Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Parametry LED diody (Přesunuto)

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Hvjezdná pjechota
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 243

PříspěvekZaslal: po duben 02 2018, 14:53    Předmět: Parametry LED diody (Přesunuto) Citovat

Když si chci pořídit led diodu, zajímaly by mě parametry jako odpor, minimální a maximální proud, který smí protékat (neboli jaké má limity). Jenže to u těch součástek nemohu najít. Dívám se na elfax.cz na standardní LED diody a na nízkopříkonové. Jaký proud musí diodou protékat aby se rozsvítila na maximum?

Jo a na jaké maximální napětí (DC) to mohu připojit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po duben 02 2018, 15:19    Předmět: Citovat

Vykasli se na tyhle polske smelinare co preprodavaji cinske sracky neznamych parametru nakoupene na ebay. Seriozni distributor ma u kazde soucastky datasheet ze ktereho vse cos chtel vyctes, viz treba https://cz.mouser.com/Optoelectronics/LED-Emitters/_/N-ec209/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 243

PříspěvekZaslal: po duben 02 2018, 15:41    Předmět: Citovat

To je nějaká zahraniční stránka a na těch neumím nakupovat.
na gme.cz je více informací
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1282
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: po duben 02 2018, 15:54    Předmět: Citovat

chod na GM , alebo TME alebo nieco podobne kde su datsheety
co sa tyka samotnej LED, nikdy ju nesmies pripojit na zdroj napetia bez obmedzenia prudu (aspon odporom).
co sa tyka problematiky napajania LED, skus hladat aj tu na fore, napisalo sa uz o tom dost, ak ti bude nieco nejasne potom sa pytaj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po duben 02 2018, 15:57    Předmět: Citovat

Njn, to je pak tezky. Zkus si najit nejakeho prodejce u nas co uvadi na strankach k soucastkam dokumentaci. Treeba GME, ale je to dost bida, nepocitej ze budes vybirat z 10.000 typu ledek ktere maji momentalne skladem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 243

PříspěvekZaslal: po duben 02 2018, 16:20    Předmět: Citovat

Mě stačí taká orientační informace co jsem se díval, tak jsem zjistil, že výkonové LED kolem 1W mají proud kolem 300mA a napětí kolem 3.2V,
3W mají 3.4-3.6V a 700mA. Ty obyčejné mají mnohem nižší hodnoty proudu kolem 10-20mA. Co mi ještě není jasné, když mám LED 3,6V a 75mA , tzn. že má odpor 4,8 ohm a úbytek napětí, tedy napětí na ní bude 3,6V? To by mi teda přišlo drsné kdyby dioda sebrala 8,4V z 12V zdroje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19487
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po duben 02 2018, 16:23    Předmět: Citovat

Každou normální LEDku smíš napájet proudem do výše dovolené v katalogovém listu. Ten proud musí být omezený nějakým odporem, třeba i jen odporem zdroje, protože úbytek napětí na LEDce není úměrný proudu, který skrz ni teče. Od určité velikosti proudu už napětí na LEDce nestoupá.
Když se pokusíš LEDku rozsvítit zdrojem bez omezení proudu, který má větší napětí, než jaké LEDka potřebuje, zničíš ji.

_________________
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: po duben 02 2018, 16:25    Předmět: Citovat

Diody podle své technologie mají určité typické parametry, i když s nějakým rozptylem. Pro hrubou orientaci je tu článek Není dioda jako dioda.
A na obrázku je grafický postup, jak podle požadovaného proudu určité diody a napájecího napětí určit sériový odpor.



LED-proud.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  LED-proud.png
 Velikost:  53.87 kB
 Staženo:  228 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 243

PříspěvekZaslal: po duben 02 2018, 16:28    Předmět: Citovat

Dík za informace. No mě jen překvapilo jak malý odpor LED diody dokáže ubrat tolik napětí. Takže kdybych dal diodu před tranzistor mezi bázi a kolektor, abych viděl kolik tam momentálně protéká proudu, tak mi to sníží napětí na tolik, že se ten tranzistor třeba klidně zavře Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
barnodaj



Založen: Apr 16, 2011
Příspěvky: 748
Bydliště: Vodňansko

PříspěvekZaslal: po duben 02 2018, 16:32    Předmět: Citovat

LED se chová v podstatě jako zenerova dioda.
Z katalogového údaje si podle proudu LED vybereš (nebo postavíš) zdroj proudu potřebné hodnoty. Prodávané drivery pro LED mají hlavní údaj proud a potom maximální napětí, které ti říká kolik maximálně můžeš dát diod do serie. A LED zhruba od 1W se musí chladit. Překročení katalogové teploty podstatně zkracuje životnost a svítivost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2567

PříspěvekZaslal: út duben 03 2018, 6:21    Předmět: Citovat

barnodaj napsal(a):
LED se chová v podstatě jako zenerova dioda...
Kdysi jsem potřeboval stabilizátor napětí kolem 1V, zenerky na tohle napětí měly dost mizerné parametry, tak jsem použil červenou LED (v propustném směru). Vybíral jsem z několika typů od různých výrobců cl jsem měl tehdy po ruce, nejlepší vlastnosti pro tohle použití měla LQ100.
_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: út duben 03 2018, 10:19    Předmět: Citovat

montana napsal(a):
... tzn. že má odpor 4,8 ohm ...

U LED diody se parametr "Odpor" nepoužívá a ani se s ním nijak nepočítá.
Počítá se s maximálním proudem a s úbytkem napětí v propustném směru. Samozřejmě musíš dát pozor na maximální povolené napětí na diodě v závěrném směru, aby jsi jí neprorazil.
Příklad:
Máš zdroj napětí 3V.
Diodu červenou obyčejnou, která má maximální proud v propustném směru 20 mA a úbytek je 1,65V.
3V - 1,65V = 1,35V
1,35V / 0,02A = 67,5Ω

Použiješ rezistor z řady E6 - 68Ω.

_________________
Hledám ideální řešení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7815
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út duben 03 2018, 10:27    Předmět: Citovat

montana: zapomeň na to, cos psal-
citace:
Co mi ještě není jasné, když mám LED 3,6V a 75mA , tzn. že má odpor 4,8 ohm a úbytek napětí, tedy napětí na ní bude 3,6V? To by mi teda přišlo drsné kdyby dioda sebrala 8,4V z 12V zdroje.

1. LED dioda se nechová jako normální rezistor, proto se s ní ani nedá tak počítat. Pokud si to budeš takhle odvozovat, budeš dělat chyby.
2. úbytek napětí, který vzniká na diodě, je podružnou hodnotou. Podstatné je dodržet proud v propustném směru- If. Ten je nejdůležitější.
3. pokud nemusíš jít až na hranice možnosti LED (například pokud je LED jen ve funkci kontrolky), tak snížení If o 1/3 nejde dost často ani okem poznat. Přitom se ti LED odvděčí vyšší životností.
4. u výkonových LED je bezdpodmínečně nutné dodržet mimo If ještě max. teplotu. Jinak se ti LED taky zničí.

Vem si nějakou nízkopříkonovou LED, k tomu nějaký zdroj napětí.
Pokud bude mít LED If=2 mA při Uf třeba 3 V, spočítáš si omezovací odpor:
12-3= 9 V
9/0,002= 4500Ω
Použij třeba odpor 4,3 kΩ.
Zapojíš jej do série s LED, připojíš na zdroj 12 V a budiž světlo.

Potom do série s LED a odporem přidej ještě trimr (zapojený jako reostat), třeba 100 kΩ.
Připoj zdroj a zjistíš, že ti LED bude svítit i při podstatně nižším proudu (podle nastavení trimru). Z toho vidíš, že počítat vn. odpor LED podle podílu Uf a If je totální nesmysl.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: út duben 03 2018, 18:55    Předmět: Citovat

Pro neznámý LED mám pravidlo 330R/5V pro "teplý barvy"(č,ž,o,sz) a 220R/5V pro "studený barvy" (tz,m,b,f,UV...),pak pro 12V podobně 1k5 a 2k2, pro 24V 2x tolik... I pokud je v sérii optron(kterej vpohodě spíná i níž),funguje to stejně,ve světle není rozdíl.I pokud zanedbám další úbytky jako sepnutý tranzistory,sériový klasický diody a dlouhý vodiče,svítí ta LED skoro stejně.Používám teda jenom čirý(barvený už ani nevybírám) a najdou se takový,kde můžu prahový napětí možná změřit,jinak ho neseženu(nahnědlý,tyrkysový,světležlutý,purpurový bez luminoforu,s přesahem do jinýho spektra...).Takový LED se vyskytujou třeba v nafukovacích svítících balóncích z KIKu.Jsou menší než 5mm,jsou nižší a maj plochý čelo.Některý jsou zakalený,ale většinou průhledný.To samý platí i o LED se "zápichem" z vánočních řetězů.
Ty LED,na který mám DS k dispozici zapojuju tak,aby skrz ně teklo 75% toho uvedenýho proudu.
Samostatnou kapitolou jsou pak dvoupinový polycoloury (jsou v kdejakym plastovym šmejdu) a dvojdiody s přeblikávačem(obvykle BLU-RED,ale jsou i obě barvy kombinovaný se zelenou).K těm se dává 100n keramika a sériovej odpor 100R na 5V.Nad 5V jsem je nikdy nezkoušel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 243

PříspěvekZaslal: so duben 07 2018, 18:38    Předmět: Citovat

Jo všiml jsem si že se to liší hlavně červená a modrá jsou na kraji a jsou to dva extrémy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Hvjezdná pjechota Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund