Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla DOMINANT 1039A
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: čt leden 04 2018, 20:12    Předmět: Citovat

Pokud to je otázka na mou osobu tak cca 1m při stažené hlasitosti na 0 a ostatní uprostřed.
nejlépe se dominant poslouchá přes zavřené dveře Smile teda ten můj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2018, 21:48    Předmět: Citovat

Tak je to doma. Jen se musím dokopat to vyměniti.
Na dominantu mě vadí, že se špatně rozbírá a hlavně na plošňák se blbě dostává.

PS. zdá se mi, že tady nějak mizí příspěvky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2018, 22:08    Předmět: Citovat

Něco zmizlo, havarovalo fórum a od 5.1. je všecko v řiti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: ne duben 01 2018, 19:25    Předmět: Citovat

Ahoj,

tak jsem se k tomu dnes konečně dostal. Pro jistotu chcípla MAS 560 takže P1 a P2 se sloučily do jedné P1 + obě LED.

Instalace patic šla překvapivě dobře, ale vůbec to nemělo smysl. Když pominu subjektivní dojmy je to +/- stejné. Snížení šumu minimální mezi 5-ti kusy většinou 2 znatelně horší a 1 co se jevil o chlup lepší. jedna 710 měla tak vysoké basy, že nešla použít.

Dominant je nejlepší například do domova důchodců, nebo když hraje přes zeď.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne duben 01 2018, 20:23    Předmět: Citovat

Co popřemýšlet o úpravě úrovňového diagramu, o které už tady šla řeč ?
Čistě z logiky věci - čím vyšší užitečné signálové napětí těmi šváby budeš prohánět, tím víc se zlepší celkový odstup, pokud tomu tak chceme v nf říkat. Neboť šum těch švábů je do velké míry konstantní.
Pak je ale nezbytně nutné upravit i zisk koncových zesilovačů, což lze jen do určité meze, dané stabilitou daného zapojení a další snižování citlivosti lze už jen odporovým děličem.
Někdo přede mnou už to tady docela pěkně a srozumitelně rozebíral.
Účelné by bylo i omezení rozsahu korekcí na ±10dB. To musí ve většině případů stačit - výkon koncových stupňů, resp. dosažitelný výstupní napěťový rozkmit ostatně ani nějaké větší zdůrazňování neumožňuje.
Kromě toho je účelné jít s napájením švábů až na hranu, dovolenou KL. Každý volt v napájení navíc je kvůli nezkreslenému výstupnímu rozkmitu těch švábů dobrý.
Nejprv ale popřemýšlet, zda zrovna Dominant za to stojí.
U takové 820A, snad i Z710 je to bez diskusí, ale tady...nevím. Každý musí zvážit, zda zlepšené parametry celkem standartního gramorádia za to úsilí stojí.
Je s tím celkem dost laborování, přesné vodítko či nějaký instantní návod ještě nikdo nezpracoval a myslím ani nezpracuje. Přestože by to byl pro mnoho stovek Dominantů, co jsou dosud v provozu, velký přínos, tak asi nikdo nebude ochoten obětovat čas na přesné zdokumentování všech úspěšných kroků, co je třeba ke zlepšení učinit.
Nikdo to doposud podrobně nezpracoval ani pro velkou a drahou 820A, nebo o tom alespoň nevím. I já sám mám úpravy 820A jen jako soubor poznámek, hlavně ohledně "špeků", na které by se mohlo narazit, nebo zapomenout.
U 820A například není tak snadné /jak by se mohlo na první i druhý pohled zdát/ jednoduše upravit základní zisk koncových komplementárních Sinclairů. Resp. ne bez nebezpečného ohrožení jejich základní stability a následné stability s komplexní zátěží v podobě 4R třípásmových reprosoustav. A takových "špeků" je v 820A víc, další jsou třeba v elektronickém přepínači vstupů i jinde.

Tak pouvažuj, zda i po vytřídění švábů na ty šumově nejlepší kusy je to natolik nevyhovující, že by bylo dobrý do toho ještě hrábnout.
Kdyžtak Ti s tím pomůžeme. Já nejsem ani zdaleka jediný, kdo má s těmito věcmi širší zkušenosti a je ochotnej se podělit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: po duben 02 2018, 18:48    Předmět: Citovat

To zkusím, klidně to vykuchám celé. Už mě napadlo úplně vyhodit šváb 730 ku a nahradit to tandemovým potenciometrem. Balanc nepotřebuji a vždy u všech zařízení jej úzkostlivě dávám doprostřed. Ty tónové korekce, ale fungují docela dobře a netuším čím bych to nahradil.

Práce mi za to stojí Gramorádio jsem dostal darem, druhé sehnal takové mírně plesnivé na díly ovšem s pěkným černým panelem, udělal jsem mu místo u pracovního stolu v pracovně a rád bych jej požíval. Mám ten problém, co už tady někdo popisoval, že reprobedny mám v přímé blízkosti a tak tem vražedný šum slyším. Na gramofon při vážné hudbě to nejsem schopen vydržet.

Ale už tady právě proběhlo, že nemá cenu hýbat úrovněmi signálů a mám zkusit jiné šváby. objednal jsem po 5 kusech dal patice a výsledek žádný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: po duben 02 2018, 18:51    Předmět: Citovat

a tady foto z akce


D1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  D1.jpg
 Velikost:  191.04 kB
 Staženo:  206 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: po duben 02 2018, 18:52    Předmět: Citovat

po výmně


D2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  D2.jpg
 Velikost:  117.67 kB
 Staženo:  183 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepper



Založen: Nov 21, 2006
Příspěvky: 596
Bydliště: Sokolov

PříspěvekZaslal: út prosinec 05 2023, 11:32    Předmět: Citovat

Zdravím,
DOMINANT mi tu dlouho ležel, rozhodl jsem se ho skouknout.
FM hrálo jen ve výškách, vyschlý C12 na výstupu demodulátoru.

Teď hraje slušně, ale jen do 1/4 na knoflíku hlasitosti.
Po dalším přidání se rozlaďuje.
Jen s bednami, jakoby tam byla zemní smyčka.
Zem zadního plošáku je spojena s hlavní deskou stíněním kablíků ke koncům,
a současně kablíky FM antény, DIN a dalšími.
Na zadním polšáku jsou obě země spojeny v jednu.
Připadá mi, že tady soudruzi z Bratislavy udělali chybu.
Ale jakto, že jiné DOMINANTy tenhle problém nemají?
Cizí zásahy jsem žádné nenašel.

Ještě mi připadají do očí bijící drátky usměrňovače pro koncové stupně.
Průměr 0,5mm, průřez 0,2mm²! Jištěno jen na primáru.
Sekundár je plovoucí, úbytek by neměl ovlivnit ladicí napětí,
ale myslím, že při zkratu by se drátky rozsvítily.
I drátky k repro výstupu a k vypínači beden bych dal silnější.

Žádné velké úsilí tomu nechci věnovat.
Sám pro přístroj nemám využití, šance prodat ho je malá,
klidně ho i daruji. K dispozici v Sokolově.

pepper


Naposledy upravil pepper dne st prosinec 06 2023, 6:03, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pepper



Založen: Nov 21, 2006
Příspěvky: 596
Bydliště: Sokolov

PříspěvekZaslal: út prosinec 05 2023, 22:16    Předmět: Citovat

VYŘEŠENO
Stabilizátor ladicího napětí kmital na cca 7 MHz.
MAA723 to měl na více pinech, nejvíc, 2Všš na vstupních 11, 12
Kondenzátor vstup - kostra kmity zeslabil, neodstranil.
Na MAA550 bylo jen 0,5Všš, jakoby emitorový sledovač T1 měl napěťové zesílení 4!...?
U MAA550 jsou prázdné dírky s pozičním číslem C4, dle schématu 22nF.
Po osazení kondenzátoru je vše OK.

pepper
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33857
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út prosinec 05 2023, 22:29    Předmět: Citovat

Je mozne, ze to nikdy poriadne nefungovalo a uz z vyroby to bol smejd. Nebol by prvy ani posledny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1716
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: čt leden 04 2024, 17:32    Předmět: Citovat

Ještě poznámka k A273D,A274D - přišel jsem někde k Z710A a tady byla zdechlá 723 tak, že na zmíněných broucích bylo napájecí napětí přes 20V. Škoda že jsem si to nepoznamenal, vzpomněl jsem na to při čtení tohoto vlákna. Předpokládal jsem tedy, že všechny zmíněné IO budou mrtvé, ukázalo se však, že uhynula jen jedna polovina A274D. Takže výsledek - při experimentech s úrovněmi bych se nebál kvůli přebuditelnosti použít maximální povolené napájecí napětí 18V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1716
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: čt leden 04 2024, 17:58    Předmět: Citovat

Teď jsem se díval na SR3930, tam používají A274D pro korekce i pro ovládání hlasiťosti, tuší někdo PROČ? Pro upřesnění potenciometry B T H L (balance,vysoké, nízké, hlasiťost).

Teď mi to nedalo, připojil jsem repro a zkusil při nevybuzeném zesilovači co slyším, při regulátoru na MIN neslyším nic, na MAX to šumí, v porovnání se SONY TA-F117 jsem nezaznamenal rozdíl. Může to být věkem....



SR3930.jpg
 Komentář:
 Velikost:  117.48 kB
 Zobrazeno:  96 krát

SR3930.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MH111



Založen: Oct 23, 2016
Příspěvky: 257
Bydliště: Sezimovo Ústí

PříspěvekZaslal: pá leden 26 2024, 10:20    Předmět: Citovat

Hezký den vespolek.
Nedávno se tu zase rozproudila diskuse o fyziologické regulaci hlasitosti. Souhlasím s tím, že je dost obtížné trefit optimální průběh.
Dokáže někdo z uvedeného schématu s poměrně exotickým zapojením odhadnout, jestli tam není oproti jiným konstrukcím větší zdvih na basech? S bedýnkami ARS 9204 s ošetřeným závěsem ARN 5604 se mi minimálně při příjmu některých stanic zdá těch basů až moc. (Leda by upravovali kmitočtovou charakteristiku už ve studiu?) Anebo je to vysílání s vyšší střední úrovní nahrávek?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: pá leden 26 2024, 11:59    Předmět: Citovat

Tady se potkává několik jevů.
1) v době vzniku bývalo zvykem ladit fyziologii nad optimum. Trochu se tím doháněly nebasující repráky. K dokonalosti tohle dotáhli dederoni u SKR700 a jeho klonů, kde naladili dvouodbočkový potenciometr s okolními RC články tak, že do poloviny hlasitosti jsi stahoval de facto jen střední pásmo. A nedalo se to moc nastavit potichu, řvalo to až do první desetiny dráhy.
2) Nahrávky dnes mají znatelně vyšší střední úroveň než před třiceti lety. Je to škoda, ale co už naděláme.
3) Stanice opravdu modulační signál prohánějí optimodem - ještě snižují už tak malou dynamiku, někdy se mi zdá že i používají korekce.
4) Plus samozřejmě to, že univerzální ladění té korekce neexistuje. Když totéž rádio odneseš do většího prostoru, budeš muset přidat na Volume a třeba se dostaneš nad oblast maximální účinnosti fyziologie.

Zajímavé je, že spoustě lidem to brutální dunění dělá radost.

Nepamatuju si úplně funkci těch švábů, celý život je nenávidím. Ale mám za to, že by stačilo posunout nasazení fyziologie na děliči R47/R48 (když tak mě někdo opravte).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 6 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund