Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Součástky - přebytky z pitev elektron. a jejich využitelnost
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1254
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: út únor 13 2018, 0:16    Předmět: Součástky - přebytky z pitev elektron. a jejich využitelnost Citovat

Občas mě to popadne a při preparaci desek (např. TV & sat.) pro účely dobývání pokladů do konstrukcí pro MZ-800 vyberu i mnohé další součástky, než jen obvody TXT, EEPROM, OSD a univerzální pasiva (mimo jiné). Záleží na času a náladě.

Co třeba součástky viz obrázek, uplatní se do zásoby? Nebo je to jen sentiment a zobrazené tlumivky, laděné obvody (tyhle konkrétně ze sat.), nízkovýkonové tranzistory (na foto C3203, A1266, C3198) budou k mání vždy a v nezměněné kvalitě?
Teď neřeším, jestli zrovna laděné obvody námátkově vytažené z LaSat 4000 najdou někde uplatnění a má smysl je křečkovat. Myslím to obecněji.

Kdybych se např. dozvěděl, že nevědomky likviduju solidní součástky do kvalitních audio konstrukcí (třeba ty tranzistory), pamatoval bych na to. Vzhledem k tomu, co všechno jsem už v životě vyhodil a později litoval, je na místě se poučit ze zkušeností jiných. Stop konzumu a honbě za růstem. Very Happy
Např. onen C3198 jsem považoval za 2SC3198 Japan a ona je to zatím zřejmě nějaká Korea úplně jiného typu a kdovíjakých vlastností.



IMG_0244.JPG
 Komentář:
Součástky (pro mě nevyužitelné) z analogových sat.

Stáhnout
 Soubor:  IMG_0244.JPG
 Velikost:  190.88 kB
 Staženo:  75 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út únor 13 2018, 8:04    Předmět: Citovat

Zalezi kolik mas mista. Ja ty soucastky nevytahuju, jen si ocisluju a vyfotim desku, sepisu seznam soucastek, stahnu datasheety a desku hodim do krabice. Delam to az kdyz se sejde desek vic, musi na to byt nalada Smile Nejde ani tak o to ze by se soucastky nedaly koupit, ale pokud neco delas a soucastku potrebujes, nemusis cekat nez prijde postou, mezitim te prejde chut se danou veci zabyvat apod..

Ty ladene civky jsou podle mne k nicemu - neznas material, tranzistory a tlumivky pouzijes.


Naposledy upravil termit256 dne út únor 13 2018, 8:06, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 3996
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: út únor 13 2018, 8:05    Předmět: Citovat

U těch korejců bude asi správně ozn. KTA... a KTC...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út únor 13 2018, 8:27    Předmět: Citovat

Casto plati, ze KTCxxxx = 2SCxxxx.

Ja zatial nechavam tiez cele dosky, obcas sa to hodi. Ale zabera to vela miesta.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jodr



Založen: Jan 20, 2008
Příspěvky: 1372
Bydliště: na vejminku

PříspěvekZaslal: út únor 13 2018, 9:11    Předmět: Citovat

Celkem nemá smysl něco ukládat. Co jsem nepotřeboval rok, posílám dál nebo do SD. Mám sice velkou půdu, ale když už něco hledám stejně to nenajdu... Laughing
_________________
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: út únor 13 2018, 10:44    Předmět: Citovat

Já jsem slyšel že to někdo vykupuje na kila.Člověk se součástek zbaví.Nějací pionýři se s tím mohou hrát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kulikus



Založen: Dec 10, 2009
Příspěvky: 2684

PříspěvekZaslal: út únor 13 2018, 12:03    Předmět: Citovat

Výzva potenciálním dárcům. Chcete podpořit děti na Elektrovíkendech, řešitele Minitestíků?
Darujte redakci HAMIK.cz nepoužívané měřicí přístroje, malé osciloskopy, KV přijímače, RC a VF generátory, malé regulovatelné zdroje, soubory součástek, odborné knížky, historické časopisy, atd. Vše bude použito jako ceny pro děti do soutěží na Elektrovíkendech, a pro soutěžící Minitestíků.

Poznámka:
Kvůli nedostatku skladovacího prostoru nepřijímá konstrukční bloky určené pro demontáž.

_________________
pro mládež - Hamíkův koutek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út únor 13 2018, 18:01    Předmět: Citovat

Všecky diskrétní polovodiče, co mají v rožku to velký K, jsou výrobky korejské KEC. Často jen přepouzdřené vzory osvědčených japonských tranzistorů Sanyo, NEC, Hitachi a dalších pár. Jen pár "modelů" mají "vlastních" a většinou stojí za hovno.
Ty KTA1266/KTC3198 jsou plně ekvivalentní třeba 2SA733/2SC945, nebo 2SA1015/2SC1815, prostě univerzální spotřebkový tranzistory.
Stejně, jako jinak zapojený 9014/9015.
Vysloveně nízkošumový typy mezi nima nejsou.
Ale zkušenost je, že staré, ještě originální 1015/1815 vyrobený Toshibou šuměly opravdu málo. Vyjádřeno šumovým číslem asi o 2dB. Tedy o slyšitelně dosti méně, než průměrná KC509 a srovnatelně málo se Siemensy BC413/415.
Jenom do tý doby, než tyhle univerzály začal vyrábět a pajcovat každej rejžák, co má v prdeli díru.
Ale neplést s podobně značenými Fairchildy. Ty mají v rohu typický F.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1254
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: út únor 13 2018, 18:54    Předmět: Citovat

No tak to jsem se ve sklizni nikdy moc nespletl, Leošu.

Protože z analogových sat. (je-li čas a chuť) brávám krom jasného a důležitého minima zpravidla i 2SC945, 2SC1815, často téžž jejich PNP protějšky, k tomu 2N3904, 2N3906 a z Amstradů SRX 2SC1740. Často jsou ty 2N se symboly např. Motoroly a NSC.

Rychlým letmým pohledem reviduju stav skladu - 2N2222, 2N2907 a řada dalších. Nec a Hitachi mám hlavně v pouzdře ála KD135.

Mám brát vážně větu, která tu kdysi na fóru zazněla, že budeme na kvalitu diskrétních součástek ještě rádi vzpomínat? Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út únor 13 2018, 19:17    Předmět: Citovat

Kvalitne suciastky su, len niektore sa prestavaju pouzivat a tym padom aj vyrabat. Vsetko sa presuva k SMD.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út únor 13 2018, 19:26    Předmět: Citovat

Na 2SC945 a podobne se vyprdni, tech kouupis na ebay za dvacku 100ks uplne novych.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út únor 13 2018, 19:52    Předmět: Citovat

Tie vyberam z vrakov PC zdrojov (vselijake tie smejdy, kde horel standby zdroj).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1254
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: út únor 13 2018, 20:41    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Na 2SC945 a podobne se vyprdni, tech kouupis na ebay za dvacku 100ks uplne novych.

Ale takhle to nebylo myšleno. Téma jsem založil s dotazem, co všechno se hodí "zachránit" z přístrojů, které stejně z nějakého důvodu rozebírám. Viz rnbw a jeho využití součástek ze zdrojů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út únor 13 2018, 21:04    Předmět: Citovat

Ano, na bývalou kvalitu klasických diskrétních polovodičů budeme ještě jednou vzpomínat. Jako se už dneska vzpomíná na zlatý nezničitelný kádéčka.
Za dvacku z ebay si nekoupíš 100 slušných tranzistorů, co parametrama odpovídají DS, ale stovku suchých šušňů, co tranzistory zvenku jenom připomínaj tvarem. Už nějakou chvíli to tak je.
Kdo chce, ať s těmi za dvacku/100 klidně dělá. Já to ale považuju za hajzl.

rnbw - kde jsou?
Máš zdroj, kde lze koupit třeba originál Hitachi B649A/D669A? Ne druhovýrobu, spolehlivej originál. Sem s ním!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1254
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: út únor 13 2018, 21:16    Předmět: Citovat

Příkladně v pátek večer jsem se u tele vize pustil do aparátu Pace MS238. Důležitý byl jen M35010 a EEPROM. Nakonec zmizelo všechno, krom smd prvků na dolní straně a ještě zbylo toto:
-modulátor s SL5066 a SP4633
-tuner
-IO Dialog
-cinche
-MSP 3400
-Z8 mask ROM
-cívky a trafo
-napájecí zásuvka
-pojistkové kontakty
-TEA2018
a fůra klemovacích spojek.

Jsou IO modulátoru k něčemu (využitelnost v soudobé VF aplikaci)?
Ví někdo o šikovném projektu s MSP34xx, např. jako efekťák v podomácku stavěném zesilovači?
Má cenu skladovat zdrojový IO s výhledem, že by se v nějakém podomácku navrhovaném a stavěném zdroji využil?
Je to ostuda, ale netuším, z čeho jsou ty klemy - jako čistá měď dodatečně pocínovaná, na mě nepůsobí. Pokud by šly snadno vyrábět oboustranné desky v domácích podmínkách, asi bych se o klemách (do zásoby) vůbec nezmiňoval. Question

Je jasné, že spínané zdroje v komerční elektronice převážily kvůli láci (přes svou složitější konstrukci). Ale pokud jde o spolehlivost, jednoduchost a zabranou plochu v přístroji... Question
Mě tedy jako terno moc nepřijdou (kromě váhy, tam není sporu).

Prosím o obecně pojaté názory a odpovědi na konkrétní dotazy.



IMG_0247.JPG
 Komentář:
Vzorně využitý Pace MSS238

Stáhnout
 Soubor:  IMG_0247.JPG
 Velikost:  290.53 kB
 Staženo:  68 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.59 sekund