Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Regulovatelny zdroj manson
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kuba724



Založen: Dec 28, 2017
Příspěvky: 92
Bydliště: Karlovy vary

PříspěvekZaslal: po květen 14 2018, 18:10    Předmět: Regulovatelny zdroj manson Citovat

Ahoj.nebojte už žádný zdroj stavět nechci Very Happy
Jen by mě zajímal vás názor na tento zdroj: https://www.aku-bat.cz/g2813.Laboratorni_zdroj_MANSON_1_36_VDC___0_10_A__360_W__HCS_3202_USB.html
Chtěl bych si ho pořídit.ale nebráním se jinému návrhu zdroje se stejným proudem napeti stačí do 30V
Nevím co je ta značka zač ale vypadá dobře
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31645
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po květen 14 2018, 19:06    Předmět: Citovat

Nejdřív se nauč psát odkazy, aby se na ně dalo klikat.
To znamená PŘED ODKAZEM MEZERA - potom samotnej odkaz - A ZA ODKAZEM ZASE MEZERA - I PŘED TEČKOU !!!!!!!
V opačným případě jsou VEŠKERÝ ODKAZY zhola k h0vnu.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po květen 14 2018, 19:15    Předmět: Citovat

Osobne to vidim jako obycejny cinsky spinany zdroj kterych je na ebay plno za tretinovou cenu, napr zde
https://www.ebay.com/itm/120v3a-10a-Variable-Supply-Plug-Digital-Lab-Adjustable-Switching-30v-Power-Dc/273211630404?hash=item3f9caea344:m:mMzt67OJ-gJ9bsWGWhetLSw
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: po květen 14 2018, 20:14    Předmět: Citovat

Mansonů máme v dílně několik. U staršího kusu šustí potenciometr a hodnota výstupního napětí lítá. V dalším měnil kolega síťový spínač. Jinak fungují bez problémů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po květen 14 2018, 20:14    Předmět: Citovat

Máme ho v práci, poznatky: Po zapnutí ta věc "bootuje", je to řízené nějakým MCU a dělá to nějaké přiblblé selftesty, což trvá asi 20s a pěkně mě to štve, jak to trvá. Když už naběhne, tak ovládání rotačními enkodéry je ukrutně pomalé, pokud chceš přejet přes větší změnu hodnoty, ukroutíš se u toho. A nejhorší je, že ta věc má krutě pomalou reakci proudového omezení, možná má navíc na výstupu významný kondík, takže jako oživovací zdroj pro citlivé obvody je to úplně naprd, připojenému obvodu nejdřív uštědří pěkný proudový šťouch, ať je proudové omezení stažené jakkoli. Pokud nepotřebuješ vysloveně takhle parný zdroj, kup si něco s lineární regulací a do 1 až max. tak 3A. Tohle je spínaný zdroj pro větší výkony, kde lze nad jeho nectnostmi zamhouřit oko. Cena bohužel moc neodpovídá. Za mě určitě nebrat jako hlavní laboratorní zdroj.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: po květen 14 2018, 20:21    Předmět: Citovat

Teď jsme každý napsali zcela opačný komentář. Very Happy Přímo tento zdroj nemáme a staré se takhle nechovají. Neprovádějí žádný selftest, napětí i proud se nastavuje potenciometry, žádné enkodéry...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7864
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: po květen 14 2018, 20:24    Předmět: Citovat

Zaky napsal(a):
tak ovládání rotačními enkodéry je ukrutně pomalé, pokud chceš přejet přes větší změnu hodnoty, ukroutíš se u toho.

Má na to aspoň nějaký vliv přepínání fine/coarse stiskem točítka??
Jinak Manson je jeden z lepších asijských výrobců. http://www.manson.com.hk/about
Jejich zdroje jsem viděl v kroužku elektroniky někdy do roku 2004. Tradici nějakou mají.

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po květen 14 2018, 20:26    Předmět: Citovat

Jak čtu ten popis, tak výrobce asi implementoval zrychlené kroucení, tedy nejspíš, jak se rychleji zakroutí, tak hodnota poskakuje po větších krocích. Tedy to bude opět inovovaná vatianta. Náš kus má enkodéry, ale nemá "rychloposuv". Váš kus je asi ještě starší a je ještě po staru normálně analogový, což mi u zdroje přijde tak nějak lepší. Náš kus může být tak cca 5 let starý.
Edit: Žádné stiskací enkodéry ten náš nemá.

_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4081

PříspěvekZaslal: út květen 15 2018, 9:35    Předmět: Citovat

Prvé Manson zdroje mali konštrukciu identickú s PC zdrojmi, len v spätnej väzbe mali namiesto pevného deliča potenciometer a namiesto viacerých sekundárnych vinutí len jedno silnejšie. A hlavne boli oproti PC zdroju takmer 10x drahšie. Takže som si nakoniec tú srandu nekúpil a na prerábku PC zdroja som si zatiaľ nenašiel čas.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pospisjak



Založen: Apr 10, 2009
Příspěvky: 214
Bydliště: Blanensko

PříspěvekZaslal: čt leden 14 2021, 23:11    Předmět: Citovat

Ahoj, hledám zdroj na podpůrné napájení komponent nákl. aut dohromady s autobaterií Pb 24V. Jako "laboratorní" ten zdroj bude používán zřídka. Parametry cca 30V/30A. Napájecí parametry nemusí být nic extra, spíš jde o nízkou cenu a snad rozumnou životnost.
Padla volba na Manson HCS-3602 , který má sice nic moc ovládání, rozlišení nastavení 100 mV / 100 mA (hrozně hrubé), ale jako nabíječka nebo napaječ motorků 24V by mohl stačit.

Co mě však zaujalo a vidím v tom riziko, je :
"Tracking Over Voltage Protections"
O/P1-5V: set voltage +2V
O/P5-20V: set voltage +3V
O/P20-32V: set voltage +4V

Měla by to být nějaká přepěťová ochrana výstupu (před zničením napájené součásti zkratem ve zdroji), ale mám obavu, když bude zdroj na té autobaterce a někdo mu stáhne napěťové omezení až pod tuto ochrannou mez, aby ochrana nezkratovala ještě i tu baterku. Schema jsem k tomu bohužel nenašel. Máte někdo zkušenost s Mansonem a jeho výstupní přepěťovou ochranou? Mají to i na ostatních slabších modelech tohoto provedení



Mansonjpg.jpg
 Komentář:
HCS-3602
 Velikost:  36.65 kB
 Zobrazeno:  143 krát

Mansonjpg.jpg



MansonHCS3602Datasheet.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  MansonHCS3602Datasheet.pdf
 Velikost:  258.54 kB
 Staženo:  817 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31645
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt leden 14 2021, 23:26    Předmět: Citovat

Pokud to má bejt jen na 24V věci = příslušenství pro nákladní auta, tak bych se zvysoka vys.ral na proměnlivej labákovej zdroj a koupil bych zdroj pevnýho nízkýho napětí s příslušně dimenzovaným výstupem - třeba tady. Zdroj proměnlivej v intervalu 0-24V s výstupem 30A je nesmyslně drahej a stejně když budeš potřebovat zkoušet něco na menší napětí, nebudeš potřebovat 30A hovado - bude ti stačit 2-3A labáčkovej zdroječek na stůl, ne heblo pomalu na kolečko. Ve spínaný formě koupíš průmyslovej zdroj 24V i na 50A za poloviční cenu toho regulovatelnýho ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12307
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt leden 14 2021, 23:36    Předmět: Citovat

Proč tento zdroj? Myslím, že se dají sehnat za podobné peníze mnohem lepší věci, pochopitelně sekáč.

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=1124368&highlight=zdroje#1124368

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pospisjak



Založen: Apr 10, 2009
Příspěvky: 214
Bydliště: Blanensko

PříspěvekZaslal: pá leden 15 2021, 21:17    Předmět: Citovat

Ekkar:
Budu potřebovat hýbat napětím a taky v rámci nabíjení i proudovým omezením. Meanwell jsem prohlídl, doladění napětí externím odporem v menším rozmezí taky umožňují (22 až 28V pro 24V nominal), ale řady PSPA-1000, i HRPG-1000 které by odpovídaly výkonem asi jen trimrem na šroubovák. Nebudu u toho jen já, takže ani vstupní svorkovnice 230V∿ nemůže zůstat tak. Každopádně je to dobrý tip, mají i Sense svorky pro ZV snímání až na zátěži, vypínání výstupu, řízení ot. ventilátoru, atd.

Sendyx:
Sekáč vůbec nevadí, naopak jsou mi jeté, ale poctivě zkonstruované zdroje sympatičtější, než nějaký nejlevnější číňan. Jen to do firmy musí jít nějak na fakturu. Krom Elexu jsem na nic podobného nenarazil. Tam mají 23kg Statron se spínaným výstupem tyristorem, ale "jen" 10A. Díky za tip, Johna jsem kontaktoval, uvidíme. Samozřejmě záruka, byť zkrácená je velké plus.

Jinak samozřejmě to bude chtít druhý "normální" zdroj se zvlněním v řádech mV a nastavitelným proudovým omezením v řádech desítek mA, což u těchto výkonných mamlasů obvykle nejde.

I přesto by mě zajímala něčí zkušenost s přepěťovým omezením výstupu u Mansonů, může to být vlastnost i jiných značek. (když už máme to téma o téhle značce). Přišlo by mi normální v této situaci odpojit zátěž, ale jak to mají skutečně... navíc doba odpadu výstupního relé může být pro tento případ příliš dlouhá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pospisjak



Založen: Apr 10, 2009
Příspěvky: 214
Bydliště: Blanensko

PříspěvekZaslal: po leden 18 2021, 14:22    Předmět: Citovat

Objevil jsem ještě User manual od Mansonu,
https://www.manson.com.hk/wp-content/uploads/2018/08/7673-3600-0102.pdf
Je tam stručně popsána ta přepěťová ochrana výstupu - po překročení limitu dojde k odpojení výstupu, naskočí hláška na displeji a pak je nutné odpojit zátěž (spíš zdroj přepětí) a zdroj resetovat. S tím se dá žít, pokud to funguje opravdu takto.

John83 s bazarovým zdrojem zatím 4 dny neodpovídá, asi sem moc nechodí, jiný kontakt na něj není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: čt červenec 15 2021, 8:44    Předmět: Citovat

Našel jsem vyhozený zdroj BK Precision 1694, což není nic jiného, než přeznačený Manson SPS 9602. Po zapojení do sítě se nedělo vůbec nic. Byly přerušeny dva softstartové odpory na desce PFCčka. Dále byly probité dva MOSFETy na desce samotného spínaného zdroje. Je to klasický poloviční můstek s TL 494, dva tranzistory jsou vždy spojeny paralelně.

Původní tranzistory Ixis IXTQ22N50P jsem nahradil Infineon SPW47N60C3 a po výměně zdroj funguje. Další vadné součástky jsem nenašel. Konstrukce zdroje je asi starší, kromě dvou kondíků nejsou uvnitř žádné SMD. Řízení obsahuje kromě TL 494 jen pár operáků, PFCčko je řízeno obvodem MC 33262.

Při zatížení cca 115 W zůstávají chladiče vlažné, zahřívá se akorát topswitch v pomocném zdroji.

Dodatečně jsem našel i servisní manuál, kdyby někdo potřeboval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund