Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Akai GX620 tranzistory, PB EQ
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Xeon_sk



Založen: Feb 02, 2011
Příspěvky: 491
Bydliště: Bratislava IV

PříspěvekZaslal: st květen 02 2018, 22:08    Předmět: Akai GX620 tranzistory, PB EQ Citovat

Robím momentálne údržbu magnetofónu Akai GX620.
Najprv by som sa chcel spýtať na Vaše skúsenosti so šumom tranzistorov. Predpokladám, že sa jedná o tranzistory na vstupe snímacieho zosilňovača Tr 8 a Tr9. Mám tam použité tranzistory 2SC458, voči ktorým smerujú na fórach pripomienky. V mojom prípade som nezistil žiadny šum, ktorý by sa odchyľoval od normálu. Pri skúške je potrebné pás zastaviť ručne, pretože použitím Pause dôjde k umlčaniu snímacieho kanála. Na výmenu tu mám 2SC945, alebo vhodnejšie 2SC2240. Má niekto skúsenosti so šumom týchto tranzistorov?
Pri overovaní frekvenčného priebehu snímacieho kanála som zistil, že jeho charakteristika nie je v zhode s normalizovaným priebehom 3180+50µs pre 19,05 cm/s a 3180+90µs pre 9,53 cm/s. Časové konštanty spätnoväzbových dvojpólov sú iba 44 µs (-13%) a 74µs (-20%) pre vyššie uvedené rýchlosti (R54 meria 4,1kΩ).
Venoval sa niekto tomuto problému? Ja mám chuť to uviesť na správne hodnoty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 413
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: čt květen 03 2018, 9:56    Předmět: Citovat

Ja som dával C1815.
O korekciách viem. Ale ak rozhodíš snímacie korekcie, budeš musieť upravovať aj záznamové...čo vo finále kvôli špecifickým vlastnostiam GX hláv nemusí dopadnúť úplne podľa predstáv. Ak nepotrebuješ riešiť nejakú kompatibilitu s iným strojom (kde zistíš podobné odchýlky od normy), nevrtal by som do toho. V AKAI zas neboli úplne padnutí na hlavu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Xeon_sk



Založen: Feb 02, 2011
Příspěvky: 491
Bydliště: Bratislava IV

PříspěvekZaslal: čt květen 03 2018, 12:31    Předmět: Citovat

Ďakujem za príspevok. Zaoberám sa tým, pretože v minulosti som mal určité ťažkosti s výsledným priebehom frekvenčnej charakteristiky, najmä na 9,53 cm/s. Musela sa nastaviť nižšia hodnota predmagnetizácie. Ja osobne som radšej, keď je nastavená hodnota predmagnetizácie na pozícii minimálneho skreslenia. Nehovorím, že to musí vyhovieť každému.
Urobil som predbežnú zmenu EQ a zmeral som frekvenčnú charakteristiku snímacieho kanálu pri prehrávaní meracieho pásu BASF. Výsledok je na obrázku. Škoda, že som nezapísal hodnoty v pôvodnom stave. Keď som videl, že už na 6,3 kHz je hodnota na -1,5 dB tak som to hneď zastavil. Ten pás BASF má referenčnú úroveň 320 nWb/m (1 kHz) a ukazuje mi to na výstupnej impedancii 100 kΩ asi 1Vef. Má teda Akai GX620 0dB pre úroveň 250 nWb/m?



GX620 PB z BASF.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  GX620 PB z BASF.jpg
 Velikost:  112.29 kB
 Staženo:  204 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 413
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: čt květen 03 2018, 13:03    Předmět: Citovat

Nie, AKAI GX620 (ako aj ostatné modely tejto konštrukčnej rady) je primárne konštruovaný pre tok 185 resp. 200nWb/m.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Xeon_sk



Založen: Feb 02, 2011
Příspěvky: 491
Bydliště: Bratislava IV

PříspěvekZaslal: čt květen 03 2018, 14:05    Předmět: Citovat

Takže Akai GX620 používa referenčnú úroveň Ampex 185 nWb/m a 700 Hz. Asi mám problém. Ja som ten magnetofón kúpil niekedy okolo roku 1988 od iného majiteľa a v tomto zmysle som na ňom nič nezmenil. VU metre majú síce ešte pomerne veľkú dráhu za 0 dB, ale asi budú mať pri novom nastavení neobvykle veľkú výchylku. V minulosti som na Aukre kúpil pár veľkých pásov a nahrávky, ktoré na nich boli už aj teraz idú na doraz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt květen 03 2018, 15:06    Předmět: Citovat

Xeone, rozhodně doporučuju 2SC2240, ale pokud možno např. vykuchané z nějakého zařízení, staršího 15 let. Pak je téměř jisto, že to budou opravdu velmi málo šumící originály /stejně tak komplement 2SA970/. Jinak mám ještě tipy na několik dalších, ještě celkem dobře sehnatelných, bipolárních dvojic, které šumí opravdu velmi málo.
2SA1015/2SC1815 to ale fakt nejsou, přestože některé originální starší kusy mohou šumět opravdu málo.
Je to u nich ale spíš náhoda, stejně tak u 2SA733/2SC945. Obě poslední uvedené, univerzální dvojice nebyly vyráběné, ani tříděné s primárními ohledy na jejich šum. Z renomovaných výrobců takhle vyráběli bipoláry /s primárním zacílením na šum/ pouze Hitachi a Rohm. Něco málo Toshiba, něco NEC a výjimečně Sanyo.
Ale ta dvojice A970/C2240 orig TOS je jak univerzální, tak "vysokonapěťová" i únosně nízkošumová zároveň.
Lepší, než tahle známá, už je jenom dost málo dalších dvojic.
Z těch známějších např. A872/C1775 Hitachi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt květen 03 2018, 15:21    Předmět: Citovat

Tahle řada GX je ještě nastavená na nižší toky, protože LH pásy nebyly úplně všecky a všude.
I stařičká A77 je "pro sichr" nastavená z výroby "jenom" na 250nWb/m.
V době její výroby a v době, kdy jsem ji kupoval, se pravé LH35 pásy teprve začaly objevovat.
Nevím, jak v zámoří třeba u 3M či Ampexu, ale v Evropě jako první samozřejmě startoval BASF s nosným modelem LP35LH, to byla ale fakt šupa. Až potom se objevily i první DP26LH, ale do té doby bylo všecko jen LN. I AGFA nic komerčního v provedení LH neměla. PE41 ani PE46 LH nejsou.
Profipásy 50um od Agfy nepočítám, to je úplně jiný záznamový materiál. Profi pracuje už i tak běžně s 300nWb, později byly 1/4" master pásy Agfa tabulkově zařazené až na 330 a 350nWb/m. Ale jak píšu, komerci a profi nejde srovnávat.
I ten blbý Maďar je nastavený na 300nWb a při použití 35um Ampexu, co není deklarován jako LH je třeba na 19cm/s budit o celé 2dB níž, jinak se to nedá poslouchat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 413
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: pá květen 04 2018, 11:39    Předmět: Citovat

Tady si mi přímo doporučil C1815... Smile
http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=12366
A co se pásů týče...Agfa sice nikdy pásky nikdy neoznačovala přímo suffixem "LH", ale třeba PE39/49 rozhodně mezi pásy se zvýšenou účinností patří.
http://www.aes.org/aeshc/docs/basftape/basftapes.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Xeon_sk



Založen: Feb 02, 2011
Příspěvky: 491
Bydliště: Bratislava IV

PříspěvekZaslal: pá květen 04 2018, 11:55    Předmět: Citovat

Prešiel som podklady rôznych firiem aby som zistil, akú hodnotu skratového magnetického toku používajú na nastavenie plnej úrovne záznamu pre svoje magnetofóny. Sústredil som sa na modely okolo roku 1980, kedy je datovaný aj Akai GX620. Ako vtedy, tak aj teraz sa pre veľké kotúče používajú pásy s hrúbkou 35um a viac. Originálne (značkové) testovacie pásy sa mi nepodarilo dohľadať, ale v Nemecku sa jeden kolega zaoberá výrobou kópii, zo štítkov ktorých je možné získať potrebné informácie. Pás pre Akai má úsek pre nastavenie úrovne s hodnotou toku 250 nWb/m, 700 Hz, pričom rôzne modely môžu mať rozdielnu hodnotu výstupného napätia na Line Out pre 0 dB. ďalej hodnotu skratového toku 250 nWb/m používali Technics, Pioneer, Studer-Revox používal 320 nWb/m. Hodnotu pre TEAC sa mi nepodarilo zistiť. Samozrejme, novšie magnetofóny používajú podstatne vyššiu hodnotu magnetického toku. Napr. pás BASF LPR 35 má medzu nasýtenia 1320 nWb/m.
V mojom prípade musím ostať u momentálne nastavenej hodnoty 250 nWb/m. Ja osobne nahrávam na pásy Agfa PEM 368, 468, BASF LPR35, Maxell UD35 a Sony SLH, ULH a FeCr (všetky 35 um). Na malých kotúčoch aj Maxell LN a UD (26 um). Prikláňam sa k názoru Leoše, že s dobrými pásmi a rozumným nastavením úrovne záznamu môže magnetofón zvládať aj túto úroveň magnetického toku.



Akai test pás.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Akai test pás.jpg
 Velikost:  155.15 kB
 Staženo:  213 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá květen 04 2018, 14:11    Předmět: Citovat

Ale ano, ty 2SC1815/2SA1015 jsou dobrý, ale dnes už těžko narazíš na originál Toshiba. A proto je radši nikomu jako málo šumící už radši neradím.
Paradoxně daleko míň, než novodobé 2SC1815, šumí ty nejstarší 2SC945, kterých byly plné úplně první spínané zdroje PC-XT a AT.
Tam se nepoužívaly pajcovaný, zvlášť ne u značkových zdrojů, protože nějaká spolehlivost tam byla nutná.
Mám jich, tedy starých 2SA733/2SC945 celý velký pytlík, právě vykuchaný z těch značkových zdrojů a je na ně obecně větší spolehnutí, než na novodobý 1015/1815.
Ale na vstupy magneťáku bych si asi vybral opravdu nízkošumově deklarovaný tranzistory, což ani jeden z uvedených není, včetně původní 2SC458.
Ta 2SC458 sice má udávaný typický 4dB, ale to je na vstupy magneťáku dost, takže si je v Akai podle nějakýho kritéria nejspíš vybírali.
Jsou tranzistory, které vzdor svému původnímu určení šumí mnohem méně, než "typické" nf tranzistory. Ale nebývá k nim většinou komplement.
Z nevelkého množství KSY62B se mi třeba povedlo vybrat kusy, kterým se standardní KC509 vůbec nemohly rovnat.
Ale takhle z voleje a bez možnosti výběru bych sáhnul v případě potřeby npn vodivosti buď po těch 2SC2240, 2SC1841 nebo 2SC1775.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá květen 04 2018, 14:21    Předmět: Citovat

Pokud se dobře pamatuju, tak Agfy PE39/49 tady vůbec k sehnání nebyly.
A já sám pásy venku nikdy nekupoval, protože tam prostě byly o hodně dražší, než i přes vekslácký kurs bonů či valut v Tuzexu...
Běžně byly k mání pouze PE41/46.
Z profi Agfy se dala sehnat přes patřičný známý řada PEM, PER. Ale musel to někdo ukrást v rozhlase či v televizi, nebo někde, kde se to používalo jako spotřebák.
Pro A77 jsem dlouho používal LP35LN a později LP35LH.
Ty první jen do 18cm, ale druhé LH se daly totiž od 5ks nahoru v Tuzexu objednat i na cívkách 22 a 27cm. Venku bych se za ně nedoplatil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stefan31



Založen: Jun 17, 2004
Příspěvky: 1230

PříspěvekZaslal: pá květen 04 2018, 14:57    Předmět: Citovat

A čo tak súčasné KSC1845 a KSA992 z Mouser-u.....?

Stefan31
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: pá květen 04 2018, 16:08    Předmět: Citovat

Nějaké PE36 a PE39 doma mám, takže aspoň po určitou dobu musely být k dostání...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá květen 04 2018, 17:22    Předmět: Citovat

Já na ně bohužel nikdy nenarazil. Šikovná vedoucí místní Elektry uměla sice sehnat opravdu kdeco /naposled to byly UD25, DP26 a kazety Basf/, ale do normální sítě tyhle typy asi nešly. Nebo jen ve velkých městech. Ani ve ZL Tuzexu jsem tyhle Agfy nikdy neviděl.

Polovodiče od Fairchildu od určitý doby ignoruju.
Jejich prý skvělé, rychlé a odolné TO126 mi pěkně nadrobily, poničilo mi to výkon za spoustu tisícovek a od tý doby je mám prostě nějak zalomený v prdeli, nebo co.
To ale nevylučuje, že někomu to může vyhovovat.
Musel bych mít pár dvojic ke srovnání. Od téhle dvojice mám ještě originály od NECu a myslím mi to vystačí. Stejně tak 1841/988.
Ony se obě tyhle dvojice používají na dost vysokým napětí a místech, kde to musí držet, jinak se to celý otevře a je zle. Typicky výkonnější konce Denon třeba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9659
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: po květen 07 2018, 18:32    Předmět: Citovat

na pásy Agfa jsem nahodile a vzácně narazil ve Františkovejch Lázních asi tak rok 1982 - 83 (v té době již obtížně dostupný podpultový deficit) ale či šlo o PE46 nebo PE49 se již nepamatuji, černá kartónová krabice dekl přilepen izolepou, na tehdejší poměry brutal cena 280 Kčs/ks (Ø180mm) - srovnejte Maxell LN, UD 205 Kčs, jo...
aaa, něco se našlo, je to vono:
http://fastimages.eu/images/agfa.jpg

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.26 sekund