Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

TESLA BM591
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
grrrrrrrr



Založen: Jun 15, 2010
Příspěvky: 487
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne květen 28 2017, 12:43    Předmět: Citovat

Zdravim,

Mam stejny problem jako je zde popsan. Pristroj meni rozsahy a prepina mezi paralelnim a seriovym merenim. Tantaly ve zdroji jsou vymeneny, zkontrolovany jsou jak propojovaci kabely tak isostaty.

Analogovou desku mam bouzel nejakou novejsi revizi a 741 uz jsou tam v dil pouzdre a kontrolni body na ni nejsou oznaceny a v dokumentaci jsou jen tezko citelne. Dale se mi zda se se v pristroji uz nekdo hrabal protoze propojky v paticich na digitalni desce neodpovidaji tomu co je v dokumentaci. Muzete nekdo mrknout na svuj stroj jak to mate popropojovane? Jestli to sedi s manualem nebo s moji fotkou.

Diky.



deska cislocova.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  deska cislocova.jpg
 Velikost:  207.59 kB
 Staženo:  557 krát


analogova deska.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  analogova deska.jpg
 Velikost:  194.98 kB
 Staženo:  526 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dzenik



Založen: Feb 14, 2011
Příspěvky: 28

PříspěvekZaslal: ne květen 28 2017, 18:22    Předmět: Citovat

Nemám teď žádnou BM591 po ruce, ale podle dokumentace (výkres BM591/9) mi přijde, že propojky jsou nastaveny správně (schéma by mělo znázorňovat jejich standardní pozici, testovací pozice jsou ve schématu označeny TEST a nejsou normálně propojeny). Z čeho usuzujete, že propojky nejsou nastaveny v souladu s dokumentací?

1/ testovací body na analogové desce nejsou myslím označeny ani ve starších revizích - je potřeba vzít schéma a test pointy si označit (na desce jsou to vypadají jako "očka", ke kterým jde pohodlně připojit sonda)

2/ To, že multimetr nahodile přepíná rozsahy, není jednoznačná indikace toho, že jsou špatné tantaly. Stejné chování může způsobovat dalších tisíc závad...

3/ Pro úspěšnou opravu je třeba mít k dispozici osciloskop (nejlépe digitální) a rozumět principu, na kterém BM591 funguje. Nahodilé hledání závady většinou nepomůže.

BM591 jsem opravoval tuším 4x a nikdy nebyla závada ve vadných tantalech a nikdy nebyla na číslicové desce. Vždycky to byly různé závady v analogové části. Nejdříve je potřeba otestovat napájení (manuál str. 52) a pak otestovat signály v měřicích bodech podle manuálu str. 54. Někde byste měl narazit na rozpor mezi měřením a manuálem...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
grrrrrrrr



Založen: Jun 15, 2010
Příspěvky: 487
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne květen 28 2017, 21:53    Předmět: Citovat

Napajeni jsem jiz meril a je v poradku. Na rozpor jsem narazil u mereni v bode 15. Mam tam uplne totalne jiny signal. Proverim ty OZ 741 a uvidime. Vicemene mam stejeny problem jako kolega jenz to zde resil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dzenik



Založen: Feb 14, 2011
Příspěvky: 28

PříspěvekZaslal: ne květen 28 2017, 22:45    Předmět: Citovat

Pokud jsou všechny průběhy v testovacích bodech ok až do TP 15, kde se liší, pak by závada měla být někde ve fázovém detektoru, S/H bloku nebo jejich řízení.

Musíte prostě chápat funkci těch obvodů, porovnat ji s měřením a vyvodit z toho závěr. To, že kolega měl stejně se projevující poruchu, ještě neznamená, že je obou případech vadná stejná součástka...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
SMITH



Založen: Jun 07, 2004
Příspěvky: 1270
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

PříspěvekZaslal: so leden 20 2018, 4:16    Předmět: Citovat

Nebudem zakladať nové téma , keď tu je to to .

Merák ma rovnaké symptómy ako popisujete .
Pri prvotnom meraní som zistil , že chýba -15V zo stabilizátora .

Ako sa rozoberá doska stabilizátora ? Je treba vybrať tie červené trojuholníčky ?



BM_zdroj.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  BM_zdroj.jpg
 Velikost:  274.97 kB
 Staženo:  422 krát


_________________
Smile Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! Smile
Úspěch je špatný učitel. Kvůli němu si chytří lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
grrrrrrrr



Založen: Jun 15, 2010
Příspěvky: 487
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so leden 20 2018, 9:51    Předmět: Citovat

Ano, je potreba vyndat ty klinky. Popr. jeste predtim doporucuji se podivat na vykonove tranzistory/stabilizatory na chladici. Zespod u jejich vyvodu jsou pod chladicem napajeny tantaly, ktere se povetsinou chovaji jako zkrat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
SMITH



Založen: Jun 07, 2004
Příspěvky: 1270
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

PříspěvekZaslal: po leden 22 2018, 21:18    Předmět: Citovat

Tak oprava sa podarila . Boli to tantalové kondenzátory v zdroji ...

Ďakujem za rady

_________________
Smile Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! Smile
Úspěch je špatný učitel. Kvůli němu si chytří lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
grrrrrrrr



Založen: Jun 15, 2010
Příspěvky: 487
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út leden 23 2018, 5:18    Předmět: Citovat

Tak skvele. Obvykle toho byva v haji vice. Mel jsi stesti Smile Ja mel naposled vadny jeden z operaku a chvili mi trvalo nez jsem zjistil ktery to je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
necaso



Založen: Apr 22, 2018
Příspěvky: 6
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st duben 25 2018, 20:58    Předmět: Citovat

Zdravím všechny,

Můj BM591, který jsem zakoupil jako nefunkční na radioamatérském setkání také cykloval mezi rozsahy a neustále měnil paralelní a sériové měření.

Nebyl jsem první, kdo se ho pokoušel opravit. Moji předchůdci „kondenzátory již měnili“ a dali také dost zabrat vodičům připojeným k velkému zelenému konektoru B.

Na výstupních svorkách pro měřený objekt jsem měl hodně zvláštní signál. V minulosti byl NEOPATRŇE měněný operační zesilovač IO9 a byl vadný tranzistor E11 na číslicové desce.

Po této opravě přístroj „cykloval“ dále. Ovšem při stlačení tlačítka RH ve správný okamžik, jsem chytil správný rozsah a zobrazila se mi na displeji tolik hledaná hodnota 3,16 (316). Také se mi dařila měřit kapacita a indukčnost v tomto rozsahu. Tím můžeme některé části přístroje považovat za funkční.

Do číslicové části se mi zasahovat vůbec nechtělo a nemůžu tvrdit, že jsem jí porozuměl. Absolutně se mi neosvědčila logická sonda BK121. Doslova jsem jí spínal při dotyku relé 1, 2, 3, 4 (číslicová část) podle toho kterého vývodu na IO48 jsem se dotknul.

Při dalším šťourání do rozsahů jsem zjistil že na analogové desce jsou vadné tranzistory E14, E18 a dokonce R31 nebyl zřejmě nikdy osazen.
Po výměně zmíněných tranzistorů a doplnění rezistoru přístroj začal správně fungovat.

Doporučuji si pořídit jednoduchý přístroj ke zjišťování vad zapájených tranzistorů PNP a NPN (Amatérské rádio A6/1983). Ovšem ani ten není všemocný. Je nutné pochopit funkci tranzistoru v daném zapojení.

Pro sledování průběhu 10, 15, 16 (abc), 17, 18 se mi osvědčil „osciloskop“ DS0138.

Obecně:
Nikdy se nespoléhejte že integrované obvody, operační zesilovače a tranzistory jsou správně zastrčeny v paticích. Dokonce se mi stalo u jiného přístroje, že patice byli špatně osazeny a bod pro správné usazení součástky byl na jiném místě, než měl být.

Také nezapomeňte že součástky by se měly zkoušet, pokud možno za podobných podmínek, v jakých budou fungovat. (Kondenzátor při kmitočtu 1kHz se bude chovat odlišně než při kmitočtu 1MHz)

Chtěl bych zdůraznit, že je potřeba co nejvíce pochopit funkci jednotlivých částí. Prostě si několikrát přečíst manuál a další literaturu.

Rozhodně není nutné vyměňovat všechny kondenzátory!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dzenik



Založen: Feb 14, 2011
Příspěvky: 28

PříspěvekZaslal: so duben 28 2018, 9:58    Předmět: Citovat

Opravovat něco, co se před tím pokoušel opravit nějaký "Franta", je často za trest. Jeden se až někdy diví, že se to toho vůbec pouštěl, když je ze stylu opravy vidět, že tomu absolutně nerozuměl.

Velké množství závad v BM591 se projevuje tím, že se nahodile přepínají rozsahy. Je to dané tím, jak v přístroji pracuje automatika volby rozsahů. Jako první je (jako při každé jiné opravě) třeba zkontrolovat napájení. Pokud jsou všechna napájecí napětí stabilní a v mezích uvedených v manuálu, není třeba podezdřívat tantaly (a hlavně je bez rozmyslu všechny měnit, což je zrovna u BM591 celkem "drbačka"). Pro úspěšnou opravu tohoto přístoje je nutný osciloskop a porozumění funkci jednotlivých obvodů. Pokud něco z toho chybí, je lepší přenechat servis zkušenějším Wink

Moje statistika z oprav zatím 5ks BM591 je tato: 4x různé závady na analogové desce, 1x na digitalní (ta byla obzvláště výživná). Tantaly 0x. Závad bývá často několik současně, některé se projevují jen v určitých režimech měření a odhalí se až po důkladném otestování. Tož tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
grrrrrrrr



Založen: Jun 15, 2010
Příspěvky: 487
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út leden 12 2021, 23:24    Předmět: Citovat

Zdravim,

Nemel by prosim nekdo u sebe ten pripravek? Rad bych si zhotovil jeho kopii. Verim ze to chybi souste lidi a dnes s 3D tiskem se to da krasne vyrobit. Mam dva kusy a ani jeden ten pripravek s krokodylky nema. Idealni by bylo detailni foto pripadne s rozmery. O vykres se pak mohu podelit pripadne i par kusu navic vyrobit kdyby mel nekdo zajem.

Diky moc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: út květen 04 2021, 21:43    Předmět: Citovat

Ahoj, co myslíš přípravkem? Ten adaptér s měřicími kabely? Není v něm nic jiného než ty kabely s mechanickou aretací a stíněním pomocí plechu, asi aby to mělo malou kapacitu. Jestli chceš, můžu to rozebrat a vyfotit.

Jen tak mimochodem, řešili jste někdo problém že blbě/nestabilně měří na 1V a na 50mV je vše OK? Problém je hlavně s elektrolyty řádově desítky mikrofarad a výš a pak s malými indukčnostmi v řádu mikrohenry. Elyty tam nějaké vadné byly, ale zrovna tuhle závadu nezpůsobily... tak nad tím dumám...

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Pepa87



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 144

PříspěvekZaslal: čt prosinec 16 2021, 16:19    Předmět: Citovat

Právě jsem se úspěšně dos*** s jedním kouskem. Mimo jiné profláklý tantal na vstupu 7805. Příčina zcela jasná: nějakej XXX ve výrobě přehodil C1 a C2 (a koukám, že je to blbě i ve schématu - oba stejný), takže se divím jen tomu, že cca dvojnásobnému napětí podlehl až po třiceti letech...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: čt prosinec 16 2021, 16:35    Předmět: Citovat

[quote="dzenik"....
Pro úspěšnou opravu je třeba mít k dispozici osciloskop (nejlépe digitální) ...[/quote]

Proč je lepší mít digitál než analog?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt prosinec 16 2021, 17:45    Předmět: Citovat

Digitál je už z principu paměťovej - takže ti v režimu spouštění dokáže zaznamenat i jednorázově probíhající a zároveň neopakující se děje, který na klasickým analogovým vošklivoškopku nemáš šanci zachytit ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund