Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Výběr vhodného čerpadla a elmag ventilů pro dešťovou vodu

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tomas001



Založen: Jul 11, 2008
Příspěvky: 160
Bydliště: Cheb

PříspěvekZaslal: pá duben 13 2018, 12:37    Předmět: Výběr vhodného čerpadla a elmag ventilů pro dešťovou vodu Citovat

Zdravím všechny,

sháním vhodné čerpadlo pro přečerpávání dešťové vody z velkého kontejneru do menší šedesátilitrové nádrže. Vzdálenost mezi kontejnerem a nádrží je cca 15 metrů, nádrž je přibližně o 6 metrů výš než kontejner.
Dešťová voda je přiváděna přes jednoduché filtrační síto, takže v ní nejsou žádné hrubé nečistoty.
Ideálně sháním nízkonápěťové čerpadlo na 12 nebo 24 V.

Našel jsem např. toto čerpadlo:

https://www.conrad.cz/nizkonapetove-prutokove-cerpadlo-barwig-02-1200-l-h-12-v.k537454?icc=category-carousel-2level&icn=toprate-nizkonapetova-prutokova-cerpadla

Nepotřebuji kdovíjaký výkon, ale obávám se, že při převýšení 6 m bych zde nemohl očekávat větší průtok než nějakých 10 litrů za minutu, což je až příliš málo. Chtěl bych při tomto převýšení aspoň dvojnásobek, tedy 20 litrů za minutu.

Měl by někdo tip na jiný výrobek?

Dále potřebuji dva elmag ventily na zahradu:

Jeden na uzavírání a otevírání přívodu vody z běžného vodovodu, kde je tlak kolem 5 atm. Už mám nějaké vyhlédnuté, ale budu rád za jakékoliv zajímavé tipy s dobrým poměrem kvalita/cena. Ventil bude umístěn celoročně venku, bude samozřejmě přikrytý, umístěný v krytém boxu a v zimě bude voda vypuštěná.

Druhý ventil potřebuji na vypouštění vody ze zmíněné 60litrové nádrže, umístěné ve výšce cca 2 m nad zemí. Ventil by měl být těsně pod dnem nádrže, takže tlak vody bude nula nula nic - rozhodně méně než obvyklé 0,3 atm, které se u většiny elmag ventilů uvádějí jako minimální operační tlak. Poradí mi někdo nějaký vhodný typ ventilu?
Kdysi mi v podobné "zahradní aplikaci" dlouho spolehlivě fungoval 24voltový plynový ventil, který jsem někde sehnal dokonce zadarmo. Nic takového ale teď nemůžu najít.

U obou ventilů by se mi hodilo, kdyby byly na 12 nebo 24 voltů, ale minimálně u toho na tlakovou vodu jsem smířen s 230 V.

Předem díky za rady! Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dreamer



Založen: Oct 22, 2014
Příspěvky: 383

PříspěvekZaslal: pá duben 13 2018, 13:36    Předmět: Citovat

Koukni na weby kde nabízejí komponenty pro karavany. To od Conrada mi přijde spíš jako hračka s minimální životností. I ty ventily se vyrábějí na 12V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirka5



Založen: Sep 27, 2014
Příspěvky: 638
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

PříspěvekZaslal: pá duben 13 2018, 14:53    Předmět: Citovat

Nedávno jsem řešil podobný problém - jaké použít elektromagnetické ventily při rekonstrukci rozvaděče ústředního topení. Odpověď topenáře byla jednoduchá a překvapivá - žádné!!!, dáme tam ventily ovládané servomotorem.

Zdůvodnil mi to tak, že jsou vysoce spolehlivé, nepotřebují žádný minimální provozní tlak, jsou plnoprůtokové, v případě poruchy serva je lze jednoduše ručně ovládat.

Po špatných zkušenostech, které jsem měl s elektromagnetickými ventily (mlátily, zasekávaly se, hořely cívky za doprovodu příšerného smradu) jsem toto řešení uvítal a ono se opravdu osvědčilo, jen se musel překopat ovládací rozváděč.

Myslím si, že by mohly vyhovovat i pro dešťovou vodu, protože to nejsou membránové ventily, ale klasická plnoprůtoková šoupata. Jen si musíš ujasnit jakou patřičnou dimenzi DN potřebuješ, servo se vyrábí i pro 24V AC

Zkus si do vyhledavače zadat "unimar" a následně vyhledat zónové ventily, nebo si zadej LUFBERG a hledej u jiného prodejce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
OK2STO



Založen: Sep 19, 2008
Příspěvky: 439
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá duben 13 2018, 14:58    Předmět: Citovat

Zdar já jsem řešil něco podobného a jako ventil jsem použil elmag.ventily
ze starých aut. praček, ale jsou na 230 V, co jsou na přívodu vody do pračky.
Jarda
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4117

PříspěvekZaslal: pá duben 13 2018, 15:33    Předmět: Citovat

Požadovaný výkon čerpadla sa dá jednoducho určiť ako prietok krát tlak.

Comet VIP-Plus je celkom dobrá pumpa. Myslím, že zo všetkých modelov od firmy Comet má najlepšiu účinnoť. Ale vyrábajú aj výkonnejšie.
https://www.comet-pumpen.de/en/products-rv/pumps.html

V katalógovych listoch majú závislosti tlaku na prietoku

a ventil napríklad
https://www.ebay.com/itm/New-2-Way-1-2-to-1-Brass-Motorized-Ball-Valve-DC5V-12V-Electrical-Ball-Valve/251950442551
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1522
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: pá duben 13 2018, 22:33    Předmět: Citovat

dreamer napsal(a):
...komponenty pro karavany

Na karavany je všecko drahý jak kráva.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dreamer



Založen: Oct 22, 2014
Příspěvky: 383

PříspěvekZaslal: so duben 14 2018, 6:07    Předmět: Citovat

Na karavany je všecko drahý jak kráva.

To jistě. Ale tou vysokou cenou je vykoupena spolehlivost a poměrně vysoká životnost. To si musí tazatel vybrat jestli to chce jenom na hraní a spolehlivost neřeší, nebo jestli chce aby to sloužilo bezúdržbově pár sezon.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1522
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: so duben 14 2018, 10:08    Předmět: Citovat

No, to bych moc netvrdil. Žádnej zázrak to neni. Spíš standard s pořádně omaštěnou cenou. Měl jsem tu čest se pár let kolem karavanů motat. Např. taková výměna chcíplý ledničky... docela opruz. V novým autě!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petr-II



Založen: Dec 10, 2008
Příspěvky: 393

PříspěvekZaslal: so duben 14 2018, 10:08    Předmět: Citovat

Toto mě šlape v IBCčku již 3 rokem: 12V, 22l/min a 14m výškových
https://www.conrad.cz/ponorne-cerpadlo-barwig-bwv088-12-v-dc-3-7-4-2-a-22-l-min-14-m.k538094
Připojuji i 60m hadice a tlačím i na střechu cca 10m výšky a vše v poho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4486
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: so duben 14 2018, 17:14    Předmět: Citovat

Na vodu bez tlaku jsme používali 1/2" ventil z obrázku. Ještě bych tu nějaký našel. Kdyby byl zájem, tak PM.


IMG_2020.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_2020.JPG
 Velikost:  64.23 kB
 Staženo:  185 krát


_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tomas001



Založen: Jul 11, 2008
Příspěvky: 160
Bydliště: Cheb

PříspěvekZaslal: čt duben 19 2018, 7:19    Předmět: Citovat

samec napsal(a):
Comet VIP-Plus je celkom dobrá pumpa. Myslím, že zo všetkých modelov od firmy Comet má najlepšiu účinnoť. Ale vyrábajú aj výkonnejšie.
https://www.comet-pumpen.de/en/products-rv/pumps.html

V katalógovych listoch majú závislosti tlaku na prietoku

a ventil napríklad
https://www.ebay.com/itm/New-2-Way-1-2-to-1-Brass-Motorized-Ball-Valve-DC5V-12V-Electrical-Ball-Valve/251950442551


Ty ventily vypadají hodně dobře a jsou i za dobrou cenu, jen u výrobce čerpadel Comet je problém, že se hrozně těžko shánějí. U nás ani v Německu jsem nenašel žádného prodejce, kde by se zrovna tohle čerpadlo dalo běžně koupit on-line nebo bylo aspoň v ceníku. Všude je to ve stylu - možná seženeme, nevíme, kdy to dostaneme, nevíme, kolik to bude stát... Smile Jinak je to jasná volba.
Díky za radu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund