Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zesilovač TIGERSAURUS z RADIO ELECTRONIC Prosinec 1973
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ickx



Založen: Mar 11, 2017
Příspěvky: 85

PříspěvekZaslal: st leden 17 2018, 13:58    Předmět: Zesilovač TIGERSAURUS z RADIO ELECTRONIC Prosinec 1973 Citovat

Dostal jsem chuť na stavbu legendárního zesilovače Tiger, ale při hledání mě ještě více zaujal silnější bráška Tigersaurus Smile
Jedná se původně o konstrukci z RADIO ELECTRONIC Březen 1973 http://steampoweredradio.com/pdf/south%20west%20technical/Southwest%20Technical%20Products%20Tiger%2001%20Power%20Amplifier%20Manual.pdf

U nás vyšlo v Radiový Konstruktér č.1 ročník 1975.
Jedná se o jakostní výkonový zesilovač 55W, který je celý od vstupní části až po koncový stupeň řešen ve dvojčinném zapojení. Silnější verze má 250W/4Ohm a 200W/8Ohm
http://www.swtpc.com/mholley/RadioElectronics/Dec1973/RE_Dec1973.htm

Osazení tranzistory bych volil: koncáky místo MJ4502/MJ802 bych dal MJ15003/MJ15004, budiče MJE15032/MJE15033, RCA40409/RCA40410 - BD139/BD140, 2N5087/2N5210 - BC639/BC640

Zajímalo by mě kam až(na jaký výkon) se s tímto zapojením dá dostat při rozšíření koncáků na osm párů a napájení cca. 100V ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st leden 17 2018, 16:35    Předmět: Citovat

Tak si od sauruse postav na desku celý předek až po proudový budiče a konce s emitorákama pak můžeš v libovolným počtu flákat na chladič, co se vejde.
Pokud si to ale nezvládneš spočítat sám /a přitom počítat s tím, že zátěž může jít až na cos φ klidně 0,6/, tak se raději drž v rozumných mezích, daných původním článkem.
S těmi výměnami tranzistorů za modernější typy to není až tak jednoduché, jak to napohled vypadá. Zrovna první nástřel máš hodně vedle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ickx



Založen: Mar 11, 2017
Příspěvky: 85

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2018, 8:02    Předmět: Citovat

OK skusím napřed postavit sauruse podle původního článku.
Náhrady tranzistorů udělám takto:

2N5087 - MPSA92
2N5210 - MPSA42
40410 - MJE350
40409 - MJE340
MJ4502 - MJ15004
MJ802 - MJ15003

Myslím že takto je to ok,případně mě prosím Leoši oprav.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2018, 12:51    Předmět: Citovat

To už je lepší.
Nicméně MPSA bych se raději vyhnul a použil spíš 2N5401/2N5551.
On autor nepoužil v napěťové části tranzistory s Ft=40MHz, nízkou Ccb a nízkým šumem jen tak z prdele.
2N5401/2N5551 mají navíc stejnej pinout, jako původní /zleva EBC/.
Něco podobnýho platí u budičů! Původní budiče 40409/40410 mají Ft=100MHz a Ty tam chceš nacpat něco s Ft 30MHz /MJ15032-33/, nebo dokonce jen 10MHz /MJE340-350/. To neklapne a Ty se z toho budeš vosírat.
Budeš si muset na buzení opatřit buď kvalitní 2SA1837/2SC4793, nebo jiný podobný budicí a rozkmitovej pár s Ft=100MHz.
Je jich mraky. Měly by mít přibližně tyto parametry : 200-250V/1,5-2A/20-30W/100MHz. Na rozkmitu až tolik výkonný být nemusejí.
Pokud chceš zvyšovat napájecí napětí, musíš si být vědom toho, jak je saurus zapojenej - mj. nemá výkonový budicí páry v sérii, jen konce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ickx



Založen: Mar 11, 2017
Příspěvky: 85

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2018, 13:21    Předmět: Citovat

Díky Leoši,zkusím to osadit a uvidím jestli to bude hrát nebo mi to nafláká hubu Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2018, 13:35    Předmět: Citovat

Už jsi někdy stavěl podobně koncipovanej a podobně složitej konec?
Třeba Leache či nějaký DPAčko? A jak to dopadlo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ickx



Založen: Mar 11, 2017
Příspěvky: 85

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2018, 13:53    Předmět: Citovat

JJ stavěl jsem DPAčka 330,380,222,280 a 1000, dopadlo to dobře protože jsem se přesně držel návodu a použil součástky co tam mají být.
Teď ale chci postavit skutečně parní zesilovač,původně jsem si vybral LOW END od Alana Krause od kterého jsi mě úspěšně odradil Smile Chtěl bych použít koncáky v T03 MJ15003/MJ15004 protože jich mám plnej šuplík. Překřeslit předek z DPA 880 a dodrátovat k tomu ty koncáky se mi nechce z toho důvodu,že bych musel komplet předělat tišťák kterej je hodně složitej a nechce se mi do toho.Taky jsem dost uvažoval o DPA 1000 ke které jsi ještě na jiném foru slíbil, že vydáš článek o náhradách tranzistorů a uprávách pro větší výkon.
No a teď nakonec jsem si vybral tuto konstrukci na kterou zvládnu tišťák upravit v Eaglu a líbí se mi jak je řešený.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2018, 13:58    Předmět: Citovat

Ten článek, původně psanej pro jiný fórum, je hotovej dávno. Tady ho ale není asi kam pověsit. Leda do dokumentací atd., teda do sekce, která je přístupná jen po přihlášení registrovaným členem EB. To by asi šlo.
Ale nejsem si ani jistej tím, zdali o to ještě někdo vůbec stojí.

Jestli sneseš jedno varování ohledně TigeroSaura, tak tady je:
Do té topologie desky na TigeroSaurus bych tedy já sám nějak moc nehrabal, opravdu.
Bylo to dobře rozchozený a ověřený na focených prototypech a na přesně téhle desce. Pokud vymyslíš úplně jinou, budeš muset začít vlastně odznova - tam, kde začínal Meyer a přibyde Ti dost potíží - i tohle je vyzkoušený.
Můžeš se maximálně pokusit tu původní, velkou desku v nějakým rozumným poměru zmenšit - protože byla původně dělaná v 70. letech na tehdejší, poměrně velký pasivní součástky.
Dnešní svitkovej kondenzátor s plastovým dielektrikem je oproti tehdejšímu třetinovej, stejně je to i s odpory. Na spoustě míst Meyer použil velký, 1-2W uhlíkový odpory jako kráva. Na většině těch míst, kde jsou tyhle velký krávy použitý /třeba Boucherot apod/ je lze nahradit sotva třetinovými metaloxidy. Uhlíky pro 0,25 až 0,5W je potřeba zachovat jen tam, kde se zároveň uhlík s vybroušenou spirálou chová současně jako tlumivka, tam bych moderní malý metaloxidy necpal, přibyly by potíže.
Ale co se týče třeba vedení signálových i napájecích zemí, nebo už zesíleného signálu s velkou amplitudou, co vedou co nejdál od spojů s nezesíleným signálem, tak do toho bych nehrabal vůbec.
Maximálně ještě upravit délky některých spojů na instalaci radiálních namísto axiálních elytů, zmenšit RM pro ty kravský odpory apod.
Ale základ té topologie desky bych nechal být.
Je tam jedna fatální chyba a to ta, že složitý chladič dvou pouzder TO39 /40409-40410/ zároveň slouží jako propojka jeho kolektoru směrem dál do zesilovače a to je obrovská chyba. Tehdy se to bohužel takhle dělalo, má to takhle blbě i Hanzlíkova verze v RK a tam to dopadlo dost podobně blbě.
Hanzlík to sice udělal na desku velice podobnou originální /porovnej/, ale protože byla celá o cosi menší a ještě překreslovaná kresličkama z redakce, tak byla ve výsledku hnusná jak stlačená tma a blbá z hlediska zemí i místa na vinutý odpory. Stavěl jsem to několikrát, tak jak to bylo v RK, to bylo hrozně háklivý a trvalo další dvě desky, než se přišlo na to, proč je to celý tak nestabilní. Je to díky jednomu hloupě nataženému spoji a Boucherotu spolu s tlumivkou, umístěnými až u výstupních konektorů. Ty ale můžou být i 30cm od skutečnýho výstupu zesilovače a tenkej drát k zemi výstupu i Boucherotu už vykonaly svoje dílo.
Poslední dvě, dobře fungující desky jsem použil v amatérském FM přijímači podle nějakého modrého AR. Tam chodily perfektně, bez úprav zemí, různých stínění atd. Mělo to i 4 další vstupy asi 300mV a celý to bylo s takovým odstupem /hlavně konců/ i korekcí, že bez signální žárovky člověk nevěděl, jestli je to zapnutý či není..
Takže úpravy jo, klidně, ale s rozumem. Ne bezhlavě všecko překreslit, všude narvat radiály a pak nadávat, že to zapojení je určitě špatně Very Happy


Naposledy upravil sinclair dne pá únor 22 2019, 15:50, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ickx



Založen: Mar 11, 2017
Příspěvky: 85

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2018, 14:02    Předmět: Citovat

Myslím že pár lidí by o to stálo minimálně já Very Happy Kdyby se ti chtělo můžeš mi to poslat aspoň do mailu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2018, 17:06    Předmět: Citovat

To už je let, sakra...Very Happy


dpa1000origin.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  dpa1000origin.JPG
 Velikost:  54.47 kB
 Staženo:  274 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt leden 31 2019, 13:49    Předmět: Citovat

A že tu sinclair neřve, že tam nemaj emitoráky, přestože to je klasicky blbě ?
http://www.swtpc.com/mholley/RadioElectronics/Dec1973/RE_Dec_1973_pg44.jpg
A jak se dá takový zapojení dojebat se dočtete zde http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=87059&highlight=
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá únor 22 2019, 14:28    Předmět: Citovat

Ale skutečnej Tigerosaurus je přeci něco úplně jiného, než SuperTiger .01, model 207, který vyšel i s úplně původní deskou v české Hanzlíkově mutaci v RK1/75.

Tigerosaurus přece má dva páry koncových tranzistorů sérioparalelně a je jedno jak, jestli klasicky, nebo SE.
Tam já vidím tu největší chybu - že ty paralelně pracující kusy nemají srovnáno rozdílné Ube aspoň malým balastním odporem.
Ani tehdy, ani dneska se nedělají výkonové tranzistory tak přesně "jeden jako druhý", aby tam ty vyrovnávací odpory vůbec nemusely být, leda by ty MJ802/MJ4502 někdo přesně vybíral na Ube.
Stačilo by tam třeba jen 0,15Ω, ale prostě ty paralelní kusy by měly mít rozdílné Ube aspoň v oblasti velkých proudů srovnáno.
Na tomhle se shodneme?

Takhle, jak to je, tak to těží z neskutečný robustnosti Motorol MJ802/MJ4502. Podobný tranzistory už se snad už ani nedělají /90V-30A-200W-2MHz-celohliník/ a nahradit je asi půjde jenom typy MJ15003/MJ15004, jako to postupně udělal autor v SuperAmpu Marshall Leach. Ten měl v podstatně líp vychytaným SuperAmpu taky původně MJ802/MJ4502, ale jak jejich výrobu Motorola komusi předala, tak to Leach překopal na perspektivní dvacetiampérový MJ15003/MJ15004. Myslím, že je to adekvátní, slušná náhrada a při dvou párech s velkou rezervou /140V-20A-250W-4MHz-Cu spodek/. Má to i slušně vyrovnáno a dobře tepelně ohlídáno.
U toho TigeroSaura by stálo za to zjistit, proč tak tvrdé děliče a taková ztráta na nich. Vidím že využívá předpětí těch diod - ale takovým proudem???
Ampzilla je zapojená podobně a žádný, takhle tvrdý děliče tam nemá.
Ten mimořádně tvrdý dělič v bázích budičů Tigerosauruse je tam proč? Aby se musel kliďák pálit kromě koncových tranzistorů ještě v desetiwattových odporech?

Vašku, taky bys moh místo kontraproduktivního rejpání to zapojení projít a rozepsat hlavní chyby, který tam vidím i já, natož Ty.
Jenže od Tebe se poslední dobou nejde dočkat ničeho produktivního - buď jen nadávání do hňupů, kryplů, nevzdělanců a podobně.
Nikdy jsem neviděl fotku něčeho, co by jsi dal dohromady Ty sám, vlastním návrhem a rukama.
Jenom žvaníš a urážíš, to je jediný, co Ti jde.

Já chtěl zkusit po létech typicky SE zapojený Universal Tiger, ale buď bez diod, nebo s násobičem Ube.
Nebo vyzkoušet tu úplně asymetricky napájenou variantu, myslím, že Tigers That Roar to je.
Taky mě velice zajímalo u toho Lil Tigera, co všecko jde dostat z pěti, tehdy velice slušných tranzistorů. Dnes máme ještě slušnější, tak by stálo za to to aspoň zkusit. Lehko odpojím konce a zbytkem škrábnu do popelnice, když to bude hrát na hovno.
Líbil se mi i Plastic Tiger, tehdy osazený tranzistory, co se vyrábějí dodnes.
Dokonce jdou sehnat i NOS 40409/40410 za šest dolarů kus, kdyby to někdo chtěl mít úplně origoš. Já až takový punťa v tomhle nejsem, měl za ty TO39 RCA připravený náhrady. Při lehké změně plošáku buď BD139/140, anebo beze změny spojů KCY39/KCY40. Ty by zvládly buzení i Tigerosauru.

Vysvětlíš mi prosím ty desetiwattový děliče spolu s diodami v bázích budičů, co budí "vnitřní" výkoňáky? Proč takhle tvrdý dělič, kde se při plným napájení pálí přes 30W příkonu?

Ale pokud je známo, tak Meyerovy věci hrály všechny velmi dobře, pokud byly složený přesně podle návodu. Jenže ty stavebnice ze SWTPC skládali odjakživa nablblí a úplně leví amíci - a ne bastlením odkojení Češi Very Happy. Proto to někdy dopadlo jen kmitáním, zkreslením, nebo v horších případech i odpalem takových klacků, jako jsou 802/4502, nebo to třeba skončilo i výbuchem velkých elytů typu "computer grade".


Vašku, kritizovat cizí práci umí kdejakej šulín.
Ale přijít s něčím svým, konkurenčním projektem, co bude o polovinu jednodušší, to zvládne jenom někdo.
Tys to nezvládnul absolutně a omezuješ se akorát na nejapný rejpání.
Já taky b´vidím, že je tam nejmíň pět tranzistorů navíc - ale držím tlamu, protože jsem pod Jurovo schéma nepřidal svoje. Nebyl čas, prostor ani kondice k tomu, abych to mohl napřed aspoň vyvrabčit, jak to měl Jura a pak teprv, po důkladných úpravách namalovat konkrétní schéma.
Ty sám toho schopnej seš a přesto jsi neudělal naprosto nic.
Jenom ňafáš zpoza bezpečného plotku internetového fóra a kecáš o tom, co všecko je špatně.
Tak jim všem ukaž doprdele Ty sám, jak to má bejt správně!
Všichni okolo jsou blbci a maj to špatně? Vážně? Kde máš nějakou oponenturu?
Já se do žádný ani nepouštím - protože jsem ještě bohužel nesplácal ani vrabčí hnízdo toho, co bych sám považoval za lepší i jednodušší.

Já sám považuju za absolutně nejlepší řešení z hlediska dosažitelných parametrů, součástek, stability zapojení SE /včetně budiče!/ zapojení DPA235 a tedy bych si ho s Pavlovým dovolením půjčil.
Tam bych nepohodlnou B081 nahradil čtyřmi až šesti tranzistory, z toho jeden by zcela určitě byl KC811 a zbytek KC6xx.

Žvanit umí každej šulín.
Děláš tu ze sebe odborníka úplně na všechno, z nf i vf techniky, ale skutek utek.
Jak píšu - neviděl jsem, kromě kradených obrázků, ani jedinou Tvoji vlastní fotku, Tvýma rukama osazeného a rozchozeného plošáku.

Tak si tu laskavě netahej triko na jiné, když na ně nemáš ani z poloviny.
Teoretický vědomosti jsou Ti jaksi k hovnu zatočenému a se špičkou, pokavad je nedokážeš předvést alespoň tady, na bastlířském fóru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá únor 22 2019, 15:17    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Ale skutečnej Tigerosaurus je přeci něco úplně jiného, než SuperTiger .01, model 207, který vyšel i s úplně původní deskou v české Hanzlíkově mutaci v RK1/75.
Jaký kradený obrázky ?
To si tak tupej, že nevidíš co na tom obrázku je ?
Ty děliče tam jsou, protože je to kokotsky navržený Very Happy
Stačilo malý přibuzení odporem proti zemi.
Spíš by mě zajímalo, proč bod G je vyveden na zem, tam kde je ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá únor 22 2019, 16:18    Předmět: Citovat

Bod G má být ve finálním uspořádání připojenej samostatným, tlustším drátem na společnou hvězdicovou zem. Mají se tam scházet společný póly filtráků, odcházet má z hvězdice zem reprovýstupu a je tam připojená i kostra. Akorát zem + a - vstupů a všecky ty věci okolo jsou zapojený samostatně - při připojení na hvězdici se to logicky rozkmitalo.
Na správně připojenej a uzemněnej bod G se upozorňuje na jednom z prvních míst při případných potížích /kmitání, pálení pojistek atd./.
Proč zvolil zrovna tohle místo nevím, nemluvil jsem s ním a už nebudu.
Faktem pro nás zůstává, že je správný uzemnění bodu G extrémně důležitý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá únor 22 2019, 16:23    Předmět: Citovat

Ptám se, proč je bod G připojenej ve schema na emitor Q10 40409 ?

S Tebou to bude těžký, meleš jako kolovrátek Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund