Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Bruska LIDL dvoukotoučová 150mm

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 600
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: po březen 26 2018, 10:14    Předmět: Bruska LIDL dvoukotoučová 150mm Citovat

Bruska Lidl dvoukotoučová 150mm

Zakoupil jsem tuto brusku s tím, že na těch pár vrtáků za rok to bude stačit.
Nečekal jsem za 700Kč žádný zázrak ale po nabroušení asi 10 vrtáků to přišlo.
V obchodě jsem vybral brusku, která neházela. Po několika broušení jsem zjistil , že kotouč je volný, pokusil jsem to dotáhnout. Levý kotouč se protáčel a nešel dotáhnout, když jsem přidržel „ kontra“ koutouč jsem přitáhl ale nebyl jsem schopen dát ho do polohy aby neházel. Situace u pravého kotouče byla stejná. Hází to, nebo to není utažené jak by mělo být.
Reklamovat to nemá cenu, jedině vrátit. Koupit jinou brusku v kategorii HOBBY. Koupíš si to samé za 1500Kč. Potom by připadaly brusky nad 3000Kč. Vyber si.
Sundal jsem tedy kotouče a přítlačné desky a nestačil jsem se divit.
Uložit brusný kotouč o průměru 150mm a 20mm šíře na osazení 1mm při průměru 12,6mm
a nekalené plochy může jen šílenec.
Řešení je kupodivu jednoduché a když se to nepovede snadno to vrátíš do původního stavu.
Vložíš podložku pod přítlačnou desku kotouče tak aby se opřela o kroužek ložiska.
Podložka je 17mm dlouhá vnitřní průměr 15mm ,vnější 22mm. Při podrobném měření jsem zjistil, že na brusce hází téměř vše. Rozhodl jsem se jít na to metodou přesného součtu nepřesných čísel.
Úprava zabere asi 2h. Vše děláš na vlastní nebezpečí. Popisuji jak se to povedlo opravit u mojí brusky. Možná by bylo řešením podložku nechat vytočit na soustruhu a přetočit plechové desky.
Tuto variantu jsem vzdal protože hází osa a samotné kotouče. Úpravu uděláš doma na koleni.
Potřebuješ mikrometr ( případně šupleru) pilníky, svěrák a trochu šikovnosti.
Zakoupíš 2ks podložka na šroub M12 - ta má průměry 13/23.6 a sílu 2,5 mm +- 0,03
2ks mosazná vodovodní redukce 3/8 na1/2 - vnitřní (matka 3/8 coule) na (šroub ½ coule)
ta má délku cca15mm - 14,82 až 14,89 mm.
Práci začni na levém kotouči – je tam opačný závit ,na pravou stranu osy dej bez kotouče 2 matky
M12 a utáhni proti sobě.
Do ocelové podložky propiluješ díru na průměr 15mm a venkovní průměr na 22mm.
Při nasazování na osu musí jít podložka volně aby se ti nesekla o štít motoru. Nejde to ven.
Propilovanou podložku polož plochou na vyndaný jemný kotouč a šmirgluj za současného otáčení podložkou až to píše po celé ploše podložky. Udělej obě strany. Podložka bude mít 2.45 až 2.48mm
Vzdálenost ložiska od osazení původní desky je 16.5 až 16,7. Nyní vlož ocelovou podložku,
neupravenou redukci, desky a kotouč a utáhni. V mém případě se hnulo ložisko a dosedlo asi na seger kroužek v motoru. Motor začal jí fest. Lehké klepnutí kladívkem ve směru osy usadilo ložisko
a rotor se uvolnil. Utáhni znova kotouč a kontroluj volný chod rotoru. Vyndej vodovodní redukci,
a šmirgluj na kotouči hlavně na straně závitu aby se zvětšila dosedací plocha. Kontroluj mikrometrem rovnoběžnost ploch. Snaž se to udržet +- 0,03mm. Při tom kontroluj aby původní dosedací plocha desky která byla na průměru 12.6 byla proti tvojí dosedací ploše o průměru 22mm utopená víc než 0,3mm ve směru osy.
Slož je takto:
Ložisko- ocelová podložka – mosazná redukce šestihranem směrem k přítlačné desce brusného kotouče- kotouč – druhá deska – matice.
Tvojí vloženou podložkou vytvoříš novou dosedací plochu o průměru cca 22mm a mezikruží 2mm.
Důležité ale je, že utahováním se to nebortí. Naladíš kotouč aby neházel a utáhneš ,když hází povolíš, pootočíš podložky, utáhneš a ono to drží nastavení. To je ten přesný součet nepřesných čísel. Doufám, že jsem to popsal srozumitelně. Pokusím se přiložit foto redukce.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4030

PříspěvekZaslal: po březen 26 2018, 10:24    Předmět: Citovat

Snad by bylo lépe téma "Lidl" nedrobit po fóru. Je na to tady rubrika.
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jodr



Založen: Jan 20, 2008
Příspěvky: 1372
Bydliště: na vejminku

PříspěvekZaslal: po březen 26 2018, 12:50    Předmět: Citovat

Nebylo by účelnější tu brusku zkrátka vyhodit?
_________________
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po březen 26 2018, 12:57    Předmět: Citovat

Tak to asi opravdu ne. Pokud to rozdělává, tak snad z jediného důvodu - opravy. Proto to tady pečlivě popisuje i pro jiné, co by si ji chtěli kupovat. Vyhodit a mlčet o tom, to mohl už předtím, ale takhle se prostě dozvíme o pár šuntech v Lidlu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33756
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po březen 26 2018, 13:06    Předmět: Citovat

Keby este boli nejake fotky, tak by to bolo super. Navod, ako z nejakeho smejdu urobit pouzitelnu vec.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2725
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: po březen 26 2018, 13:26    Předmět: Citovat

Ne, že bych chtěl strašit, ale i ten hřídel bude z nějakého blata a kdoví jaké tam jsou ložiska. Doufám, že máš z každé strany kotouče nekovovou podložku, jinak si koleduješ o rozbití ciferníku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jodr



Založen: Jan 20, 2008
Příspěvky: 1372
Bydliště: na vejminku

PříspěvekZaslal: po březen 26 2018, 14:51    Předmět: Citovat

Píšu, že bych to raději vyhodil. Při představě, že budu okolo nějakého nepovedeného bastlu skákat, abych to na chvili zprovoznil, si raději pořídím věc, která bude sloužit. Pokud budu mít v baráku pět takových dárečků, nebudu už dělat nic jiného než je opravovat. Přesně podle nezapomenutelného rčení: Když je nářadíčko, tak je řemeslíčko, říkal řezník, když stahoval kozu nebozezem...
_________________
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po březen 26 2018, 15:35    Předmět: Citovat

No a zase píšu, že když to rozdělal a nějak spravil a píše to sem, tak je to právě lepší pro ostatní, aby nemuseli mít nakonec doma těch pět dárečků, jak píšeš ty. Chápeš o co vlastně jde, když to sem dal?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3991
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po březen 26 2018, 15:55    Předmět: Citovat

Nevím, jestli z Lidlu nebo Baumaxu, ale mám ji mnoho roků. Trochu hází, ale účel to splní. Tak nic neřeším.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
dj_rizek



Založen: Apr 07, 2005
Příspěvky: 711
Bydliště: blízko Třeboně

PříspěvekZaslal: po březen 26 2018, 19:24    Předmět: Citovat

Pokud kotouč i přes 100% vystředění háže ve sklárnách se používal přípravek na rovnání (diamantový orovnávač),byla to diamantová tyčka a ta ty kotouče krásně srovnala,kotouč s ní ubejval jak máslo.Mám jí po dědovi a on s ní dělal skoro celej život a funguje suprově.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17514
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po březen 26 2018, 22:14    Předmět: Citovat

Orovnávák je u brusky naprosto samozřejmá věc. Kromě toho, že se srovná čelo brusu, tak se taky vyštípou z brusu tupý zrna a na zbylých zrnech se udělají ostrý hrany, který potom vlastně brousí.
Jenže když kotouč hází do stran, tak se to orovnávačem moc dobře srovnat nedá. Z jedný strany je motor a z druhý není opěrka na podepření orovnávače.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 600
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: út březen 27 2018, 13:38    Předmět: Citovat

Dobrý den,
chci poděkovat adminu toho fóra,že umožnil zde tuto diskuzi.
Vzhledem k tomu, že jsem zaznamenal za 24 hod více jak 400 přístupů posílám náčrt od ruky,tedy žádný technický výkres, pro lepší pochopení slože. Vykřičníkem je označen rozměr, který je třeba dodržet, ostatní je v textu. Nejsem asi sám, kdo má problém s HOBBY bruskou. Stejný problém může být i u jiných výrobců. Brusky jsou si podobné jako vejce vejci.
Znova bych chtěl zdůraznit žádnou brusku nehodnotím, neřeším jestli koupit nebo zahodit.
Popisuji co jsem zjistil u mojí brusky, co je podle mého názoru špatně a jak to opravit.
Je na každém, jak naloží s touto informací.
Myslím, že na fóru Bastlírna jde především o to - JAK OPRAVIT NEOPRAVITELNÉ
Tak přeji úspěch
Luboš



podložky bruska.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  podložky bruska.pdf
 Velikost:  75.56 kB
 Staženo:  326 krát


podložky bruska náčrt.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  podložky bruska náčrt.pdf
 Velikost:  93.07 kB
 Staženo:  304 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1514
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: út březen 27 2018, 21:58    Předmět: Citovat

Vidím, že se role bastlíře přesunula ze stavu "výrobek není na trhu -> vyrobím si ho" do stavu "na trhu je levný šmejd -> vyrobím z něj nešmejd". Opět se tedy ukazuje, že ani v blahobytném kapitalismu bastlíř nepříchází o zábavu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: po duben 02 2018, 7:22    Předmět: Citovat

Náhodně jsem si všiml tohoto tématu.
Koupil jsem pro použití na chatě v roce 2013 v Penny podobnou dvoukotoučovou hračku za pouhých 399 Kč.
Výkonově (myslím že má 150 W) to není žádný zázrak. Při broušení větší plochy se témeř nesmí přitlačit, jinak se zastaví. Ale na broušení vrtáků a jemnou mechaniku bohatě stačí.
Dokonce jsem na hřídel s jemnějším kotoučem provedl dvojmontáž kotoučů. K původnímu jsem ještě přidal tenký cca 8mm silný koutouč na broušení vidiaku. Jen jsem musel upravit přítlačnou podložku, aby se matice dostatečně našroubovala.
Při rozběhu, když otáčky procházejí rezonančními frekvencemi, si zavibruje, ale v maximálních otáčkách jsou vibrace přijatelné.
Za mne s tou hračkou spokojenost k účelu, pro který jsem ji koupil.

Jen doplním, že na "opravdové broušení" mám na na malém 3f motoru namontován kotouč s vyrobenou opěrnou podložkou pro broušený díl a bezpečnostním krytem vlastní výroby. 1500 ot je na broušení málo, ale účel to plní. Ten 3f motorek běžným broušením nezastavím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund