Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Prosba o pár rad - sluchátkový předzesilovač
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá květen 04 2018, 22:08    Předmět: Citovat

No dovol! Přeci bys rejžáka nepodezříval z opajcování amatérský konstrukce nějakého, úplně neznámého Evropana, ausgerechnet z takový prdele, jakou je ČR!
Twisted Evil Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kindergril



Založen: Feb 07, 2017
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: so květen 05 2018, 1:06    Předmět: Citovat

Sinclair: Nevšim, čéče Very Happy
Dovedu semtam něco vykoumat z datašítů bipolárů, ale datašíty fetů jsou pro mě stále španělskou vesnicí Very Happy - takže jsem se ani neobtěžoval Very Happy
Ale když jsem se koukl na tvůj popud, tak to tam vidím, všechno cos uvedl Very Happy
Jako píšou tam že je to pro audio amplifiers, ale garantujou jen odpor sepnutí a nic víc, kdežto ty k170/j74 mají uvedený i šum (zase o dost vyšší kapacitu). Jo a je to tak, maj opačně Source-Gate-Drain, takže pokud bych v budoucnu zvažoval otestovat i jiné, musím je v desce otočit. Někde jsem na zahraniční diskusi četl od někoho poslechový zkoušky tohohle zesíku a bylo to tam chváleno, že to není vůbec zlý. Ale dokud si to nevyzkouším sám, je to jedna babka povídala. Začnu ale s tím, co tam je už osazené.
Jo a když už jsme u těch fetů - tak koncáky nemám origo Tošiby, páč se blbě shánějí a jsou drahé - někde jsem se dočetl že jdou defakto nahradit IRF610/9610, takže jsem tam fláknul ty. Při nastavování vše drží a jiskry nebyly... Shocked
Jinak můj skromný názor je, že pokud někdo vymyslel něco zajímavého, tak to mohl být před mnoha lety ten pan Curl - a obšlehávají si to lidi ze všech prdelí, rejžák není určitě jedinej Very Happy

_________________
www.mindža-cybernetics.com
Překlad publikací kvantové fyziky do Romského jazyka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so květen 05 2018, 1:13    Předmět: Citovat

Kindergril napsal(a):
.... někde jsem se dočetl že jdou defakto nahradit IRF610/9610, takže jsem tam fláknul ty. Při nastavování vše drží a jiskry nebyly... Shocked
....
Člověče, to už tam rovnou můžeš narvat tyristory nebo relátka .....!
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kindergril



Založen: Feb 07, 2017
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: so květen 05 2018, 1:25    Předmět: Citovat

V čem je to špatně nebo jinak?
Jsem věřící člověk, takže jsem uvěřil, že IRF srovnatelně vyhoví...
Embarassed

_________________
www.mindža-cybernetics.com
Překlad publikací kvantové fyziky do Romského jazyka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so květen 05 2018, 3:14    Předmět: Citovat

Třeba v tom, k jakýmu účelu jsou ty IRF určený PRIMÁRNĚ neboli v tom, že jako vzor lineárnosti se teda zrovna nechovají ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so květen 05 2018, 5:59    Předmět: Citovat

Vtip je v tom, že K170/J74 jsou plně symetrický jfety, takže je lze okolo G vcelku libovolně v patici otočit Very Happy
Stejně tak třeba dvojice 2SK370/2SJ108. Je to fakticky jen mírně vylepšená a miniaturizovaná verze prvně uvedenýho páru, která je dokonce šumově ještě lepší, je navržená přímo pro...najdi si Very Happy

Spínače typu K246/J103 logicky ani symetrický být nemůžou. Pro snadný odlišení konstruktérů i jinejch lidí proto mají vývody v jiným pořadí, než "nízkofrekvenční fety". Tyhle věci rejžák občas nechápe...

Při pohledu na DS originálů Toshiba a pak na DS IRF si nejsem až tak úplně jistej, že je to vhodná náhrada. Dost nouzová a oba páry jsou pak použitelný v lineárním režimu při opravdu velkých klidových proudech, to obecně ale u vertikálů platí u všech.
Už v křestním listu výrobce mají všechny vlastnosti optimalizovaný ke spínání.
Jestli bych tedy něco fetového volil na koncovej stupeň zesilovače, který budí přímo sluchátka, pak bych určitě volil něco mnohem lineárnějšího, třebas od Hitachi /Renesas/, z rodiny 2SJ76-79/2SK213-216.
To jsou taky 30W fety, ale laterální, s vyšším odporem sepnutýho kanálu, ale zase pověstný něčím jiným - výbornou linearitou.
I proto mají tyhle Hitachi jako laterály opět prohozený D a S, aby nešly zaměnit s ničím jiným, protože to dost dobře nejde už s ohledem na jejich charakteristický vlastnosti.
Ty Hitachi /Renesas/ jsou skutečně špičkově lineární záležitost, jsou to faktický zmenšeniny legendárních "velkých" 2SJ50/2SK135, velmi podobné jsou i výkonové plastové 2SJ119/2SK414 a chovají se stejně.
Ti nejlepší výrobci skutečných HiFi zesilovačů, co to se zákazníkem mysleli vážně, používali tyto TO220 30W dvojice Hitachi jako rychlý, bezpečný a lineární budiče rychlých 60MHz výkonových bipolárů SanKen.



2SJ78_2SK215.jpg
 Komentář:
 Velikost:  4.01 kB
 Zobrazeno:  371 krát

2SJ78_2SK215.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kindergril



Založen: Feb 07, 2017
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: so květen 05 2018, 10:53    Předmět: Citovat

Díky moc za vysvětlení a varování...
Ty náhrady, které uvádíš, Sinclaire, zatím kvůli prohozeným nohám shánět nebudu, ale rozhodně díky za tip a upozornění na ně!
Zkusil bych tedy prozatím sehnat to, co tam patří a na co je to navrženo, abych dosáhl aspoň výsledků, co má každý, kdo si to postavil.
Nejsem nějaký přehnaný šetřílek, ale někde jsem se dostal k informaci, že jsou IRF prakticky stejné a je to jedno, tak jsem je kvůli dostupnosti a ceně zkusil koupit. Ale nic se neděje, mrknu po těch tošibách, vidím že se to vyplatí.
Až to rozjedu a poslechnu, můžu popřemýšlet o těch vstupních v otočeném režimu.
Našel bych doma nějaké 2sk363 a 2sk369, ale musel bych sehnat protikusy. Chtěl jsem je ozkoušet v phono části předzesilovače - místo 2sk170 BL.
Koukám že jediné místo na ty konce je zase ebay, dokonce jen 2 inzeráty...

https://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=2sj407&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.X2sj407+2sk2381.TRS0&_nkw=2sj407+2sk2381&_sacat=0

A to se ještě originál zdají být ty v inzerátu s 8-mi kusy. Klidně bych je bral, mám tam ještě patice a vybral bych sadu na nejlepší offset - a sada by zbyla do budoucna na případný servis, kdyby něco.

_________________
www.mindža-cybernetics.com
Překlad publikací kvantové fyziky do Romského jazyka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so květen 05 2018, 12:57    Předmět: Citovat

Ani jeden z těch, co máš - tedy 2SK363 a 2SK369 svůj oficiální P komplement nemá a myslím, že z jiných typů by se dost složitě vybíral. jak tak sleduju, tak moc lidí se o to ostatně ani nepokouší. Možná z pohodlnosti, možná z nemožnosti je seriózně měřit a vybírat z desítek kusů několika typů.
Proti názoru různých kouzelníků si navíc nemyslím, že by 2SK363 byly bůhvíco. Opakované a mnohé zkušenosti s nimi mi to potvrdily.
Připouštím, že některé série téže proudové skupiny 2SK363 mohly mít šumové vlastnosti /jinak ale nedeklarované/ např. srovnatelné s 2SK369. Ale spíš bylo dílem náhody, úchylkou, než přímým záměrem výroby. Nejspíš i proto jsem 2SK363 ve špičkovém sériovém výrobku nikdy nenašel na vstupech /ani s vyšší úrovní/, ale výhradně jako spínače, podobně, jako 2SK246.
Oba, tedy 363 i 246 jsou spínače, každý z nich je vhodnější pro jinou aplikaci. Japonští konstruktéři opravdu nebyli blbci /tedy alespoň já je za ně nepokládám/ a to, že na konkrétním místě použili konkrétní typ /a v dalším modelu přesně totéž/, vždy mělo svoje důvody, většinou technické, méně racionální. Tedy ne na přelomu 80. a 90. let, kdy v Japonsku vznikalo to nejlepší a s nejvyšší přidanou hodnotou.
Jestliže se tedy na prvním dif. stupni koncového zesilovače objevily např. 2SK184, v dalších pak třeba 2SK370, pak pro to konstruktér musel mít pádný důvod.

Naprostou, zatím nepřekonanou špičkou Toshiby v nízkofrekvenčních jfetech je jejich úplně nejstarší dvojice, 2SK147/2SJ72.
"Drobný zádrhele" jsou v tom, že tahle dvojka se už nejmíň 25, ale spíš přes 30 let u nikoho oficiálně nevyrábí. Také se velmi zřídka vyskytují pohromadě jako N-P dvojice. Takže to, na co lze čirou náhodou narazit jsou superdrahé NOS originály, ale spíš častěji padělky.
Naposled jsem tuhle dvojici viděl pohromadě už hodně dávno, v přehledu ND Sony na řadu ES. Byly v jejich originálním, bleděmodrém A-S balení a JEDNA, spolu balená dvojice, označená jako "matched complementary pair" stála rovných 59 liber. No nekup to. Ani si už nepamatuju, do čeho přesně to bylo určený.
To je ostatně u ND Sony "celkem normální" cenová politika, ale není dobře očekávat, že pokud někdo tuhle špičkovou a originální dvojici už nabídne k prodeji, tak že její cena nebude nejméně desetinásobkem jiné, běžnější dvojice.
Na Ebay bych se po těchto tranzistorech vůbec nepídil - vyskytne-li se u někoho ve větším, než bezvýznamném množství a navíc poměrně levně, bude to na 99,9% pajc. Přesněji napsáno zhruba funkční pajc, stejným způsobem pouzdřená, ale modernější dvojice K170/J74, v tom horším případě to klidně mohou být i levné K246/J103.

Hele, nelam si s tím hlavu. Pokud Ti to bude zvukově vyhovovat a s citlivými měniči na uších tam neuslyšíš šum, nic se neděje.
To není nějaký smiřování se s kompromisem - je to o individuálním vkusu a hudebním zaměření každého.
Třeba si o rok později poslechneš jiný zesilovač, který má na vstupech a na koncích osazeno něco jiného - a pokud se Ti ten druhý bude zdát proti Tvému výrazně lepší, tak potom je namístě experimentovat.
Neexistuje bohudíky žádný normalizovaný mustr na to, "jak to má správně hrát". Nejlepší použité řešení je to, které vyhovuje Tvému individuálnímu vkusu. Někdo tím sluchátkáčem může poslouchat třeba nablýskaný a nabroušený severský metal, ke kterému charakteristický, jedovatější zvuk 2SK246/2SJ103 sedne jako prdel na hrnec. Naopak, možná by tam byly "fetově sametové" 2SK170/2SJ74 i na škodu, co já vím, jaký má kdo uši, co poslouchá a hlavně z jakého zdroje a jakými sluchátky.
Jistý je taky to, že pokud si sluchátkáč podobného formátu, kvalit a hezkého designu člověk vyrobí sám, navíc mu to zvukově vyhovuje mnohem víc, než sériové mrdky od Creeku třeba, tak je z toho trojnásobná radost.
Člověk se kolikrát až diví, co všecko ještě někteří vtipálci považují za kvalitní sluchátkový zesilovač a prodávají to za nemalé peníze.

Časem třeba zkusíš elektronky. I sem na toto fórum občas zavítá muzikant, který má /nejen/ s elektronkovými sluchátkáči spoustu zkušeností, dost jich podle vlastních návrhů postavil a pár z nich jsem i slyšel.
Je to zase úplně o něčem jiném - vakuové zesilovací prvky, konkrétně středně výkonné i signálové triody, mají opravdu hodně odlišný zvuk. Ještě je to zdůrazněný i tím, že měniče sedí přímo na uších a jsou-li kvalitní, nic nezatají, ale také nic nezdůrazňují. K tomu přidejme to tajemno šesti žhnoucích elektronek - a dílo je dokonáno, staví se triodový sluchátkáč Very Happy



Creek OBH21 pred GO_02.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Creek OBH21 pred GO_02.jpg
 Velikost:  130.64 kB
 Staženo:  99 krát


Creek OBH21 pred GO_04.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Creek OBH21 pred GO_04.jpg
 Velikost:  163.51 kB
 Staženo:  90 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so květen 05 2018, 16:31    Předmět: Citovat

Neboli Leoši chceš naznačit, že ten "Potok" jede vysloveně jen v rámci toho, co dá samotná dvojice NE5534 ...? Masakr ...

No ale když mohlo Grado produkovat sluchátkáč "special edition" realizovanej sice v individuálně frézovaným dřevěným futrálu z nějakýho gabonu nebo z čeho to bylo, ale se střevama učuněnýma jen jedním dvojitým operákem OPA2134, tak proč by ne, že jo ...?

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kindergril



Založen: Feb 07, 2017
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: so květen 05 2018, 16:55    Předmět: Citovat

Grado mělo uvnitř levnějšího dřeváka NJM4560 (model RA2), v tom pozdějším, vyšším modelu NJM4556 (RA1). První várka těch předků byla údajně osazena M5218L. To je masakr srovnatelný snad jen s 4558 Very Happy

Zájemci, kteří chtějí mít předek v tehdejší ceně skoro dvaceti tisíc, si ho mohou nyní postavit za trochu méně peněz, ale bez vydlabaného dřeva:

ebay

Doufám, že až ten svůj kus rozjedu, bude to lepší volba, než to Grado...

_________________
www.mindža-cybernetics.com
Překlad publikací kvantové fyziky do Romského jazyka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so květen 05 2018, 18:10    Předmět: Citovat

Tak jako já se například nestydím za to, že jsem před lety postavil a předem přihlášeným zájemcům za 200,- za kus čistá ruka rozprodal 5 kousků sluchátkáče "C-Moy" - tam bylo taky osazení možný zvolit v širokým spektru počínaje NE5532 přes OPA2134, LT1037 a podobný až po nějaký "ultras" od Burr-Browna .... Za tu cenu šla k zájemcům destička osazená precizní paticí DIP8 pro dvojoperák, pár WIMA kondíkama a metaloxidovýma odporama, a se vstupním a výstupním Jackem 3,5 stereo na panel a páčkovým přepínačem k volbě zesílení 2x nebo 5x na kroucenejch káblech. Bylo to určený pro vložení i s 9V destičkovou baterkou do plechový krabičky od drogérkovejch cukrátek "ENERGIT" ... Tam všichni zájemci předem věděli, do čeho jdou.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kindergril



Založen: Feb 07, 2017
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: ne leden 20 2019, 18:10    Předmět: Citovat

Měl bych velkou prosbu - je možné použít tento přepínač:

https://www.tme.eu/cz/details/tsm102f1/packove-prepinace/

Na spínání fáze síťového napětí? Jako hlavní síťový páčkový vypínač u sluchátkového zesíku. Nevím, jestli údaj 250V/3A je to, co ho dovoluje použít jako síťový vypínač..
Pokud ne, na jaké parametry koukat - co musí splňovat pro spínání síťového napětí 230V? Chtěl bych vzhledově tento páčkový typ, plastová kolíbka se mi nelíbí Sad

Díky moc, pokud někdo odpovíte.

_________________
www.mindža-cybernetics.com
Překlad publikací kvantové fyziky do Romského jazyka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3362
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: ne leden 20 2019, 18:29    Předmět: Citovat

Nějak mám fixováno v hlavě, že správně bys měl rozpínat OBA pracovní vodiče (i když bto ve svých konstrukcích taky ne vždy dodržuju).
Takže hledej DPDT (DPST). třeba Tenhle. A nezapomeň, že při nešikovném připojení drátků se ti může fáze objevit u DPDT na "volném" kontaktu Wink



konfigurace.jpg
 Komentář:
 Velikost:  135.86 kB
 Zobrazeno:  66 krát

konfigurace.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kindergril



Založen: Feb 07, 2017
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: ne leden 20 2019, 18:48    Předmět: Citovat

Moc díky za odpověď.
Ještě zvážím, zda budu spínat jen fázi jednoduchým typem, nebo raději oba pracovní vodiče, jak píšeš. Asi to tak udělám, i když v japonských přístrojích jde vždy jeden vodič rovnou na primár do trafa a spíná se ten druhý, jednoduchým vypínačem. U toho přepínače "na obě strany" jsem si vědom, že když to nezapojím obráceně, fáze bude ve vypnutém stavu vždy na tom protilehlém kontaktu, nad tím už jsem přemýšlel.
Jde mi hlavně o to, zda takovýhle přepínač, který jsem odkazoval - nebo co odkazuješ ty - splňuje kritéria pro spínání fáze AC 230V, prostě aby mě to nezabilo, protože jánevím kovová páčka není správně izolovaná od kontaktů atd.. Raději se zeptám, než se vystavit nebezpečí.
Pokud u vypínače uvádějí max. zátěž 3A/250V AC a Dielectric strength 1500V AC / 1 minute - smí se použít jako síťový vypínač na přístroji?

_________________
www.mindža-cybernetics.com
Překlad publikací kvantové fyziky do Romského jazyka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3362
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: ne leden 20 2019, 19:04    Předmět: Citovat

Pokud je určen ke spínání 230V, pak by izolačně měl vyhovět...
V případě Tvého odkazu vypadají hodnoty uspokojivě



spec.jpg
 Komentář:
 Velikost:  152.54 kB
 Zobrazeno:  56 krát

spec.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund