Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zdroj 12V 13 A z PC ATX zdroje
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
javeline



Založen: Feb 25, 2018
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: ne únor 25 2018, 14:16    Předmět: Zdroj 12V 13 A z PC ATX zdroje Citovat

Ahoj všem.
Prosím chytřejší a zkušenější hlavy o radu či zkušenost.
Hodlám vyrobit z funkčního ATX 2.1 PC zdroje - zdroj pro 14V akušroubovák.
Vybral jsem si ATX zdroj se štítkovým proudem 13A na 12V větvi. Což by mělo snad stačit.
A) Příprava (situace: PC zdroj je 100% funkční)
- spojím zelený kabel s GND a zdroj naběhne
- do konektoru pro motherboard vlepím na 5V větev odpor 10R 10W
- naprázdno testnu, zdroj najede, změřím větve - snad můžu pokračovat

B) Test
- ucvaknu některou větev s 12V, napájím autokonektor 12V a připojím akušroubovák a zapnu jej - zdroj se okamžitě vypne.
Z toho odvozuji, že tato 12V větev je asi slabá, musím je sloučit...

(větev je vodič= všechny ale směřují do jednoho pájecího místa)

C) Finální úprava, sloučení 12V větví a GND větve
- otevřu zdroj
- ucvakám konektory
- rozmotám a oddělím jednotlivé větve,
- opatrně vypájím zbytečné větve -12V, -5V, 3.3V
- natvrdo spájím zelený vodič s GND
- spájím vodiče GND černých větví do sebe
- spájím vodiče 12V žlutých větví do sebe
- ponechám jednu 5V větev a připájím na ni 10R odpor - zátěž, zbylé 5V vodiče/větve vypájím
- připájím autokonektor 12V

a VÝSLEDEK - zdroj ani nenaběhne.

Tento postup jsem opakoval celkem 2x s relativně moderním ATX zdrojem (ATX 2.1)
a výsledek - 2x úplný neúspěch a 2x stejný příznak - zdroj ani nenaběhne.
Tozn. že k vlastnímu testu připojením 12V akušroubováku ani nedojde.

Musím přiznat, že v podobné kauze se starším ATX (1. nebo 2.0) zdrojem 12V 10A - jsem uspěl. Tedy bez dělení a vypajování vodičů/větví, jen tak - odpor nalepen do ATX konektoru, zelený vodič spojen s GND - a výsledek, kupodivu to chodí.
Jen na akušroubovák je zmíněný zdroj 10A zřejmě slabý proudově. Akušroubovák v otáčkách ztrácí točivý moment.

Nemáte někdo podobnou zkušenost, neporadíte kde dělám chybu?
(zatěžoval jsem uměle vždy jen 5V větev)

Děkuji

Jave
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2791
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: ne únor 25 2018, 15:38    Předmět: Citovat

Záleží na tom, jaký má spotřebič špičkový proud při rozběhu a jestli má zdroj a jak rychlou ochranu proti přetížení ve větvi 12V

Jsou zdroje, které ztrátu některého napětí berou jako chybu, při které celý zdroj vypnou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1700
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: ne únor 25 2018, 15:42    Předmět: Citovat

skontroluj poriadne plošák...pri vyberaní káblov si si niekde asi spravil skrat.
To že sa zdroj vypne pri zapojení/zapnutí akuskrutky je normálne. PC zdroje sú tak robené, musel by si upraviť prúdovú kontrolu.Návod nájdeš na nete. Potom musíš rozumne , aby sa nedýmilo z motora Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne únor 25 2018, 15:44    Předmět: Citovat

Záleží na řídícím obvodu . Nauč se zde :
http://electro-tehnyk.narod.ru/docs/ATX.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1282
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: ne únor 25 2018, 17:55    Předmět: Citovat

ten stary zdroj je mekky pretoze zatazenie 5V vetvy nestaci na to aby to na 12V vetve dalo plny prud, schvalne zmeraj ake napetie je v zatazi na 12V vetve (moj odhad 8 - 10V urcite nie viac). Najjednoduhsie bude ten stary zdroj prerobit na spetnu vezbu od 12V vetvy, ziskas dokonalu tvrdost 12V vetvy, pripadne mozes trochu zdvihnut napetie - skrutkovac 14V
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7808
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne únor 25 2018, 20:48    Předmět: Citovat

Já furt nechápu, k čemu autor spojuje PS_ON natvrdo na GND. S takovou spousta zdrojů ani nenaběhne. Je potřeba PS_ON spojovat s GND pomocí tlačítka, až po přivedení síťového napájení.
Nedivím se, že nový zdroj nenaběhne ani bez zátěže- spíš se divím, že ten starý naběhne.
Oprava: tak se omlouvám, asi jsem si to s něčím spletl. Tři zdroje, co tady mám po ruce, naběhnou i tehdy, když je PS_ON spojeno s GND před připojením AC.
Ale i tak bych zkusil připojovat PS_ON až po přivedení AC do zdroje (po naběhnutí +5V stand-by zdroje), ovšem ne přes tlačítko, které jsem psal předtím, ale přes aretovaný spínač.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...


Naposledy upravil Michal22 dne ne únor 25 2018, 21:07, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
warp



Založen: Sep 23, 2004
Příspěvky: 1111
Bydliště: Praha-Sobín

PříspěvekZaslal: ne únor 25 2018, 21:03    Předmět: Citovat

1. Určitě nespojovat PWR_ON natvrdo, ale třeba přes kolébkový spínač. Zapnout až po připojení vstupního napětí.
2. Zatížit jednak +5V tak možná +3.3V, taky "předzatížit" i +12V
Na některých zdrojích by tenčí drát (oranž nebo hnědý) spojen s 3.3V ve svazku na hlavním konektoru. Zkusil bych k neupravenému zdroji zátěž třeba starým HDD, pokud i potom zdroj vypne - má šroubovák mnohem větší nárazový proud při startu.
3. Raději bych použil AT zdroj, takový mám třeba k levnému kompresorku na 12V (dofuk expanzky)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zouzel1



Založen: Jun 04, 2007
Příspěvky: 363

PříspěvekZaslal: ne únor 25 2018, 22:56    Předmět: Citovat

Kdysi jsem o tom taky uvažoval, ale když jsem měřil 18-voltovou vrtačku a při přibrzdění rukou šla ručka ampérmetru přes 30A, tak jsem od toho upustil. A se spínaným zdrojem nevěřím, že by to mohlo uspokojivě fungovat... žoužel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne únor 25 2018, 23:36    Předmět: Citovat

Zase kydy .......
Nauč se a uprav .
Už jsem si připravil cestu .
Jdu downgraidem . Vestavím 494 s jednoduchým usměrněním . Konce jsou totiž totožné ...........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne únor 25 2018, 23:43    Předmět: Citovat

1213


s oz 2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  s oz 2.jpg
 Velikost:  41.05 kB
 Staženo:  394 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po únor 26 2018, 0:45    Předmět: Citovat

Novější zdroje si hlídají všechna napětí. Jakmile některé více poklesne - OFF.
Ze standby zdroje napájej odporový dělič, ze kterého potřebná napětí vyvedeš na vstupy IO. Bude si myslet, že je vše ok, a nebude prudit.
Pak uprav zpětnou vazbu aby se brala jen z 12V větve a nebudeš muset dávat žádné zbytečné zátěže. Pojede Ti to jak víno.

Mnohem jednodušší je upravit zdroj s 494. Ty si nechaj líbit všechno.

Pokud se Ti zdroj nyní nerozbíhá, zřejmê jsi s dráty odpojil i snímání 3.3V. Musíš to propojit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jindra2



Založen: Aug 09, 2005
Příspěvky: 762

PříspěvekZaslal: po únor 26 2018, 13:39    Předmět: Citovat

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=35574&highlight=atx
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
javeline



Založen: Feb 25, 2018
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: ne červen 24 2018, 14:59    Předmět: Citovat

Ahoj všem,
s nějakým odstupem času si dovolím popsat úspěšné řešení mého problému.
Zdroj pro akušroubovák 12V z PC ATX zdroje.

Zdroj PC ATX 350W, řídící obvod KA7500/SDC7500. Dle štítku - 13A na 12V větvi.
Postup úpravy stejný jako v mém počátečním dotazu, vypájet zbytečné vývody 3,3V -5V atd..
Vytáhl jsem jen PWR_ON na přídaný vypínač, podle návodu na
http://boginjr.com/electronics/lv/atx-mod/
jsem vytvořil + nastavil napěťový dělič a připojil na +IN1 řídícího čipu (před tím odpojený z původního zapojení ). Svedl GND větev a 12V větev na zásuvku 12V, kterou jsem vestavěl přímo do tělesa zdroje (podobně jako PWR_ON vypínač). Zaizoloval jsem kontakty/spoje a zajistil vodiče proti pohybu a kontaktu s chladiči, zdroj zavřel a světe div se, chodí to....

Děkuji těm, co mně nasměrovali vlastním tvrzením, že to jde, jen se musí chtít a trochu studovat ....rusáky... Ještě jednou dík... Jave
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne červen 24 2018, 15:14    Předmět: Citovat

Michal22 napsal(a):
Je potřeba PS_ON spojovat s GND pomocí tlačítka, až po přivedení síťového napájení.


Sice po dlouhý době ale... To sis Michale popletl s tlačítkem Power na bedně PC. Pokud tam dáš spínač s aretací, tak po zatlačení se asi po 4 sekundách PC zase vypne. To je ale věc daná mámaprknem.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1249
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po červen 25 2018, 8:57    Předmět: Citovat

Nene, Jirko - Michal má pravdu.
Některé ATX zdroje s trvale přizemněným PS-ON (nebo PWR_ON) po zapnutí na 230V nestartují, některé startují - to se musí u konkrétního vyzkoušet.
Ale jakmile po přivedení 230V a spojení zeleného PS-ON na GND naskočí, tak pak už drží až do doby, než ho shodí ochrana anebo než se rozpojí PS-ON a GND. Ještě jsem neviděl takový, který by po spojení zeleného drátu s GND po nějakém intervalu sám vypínal. Leda by to byla závada... Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund