Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Generálka NAD 5120
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2018, 16:48    Předmět: Generálka NAD 5120 Citovat

Hill napsal(a):
Řekl bych ale, že Concorda nemáš (toho bys ani do NAD5120 neměl jak dát), že tam máš nějakou normální MM přenosku s 1/2" roztečí šroubků...


Omlouvám se, že jsem to označil za Cocorda, ale tak přenosku pojmenoval koncem 80-tých let chlápek, co mi ji prodal, dokonce je to napsaný na pytlíku, co je dodnes zespoda šáska přilepený. Máš pravdu, je na šroubky na půlpalcový rozteči. Přívody jsou dutinky nastrkaný na kolíčky přenosky. Ramínko plošák. Na přenosce je napsaný ORTOFÓN LMB 18, na netu k tomu nikde není ani čárka, našel jsem jen LMB12. Není to nějaká spojitost s hrotem 8/18 mikronů? Ani se nedivím, že se to nenašlo, stáří přenosky je určitě 30 a více let.
Koukal jsem zběžně na šásko. Ramínko chodí volně a bylo napíchnutý na odkládacím hrotu takže se nemohlo ani hnout. Na přenosce byl nasunutej origo kryt, takže mechanicky poškozená asi nebude. Přepravní šroub zespoda byl utaženej a po povolení jsem šásko zapnul. Rozsvítila se kontrolka, rozběhl talíř. Řazení rychlosti chodí, vypínání na konci desky taky.
Sundal jsem gumu a talíř a vevnitř sebemenší známky stáří. Dokonce i řemínek nejeví známku zpuchření. 80 Pouze jedna věc je podivná. Asi bude něco s odpružením talíře někde pod ramínkem. Talíř je proti horní desce nakloněnej, vlevo je mezera cca 15 mm a vpravo u ramínka skoro dře o horní desku. To je počítám špatně...
Zkusil jsem stáhnout manuál jak NAD nastavit, Vinilengine mě nechce zaregistrovat. Stáhnul jsem Eltosáckej návod k obsluze NC470, kde je nastavení antirezonátoru, síly na hrot, antiskatingu i výšky ramínka. Jenže to je pro trubku s VM2102 a netuším, co nastavit pro Ortofona na plošáku.

Takže čím začít? Smile Samozřejmě asi tím nakloněným talířem...

Taky jsem si uvědomil, že nemám žádnej zesák s magnetodynamickou korekcí. Nedoporučíte prosím někdo nějakej dobrej odzkoušenej, možna i stavebnici aby s tím nebylo moc práce?
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2018, 17:13    Předmět: Citovat

Reg na VE mám a mám servis k 5120 i uloženej a druhej v papírovým archívu v češtině. Napiš do SZ, kam Ti to všecko poslat, těch pár stran z papírovýho litovelskýho SM ještě zvládnu oskenovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2018, 17:16    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2018, 17:16    Předmět: Citovat

Tady si sosni servisní manuál:
https://www.ulozto.cz/!43XujW1sgDnB/tesla-nc-470-nad-5120-rar
Celý nastavení najdeš v něm. Ohledně RIAA preampu můžeš ubastlit Actidamp Mk.II za cca 1000,- českejch, nebo se podívat kolik stojí PhonoBox v základní verzi - hotovej. Výstup je klasika LINE ... Hotovejch RIAA preampů je jinak plnej net, cenově od cca 140Kč až do čtyřmístnejch částek - troufám si ale tvrdit, že v kategorii jednodušších nemá Kazzatelův Actidamp Mk.II konkurenci v poměru cena/kvalita, stejně tak v kategorii nad 2000,- CZK můžeš za "top" považovat jeho "mladšího brášku" Actidamp Mk.IV ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2018, 17:18    Předmět: Citovat

A máš nějakej zesík, co je stereo a má vstup pro stereomikrofon, nebo aspoň nějakej zesík, co má jeden stereovstup s citlivostí okolo 20-30mV?
Dá se to pro oba kanály i s korekcí zvládnout dvěma kácéčky/bécéčky, ale dává to jen okolo 30-35mV kvůli spotřebovanýmu zesílení pro vazbu RIAA. Je to i s plošákem v jenom HaZ z roku 1970, napájení 15-17V, slušná přebuditelnost.
Chceš to sem postnout?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2018, 17:21    Předmět: Citovat

Kácéčka bych do toho necpal - leda ty poslední, KC239 nebo 309, ty starší jsou na gramopreamp moc velký šumáky ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2018, 17:21    Předmět: Citovat

Nevím, jestli někdo viděl zevnitř a hlavně slyšel ten slavnej PhonoBox, ale kromě nadměrnýho zisku a šumu je to i po stránce RIAA naprostej děs.
To by bylo to poslední, co bych někomu radil.
EZK prodává nějakej malej zpětnovazebák s jedním NE5532 a asymetrickým napájením z adaptéru a je lepší, než ten slavnej a přepálenej PB.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2018, 17:24    Předmět: Citovat

Co Ty kájo kurrva víš o šumu kácéček, zatížených na vstupu šumově skoro ideálním odporem zdroje signálu okolo pár stovek ohmů ???
Neser...Very Happy

A abych byl kvůli některým zdejším řiťopichům konkrétní - je dobrý se podívat do Béma, nebo do Stacha či do aplikačního šítu na závislost F/Ic/Rg v pásmu 40Hz-15kHz, o které se tu jedná a které má být podle RIAA korigováno.
To budeš teprvá čumět Very Happy
V opravdu dobře trefeným bodě se jde dostat na 2dB, což někdy ztěžka mají i šumový speciály.
Tím nechci ani omylem tvrdit, že jsou KC bůhvíco, ve sledovačích umí šumět, že by člověk až brečel, ale tady je to opravdu vzhledem k Rg příznivý a dobrý.

Ne už tolik pro mikropředzesy, kde je Rg už zas moc nízké, jen okolo 200 ohmů a to už je úplně mimo ideální křivku, můžeš pak čarovat s Ic jak chceš a stejně z toho bude kobra spářená s chřestýšem.
Ale zrovna u RIAA je to docela dobrý.

Obě sériově vyráběný AZGčka /983 a 984/ i preampy v TW140/TW44/AZS222-223 jsou ze šumového hlediska naprosto v pohodě, běžně -70dB při A=100 až 150 u TW140S.
U TW140S je na vstupu navíc pnp BC179 /klidně dát ještě lepší KC309F/, totiž pnp trandy mají obecně nižší proudovej šum a při zprůměrování vychází jejich F nižší - proto to tam Janda dal, woe.


Naposledy upravil sinclair dne čt leden 11 2018, 17:39, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2018, 17:27    Předmět: Citovat

Ono jak kterej - těch PhonoBoxů je asi 6 verzí a ta úplně nejstarší má stejný zapojení i hodnoty jako Kazzatelův Actidamp Mk.II, akorát místo 2x NE5534A používá 5532. Prostě ho naprosto sprostě obšlehli - Dudek si schéma nijak nechránil, volně ho vydal v Amáru v ročníku tuším 1990. Takže s výjimkou horšího přeslechu není vůbec špatnej ... Bohužel už ho asi novej koupit nepude ...

Leošu - mně stačilo mít doma asi 2 roky v provozu bastlenej RIAA preamp = kopii preampu z NZC420 s KC149 a pak si ubastlit právě Actidampa "dvojku" - a pustit si je na střídačku na stejným šásku a stejný přenosce. Jednou bylo mezi písničkama hezky ticho sem tam lupanec od zrnka prachu, podruhý se to dalo nazvat "Teskně hučí, nýjágááárááááá...." Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2018, 17:41    Předmět: Citovat

No tos postavil to nejhorší, cos mohl a není divu, že Ti to šumělo.
Ten preamp z 420 je zapojenej kompromisně, protože je přepínatelnej..
Už ten sériový 6k8 na vstupu je pro jeho konstruktéra na přesdržku.
První PhonoBox One byl sice zapojenej jako polopasiv jako Mk.II., ale bez aktivního tlumení/serva. Místo toho dali na výstup elyt a bylo vymalovaný.
Dělalo to nějaký prase a tak to i vypadalo, rejžáckej šrot.
Fakt jsem už několika lidem hodně těžko vysvětloval, proč za ty horentní prachy hraje PB o moc hůř /třebaže kvůli A silněji/, než regulérní Mk.II.
Všecky následující jsou už jenom a pouze zpětnovazebáky.
Žádný polopasivy či pasivy a serva - to je pro sériovku obrazek_cenzura drahý a nebyl by takový vejvar.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2018, 17:51    Předmět: Citovat

V daný chvíli jsem nic lepšího k dispozici neměl - byl jsem čerstvě doma z vojny, čerstvě ženatej a čerstvě vyhozenej pro nadbytečnost z práce ve který mi původně před vojnou slibovali podržet místo, tudíž do žlabu kurewsky vysoko - a poslouchat desky se mooooc chtělo... Takže jsem vyhrábnul ze šuplete to co v něm bylo a čeho bylo dost na stereopreampík a aspoň trošku vyhovujícím parametrem. A výkonovým zesem byl skoro celej první rok tohohle hraní ten tolikrát prokletej stereorádiokazeťák "vod vjetví" International AK-21Q, kterej se tady aktuálně probírá jen o pár vláken vedle ... Teprve pak se situace zlepšila natolik, že se dalo uvažovat o pořízení "něčeho lepšího".
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2018, 18:04    Předmět: Citovat

Dík za ty manuály, vypadá to, že je tam vše co potřebuju. Ale narazil jsem na průser. Pružina 34 pod ramínkem, co tlumí celý vnitřní šásko je vyskočená bokem a chybí na ní horní gumovej špunt. No a špunt nikde... Proto je talíř nakloněnej, podle manuálu by měla být mezera od horní desky 3 mm všade. Jestli je špunt stejnej jako u zbylejch dvou , tak ho zkusím vytisknout z flexa na 3D tiskárně.

No a k tomu korekčáku. Nic se vstupem 20-30 mV nemám, ani míň. Všechno jsou lajny 300 nebo 500mV. Teda mám, Zetawatt 2020 by měl mít magnetodynamiku vstup ale to jsem zde nechtěl psát, aby jste mě nekamenovali. Embarassed Ale kupodivu i s Teslama nekmital, nekmitá ani kmitat nebude. Má totiž o 3V nižší napětí a v obou větvích napájení hodně tvrdý stabilizovaný zdroje. Wink
Tak co teda mám hledat za RIAA? A nehádejte se kvůli mě. Smile

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2018, 18:11    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
...
Tak co teda mám hledat za RIAA? A nehádejte se kvůli mě. Smile
My se nehádáme, my si tady vyměňujeme názory. Kdybysme se začali hádat, poznáš to jednoduše - začneme se titulovat výrazama ze živočichopisu a hledat jeden na druhým citlivý místa. To tady nikde nevidím. A pokud preamp, tak bez debaty Actidampa, aspoň tu dvojku. On je třeba RIAA preamp v katalogovým zapojení LM833 i v dalších podkladech, ale to jsou všecko "zpětnovazební jednostupně" = 1 operák, ve zpětný vazbě korekce i nastavení zesílení jako celku, na vstupu i na výstupu kondík, vstupní imprdelance nastavená paralelním 47k odporem, prostě kompromis na kompromis. Spousta jich je i na nesymetrický napájení, začínají už někde na 6V ... Ale NENÍ TO VONO.

A za Zetawatt se nestyď - ve svý době, když se přesně jak píšeš zajistily tesláckým klonům těch integráčů podmínky vhodný pro funkci, fungoval uspokojivě - akorát to už teda bylo o hodně velkej kus výkonu níž, než sliboval autor původní konstrukce, protože ty slibovaný parametry (hlavně výkon při napájení podle katalogu) dokázaly bez úlev splnit jenom origo šváby od SGS-Ates. Jenže to jsme "my věrní" v drtivý většině zjistili až po Plyšáku, když jsme se dostali k origo typům a nemuseli spoléhat na RVHP produkci.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2018, 18:47    Předmět: Citovat

Jéžiš marjá, ty Actidampy jsou složitý jak mlátička, samý divný švábové co nemaj ani v TME a ještě symetrický napájení, no z toho bude teda strojovna. Dát tam pulzák na vysokým kmitočtu? Kdyby se zaplechoval někde na straně motoru, byl by to problém?
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2018, 18:55    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
...Taky jsem si uvědomil, že nemám žádnej zesák s magnetodynamickou korekcí. Nedoporučíte prosím někdo nějakej dobrej odzkoušenej, možna i stavebnici aby s tím nebylo moc práce?
Díky

Dost slušný RIAA předzesík s NE5532P koupíš u Švagerky jako stavebnici. Stejné zapojení, jen na jiné desce, hraje s OMB5E neprosto pohodově.
On hraje překvapivě slušně i tranzistorový předzesík PT014 z Tipy, přestože je určený pro napájení poměrně malým napětím dal by se očekávat rychlý nástup zkreslení. zato napájení 9V baterkou vydrží hodně dlouho a odpadají problémy s filtrací napájecího napětí ze síťového zdroje.
U Krčmářů mají zase s dvojitým OZ, parametry srovnatelné s tím PT014...
Tím chci říci, že všechny vychází z osvědčených zapojení a za málo peněz udělají hodně muziky, přitom vyhoví ve spojení s mnoha MM přenoskami i téměř jakýmkoli dobrým, lepším i nejlepším stereozesilovačem.
Nejsou přitom drahé, takže, až (jestli) se jednou rozhodneš pro stavbu nějakého lepšího předzesilovače, nebude tě to aspoň moc mrzet.
Protože předpokládám, že to na té přenosce není osmnáctka, ale 1S (ta existovala, ovšem ne ve verzi LMB, ale OM), k ní se hodí každý z uvedených předzesilovačů. Jinak to číslo neznamená žádný poloměr, ale jen pořadové číslo modelu, které roste s frekvenčním rozsahem směrem nahoru a s poddajností.

Mimochodem, pro NAD5120 doporučuje Ortofon tyto přenosky ze své produkce. Ale NAD na nich netrvá jako na jediných a doporučuje se obrátit o radu na místního distributora v příslušné oblasti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund