárního napětí variákem tak, aby na sekundáru bylo oněch 2x21V a nabíječka ještě nabíjela plným požadovaným proudem, všecko včetně síťového trafa nápadně vychladlo.
Snímací odpor 0,12R z odporového drátu neznámého typu, Ø 1,5 mm. Část sestavy odporových spirál z předřadníku žhavicí svíčky do naftového topení "bufíku" pro autobusy Karosa C a LC.
Tlumivka na jádru EI32x32, cívka plná drátu 1,8 mm, mezera 0,5mm a indukčnost něco přes 12mH. Řve jako kráva i dobře stažená, asi vříská ta mezera.
Jistič ani "zkratovou" diodu jsem v bastlu nepoužil.
Tyristory typu KT708 nijak nevybírané, budicí trafo provizorně navinuto na kostře s feritovým jadérkem EE8x8 z oddělovacího-nahrávacího trafka z čbtv, drát budicího trafka zesílen na 0,3 mm,neboť 0,2mm nebyl po ruce..
Jediné, co bylo potřeba upravit, byla velikost odporu před 18V Zenerkou.
Teď ještě vymyslet, jak by se to obešlo bez dvojitého sekundáru, fakticky řízený grec, třeba s diodami KY718/KY718R podle potřebné polarity, aby stačily dva chladiče.
Sis2, jak jsi to přesně myslel s tou dvojitou diodou v kombinaci s tyristory? Ty tam máš jen jednoduchý sekundár třeba 24V?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: po květen 14 2018, 16:48    Předmět: Citovat

Vrátila se mi jedna k opravě(upravená AR A9/92 s trafem o dvou vinutích),absolutně nemám páru,co se s ní mohlo stát.Měněná pojistka a upálenej tyristor,OK,beru.Ale jak je možný,že ulítla 7812 pomocnýho napájení OZ a na výstupu OZ1(až za skleněnkou,odporem 1k5 a žlutou LED) je TRVALE 9.5V po výměně upálený 7812 a jejího výstupního tantalu(kterej ulítnul vrškem),takže obě 1458 budou propálený na +V(pin#8 ),nereaguje ani na poťák,dává furt plnej.Při experimentování jsem navíc utrápil ten snímací rezistor a už nevim jakej zrovna v týhle byl.
BTW.Nutno dodat,že jela přes 4 roky vpodstatě nadoraz,ten tyristor byl fakt poctivej a zkusil hodně(nacpal jsem ho tam coby neznámej,jenom aby se neválel v šupleti).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12437

PříspěvekZaslal: po květen 14 2018, 17:23    Předmět: Citovat

weed_smoker napsal(a):
...Ale jak je možný,že ulítla 7812 pomocnýho napájení OZ ...
Bodejť by "neulítla", když max. Uvst=35V. Wink
Jaký odpor měl ten "tvůj" bočník nikdo neví, ale v rozpisce je uvedeno 25mΩ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: po květen 14 2018, 17:54    Předmět: Citovat

Za tim pomocnym můstkem na kondenzátoru 100uF/40V- je ale 28VDC a z obou tantalů ulítnul spolu se 7812 jenom ten výstupní(oba jsou stejný,10uF/35V- a ten vstupní je OK(svod nemá a kapacitu necelých 11uF) jako by ta 7812 dostala kopanec do výstupu).Nějak se překročilo napájecí napětí obou OZ nad maximum 36V (po výměně 7812 za kus s U_out=11.7V je na OZ 34V.Vypálená 7812 je uštíplá v pravym hornim rohu a v tom lomu je vypálená díra od posledního vývodu směrem na čip.Byl to (podle zbytku potisku) kvalitní japonskej NEC,z 99.6% byl jen 2x použitej.
Ten bočník 25mΩ byl pro Imax=4A,výkonovej obvod po opravě zvládne 10,tak když dám maximum 8,tak by to bylo 12.5mΩ po opravě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1265
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út květen 15 2018, 9:16    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Sis2, jak jsi to přesně myslel s tou dvojitou diodou v kombinaci s tyristory?

Ano, jednoduchý sekundár a řízený můstek ze dvou tyristorů a jedné dvojité diody z PC zdroje - viz obrázek a schéma. Na chladiči vlevo je dvojitá dioda, pravý chladič je společný pro oba tyristory a zhášecí diodu... Trafo má sekundár 18,5 V.



Nab-můstek.jpg
 Komentář:
 Velikost:  222.08 kB
 Zobrazeno:  197 krát

Nab-můstek.jpg



Nab-sch.png
 Komentář:
 Velikost:  163.66 kB
 Zobrazeno:  131 krát

Nab-sch.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt květen 17 2018, 23:04    Předmět: Citovat

Tady se mi nabízí použít třeba KY718R, který mají reverzní polaritu /katodu na šroubu/ a vyjde mi to i takhle jen na dva samostatný chladiče - slídu bych tady moc netahal...
Mám kromě množství KY718R i nějaký, asi o třetinu větší diody, označený tuším D811 a pak D25, který mají taky na šroubech katodu. Bezva.
18,5V říkáš. Nic jinýho v řízení jsi neupravoval?

Dyť ale při jednom sek. vinutí 18,5V a bez jakýkoli filtrace pro řídící obvod je to pro tu 18V zenerku málo, ne?
Nebo tam máš slabší pomocnej sekundár?
A je tam vůbec nutných referenčních až 18V, nemůže tam být míň?
Já to teda nezkoušel, ale vzhledem k šíři možnýho nastavení tím trimrem /před poťákem/ a tomu, co jsem naměřil na běžci bych řek, že by tam při "trefení" trimru a přiměřený hodnotě poťáku stačilo jako reference i 12V.

Musím to všecko vyzkoušet, než ten ohavnej bastl rozeberu - i s těma diodama. To jednoduchý vinutí by to celý neskutečně zjednodušilo - stačil by pak rozvaděčový trafák 200-300VA/24V, odvinutý např. na 19V a využil by se skoro celý jeho výkon - určitě líp, než v původním zapojení. Řízenej grec má i podle hodně starých příruček o dost větší využití sekundáru, resp. typovýho výkonu jádra, než klasický dvoucest-v tomto případě ze dvou tyristorů.
Největší bobky jsem měl z toho zbytečnýho ztrátovýho tepla - studenej polovodič je spolehlivej polovodič.
Tlumivka okolo 10mH se dá udělat z ledasčeho, plechy nemusí být nic moc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1265
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po květen 21 2018, 8:28    Předmět: Citovat

Není tam další pomocný sekundár a je tam reference asi 15,5V - tzn. 15V zenerka a 0,5V na sériové diodě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po květen 21 2018, 11:53    Předmět: Citovat

Takže tam proti originálu přece máš změnu - místo 18V dals 15V?
Já si to myslel, že tam bude stačit i nižší rezerva "reference".
Někdo tu psal, že bez RC členů na tyristorech to dělá bordel, ale já je tam takhle zkušebně nemám a nic se neděje. Jsou to KT708.
Ty jsi ty RC členy v tom řízeným můstku použil, nebo ne? Na fotce nic nevidím, takže Tobě to asi žádnej bordel taky nedělalo.
A to tam máš ty nejstarší typy tyristorů - já mám ty KT708 už v "nových" pouzdrech s oblými okraji, bez hran, niklované jako výkoňáky v TO3 a černý potisk. Vybíral jsi ty tyristory nějak?
Ty máš ještě ty úplně původní zelený Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1265
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út květen 22 2018, 8:02    Předmět: Citovat

Právě kvůli menšímu napětí sekundáru jsem při ověřování použil externí řídící blok, napájený z reg. zdroje. Mezi 14 - 20V napájení nebyly patrné žádné změny v regulaci. Změnu z 18 na 15V jsem nepovažoval za podstatnou, tak ani neuvedl...
Je to celé ze zásob, takže tyristory jaké byly, myslím, že jsem je získal ze zbytků po někom. Vybírat či testovat není co, spínají dobře - bo Old Tesla! (= BTO). RC členy žádné a bordel to nedělá - možná proto, že tyristory nejsou tak rychlé a nevyrábí při spínání moc silné rušivé spektrum. Směrem do sítě filtruje trafo + nějaký TC240 nebo pod. a do výstupu tlumivka. Jo a ještě styroflex asi 10nF přímo na vývodech sekundáru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17720
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út květen 22 2018, 10:36    Předmět: Citovat

Koukám, že se tady bavíte o nabce z AR81. Smile Tak taky trochu přispěju. Postavil jsem jí hned jak vyšla snad za 2 měsíce. Trafo jsem dal z 24V/20A bezpečnostního osvětlení, jen jeden sekundár, takže dva tyristory a dvě diody. Nabíjel jsem s tím jen 12V baterky.
UJT řízení jsem rozšířil o napěťovej komparátor s operákem na vypínání při dosažení maximálního požadovanýho napětí baterky. Taky tam je na trafu vratnej teplotní policajt, kterej vypne při přehřátí trafa. Jistič jsem neměl, tak je tam jen 10A trubková tavná pojistka, stejně je překlemovaná. Smile Na tlumivku nějak nezbylo místo, nebyla či co a tak tam není a kupodivu to bez ní chodí.
Asi před dvěma lety jsem ji malinko opucoval, vyměnil rezatý šroubky a nacvakal dymokleštěma novej popis, (původní byl propisoy na samolepce přelepenej izolepou) jinak je vše původní z roku 1981 včetně hovňousů a elytů.
Jo a tohle řízení s UJT a dvěma diodama a tyristorama jsem taky použil přímo na 230V pro řízení proudu do kyslíkovodíkový svářečky s vyvíječem z hajzltrubek co tenkrát taky fest frčela mezi bastlíři všeho druhu. Myslím že to bylo z časáku Urob si sám.



IMG_20180522_110253.jpg
 Komentář:
 Velikost:  285.37 kB
 Zobrazeno:  168 krát

IMG_20180522_110253.jpg



IMG_20180522_110218.jpg
 Komentář:
 Velikost:  288.74 kB
 Zobrazeno:  136 krát

IMG_20180522_110218.jpg



IMG_20180522_110155.jpg
 Komentář:
 Velikost:  298.36 kB
 Zobrazeno:  171 krát

IMG_20180522_110155.jpg



IMG_20180522_110136.jpg
 Komentář:
 Velikost:  279.17 kB
 Zobrazeno:  144 krát

IMG_20180522_110136.jpg



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31827
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út květen 22 2018, 15:45    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
...
Jo a tohle řízení s UJT a dvěma diodama a tyristorama jsem taky použil přímo na 230V pro řízení proudu do kyslíkovodíkový svářečky s vyvíječem z hajzltrubek co tenkrát taky fest frčela mezi bastlíři všeho druhu. Myslím že to bylo z časáku Urob si sám.
Se divím, žes nevylítnul do luftu, zrovna tenhle bastl z USS je bezpečnej asi jako koupání se s metr a půl velkým krokodýlem ve vaně ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17720
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út květen 22 2018, 22:01    Předmět: Citovat

Kdyby tě slyšel Jova1, ten s tím sváří ještě dneska. http://www.jova1.cz/dilna/index.html (asi 16-tá položka vlevo)
Akorát to nemá z nakrouhaný hajzltrubky ale z NiFek škatulí. Já to nikdy neměl, jen jsem dělal pro pár lidí regulaci. Nevybouch ani jeden, nebo se s tím nepochlubili. Wink Jseš moc měkkej. Laughing

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31827
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st květen 23 2018, 1:27    Předmět: Citovat

Možná jsem měkkej, ale vzhledem k tomu, že mám papíry na plamen plus na průmyslový zařízení pro technický plyny hořlavý, oxidující i inertní až do provozního tlaku 300 barů, tak moje příčurka kterou si nosím co 3 roky na povinný proškolování a přezkušování vypadá napůl jako lékařský skripta anatomie = cca 1,5cm tloušťky ve formátu A4. A testovejch otázek je několik set ... Takže můžu tvrdit, že aspoň občas o těch plynech něco málo vím - než to zas úspěšně do dalšího školení zapomenu ... A zrovna vodík ve směsi s kyslíkem je hodně šeredný svinstvo ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17720
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st květen 23 2018, 7:27    Předmět: Citovat

Tak to Tě hned vyzkouším. Kolik procent kyslíku stačí na křápnutí vodíku? Laughing

A to jsem si myslel, že budu spíš zjebán za nepřítomnost tlumivky v ty mý nabíječce. Wink

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1265
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st květen 23 2018, 9:40    Předmět: Citovat

Ale proč? Ta tlumivka v nabíječce není nezbytná, dokonce i autor v původním článku to uvádí...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 8 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund