Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Měření výšky hladiny vody v kontejneru
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2652

PříspěvekZaslal: pá duben 13 2018, 18:52    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Já viděl kdysi v jedný fabrice měření podzemní nádrže jako tu zmíněnou tyčku s plovákem, na tyčce byl ozubenej hřeben a ten zapadal do ozubenýho kolečka s vhodným převodovým poměrem na hřídelce desetiotáčkovýho Aripotu. ....


Ve firmě máme několik nepoužívaných tzv. Metra vysílačů - je to krabice jako od bot, z boku hřídel a řemenice, která má po obvodu kolíčky. Na ní je z fosforbronzu pásek s plovákem a protizávažím. Uvnitř krabice je několik (cca 6) koncových spínačů - a to buď mikrospínačů nebo rtuťových spínačů s vačkami, které lze seřizovat. Navíc je to ještě zpřevodováno na reostat.
Na jednom vodojemu máme něco podobného co píše Celeron, má to výstup na rafiku a je přímo vidět výška hladiny.

Petr
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
beny66ka



Založen: Sep 12, 2015
Příspěvky: 389
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá duben 13 2018, 19:16    Předmět: Citovat

Já mám ponořený obyčejný měděný drát až na dno a k tomu dalších devět postupně zkrácených přitáhnutých stahovacími páskami k instalační liště. Měřím vodivost mezi společným drátem a těmi zkrácenými. Podle toho se rozsvěcuje daný počet LEDek.
Letos mi to pojede čtvrtý rok bez problémů.



indikatorstavuvody.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  indikatorstavuvody.JPG
 Velikost:  99.1 kB
 Staženo:  190 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Petr-II



Založen: Dec 10, 2008
Příspěvky: 393

PříspěvekZaslal: so duben 14 2018, 10:22    Předmět: Citovat

Po laborování se spínači, plováky i vlastním řešení jsem skončil u tohoto. Odpadní potrubí HT DN 32 - odbočky 87° a zátka. Do zátky vrtákem 75 mm otvor a do něho plovákové spínače z Alíku. Využívám jen dva - spodní provozní a boční bezpečnostní. Mám udělanou automatiku dopouštění, takže vždy jen do plna. Ale nevidím problém sestavit si těch odboček a plováků kolik chceš.


PP-material-Horizontal-Float-Switch-Down-45mm-MK-PFS4510-220v-float-switch-in-sensors-Water-Level.jpg_220x220.jpg
 Komentář:
Spodní provozní

Stáhnout
 Soubor:  PP-material-Horizontal-Float-Switch-Down-45mm-MK-PFS4510-220v-float-switch-in-sensors-Water-Level.jpg_220x220.jpg
 Velikost:  12.55 kB
 Staženo:  70 krát


2Pcs-lot-220V-M16-2-0mm-Safe-Tank-Liquid-Float-Water-Level-Sensor-Side-mount-Float.jpg_220x220.jpg
 Komentář:
Boční bezpečnostní

Stáhnout
 Soubor:  2Pcs-lot-220V-M16-2-0mm-Safe-Tank-Liquid-Float-Water-Level-Sensor-Side-mount-Float.jpg_220x220.jpg
 Velikost:  7.15 kB
 Staženo:  63 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4247
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: so duben 14 2018, 11:48    Předmět: Citovat

také může být zajímavý elektronický hladiňák z pračky podle výšky hladiny z něho leze frekvence . Má docela velká rozsah, můžeš ho mít na vzdálenějším místě .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so duben 14 2018, 12:26    Předmět: Citovat

No jo , ale co převodník ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so duben 14 2018, 13:18    Předmět: Citovat

Jsem zvědavej, kam tohle dojde Wink ten hlídač hladiny ze spojitým výstupem má i naše pračka. Membrána tam na místo ovládání mikrospínačů zasunuje jádro do cívky, takže se mění frekvence LC oscilátoru. Pokud použiješ plovákový snímače, nebo kontaktní snímání hladiny, nepotřebuješ upravovat výstup pro interpretaci hladiny konkrétní nádrže. Pro kontaktní snímání je lepší použití střídavého proudu do elektrod kvůli možné elektrolytické korozi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4491
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: so duben 14 2018, 17:19    Předmět: Citovat

Tady http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=78624&postdays=0&postorder=asc&highlight=hladin&start=0 se to taky probíralo.
_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Petr-II



Založen: Dec 10, 2008
Příspěvky: 393

PříspěvekZaslal: so duben 14 2018, 17:35    Předmět: Citovat

Měřák hladiny z pračky nelze použít!

Chvilku fungoval OK, ale nádrž jsem v průběhu sezóny nikdy nevypustil do dna a tim pádem se neobnovoval vzduch v hadičce spínače. Vzduch se rozpouštěl ve vodě, tlak klesal a spínač nevypnul a nádrž přetékala. Nemohl jsem dojít na to proč, až na netu jsem našel zmínku o rozpouštění vzduchu do vody. Tím se to vysvětlilo. Pračka asi vypustí vodu až pod připojení tlakového spínače - nezjišťoval jsem. Proto jsem přešel na plováky a jiné řešení až jsem skončil u výše popsaného.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne duben 15 2018, 12:15    Předmět: Citovat

Ale lze . Prostě dáš presostat na téčko a další vývod dáš nahoru na nádrž .....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomas001



Založen: Jul 11, 2008
Příspěvky: 160
Bydliště: Cheb

PříspěvekZaslal: ne duben 15 2018, 13:48    Předmět: Citovat

Díky všem za super nápady a tipy!!! Wink

Upřesním, na co to potřebuju. Mikrokontrolér (Arduino) bude zpracovávat různé veličiny a bude řídit přečerpávání vody z této velké nádrže do malé nádrže u skleníku na zahradě (v případě nedostatku dešťové vody bude doplňovat nádrž u skleníku vodou z vodovodu) a bude mimo jiné řídit automatické zalévání skleníku.

V principu by mi tedy mohla stačit buď jen informace je voda / není voda, ale z různých důvodů by se mi hodilo mít detailnější informace, tedy buď spojitě přímo údaj o litrech vody v nádrži, nebo třeba v 10 stupních 0-100-200-300-...-1000 litrů.

Tahle velká nádrž je od řídící elektroniky vzdálená cca 30 metrů.

Nejvíc se mi líbí "bezkontaktní kapacitní měření, a tak bych ho chtěl dále rozvést.

Ideální by pro mě bylo, kdybych měl převodník kapacita-napětí v rozsahu 0-5 V, který by přibližně představoval rozsah 0-100 % vody v nádrži. Obyčejný "analogový" přenos informace o napětí bude pro mě nejjednodušší.

Hodily by se mi tedy ještě nějaké rady nebo zkušenosti s převodníkem kapacita-napětí (kapacita-odpor). Samozřejmě by se dala kapacita měřit čítačem a přenášet v číslicové podobě, ale to je právě to, do čeho se mi moc nechce. Vím, že by se to také dalo udělat třeba druhým Arduinem, které by bylo přímo u nádrže a po sériové lince by předávalo hlavnímu Arduinu informace o litrech. Ale to je vzhledem k mým potřebám tak trochu "krájení másla motorovou pilou"...

Poradí mi tedy někdo nějaký osvědčený způsob, jak jednoduše převést kapacitu na napětí? Spočítal jsem si, že v mém případě by se pravděpodobně jedalo o kapacitu v rozsahu desítek pF až jednotek nF.

Díky! Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12471

PříspěvekZaslal: ne duben 15 2018, 14:12    Předmět: Citovat

Kdybych byl postaven před podobné rozhodnutí, dal bych přednost řešení, které by bylo dostatečně přesné a dlouhodobě spolehivé. Pokud by se měřením stability a přesnosti kmitočtu kapacitního snímače prokázala jeho dlouhodobá stabilita, teprve pak by dostal přednost před "kontaktním" deseti úrovňovým systémem měření výšky hladiny.
A převodník kapacita>napětí se dá analogově řešit převodníkem kapacita>kmitočet>napětí pomocí obvodů, známých z různých měřičů kmitočtu a otáček (např. 555).
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne duben 15 2018, 14:14    Předmět: Citovat

Ja se s kapacitnim snimanim kdysi pokousel cosi delat, ale melo to dost nereprodukovatelne vysledky. Nejspis to ujizdelo s teplotou a navlhavanim izolace apod. Nemel jsem cas to tehdy prilis koumat a vyresil jsem to jinym zpusobem. Byl to v podstate RC oscilator kde kapacita ridici frekvenci byl ten snimac. Nevim proc to prevadet na 0-5V, frekvence se ti bude pomoci arduina merit presneji.
Pripadne to muzes zkusit s tim tenzometrem, pripojis ho k diferencialnimu OZ a mas primo analogovy vystup jaky chces.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petr-II



Založen: Dec 10, 2008
Příspěvky: 393

PříspěvekZaslal: ne duben 15 2018, 17:47    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Ale lze . Prostě dáš presostat na téčko a další vývod dáš nahoru na nádrž .....


???
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petr-II



Založen: Dec 10, 2008
Příspěvky: 393

PříspěvekZaslal: ne duben 15 2018, 18:04    Předmět: Citovat

Jeden z pokusů: Mikrospinač a přes páku zavěšen na silonu v HT trubce plovák z tuby od šumivých tablet. Do "kindervajca" jsem přisypával olůvka na zregulování vypínací výšky hladiny. Celkem spolehlivé.

Další pokus: Spínač hladiny z pračky. HT trubka uzavřena víčkem - navrtán a vlepen ventilek. Bohužel jak jsem psal nespolehlivé. Spínač je z Tatramatky - měl spínač na dvě hladiny. Propojil jsem je do série, kdyby jedna hladina selhala.



IMG_20180415_160758.jpg
 Komentář:
Mikrospínač

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20180415_160758.jpg
 Velikost:  291.6 kB
 Staženo:  68 krát


IMG_20180415_142243.jpg
 Komentář:
"Tlakoměr" z pračky

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20180415_142243.jpg
 Velikost:  297.16 kB
 Staženo:  61 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31875
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne duben 15 2018, 18:13    Předmět: Citovat

Petr-II napsal(a):
BOBOBO napsal(a):
Ale lze . Prostě dáš presostat na téčko a další vývod dáš nahoru na nádrž .....


???
Toho si nevšímej, to je výkřik do tmy ...

Já bych to vyřešil bez kontaktu elektroniky s vodou - na dolním konci DŮKLADNĚ zaslepená trubka, aby do ní nenatekla voda, dovnitř na zvolený vejškový stupně rozložený vakuový jazejčkový kontakty případně průmyslový magnetický "čidla" přiblížení (mají na rozdíl od aktivních indukčních snímačů s Naumurovým senzorem jen 2-drátovej vývod, na přiblížení magnetu regujou sepnutím těch drátů mezi sebou = musejí se napájet přes odpor nebo ze zdroje proudu se snímáním odběru proudu čidlem). Kolem trubky spáchat volně posuvnej polystyrénovej prstencovej plovák s nalepenýma několika malýma magnetama kolem dokola tak , aby za všech okolností sepnul ten trubičkovej kontakt, kolem kterýho bude ten prstencovej plovák zrovna splývat. Svazek vývodů vyvést navrch do nějaký škatule chráněný před deštěm, aby nemohlo dojít k trvalýmu namočení - a ty čidla zapojit tak, aby zkratovaly na zem každej stupeň jeden odpor ze sériovýho odporovýho děliče odstupňovanýho lineárně - prostě aby napětí na děliči nějakým způsobem odpovídalo vejšce hladiny. Jestli bude plná nádrž odpovídat nejmenšímu napětí a prázdná největšímu, nebo obráceně, to už se pořeší odpovídající logikou v softwaru - důležitý je, že žádná elektronika nepřijde přímo do kontaktu s vodou v nádrži = nebude potřeba řešit korozi nebo elektrolýzu elektrod. A když se ty kontakty povede uvnitř trubky rozmístit dostatečně pravidelně, bude i výslednej převod hezky lineární.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund