Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

A Progressive Communication Receiver (QST1981/11)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 42, 43, 44  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: ne duben 01 2018, 20:39    Předmět: Citovat

AM detektor nemám, hraje to i s BFO. Teď chytím stanice na 3.995, 3.985, 3.975 MHz, mluvené slovo je v pohodě, písničky jsou takové trochu oříznuté.

Objevila jsem další divnost, ten preselektor není monotónní nebo co. Od 3,5 MHz do nějakých 3,8 MHz ladím preselektorem dopředu, pak musím pro dosažení maxima ladit zpátky a od 3,9 MHz zase dopředu. Kurňa samý problémy. Sad

Ten pražskej Luboš je na palici. Confused

Edit v pondělí ráno: Tak ladění preselektoru se chová velmi lineárně, když ho zkouším generátorem s výstupní impedancí 50Ω. Divně se chová s anténou, to bude jejím nepřizpůsobením. Stačí dát místo venkovního drátu pokojovej drát a naladění preselektoru se výrazně posune. Confused
Chtělo by to nějakej pevnej bod, od kterýho by se dalo odpíchnout. Třeba pořádnou anténu. Mám tu nakoupenej materiál na vícepásmovou EFHW anténu. Už mám i kotvu na komínu, ale do samotné antény se mi nechce, nevím, jak jí naladit, tak se bojím, že to bude nakonec ještě horší. Takže jediný pevný bod je zatím ten komín. Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: po duben 02 2018, 15:31    Předmět: Citovat

Tak ty ruchy opakující se po 8 kHz jsou tam i při vypnutém počítači. Dokonce i bez antény, když vytáhnu na maximum IF gain, tak tam jdou vysledovat. Je to spíš takovej ostrej syčivej šum než hvízdání. Takže zase vím prd. Čím víc se v tom vrtám, tím míň chápu, jak to funguje a co se v tom děje. Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
barnodaj



Založen: Apr 16, 2011
Příspěvky: 748
Bydliště: Vodňansko

PříspěvekZaslal: po duben 02 2018, 16:15    Předmět: Citovat

Jakou máš stupnici? Pokud digitální, může to dělat ona?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: po duben 02 2018, 16:42    Předmět: Citovat

Nakreslenou tužkou na panelu. Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
barnodaj



Založen: Apr 16, 2011
Příspěvky: 748
Bydliště: Vodňansko

PříspěvekZaslal: po duben 02 2018, 16:44    Předmět: Citovat

A zkusit osciloskopem jednotlivé stupně, jestli některý nezakmitává?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: so duben 07 2018, 5:44    Předmět: Citovat

Mám radost, první stanice z jiného kontinentu. Smile Zrovna poslouchám na 3784kHz CQ DX stanice VE3YJ z Kanady. Je zajímavé, že se slyší dobře se stanicema z Itálie, ale německé stanice, které mu zkoušejí odpovídat, neslyší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: so duben 07 2018, 14:10    Předmět: Citovat

Tak jsem se chtěla odpíchnout od té pevné kotvy na komínu a udělat tu pořádnou anténu. Bohužel jsem zjistila, že od komína na nejvzdálenější strom na zahradě je to jen 19 m. Nejkratší EFHW anténa na 80-10 m, co jsem našla, má 23 m. Sad Tak jsem zkusila natáhnout provázek až na roh zahrady a tam je to 23,5 m, to už tak, tak stačí. Ale kam tu anténu ukotvit? Rohová kuna je sousedovo a navíc je nízká. Tak jsem se rozhodla postavit do rohu 3 m stožárek. Dneska ráno jsem dojela s kárkou do stavebnin pro pytel cementu a pak jsem se pustila do výroby stožáru. Už je hotovej, před chvílí jsem ho natřela. Smile Díru už jsem vykopala včera, tak zítra se snad bude stavět. Smile


stozar_m.jpg
 Komentář:
Stožár, 3 metry budou koukat ven, 1 metr vpravo přijde do země a do betonu.

Stáhnout
 Soubor:  stozar_m.jpg
 Velikost:  86.25 kB
 Staženo:  102 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12448

PříspěvekZaslal: so duben 07 2018, 14:58    Předmět: Citovat

Zírám v němém úžasu... Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: so duben 07 2018, 17:49    Předmět: Citovat

Pokud pro zavěšení chybí třeba jenom 1-2m prostoru a anténa je v dostatečné výšce, je možné nechat jeden nebo oba konce od izolátorů volně viset. Jinak pro příjem není přesné vyladění antény až tak kritické. Na podobný problém s prostorem jsem se ptal zde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so duben 07 2018, 18:52    Předmět: Citovat

lesana87 napsal(a):
Tak ty ruchy opakující se po 8 kHz jsou tam i při vypnutém počítači. Dokonce i bez antény, když vytáhnu na maximum IF gain, tak tam jdou vysledovat. Je to spíš takovej ostrej syčivej šum než hvízdání. Takže zase vím prd. Čím víc se v tom vrtám, tím míň chápu, jak to funguje a co se v tom děje. Sad

Takto se projevují parazitní zákmity v samotném přijímači.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: so duben 07 2018, 19:46    Předmět: Citovat

A ty vznikají kde, jak a proč? Nějak nevím, jak ten problém hledat. Když připojím osciloskop, začne vlivem propojení s PE přijímač bručet, takže najdu prd. Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so duben 07 2018, 21:25    Předmět: Citovat

Asi bych vzal blokovací kondík a kalibrovaný prst, zkoušel oboje zapojovat na různá místa obvodu a testoval reakci. Osciloskop se na tohle nehodí, svým uzemněním a vstupní impedancí změní parametry obvodu.

Edit: Ještě mě napadlo, jestli to nedělají harmonické oscilátoru. Zkusil bych připojit jiný oscilátor, ze kterého by šel pěkný sinus. Jestli tam jde ten obdélník, tak to může dělat paseku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: ne duben 15 2018, 16:27    Předmět: Citovat

Dneska je (byl) ten periodický ruch podobný nějakému stroji, naprázdno běžící motorové pile nebo tak něco bublajícího. Ale byl tam jen chvíli, teď už to tam není slyšet, tak nevím.

No soustředím se teď spíš na tu pořádnou anténu. Zbastlila jsem si měřič impedance, abych měla čím tu anténu naladit, a dneska jsem s ním zkoušela měřit všechno možné. Trochu jsem ho musela poladit, ale už měří velmi slušně. Tak jsem si řekla, proč nezkusit cvičně změřit impedanci toho zvonkáče na strom, co mám jako anténu teď. Na 3,6 MHz jsem naměřila Z = 204 - j130 Ω. Zkusila jsem jí ještě o asi metr a půl prodloužit a impedance se změnila na 236 - j40 Ω. Tak jsem zkusila namotat unun s převodem 1:2,2 napěťově, 1:4,84 impedančně a změřit anténu s ním. Naměřila jsem 50 + j11 Ω. To mi přišlo jako docela slušné přizpůsobení, tak jsem jí zkusila s přijímačem. Signál přes unun je slyšitelně silnější a hlavně ladění preselektoru je rázem lineární. Smile
Takže měřič impedance se osvědčil jako další užitečné udělátko. Smile Teď nevím, jestli se pouštět do té EFHW antény, když zvonkáč takhle hezky hraje. Very Happy No ale když už mám tu kotvu na komínu a stožárek na rohu zahrady, tak se do ní prostě pustit musím. Asi začnu motáním 100 uH prodlužovací cívky, to bude zábava. Rolling Eyes Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: pá duben 20 2018, 20:01    Předmět: Citovat

Lukas-Peca napsal(a):
Ještě mě napadlo, jestli to nedělají harmonické oscilátoru. Zkusil bych připojit jiný oscilátor, ze kterého by šel pěkný sinus. Jestli tam jde ten obdélník, tak to může dělat paseku.

Když on žádný oscilátor/generátor, který tu mám, nedá do toho SBL1 sinus o dostatečné amplitudě. Jak se ty diody ve směšovači začnou otvírat, sinus se ořízne. Při malé amplitudě tam je sice sinus, protože diody se neotvírají, ale zase to nesměšuje, což je vada dosti podstatná. Je to vlastně diodovej omezovač. Dostat do něj sinus s amplitudou třeba 1V by znamenalo, že ty diody už to mají za sebou. Čím tvrdší zdroj signálu jsem zkoušela použít, tím zubatější ten obdélník byl. Asi to je odrazama kvůli nepřizpůsobení, protože otevřená dioda bude mít do 50Ω hodně daleko. Tak jsem zkusila jít opačnou cestou, naopak zdroj signálu změkčit a zatlumit ty odrazy. Když jsem dala do výstupu VFO sériovej odpor 47Ω a druhý paralelně ke vstupu SBL1, tak zuby z obdélníku téměř vymizely. Ono tam stačí připojit sondu osciloskopu a její kapacita tam nějaký zub udělá.
Jak jsem psala, že na výstupu BFO je téměř sinus, tak to byla trapná chyba měření, měla jsem na osciloskopu zapnutý 20MHz BW limit. Embarassed Samozřejmě tam byl stejný zubatý obdélník, jako u VFO. Tak jsem tam ty odpory taky přidala a už je tam bezzubý obdélník.
Zatím jsem neměla možnost zkusit, jestli tam ty periodické ruchy při ladění stále jsou, na to je potřeba "ticho" na pásmu, snad v neděli bude možnost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so duben 21 2018, 18:17    Předmět: Citovat

Jo, přehlédl jsem ten odkaz na schéma a sám jsem ho nenašel. S kruhovým směšovačem tam ten sinus nedostaneš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 42, 43, 44  Další
Strana 4 z 44

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund