Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zdroj
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
paul1
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá srpen 24 2007, 9:54    Předmět: Zdroj Citovat

Mám trafo, které dává 28,9V / 1,3A. Chtěl bych z něj postavit stabilizovaný zdroj +5V, +9V, +12V, +24V. Problém je ale ztrátový výkon.

Za usměrňovačem s kondenzátorem 470uF je kolem 37V. Při zapojení stabilizátoru 78S24 to je rozdíl kolem 13V. Při odběru 1A to je 13W a stabilizátor se už silně zahřívá (i s chladičem). Jak byste to tedy vyřešili. Snížili byste napětí odporem, diodami? Je nějaké jiné řešení?

Zapojili byste za 24V stabilizátor další stabilizátory 12V, 9V, 5V nebo byste je připojili odděleně paralelně (se samostatným usměrňovačem...)? Z 37V udělat 5V by byl asi velký problém při 1A - 32W ztrát. výkonu.



test.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  test.png
 Velikost:  23.7 kB
 Staženo:  337 krát

Návrat nahoru
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá srpen 24 2007, 10:21    Předmět: Citovat

především trafo je výkonově využito už větví 24V/1A a na nic dalšího už není energie.
Opatři si dostatečně dimenzované trafo s odbočkama, nebo někde ve výprodeji PC zdroj za stovku, a ten uprav.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
NEONI



Založen: Feb 11, 2007
Příspěvky: 505
Bydliště: SVK

PříspěvekZaslal: pá srpen 24 2007, 10:58    Předmět: Citovat

Pri tych nizsich napatiach by ti mohlo pomoct jednocestne usmernenie na znizenie napatia ale nepocital som to.. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Filda



Založen: Apr 20, 2006
Příspěvky: 704

PříspěvekZaslal: pá srpen 24 2007, 11:01    Předmět: Citovat

37V ? ..... no já nevím ale nejsou náhodou ty stabilizátory jen do 35V? Mezní hodnota před výbuchem Laughing .... (ani těch 35V bych do nich nepouštěl)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá srpen 24 2007, 11:07    Předmět: Citovat

Lineární stabilizátor typu MA78xx myslím vyžaduje na vstupu napětí Ustab+5V.
Při zodpovědném návrhu s přihlédnutím k maximálním a minimálnímu napětí v síti a k maximálnímu a nulovému odběru zjistíme, že lineární stabilizace větších odběrů je
a) docela vopruz
b) záležitost tak 30% účinnosti
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12307
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá srpen 24 2007, 11:20    Předmět: Citovat

7824 vydrží na vstupu 40V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Filda



Založen: Apr 20, 2006
Příspěvky: 704

PříspěvekZaslal: pá srpen 24 2007, 11:26    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
7824 vydrží na vstupu 40V.

nj máš pravdu ...... teď jsem se díval na datasheet. Do těch 35V jsou ty ostatní (menší jak 24) Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12307
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá srpen 24 2007, 11:48    Předmět: Citovat

Je to zajímavé, ale jeden renomovaný výrobce krmí 7815 a 7915 ze zdroje +- 38-39V naprázdno. V dokumentaci je nějaká poznámka, zřejmě mají dodavatele, který zaručuje 40V i u 7815 a 7915.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: pá srpen 24 2007, 13:18    Předmět: Citovat

to paul1: chces toho "moc malo" po silnem zdroji...problem s velkym ztratovym vykonem...pro to co chces postavit je to moc, bud sezen trafo 18-20V st, nebo si z toho trafa udelej stabilizovany regulovatelny spinany zdroj treba na bazi LM2576ADJ

Srazet vstupni napeti diodama nebo rezistorem je hovadina 1. kategorie(zase ztratovy vykon)... bud previnout trafo, nebo ho vyuzit jinak
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
paul1
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá srpen 24 2007, 13:43    Předmět: Citovat

No takže jak to tak čtu jedině trafo s vinutím na míru. Mám dvě, jedno 28,9V / 1,3A a druhé symetrické 2x17,6V / 1,2A. Pak mám ještě 2 staré spínané zdroje z PC. Jeden ATX 250W zdroj od firmy KME - to je spálené (ohořelý plošný spoj jde vidět dole mezi cívkou a tranzistorem). A pak jeden hodně starý 200W AT zdroj, když jsem ho vytáh byl plný prachu. Nezkoušel jsem ho, ale měl by fungovat. Má 5V/12A a 12V/8A. To je paráda. Ještě nějak dobastlit 9V a 24V...


00 - zdroj DTK COMPUTER PTP-2007_.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  00 - zdroj DTK COMPUTER PTP-2007_.jpg
 Velikost:  152.74 kB
 Staženo:  117 krát


01 - nalepka DTK COMPUTER PTP-2007.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  01 - nalepka DTK COMPUTER PTP-2007.jpg
 Velikost:  63.54 kB
 Staženo:  84 krát


02 - pasivni PFC DTK COMPUTER PTP-2007.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  02 - pasivni PFC DTK COMPUTER PTP-2007.jpg
 Velikost:  85.51 kB
 Staženo:  103 krát


03 - zdroj KME PX-250_.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  03 - zdroj KME PX-250_.jpg
 Velikost:  154.61 kB
 Staženo:  110 krát


04 - nalepka KME PX-250.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  04 - nalepka KME PX-250.jpg
 Velikost:  95.01 kB
 Staženo:  85 krát

Návrat nahoru
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá srpen 24 2007, 14:23    Předmět: Citovat

Ten DTK mam tiez - pouzivam na testovanie AT dosiek a vselicoho ineho.

V tom KME ti (klasicky) vyhorel pomocny zdroj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
heldybeldy



Založen: Apr 25, 2005
Příspěvky: 488
Bydliště: Spišská Belá

PříspěvekZaslal: pá srpen 24 2007, 16:21    Předmět: Citovat

Este by si to mohol vyriesit ako spinany stabilizator. ten ma len minimalne straty a pri malych napetiach ti to dokaze dat ovela vecsi prud ako samotne trafo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
paul1
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá srpen 24 2007, 20:37    Předmět: Citovat

No spínané stabilizátory jsou asi super, ale jsou pěkně drahé. Doma už mám ty lineární 78S-05,09,12,24. Ten zdroj PTP-2007 jsem pořádně vyčistil a vypadá jako nový. Už toho hodně pamatuje, ale funguje. Naměřil jsem:

+5V větev: 5,17 V
+12V větev: 11,17 V
-12V větev: -10,39 V
-5V větev: -4,38 V
větev P.G.: 5,17 V to nevím co to je

+5V, +12V tím pádem mám, a z té +12V větve můžu vytvořit stabilizátorem 78S09 +9V. Chybí 24V, předpokládám, že to z toho asi už nijak nedostanu nebo má někdo nápad?

Našel jsem schéma podobného zdroje, typ odpovídá, ale je to asi novější verze: http://home.zcu.cz/~ronesova/index.php?menuitem=ptp2007.

Jinak by mě zajímalo co by se stalo kdybych to nechtěně zkratoval. Ty 78Sxx zkrat přežijí a mají omezení proudu a ještě nějakou tepelnou ochranu. Bojím se ale, když budu třeba napájet z té +5V větve třeba nějaký TTL,CMOS a v síti bude výkyv (příp. shoří zdroj), že mi to shoří. Sice je pravda, že je to PC zdroj, ale kdoví co je ještě za ochrany na základní desce. Jak by se tedy takový zdroj +5V/20A, +9V/2A, +12V/8A dal vylepšit?
Návrat nahoru
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá srpen 24 2007, 21:18    Předmět: Citovat

P.G. = Power Good - signalizacia, ze su napatia OK, mozes to pouzit na reset

Bezne vykyvy v sieti nevadia - na primare je dost velka kapacita. V PC sa v case 486 napajalo priamo z 5V vetvy skoro vsetko - vratane CPU. A ked ti zdroj zhori, tak nikdy nevies, co sa stane. Moje skusenosti su take, ze AT zdroje su spolahlivejsie ako ATX.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
paul1
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so srpen 25 2007, 12:44    Předmět: Citovat

a co např. toto na každý výstup: http://www.ges.cz/?search=transil&page=index&inc=search&or=sort&ipp=12&lang=cz&cur=CZK
nebo toto?
http://www.ges.cz/?page=index&or=sort&ipp=12&lang=cz&cur=CZK&inc=browse&gcat=ODG000
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund