Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Bručení trafa na C jádru (přesunuto)

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne únor 18 2018, 17:57    Předmět: Bručení trafa na C jádru (přesunuto) Citovat

Zdravím chlapi, mám problém už dlouhodobě s trafem na C jádře 30x30mm, bručí při chodu na prázdno. Proud bere asi 60mA, nehřeje se.
Bylo dělané v osmdesátých letech, takže ještě na 220V. Stažení nepomáhá, vyklínkované cívky také ne. Při položení na stůl, bručí dost hlasitě, při dotyku je to i citít že se to lehce chvěje. Tenkrát to bylo impregnované ve vypalováku. Není mi jasné, proč to i na prázdno takto brumí Question
Je to trafo do regulovatelného zdroje s více výstupy. Jelikož jsem opravoval špatný budící tranzistor a měl to i otevřené, tak jsem chtěl konečně něco udělat s tím trafem. Trafo bručelo i drřív, ale nějak jsem to neřešil a pak se původní zdroj moc nevyužíval, časem jsem si chtěl ten zdroj zmodernizovat, což se povedlo, ale to bručení je jaksi otravné, jinak to je funkční, jen ten blbej bzukot, nebo jak to nazvat. Už si nepamatuju, jak to trafo bylo spočítané a tak nevím jeho sycení. Napadá mě, jestli nemůže být přesycené, už díky vyššímu napětí na primáru (236V)
Pomůže určitě další impregnace Question
Děkuji za radu Confused

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne únor 18 2018, 18:27    Předmět: Citovat

Céčka a jejich skládání je věda. I když se povede to sesadit barevnýma tečkama k sobě a v mezeře není bordel či rez, tak se zas musí dodržet stahovací síla. Jakmile se jedna polovina "přetáhne", tak to začne řvát ještě víc. Jde o to, že je to rozřízlý svitek plechů, slepených lepidlem, co nemá nekonečnou pevnost ve všech místech lepení.
I když jsou řezné hrany učebnicově zabroušené, zaleptané a označené, tak mně konkrétně se nikdy nepovedlo dát tuzemský céčka řady 20 0xx dohromady tak, aby aspoň mírně nevrněly. Ruský trafáky TC už vůbec ne, přestože se to původní ruský vázání nahradilo lepším.
Mesiťáci radili dotahovat stahovací pásky jen do okamžiku, kdy brum už slyšitelně neklesá - pak už totiž může jenom zase vzrůstat. Tohle není z mojí hlavy - oni tam s nima dělali často a z praxe vím, že malé i větší typy jim více či méně slyšitelně vrněly taky.
Jenže se sycením je to tam úplně jinak - jádra C20 0xx jdou sytit běžně až na 1,5T, Mesiťáci používali ruský jádra a sytili je na 1,7T.

Nemáš régl, abys zkusil ubrat trochu sítě?

Tak jestli régl nemáš, zapoj si protifázově se sítí sekundár trafáčku třeba 220/12V/20-30VA. Tak Ti síťový napětí spadne o 12V i bez réglu.
Pokud bude vrčet i při ubrání síťového napětí, sycením to není.
Ani ten proud naprázdno tomu nenasvědčuje.
Céčka se takto bohužel projevujou skoro všecky, výjimky potvrzují pravidlo.
Jindy bazíruju na originalitě, ale právě kvůli akustickýmu kraválu jsem vyhodil 120VA céčka z obou ARS641, páč je normálně používám.
Zesilovač byl jinak úplně tichý a jediný, co tam rušilo, byl mechanický hluk síťových céček.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne únor 18 2018, 18:57    Předmět: Citovat

Ahoj Leoši,

díky za vyčerpávající odpověď. Zkusím někde vyštrachat régl, někdo ho mám zabordelenej, nebo spíš najdu to tráfko a zkusím ho přidat k sekundáru. Ale jak mě to bude s***t, tak budu hledat i za cenu dvou traf EIček, jak jsi to dělal Ty. To bzučení by bylo dobré na mučení nepřítele Very Happy
Právě si u tohoto trafa nejsem jistej, že by pomohlo to impregnování znovu, možná že jo, ale když ne, asi by se to už blbě rozebíralo a byly by to vyhozené prašule. Možná by pomohlo třeba slepit to céčko na styčných plochách, jak jsem někde zaslech. Ale ještě mě napadá, jestli nemám blbou tu stahovačku. Mám na to dvě takové skoro účka spojené dvouma svorníkama, nemohlo by to být tím? Jak jsem teď koukal, tak u jiných traf to mají stažené stahovací páskou podobně jako byly Motex pásky, což by šlo použít dlouhé hadicové spony a pak tam teprve dát ty skoro účka. Hm, tak to mám zase o čem přemýšlet Rolling Eyes



20180218_171658.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  20180218_171658.jpg
 Velikost:  129.91 kB
 Staženo:  138 krát


20180218_171706.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  20180218_171706.jpg
 Velikost:  110.35 kB
 Staženo:  117 krát


_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17510
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne únor 18 2018, 23:18    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Ruský trafáky TC už vůbec ne, přestože se to původní ruský vázání nahradilo lepším.

No vidíš, já mám kupu ruskejch Céčkovejch traf ze zdrojů sálovýho počítadla EC1033. Ty trafa měly zalisovaný vázání a byly komplet namočený do nějaký zelený epoxydový huspeniny, která nešla ničím rozpustit. Nikdy jsem neviděl tohle trafo spálený a žádný ani nešpitlo. V tom EC1033 jich bylo možná 300 ks, co zdroj, to 3 ks, na každý fázi jedno.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31645
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne únor 18 2018, 23:28    Předmět: Citovat

Jasně, Jirko - jenže to tvoje trafo bylo zároveň tím epoxidem slepený tak, že ani neškytlo. Pokud bys ho dokázal rozlepit, přemotat a musel ho znovu skládat dohromady, zas bys na ten brum narazil ... Dovezl jsem si z vojny taky pár traf (který by tam skončily v kontejneru se šrotem) v domnění že mi to bude k něčemu užitečný - jenže některý podle poměru závitů na Volt a plochy sloupku byly určený pro 400Hz a další byly zalitý v pravděpodobně chemicky podobný sračce jakou máš na mysli ty, akorát černý barvy - ty jsem pro změnu vůbec nedokázal bez rozsáhlý destrukce vůbec demontovat. Ta pryskyřice na povrchu vypadá jako varhánkovatá barva nastříkaná v příliš tlustý vrstvě a uschlá až po stečení. Nakonec skončily ve sběrným dvoře - dveřních zarážek mám dostatek z jinýho zdroje ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17510
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne únor 18 2018, 23:35    Předmět: Citovat

Rozebrat jsem zkusil jen jedno, naprosto nemožné. Ta huspenina je zcela hladká ani není vidět místo odkapu. Naštěstí nebylo potřeba žádný převíjet, obě cívky byly naprosto totožný a měly tolik odboček (očko z asi 1,5 mm drátu), že sis vždy potřebný napětí dokázal poskládat.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po únor 19 2018, 8:01    Předmět: Citovat

Zkoušel jsem připojit k primáru to trafo 12V i 24V kde jsem to snížil na 210V a stejně to bručí. Zkusím to ještě rozebrat a kouknout na ty dosedací plochy, jestli tam není něco jako nečistota, rez. Možná by bylo dobrý to zkusit slepit a na stažení bych použil stahovací pásky na hadice v delším provedení a pak to teprve stáhnout tou stahovací konstrukcí. Ale zda to bude dobré takhle asi neodhadnu. Kdybych věděl, že to pomůže stopro, tak bych to nechal v navijárně ještě impregnovat, ale aby to nebylo naprd a ještě by to stálo i prašule. Už se koukám co mám doma za trafa EI, kterýma bych to nahradil. Místo v bedýnce zdroje je, takže když toto trafo bude bručet a nic nepomůže, tak z něj udělám tu dveřní zarážku Laughing Ty zelený ruský trafa mám z nějakých škopků, ty jsou teda pěkně, jak píšete zablencaný tím sajrajtem Very Happy
_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund