Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Přestavba svítilny

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
vladimir



Založen: Mar 20, 2004
Příspěvky: 379

PříspěvekZaslal: čt březen 22 2018, 18:14    Předmět: Přestavba svítilny Citovat

Ahoj všichni,
kamarád mě požádal, abych mu opravil baterku. Bohužel se jednalo o baterku s olověným akumulátorem 6V 4Ah, který měl "krmit" halogen 6V/45W, 16 LEDek nebo blikadlo s červeným světlem.
Měřák ukázal 0,16V a nový aku vyjde i s posláním cca 400,- kč.
Vzhledem k požadavku aby svítilna zůstala výkonná, jsem se rozhodl nahradit halogen 10W LED diodou a akumulátor dát Li-on získaný z SD. Pro řízení nabíjení jsem koupil - BMS Charger Li-ion Lithium Battery Protection Board
https://www.wish.com/search/li%20on%20battery%20board#cid=591a98bd9d70be43609a0024
který zajistí hlídání jednotlivých článků při nabíjení i vybíjení . Zdroj mám trafo 12VAC 1A. Po usměrnění a filtraci chci zajistit pomocí L200 omezení nabíjecího proudu i napětí. Pro samotné svícení, abych využil maximum z Li on článků, mám v plánu napětí zvýšit pomocí
https://laskarduino.cz/napajeni-zdroje/230291-step-up-boost-menic-s-mt3608.html
a potom zpátky snížit trochu nad provozní napětí LED s omezením výstupního proudu.
https://laskarduino.cz/napajeni-zdroje/230177-step-down-menic-s-xl4015-cccv.html
Vím, že to je trochu komplikované, ale obvody přímo pro řízení výkonových LED není jednoduché sehnat a poštovné vycházelo 11 euro.
Jestli mi někdo můžete poradit nějakou změnu, přidání kondenzátorů , diod mezi obvody nebo nějakou jinou změnu, či mám něco úplně blbě, budu rád když mě na to upozorníte.
Možná se nějaká část nebo některý z obvodů, může hodit i někomu jinému.
Dík za připomínky.



step-down-menic-s-xl4015-.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  step-down-menic-s-xl4015-.jpg
 Velikost:  42.74 kB
 Staženo:  120 krát


step-up-boost-menic-s-xl6009-.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  step-up-boost-menic-s-xl6009-.jpg
 Velikost:  35.96 kB
 Staženo:  119 krát


a..jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  a..jpg
 Velikost:  24.01 kB
 Staženo:  138 krát


b.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  b.jpg
 Velikost:  14.98 kB
 Staženo:  124 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31797
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt březen 22 2018, 18:52    Předmět: Citovat

Ten boost - up měnič uprav pomocí zpětný vazby na zdroj proudu podle požadovanýho proudu tou výkonovou LED, napětí si omezí sama. Proud doporučuju nastavit na maximálně 90% katalogovýho proudu LED. Vylepšíš si tak energetickou bilanci proti provedení s dalším snižovacím měničem.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vladimir



Založen: Mar 20, 2004
Příspěvky: 379

PříspěvekZaslal: čt březen 22 2018, 19:57    Předmět: Citovat

Rád bych se toho druhýho měniče zbavil, ale nevím jestli to jde jako třeba proudovej zdroj s LM317 a nevím jak to celý nastavit, jak spočítat odpor, jakej na něm bude úbytek napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dreamer



Založen: Oct 22, 2014
Příspěvky: 383

PříspěvekZaslal: pá březen 23 2018, 7:54    Předmět: Citovat

Základ je znát parametry té 10W LED. Použití step-up a následně step-down měniče je podle mě blbost - účinnost klesne pod 50% odhadem. Jestli napětí ze 3 Li-ion je pro tu LED nízké, použil bych 4 a jiný charger board. Ten step-down měnič se dvěma trimry umí nastavit omezení proudu, to by mělo stačit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: pá březen 23 2018, 18:34    Předmět: Citovat

Kdysi jsem řešil něco podobnýho.Použil jsem LUXEON STAR 2W(If=1A,If_max=asi1.35A),kterej po zaizolování vývodů(pomocí růžovočerný "chladící gumy" z NTB) pasoval do díry v reflektoru po tom halogenu,uchytil jsem to původní pružinou,co držela halogen. Před diodou byl jen vypínač a kulatej cihlák TESLA 2R2/5W.Na nabíjení AKU jsem použil UC3906N s BD140 napájenej z původního 7808(umístil jsem ho taky na tu novou UDPS) doplněnýho na vstupu elytem 2m2/40V- a sériovou 1N4007.AKU mi stačil 2.8Ah.Vyhoví jakejkoliv adaptér s původním konektorem,jde použít i vozidlová síť 12/24V nebo panel až do 36V(V_max pro 7808).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vladimir



Založen: Mar 20, 2004
Příspěvky: 379

PříspěvekZaslal: pá březen 23 2018, 20:24    Předmět: Citovat

Zkusil jsem získat další informace jak jednodušeji udělat proudový regulátor a moc potěšen nejsem step up s XL5009 potřebuje pro vstup BF 1,25V a to by byl i úbytek na zpětnovazebním odporu navíc LED dioda má 9 - 12 V 1050 mA takže by se docela zvýšila ztráta na měniči a navíc má akumulátor během vybíjení téměř stejné napětí jako LED. Budu se tedy držet původního plánu a dám oba měniče. Z aku na 15V a potom na LED s omezením proudu. Ztráty snad tak šílené jak tvrdí " dreamer " nebudou.
Pro další projekt použiju XL5008 kde FB je 0,6V a LED s vyšším provozním napětím pro zvýšení účinnosti.



datasheet.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  datasheet.jpg
 Velikost:  65.19 kB
 Staženo:  93 krát


d.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  d.jpg
 Velikost:  37.89 kB
 Staženo:  134 krát


f.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  f.jpg
 Velikost:  32.47 kB
 Staženo:  121 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: pá březen 23 2018, 20:46    Předmět: Citovat

Můžeš si jako já pomoct pomocí operačního zesilovače:
http://www.jova1.cz/ostatni/celovka3/celovka3.html
Osobně se domnívám, že ten doporučovaný step-down měnič bude konstruovaný obdobně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
vladimir



Založen: Mar 20, 2004
Příspěvky: 379

PříspěvekZaslal: pá březen 23 2018, 21:06    Předmět: Citovat

to - jova1 vážně hezká práce
ty díly co jsem dal fotky už mám doma a pro objednání dalších budu počítat s jejich parametry abych zapojení zjednodušil - dík
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vladimir



Založen: Mar 20, 2004
Příspěvky: 379

PříspěvekZaslal: st duben 04 2018, 20:37    Předmět: Citovat

Přidám pár fotek z další realizace, jak na to jsem našel tady http://tjeret.blogspot.cz/2017/04/step-up-xl6009-as-constant-current.html#more , minule jsem odtud dal obrázky zapojení (d, f v předchozím příspěvku).
Pro úpravu jsem místo jedné LED použil 12 x 1W v sérii, tím se napětí LED zdvihlo na téměř 40V a 1,25 V úbytek na zpětnovazebním odporu je tak zanedbatelný.
XL6009 má katalogovou hodnotu Uout do 60V, prodávaný modul je do 36V. Vyměnil jsem původní diodu SS31 za diodu na 60V a zenerku složil na 40V.Při zkušebním měření bylo napětí na výstupu pro LED při rozpojeném okruhu omezeno na 41,5 V.
Zpětnovazební odpor jsem zapojil napevno 18R a poralelně k němu přes vypínač 5R6. Tím jsem získal 70 mA a druhou hodnotu 290 mA.
Součástky jsem posbíral co dům dal nechtělo se mi čekat na dodávku, ale je to funkční.



1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  1.jpg
 Velikost:  115.37 kB
 Staženo:  117 krát


2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  2.jpg
 Velikost:  121.34 kB
 Staženo:  121 krát


3.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  3.jpg
 Velikost:  117.25 kB
 Staženo:  121 krát


4.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  4.jpg
 Velikost:  116.2 kB
 Staženo:  126 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund