Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Náhradní-záložní zdroj NZ UNI
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3728
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: pá listopad 27 2015, 22:36    Předmět: Citovat

Poslal jsem objednávku do TME, potřebuji ještě nějaké věci co doma určitě nemám (ty trandy bych snad z něčeho vyhrabal ale představa přebírat haldu věcí v té zimě nad garáži mě děsí, to je tak akorát na nemoc a té jsem si letos užil dost až příliš).
Až součástky dorazí a osadím je tak pak dám vědět co a jak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3728
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: pá prosinec 04 2015, 19:24    Předmět: Citovat

Tranzistory AUIRF3205Z z TME dorazily, včera jsem dokoupil rezistor 47Ω/10W, dneska osadil, poctivě napatlal pod fety teplovodivou vazelínu kterou tam pán ing. Ptáček nedal, pořádně překontroloval ještě jednou zapojení, na výstup jsem zapojil žárovku, připojil do sítě i na akumulátor, pootočil potenciometrem, relátka zacvakala, kontrolka "čerpadlo" se rozsvítila ale žárovka né. Měřil jsem na výstupu napětí a to tam evidentně chybí.
Dneska už na to nemám nervy, všechny polovodiče vypadají na diodový test v pořádku, budu se muset pokusit o nakreslení schémy což nemám osobně v lásce, nějak mi to nikdy nešlo. Pán ing.Ptáček se neozývá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zolda



Založen: Oct 31, 2005
Příspěvky: 60

PříspěvekZaslal: pá prosinec 04 2015, 22:41    Předmět: Citovat

Pokud máš připojenou síť, tak na výstupní svorky vede rovnou síťové napětí přes ty relé. Vede přes dva kontakty. Jsou to ty dvě vnitřní relé. Jedno připojuje síť a druhé je ovládané termostatem. Krajní relé jen připojuje a odpojuje baterku. Pokud svítí kontrolka "čerpadlo" a současně "síť", tak asi zkontroluj kontakty těch relé. Ledky jsou připojené k těm dvěma relé, takže asi spínaná jsou. Měnič funguje až v případě že je odpojená síť.
Je to tam nějak takhle.



rele.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  rele.jpg
 Velikost:  40.45 kB
 Staženo:  221 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zolda



Založen: Oct 31, 2005
Příspěvky: 60

PříspěvekZaslal: pá prosinec 04 2015, 23:03    Předmět: Citovat

Tak jsem ti ještě trochu nakreslil schema pro lepší pochopení


schema.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  schema.jpg
 Velikost:  31.25 kB
 Staženo:  283 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3728
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: po prosinec 07 2015, 20:18    Předmět: Citovat

Zolda, děkuji Ti za pomoc, vidím že se v těch zdrojích vyznáš. Momentálně mi do opravy vešlo neodkladné "chození" po doktorech po vyšetřeních tak jsem to musel nuceně odložit.
Dnes mi odepsal k mému údivu pán ing. Ptáček, schéma samozřejmě neposkytnul což jsem předpokládal.
citace:
Bohužel schéma zásadně nikomu neposíláme, je to duševní majetek naší firmy.

Zolda napsal(a):
V případě, že je připojeno síťové napětí je primár trafa připojen přes ten přerušený odpor a sekundár je usměrněn diodami v IRF a funguje to jako nabíječ. Protože "pojistka" není přerušená tak můj dojem je, že byl špatný akumulátor a snažilo se to trvale nabíjet tak dlouho, až se odpor i fety přehřály a odešly do věčných lovišť.

Toto také potvrdil ing. Ptáček:
citace:
Jestli k tomu zákazník připojí vadný akumulátor, znovu odejde odpor 47R/10W a možná i tranzistor IRF3205.

Tento týden se k tomu pravděpodobně nedostanu neboť musím každý den od včasného rána do odpoledne "trčet" v nemocnici (tu na těch slovácích a hlavně zde na Kysucích to je hotový děs), když dojedu domů jsem totálně vyčerpaný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3728
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: čt prosinec 17 2015, 6:02    Předmět: Citovat

Tak včera jsem se konečně k tomu dostal. Abych měl pohodlný přístup k eventuálnímu měření tak jsem odpájené vodiče nadpojil a plošný spoj upevnil na jeden ze čtyř šroubů.
Po kontrole zapojení jsem opět do výstupní zásuvky připojil žárovku a když jsem přívodní síťový kábel zasunul do zásuvky tak se žárovka rozsvítila, napojil jsem káble na autobaterii a odpojil zdroj od sítě, začal pracovat měnič, potenciometrem jsem otáčel a žárovka zhasla nebo se znovu rozsvítila. Znovu jsem připojil síťový kábel, zdroj se přepnul a vše funguje jako má.
Dnes zanesu zdroj kamarádovi a vyzkouším jej na místě. Podle mě jsem tam musel mít někde nedokonalý spoj a tím přepájkováním se odstranil, snad se mi nevrátí nazpět a bude bezchybně fungovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3728
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: po duben 16 2018, 11:25    Předmět: Citovat

Obnovuji toto své téma. Kamarád mi donesl na opravu novější zdroj od ing. Ptáčka. Po jeho otevření bylo ihned vidět přepálený plošný spoj, deska pořádně zahnědlá, na druhém tranzistoru teplem odpájená dioda.
Po opravě plošného spoje, výměně proraženého tranzistoru, připájení odpadlé diody která se jeví jako dobrá (měřeno diodovým testem) jsem zdroj napojil na 12V akumulátor a síť, místo čerpadla jsem napojil žárovku. Když jsem zapnul síťový spínač tak se na ploš. spoji zajiskřilo v místě kde na obrázku je vyznačena pojistka. Zdroj začal běžet na 230V ale bylo slyšet silné vibrace od trafa a to se značně po pár sekundách zahřálo. Mám podezření že je vadný také druhý tranzistor i když měřením diodovým testem se jeví jako dobrý. Pak si nejsem jistý zda jsem správně připájel tu diodu která byla odpadlá.
Proto se obracím na všechny zda někdo vlastní tento zdroj nebo jej již opravoval aby mi prosím postytnul alespoň zapojení (správná polarizace) té diody zda ji mám zapojenou správně nebo má být opačně.
Zatím díky.



IMG_20180416_110305.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20180416_110305.jpg
 Velikost:  156.87 kB
 Staženo:  201 krát


IMG_20180416_110337.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20180416_110337.jpg
 Velikost:  179.36 kB
 Staženo:  238 krát


IMG_20180416_110359 – kopie.jpg
 Komentář:
Vyznačená místa která jsem opravoval

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20180416_110359 – kopie.jpg
 Velikost:  170.55 kB
 Staženo:  244 krát


IMG_20180416_112151.jpg
 Komentář:
Pohled ze strany součástek

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20180416_112151.jpg
 Velikost:  173.31 kB
 Staženo:  201 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po duben 16 2018, 11:44    Předmět: Citovat

Zkontroluj napětí na tom měněným tranzistoru - dioda by ho neměla v klidu vést, musí se otočit tak, aby byla zavřená. Otevírat ji musí až indukční špička vniklá vypnutím proudu tekoucího do indukčnosti = dioda má za úkol zabránit překročení závěrnýho napětí na tranzistoru. Když ji dáš nesprávně, teče přes ni proud trvale = trafo je zatěžovaný trvalým stejnosměrným proudem a přívodním spojem k tranzistoru teče trvalej nespínanej zkrotovej proud.
Tu diodu radši vyměň - diodovej test na multimetru už mě taky párkrát vypek. Používá napětí napájecí baterie = max. 9V. Jenže ta dioda může bejt "načnutá" a může mít vinou třeba tepelnýho přetěžování výrazně snížený závěrný napětí - ALE NE AŽ POD ÚROVEŇ NAPĚTÍ POUŽÍVANÝHO MĚŘÁKEM. Může prostě mít místo katalogem udanejch 600V závěr třeba jenom 200V a už při 12V napájení se bude projevovat výrazně vyšší závěrnej proud - ale při 9V na měřáku to nepoznáš. Nepoškozenost diod do spínanejch zdrojů je lepší ověřovat napětím dosahujícím aspoň 50% jejich katalogový hodnoty ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3728
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: po duben 16 2018, 14:18    Předmět: Citovat

Tak ta dioda co byla odpadlá má označení 1N5366B čili je to zenerová dioda na 39V, podle mě bude zapojena správně, anodou na - pol.
Vypájkoval jsem i ten tranzistor na kterém byla zapojená "odpadlá dioda" ( tranzistor jsem neměnil za nový neboť po změření diodovým testem se jevil jako dobrý) a ukázalo se že je proražený, nyní vím že jsem jej měl vyměnit také neboť byl značně tepelně namáhán. Vyměním oba tranzistory IRF3205 a uvidí se výsledek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3728
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: st květen 09 2018, 14:32    Předmět: Citovat

Zas po delším čase jsem se dostal k tomuto záložnímu zdroji. Vyměnil jsem oba koncové tranzistory které jsem měl vyměnit oba ihned neboť byly značně tepelně přetížené. Pod tranzistory jsem aplikoval teplovodivou pastu a podložky pod matičky jsem použil vějířové (ani jedna věc tam od výroby pána ing. Ptáčka nebyla, že by aplikoval "kurvítka"?).
Napojil jsem zdroj na akumulátor 12V= i na 230V~ a zapnul jsem síťový vypínač. Žárovka kterou jsem napojil místo čerpadla se rozsvítila ale relé pro spínaní nabíjení batérie začalo stále cvakat (spínat). Pokud jsem zdroj zapnul pouze na 12V= nebo na 230V~ pak šlo vše v naprostém pořádku, pouze při 12V= se z trafa ozývalo bručení ale to přikládám tomu, že zdroj nemá sinusový průběh ale obdélníkový.
Zběžně jsem proměřil polovodiče (tranzistory, diody) ale vše vypadá v pořádku.
Také jsem se pokoušel volat ing. Ptáčkovi ale ten asi létá v oblacích, jak má na stránkách fotky, a neodpovídá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: st květen 09 2018, 16:18    Předmět: Citovat

Za víc jak dva roky už jsi mohl dávno nakreslit schema tohoto jednoduchého zapojení. Relé cvaká proto, že po připojení nabíjení vzroste napětí na akumulátoru nad vypínací úroveň a po jeho rozepnutí opět klesne pod zapínací úroveň. Je to tedy závislé na velikosti nabíjecího proudu, kapacitě a stavu akumulátoru (vnitřní odpor) a na nastavení rozhodovací úrovně a jeho hystereze (odporové trimry).
Tak si to ověř. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3728
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: st květen 09 2018, 16:48    Předmět: Citovat

Víš, toto je druhý záložní zdroj, novější. U toho prvního jsem měnil IRF3205Z a vše šlo jako mělo.
Já vím, někdo si řekne, sednu si a nakreslím schéma zapojení a je to. Jenomže mi to za jedno moc nejde a také času je děsně málo (stále jsem na stavbě), tak asi takto nějak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3728
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: st květen 09 2018, 16:55    Předmět: Citovat

Já si Tě masar-re nesmírně vážím pro Tvoje znalosti, ale já prostě nestíhám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: st květen 09 2018, 19:11    Předmět: Citovat

Tak moc jich zase nemám a pár jsem jich získal i na tomhle fóru. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lojzek



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 189
Bydliště: Zašová

PříspěvekZaslal: ne říjen 13 2019, 10:57    Předmět: Citovat

a toš taky to tu trošku ohřelo Smile










Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund