Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Bojler-impulzní relé Eaton S230/S (špatně vypíná)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st únor 28 2018, 17:23    Předmět: Citovat

Výše uvedená schémata jsou přímo od E-Onu rok 2013, ale současně pořád platí. ČEZ to má v podstatě stejně, jenom používají první fázi černou, což na funkci nic nemění. Schémata jsem dal pouze pro ilustraci k dotazu o napětí, které lze v obvodu naměřit.

dj_rizek napsal(a):
...jednotliví distributoři mají jasně dáno zapojení a ne jak si to kdo zapojí.
Zapojení od distributorů je sice předepsané, v praxi to ovšem vypadá různě. U starších instalací zapojení měřící soupravy většinou nikdo nepředělává. Takže se současně vyskytuje více způsobů zapojení podle dříve platných
(nebo i neplatných) požadavků. Ovládání fází, nebo přes pomocné relé RP700 není vyjímkou. Co se týká HDO, dřív se často dávaly pouze jednopovelové. Při výměně za třípovelové se většinou topení a bojlery daly pod jeden povel, protože instalace na rozdělení nebyla přizpůsobená.
Takže předpisové zapojení není zdaleka všude, vždy záleží na místní situaci.

weed_smoker napsal(a):
Ze který fáze se bere přívod do HDO obvodu asi záleží na tom, pod koho síť spadá ale možná je to fuk...
Je to jedno, signál je na všech fázích. Jistič sazby většinou bývá hned vedle hlavního, v praxi se propojuje s nejbližší fázovou svorkou. Pokud možno se sice preferuje připojení k první fázi, ale když je montáž jističe sazby na druhé straně, aspoň u E-Onu s tím nebývá problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj_rizek



Založen: Apr 07, 2005
Příspěvky: 711
Bydliště: blízko Třeboně

PříspěvekZaslal: st únor 28 2018, 18:08    Předmět: Citovat

Achab napsal(a):

Takže předpisové zapojení není zdaleka všude, vždy záleží na místní situaci.


Právě, to je bordel distributora a to že se mu nechce investovat do výměny HDO a podobně, těžko říct jak jednaj v případě že odběratel by chtěl něco takovýho změnit. Pokud to funguje stejně jako u EONu tak je hotovo, tam je všechno složitý, zdlouhavý a někdy ani nemožný...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dudo02



Založen: Feb 27, 2007
Příspěvky: 991

PříspěvekZaslal: st únor 28 2018, 18:46    Předmět: Citovat

Neviem ako v CZ, ale na SVK je signál HDO vodič N, čiže modrý. Istenie cievky stýkača je realizované v podružnom rozvádzači odberateľa.
A samozrejme záleži na regióne.
VSE, SSE, ZSE - každá jedna spoločnosť má inú schému zapojenie HDO.
Je v tom proste riadny bordel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st únor 28 2018, 18:54    Předmět: Citovat

to dj_rizek: pokud chce odběratel předělat elektroměrový rozvaděč v souladu s předpisy, nikdo mu nebrání. Ovšem pokud dodavatel změní požadavky, těžko může plošně vyžadovat po všech odběratelích okamžitou úpravu.

Třeba při výměně HDO za třípovelové často chybí další povelový vodič. Striktní požadavek oddělení ovládání bojleru od topení by mohl vyžadovat stavební zásahy. Do bytového rozvaděče se často ani nevejde další stykač, případně jsou jiné problémy. Takže se to nechává jednotně na NT 20 hodin. Pro odběratele je to nakonec většinou výhoda. U starých instalací většinou dojde k nucené úpravě, nebo výměně elektroměrového rozvaděče třeba při změně sazby, kdy se už předpisové zapojení vyžaduje, nebo až při rekonstrukci.

Pro možnost výskytu zde zmíněného vratného napětí je právě rozhodující, jakým způsobem jsou stykače topení a bojleru ovládány. Ovládací vodič N může být pro oba veden z HDO buď přímo, někde přes pomocné relé u měřící soupravy, jeden stykač přes pomocné kontakty druhého apod. Možností je víc, protože stykače už jsou v bytové části a s měřící soupravou přímo nesouvisí. Takže pro objektivní posouzení výskytu různých napětí je opět rozhodující místní situace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hiphoper123



Založen: Nov 26, 2005
Příspěvky: 37
Bydliště: Příbram

PříspěvekZaslal: st únor 28 2018, 23:01    Předmět: Citovat

Měřil jsem to přes.cívku. Zapojený to je dobře. I jsem zkoušel přehodit ovládací 8h za ten 20h a šlape to jak má (tzn že běží bojler 8h.). Takže závada je pouze jen v nevhodném relé. Takže vyměním a bude to ok.

Pro info:
HDO mám 3-polový ,takže signály jsou zvlášt pro bojler a pro kotel. Jsem u ČEZu a L1 je hnědá

Díky všem za rady a postřehy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt březen 01 2018, 8:22    Předmět: Citovat

hiphoper123 napsal(a):
Jsem u ČEZu a L1 je hnědá...
ČEZ v současné době netrvá na pořadí barev, ve schématech je u všech fází černá, v závorce hnědá nebo šedá. Dosud ale upřednostňovali první fázi černou a převážně se to dodržuje. E-On má v požadavcích první fázi hnědou, ale taky na tom nijak zvlášť netrvají.

V praxi totiž často není možné pořadí barev dodržet. Elektroměr je nutné nafázovat a příslušně označená fáze z distribučního rozvodu někdy není v požadovaném sledu. Pro zachování jednotného značení pořadí podle barev v rozvaděči se v případě potřeby fáze přehodí na přívodu hlavního jističe. Ale jsou případy, že někdo přepojí vodiče přímo u elektroměru, nebo kdekoliv jinde před ním.
U starších rozvodů je lpění na barvách zbytečné, v praxi se lze setkat téměř s čímkoliv.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zbigniew



Založen: Feb 13, 2022
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: ne únor 13 2022, 22:20    Předmět: Citovat

Killroy napsal(a):
Nejspíš se někdo spletl, anebo o tom ví kulový.. Stykač Z-R230/S z odkazu od elektrosvita je bezproblémový a bude to v pořádku. Pokud máš zájem, jeden nový mi tu zbyl a za dobrou cenu tě jej mohu poslat.


Já mám k bojleru stykač Z-S230/S, ale asi nefunguje tak jak má.
Pokud je tlačítko zamáčklé (ON), kotel po poklesu teploty vody začne vodu ohřívat bez ohledu na tarif.
Pokud je tlačítko vymáčklé (OFF), nezačne se voda ohřívat ani v době VT ani v době NT.
Nevíte v čem může být problém?
PS: Jsem absolutní laik.
Předem děkuji za co nejjednodušší vysvětlení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15512
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne únor 13 2022, 22:51    Předmět: Citovat

Pokud jsi laik, tak se špatně radí. Když je aktivován pomocí HDO tzn. NT, tak by se mělo to relé sepnout. Pokud se nesepne, tak se musí změřit, jestli je v té době funkční spínací napětí na vstupu toho relé, tzn. že funguje HDO.
Jak? To je právě to, co bys jako laik neměl ani dělat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zbigniew



Založen: Feb 13, 2022
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po únor 14 2022, 5:35    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
Pokud jsi laik, tak se špatně radí. Když je aktivován pomocí HDO tzn. NT, tak by se mělo to relé sepnout. Pokud se nesepne, tak se musí změřit, jestli je v té době funkční spínací napětí na vstupu toho relé, tzn. že funguje HDO.
Jak? To je právě to, co bys jako laik neměl ani dělat.


Díky moc za informaci.
Mě jde o to, jestli se relé chová standardně nebo ne, protože mě přijde, že ne.
A jestli si mám pozvat někoho kdo tomu rozumí.
Relé rozhodně nespíná samo v časech NT.
Jak jsem psal pokud je stykač zamáčknut, spíná se bojler vždy po odpuštění teplé vody, bez ohledu na tarif.
Pokud je stykač vymáčknut nesepne se bojler vůbec.
V čtvrtek mi měnili bojler, ale bylo to v době VT, takže k ohřevu došlo zamáčknutím stykače.
Možná budu většině z vás připadat jak z jiné planety, ale teprve po výměně bojleru jsem se dozvěděl, že jede v režimu HDO, a že můj předchozí bojler jel 20 ve výše popsaném režimu, tedy že se spínal bez ohledu na tarif.
Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zbigniew



Založen: Feb 13, 2022
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po únor 14 2022, 6:01    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
Pokud jsi laik, tak se špatně radí. Když je aktivován pomocí HDO tzn. NT, tak by se mělo to relé sepnout. Pokud se nesepne, tak se musí změřit, jestli je v té době funkční spínací napětí na vstupu toho relé, tzn. že funguje HDO.
Jak? To je právě to, co bys jako laik neměl ani dělat.


Já všude nacházím podrobné teoretické popisy fungování, ale nikde (včetně dokumentace Moeller k Z-S230/S) jsem nenašel ten nejzákladnější popis, např. stykač sepnut (ON) nastaven (respektive měl by být nastaven) v provozu zapínání ve VT i NT, stykač vypnut (OFF) nastaven (respektive měl by být nastaven) v režimu HDO atp.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po únor 14 2022, 6:35    Předmět: Citovat

Z-S230/S není stykač, ale impulsní relé - mění stav zapnuto / vypnuto impulsem (s každým připojením ovládacího napětí). Tlačítko slouží k trvalému sepnutí. Na spínání bojleru nevyhovuje, protože při VT je ovládání bez napětí a relé nepřepne. Je potřeba nahradit stykačem.

Stykač ........ vstup 1-0-1-0-1 - výstup 1-0-1-0-1 atd
Imp. relé .... vstup 1-0-1-0-1 - výstup 1-1-0-0-1 atd
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zbigniew



Založen: Feb 13, 2022
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po únor 14 2022, 7:01    Předmět: Citovat

Achab napsal(a):
Z-S230/S není stykač, ale impulsní relé - mění stav zapnuto / vypnuto impulsem (s každým připojením ovládacího napětí). Tlačítko slouží k trvalému sepnutí. Na spínání bojleru nevyhovuje, protože při VT je ovládání bez napětí a relé nepřepne. Je potřeba nahradit stykačem.

Stykač ........ vstup 1-0-1-0-1 - výstup 1-0-1-0-1 atd
Imp. relé .... vstup 1-0-1-0-1 - výstup 1-1-0-0-1 atd


Přesně tento typ informace jsem potřeboval, díky moc Achabe!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salus



Založen: Jan 03, 2019
Příspěvky: 80
Bydliště: Chrudimsko

PříspěvekZaslal: po únor 14 2022, 7:26    Předmět: Citovat

Je to přesně tak jak píše Achab, ten přístroj co tam máš namontovaný je impulzní relé.
Ty potřebuješ buď instalační relé nebo stykač. A pokud potřebuješ kromě elektrického ovládání přijímačem HDO i možnost ručního sepnutí tak tam potřebuješ toto:
https://www.zbozi.cz/vyrobek/eaton-z-r230-s/?utm_campaign=ppcbee-prod-dum-byt-a-zahrada-stavebniny-elektroinstalacni-material-stykace&utm_medium=cpc&utm_source=google&utm_content=d48083bfa2-eaton-z-r230s&ppcbee-adtext-variant=responzivni-reklamni-text-01&gclid=EAIaIQobChMIr7qJmsX-9QIVi6Z3Ch2fkQZHEAAYAiAAEgLvH_D_BwE



Image_00160.JPG
 Komentář:
 Velikost:  235.28 kB
 Zobrazeno:  70 krát

Image_00160.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zbigniew



Založen: Feb 13, 2022
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po únor 14 2022, 7:35    Předmět: Citovat

salus napsal(a):
Je to přesně tak jak píše Achab, ten přístroj co tam máš namontovaný je impulzní relé.
Ty potřebuješ buď instalační relé nebo stykač. A pokud potřebuješ kromě elektrického ovládání přijímačem HDO i možnost ručního sepnutí tak tam potřebuješ toto:
https://www.zbozi.cz/vyrobek/eaton-z-r230-s/?utm_campaign=ppcbee-prod-dum-byt-a-zahrada-stavebniny-elektroinstalacni-material-stykace&utm_medium=cpc&utm_source=google&utm_content=d48083bfa2-eaton-z-r230s&ppcbee-adtext-variant=responzivni-reklamni-text-01&gclid=EAIaIQobChMIr7qJmsX-9QIVi6Z3Ch2fkQZHEAAYAiAAEgLvH_D_BwE


Díky moc chlapy za rady!
Předchozí bojler mi na impulzní relé jel téměř dvacet let, takže jsem zbytečně vyhodil nějakou to tisícovku Sad
Ještě dnes začnu zařizovat výměnu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po únor 14 2022, 8:21    Předmět: Citovat

Nebo řada Z-TN230 - umožňuje volbu trvale zapnuto - automaticky - trvale vypnuto (odpojená cívka). Vyrábí se i typy s automatickým návratem, například Hager ETC225S (ruční režim trvá pouze do přivedení ovládacího napětí). Tyto funkce se uplatní spíš při nedostatečné kapacitě bojleru a době NT 8 hodin (sazba D25d). Při NT 20 hodin u přímotopných sazeb jsou většinou zbytečné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund