Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jaký rozhlas vlastně přijímat?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Digitální rozhlas
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
padik



Založen: Jan 02, 2015
Příspěvky: 345

PříspěvekZaslal: pá říjen 21 2016, 18:07    Předmět: Jaký rozhlas vlastně přijímat? Citovat

Nějak si moc nemohu vybrat mezi našimi FM stanicemi ohledně zvuku. (a reklam). "Objevil" jsem pro sebe stanice vysílající na levných DVBT set top boxech , ale nedokážu posoudit, jak by se digitálně kvalitativně daly srovnat s digitálním vysíláním na DAB+ tuneru (nemám signál). Zkouším poslouchat stanici JAZZ přes nf zesilovač a zdá se mi, že zvuk nic moc. Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6450
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: pá říjen 21 2016, 19:05    Předmět: Citovat

No, naladíš to na TV, že. Podívej se do info a tam bude datový tok a další údaje. Kvalita by neměla být zas tak hrozná, víc než 128kbps určitě.
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1701
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: pá říjen 21 2016, 19:16    Předmět: Citovat

minule som akurát triedil rozhlasové stanice vysielané cez satelit (skylink)
kvalita je na niektorých ako z telefónneho slúchadla.Tie čo sú na tom lepšie púšťajú aj pesničky pomedzi reklamy Gunsrifling
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8803
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt březen 22 2018, 18:08    Předmět: Citovat

ČESKÝ ROZHLAS VSTOUPÍ DO DVB-T2 ZÁROVEŇ S ČESKOU TELEVIZÍ, NIKOLI AŽ PŘÍŠTÍ ROK
citace:
Nikoli jen s programy České televize, ale také se stanicemi Českého rozhlasu odstartuje příští týden veřejnoprávní přechodová síť DVB-T2 pro pozemní digitální televizní vysílání nové generace. Od čtvrtka 29. března tak budou pro 98,7 procenta obyvatel České republiky pozemní cestou v DVB-T2 dostupné nejen všechny programy ČT V HD kvalitě, ale také osm stanic veřejnoprávního rozhlasu. ...

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19435
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt březen 22 2018, 18:31    Předmět: Citovat

Paradoxní je, že stejný pořad můžu poslouchat na DVB-T (zpravidla nejvyšší tatový tok), DAB i analogově v FM, pokud jde o ČRo, pak do všech těchto přenosových cest jde modulace přes optimod korigující úroveň tak, aby v klouzavé minutě na FM nepřestoupil MPX-power u nás přísně hlídanou úroveň 0 dBr. I když v digitálním přenosu by to šlo ošetřit jinak, používá se stejný signál. Sice už se polepšili, ty hupance hlasitosti byly ještě loni touto dobou dost nepříjemné, zvláště u starších záznamů a předtočených pořadů, ale stále to bývá slyšet.
Jen na internetu v audioarchivu ČRo se objevují tytéž pořady bez optimodu, zato s výrazně nižším datovým tokem.
Nezbude ti, než vyzkoušet dostupné stanice ve více formátech a vybrat si cestu podle toho, jak se ti ten který zvuk bude líbit.

_________________
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7505
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: ne březen 25 2018, 18:01    Předmět: Citovat

Tak obecně asi není rádio nějaké hifi, aby se posluchač kochal jemnými nuancemi ve zvuku, že... Laughing
Stačí ale naladit třeba Evropu 2 (popové blitky a rádoby zábavná šou) a to má na lepším rádiu (Sony ST-SB920QS s venkovní anténou a zes TA-F570ES) zvuk jak přebuzeně nahraná kazeta. Ostatní stanice podobného formátu (City, Fajn, Expres...) hrají podobně. Naštěstí to nemusím poslouchat.
Poslouchám Radio 1 a to má subjektivně zvuk dobrý; mám taky asi 4 km od vysílače (má 5 kW).

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
padik



Založen: Jan 02, 2015
Příspěvky: 345

PříspěvekZaslal: so duben 01 2023, 9:40    Předmět: Citovat

Aktuálně jsem si pustil Jazz na DAB+. Mám adapter firmy Technisat. Tak to nějak hrálo, jako když pilkou na železo řežete plechovku napůl. Zkusil jsem stanici Region, bylo to lepší. Asi chápu, že ten jazz je ostřejší. Datový tok 62 Kbps v AAC. Signál z anteny na 100%. Tak nevím-že by až tak nepřijatelná komprese? Na dospělých bednách hrůza. (nemáte někdo pořádný DAB+ tuner?)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt květen 11 2023, 9:26    Předmět: Citovat

Český rozhlas hraje na DAB asi tak, jako bys na zesíku otočil korekce basů i výšek doprava, a navíc jsou výšky úplně roztrhané, jako by v každém kanále byla jiná fázová chyba. Nedá se to poslouchat. Mám taky tuner Technisat, tam je to trochu snesitelnější, ale v autech s DAB autorádiem (kodiaq a tucson) se to opravdu nedá. Na FM je vše v pořádku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1549
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: čt květen 11 2023, 9:40    Předmět: Citovat

Cro jazz beru pouze jako inspiraci co si mám poslechnout jinde. Dramaturgie dobrá, stream prohnaný optimodem vytočeným za roh.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17512
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt květen 11 2023, 10:05    Předmět: Citovat

Lukas-Peca napsal(a):
v autech s DAB autorádiem (kodiaq a tucson) se to opravdu nedá. Na FM je vše v pořádku.

Jó, "pokrok" nezastavíš. Rolling Eyes

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4476
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: čt květen 11 2023, 11:21    Předmět: Citovat

Jaký máte názor na internetová rádia? Spáchal jsem si na doma takové rádio s ESP 32 a k tomu Shield VS1053B. Adresy stanic jsem nahledal na http://fmstream.org/index.php?c=CZE, kde se dá i vybrat "kvalita" streamu. Pro vybíravé jsou tam stanice z celého světa, což na FM nebo DAB není.
Na běžnou zvukovou kulisu mi to přijde docela poslouchatelné. Ale je možné, že na poslouchatelnosti se podílí i moje staré uši. Very Happy

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19435
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt květen 11 2023, 15:35    Předmět: Citovat

Jak píše Lukáš, a potvrdili mi to i technici v Českém rozhlase, optimodem zpracovaný signál jde do vysílání, ať už v analogové FM, tak do DVB-T i DAB+, v nichž se o další zhoršení postará použitý kodek ve vztahu k přenosové rychlosti. Nejméně "upravovaný" signál má být na internetu, kde se nesleduje MPX POWER.
Ombudsman ČRo k tomu napsal(a):
Problematika zpracování signálu pro VKV FM je poměrně rozsáhlá. Zdaleka už neplatí, že jediným směrodatným parametrem pro dodržování vysílacích norem je frekvenční zdvih, který nesmí být větší než 75 kHz. Momentálně je hlavním parametrem MPX POWER - který nesmí být větší než 0 dBr. Toto omezení nás dokonce omezuje tak, že nemůžeme naplno využívat celý VKV FM kanál, v praxi jej můžeme použít pouze asi do 63 kHz kmitočtového zdvihu. Toto omezení platí od roku 2013. Problematika nastavení modulačních procesorů je velice rozsáhlá (ač by se to nezdálo, protože je to pouze zařízení, na jehož vstupu je zvukový signál a na výstupu taktéž). Obávám se, že detailní vysvětlení je nad rámec mailové komunikace.

Od techniků mám k tomu i podrobnější údaje, ale to bylo dlouhé slohové cvičení, které by většina z vás asi nedočetla do konce.
Fakt je, že týž pořad ČRo z internetového archivu zní nepřeslechnutelně jinak, než z jakéhokoli pozemního vysílání.
A proč i v terrestrickém digitálu se vysílá úrovňově "stlačený" signál? Podle časového posunu totiž některé FM vysílače využívají zvuk DVB-T jako zdroj modulace, s předupraveným signálem ale nehrozí překročení tvrdě hlídané hodnoty MPX POWER, kterou by při plné dynamice musela modulace překračovat velmi často.
Ale i o tom jsme se tu už kdysi bavili (v listopadu 2016)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
padik



Založen: Jan 02, 2015
Příspěvky: 345

PříspěvekZaslal: st září 27 2023, 10:30    Předmět: Citovat

Ahoj. Tak jsem se začal zajímat o internetová radia. Mobil Xiaomi mám připojený k zesilovači. Musím přiznat, že zvuk některých stanic (country, jazz, Salzburger radio) je dobře poslouchatelný. No a teď váhám, jesli si mám koupit: https://radioprijimace-radiobudiky.heureka.cz/audizio-turin/#prehled/ nebo : https://tv-tunery.heureka.cz/hama-dit2105sbtx/#prehled/ No aby to nehrálo stejně, jak ten mobil. Zajímá to tu taky někoho?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
LADER



Založen: Apr 01, 2013
Příspěvky: 311

PříspěvekZaslal: st září 27 2023, 14:01    Předmět: Citovat

Zdravím, mě by se líbilo TechniSat Digitradio 10 IR,
ale nevím, zda by jsem na něm mohl poslouchat moji oblíbené KBC Radio

_________________
Ubuntu 22.04.1 LTS, LibreOffice Verze: 7.6.4.1, wxMaxima 20.12.1, Maxima 5.47.0 (SBCL)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st září 27 2023, 22:53    Předmět: Citovat

Mám tu Silvercresta a JVC běžící na platformě Frontier Silicon. Dá se to ovládat pomocí aplikace Oktiv, nebo Undok. S výběrem stanic není problém, z funkčností taky ne.
Dále jsem tu měl nějaký Lenco, který funguje na platformě Magic (Mymediau) a to se furt sekalo.
Skytune už na to asi háže trus, protože ač rádio fungovalo výborně, tak jejich "katalog" stojí za velký h...
Lader: mrkni na verzi FW. Pokud je tam na začátku FS, je to Frontier silicon a ten je OK.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Digitální rozhlas Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund