Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Začátečník arduino - pomoct s tlačítky - bazén (přesunuto)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další)
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
dreamer



Založen: Oct 22, 2014
Příspěvky: 383

PříspěvekZaslal: pá prosinec 15 2017, 6:37    Předmět: Citovat

Na první kouknutí se mi nezdá ten konec. Čerpadlo ti bude často spínat a vypínat. Dal bych tam nějakou hysterezi. Tedy nepoužít else ale 1 krok čerpadlo zapnout když bude teplota panelů větší než "" a 2 krok čerpadlo vypnout když bude nižší než třeba 30. Proč vypínat když je těsně pod 50? Spousta využitelného tepla se nevyužije. Možná se pletu ale u kolektorů na přitápění se využívá i teplotní spád 2-3 stupně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: pá prosinec 15 2017, 7:40    Předmět: Citovat

To nastavenie vystupnich pinou a puullup je zbytocne krkolomne cez For cyklus a neprehladne. Napis to bez toho cyklu.
Rozlisenie cidiel na 9 staci nastavit raz (nastavenie je ulozene v eeprom)
Zase tam vidim ovladanie rele je ulozene v poli a riesene cez pole.
Nepouzivaj to na vstupne piny a rele ak to nieje nutne pouzi len
Digital write (rele2,High)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 637
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: pá prosinec 15 2017, 9:18    Předmět: Citovat

Diky za napady. Ten for, tam mam abych nemusel pokazde neco pripisovat kdyz neco pridam. Tak to pridam jen do pole a zmenim di kolika ma for pocitat. No nicmene ve vysledku to treba predelam. Mam na to celou zimu Smile

Jinak je trochu problem s tlacitkem "Zapnuto". Nekdy ho musim podrzet aby se to zaplo. Jinak jen vystup ns rele problikne a zustane vypnuty. Pritom, ale na displeji je zobrazeno "Zapnuto". Daval sem to za vinu fci delay(), ale tu tam nikde nemam...
Nenapada nekoho proc to dela?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: pá prosinec 15 2017, 11:38    Předmět: Citovat

Jed nastavujes outputs po jednotlivych prikazoch zaberie ti dajme tomu 3cykly. Cez for to zaberie 15. A hlavne forko je neprehladne. Tak pozries do zdrojaku a hned vies ze rele2 je vystup aj na ktorom pine je.

Ten problem zo zapnutim bude asi v funkcii teplota.

Neviem ako je riesene cidlo ds. Ale standartne sa spusti prevod v cidle ten trva nejaky ca(vid datashee) a az potom sa moze nacitat teplota.
Tj dve funkcie. Jedna start merania a druha nacitanie nameranej hodnoty. Prever to ako to ma arduino.

Podla mna sa ti vyhodnoti podmienka pre obsluhu rele2 v funkcii teplota a vypne ti rele2.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fero_b



Založen: May 17, 2004
Příspěvky: 582
Bydliště: Kosice

PříspěvekZaslal: pá prosinec 15 2017, 12:42    Předmět: Citovat

bod na premyslanie: ma vyznam vycitavat v hlavnej slucke neustale RTC, ked to staci raz sa sekundu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: pá prosinec 15 2017, 16:25    Předmět: Citovat

Rtc nema vystup s 1s impulzom tak ho pouzi na prerusenie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 637
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: pá prosinec 15 2017, 22:05    Předmět: Citovat

Už jsem asi zjistil chybu u těch tlačítek. Měl jsem je sice v "setupu" ale navíc ještě vnořenou do funkce "displayTime()". Jinak po dnešním hraní jsem usoudil, že dosazovat požadované vstupy výstupy pomocí pole je nepřehledné. Musel jsem stále rolovat nahoru a dolů jak je pořadí v tom poli. Pak jsem si to napsal na papír. Nakonec to přepsal přímo v kódu a je to... Zatím to funguje podle plánu. Jen ještě musím doladit to snímání teploty. Ta se aktualizuje až po kliku na některé z tlačítek...
Nový kód:
https://create.arduino.cc/editor/Rellik12/1d354c79-8ba4-4963-91eb-bcd45173d202/preview
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: pá prosinec 15 2017, 22:55    Předmět: Citovat

Senzor.set resolution co robi? Nezapisuje do eprom senzoru ake rozlisenie ma pouzit? Potom je to tam zbytocne.
Alebo udava bity pre vypocet teploty?

Vidis ze to je prehladnejsie
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 637
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2017, 9:25    Předmět: Citovat

Senzor set.Resolution by měl řešit přesnost čidla -http://www.homautomation.org/2015/11/17/ds18b20-how-to-change-resolution-9101112-bits/

Jinak i po předchozí úpravě programu to nedrželo stav. Pak jsem zjistil, že se mezi sebou bijí dvě funkce, kdy v jedné se čerpadlo zapíná a v druhé naopak dle podmínek vypíná. To jsem vyřešil, že pokud je jedna funkce v daném časovém úseku (večerní a ranní filtrace), tak nejede "denní" funkce ohřevu vody. Teď ještě musím odladit to dávkování chloru, které trochu zlobí.. Nechce se zapnout za daných podmínek - kód řádek 201 (216). Pokud by někdo měl nějaké elegantnější řešení budu rád... Smile
https://create.arduino.cc/editor/Rellik12/1d354c79-8ba4-4963-91eb-bcd45173d202/preview
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2017, 10:14    Předmět: Citovat

Lenze rozlisenie staci nastavit raz, je ulozene v eeeprom cidla. Tak ze potom uz robi prevod stale podla eeprom tj 9bit, zbytocne to stale zapisujes do eprom cidla
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 637
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2017, 15:14    Předmět: Citovat

Atlan: vyzkoušeno jen jedno definování - funguje Dík za radu.

Jinak jsem konečně vyřešil to raní a večerní časování filtrace. Chtělo to popřidávat pár závorek a ráno i večer je v jednom ifu... Smile
No nicméně mě pro změnu zlobí "denní" program, který jede mezi těmi filtracemi. Konkrétně se mi nechce sepnout relé filtru. A to na to už hledím asi 2 hodiny a nevím kde se to neguje...

https://create.arduino.cc/editor/Rellik12/1d354c79-8ba4-4963-91eb-bcd45173d202

funkce teploty - řádek 249
v programu se volá na řádku 223

výstup na ventil se otevře správně (266), ale relé předním už nee Sad

EDIT:

Tak už vím co to relé blokuje. Je to řádek 199 a ten řádek 222 (pokud ho povolím. Teď budu dumat jak to omezit... :-/

EDIT/EDIT:
vyřešeno.
Řádek 199 ošetřen podmínkou, která kontroluje jestli není aktivní automatický režim:

kód:
if(!filtraceAuto){
    digitalWrite(releFiltr, LOW);
    }

a ten další řádek odmazán, protože pak už se to řídí výstupem z funkce na hlídání teplot, takže tam to bylo zbytečné...
Zatím tedy výsledný kód je odkazu výše... Smile
Teď max budu dolaďovat kód pro lepší přehlednost. Jo a je tam navíc ošetření tlačítek proti delšímu stisku...
Max ještě pořeším jinak "ruční" dávkování chloru, které je teď pomocí delay(), čímž se vše ostatní zastaví, což není pěkné, že to cca 1 minutu nebude počítat ani čas...

Takže díky všem zúčastněným za všechny rady, které mi dost pomohly do začátku. Teď už mi to nepřijde tak složité jako když jsem to zapnul poprvé a ťukal tam blikání diod... Smile

Jinak co se týká ceny, jak se řešilo v některém tématu, že se nevejdu s tím co chci do 1000,- jak jsem říkal, tak jsem se vlezl do cca 600,-

Deska UNO - 160,-
DS3231 - 45,-
LCD 2x16 - 90,-
Releshield - 114,-
2x DS18B20 - 90

Elektroventil mám zdarma z práce a těch pár tlačítek, odporů a LED diod se vejde cca do 50,- (jinak jsou šuplíkovky)...

Čas u toho strávený nepočítám Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2017, 19:50    Předmět: Citovat

Chlor sa davkuje minútu? Pri stlaceni rucneho davkovania nacitaj sekundy z rtc, uloz nacitanu hodnotu do premenej caschlor, daj delay 1s a pomracuj v programe. V hlavnej slucke daj podmienku ze ked sa sec z rtc rovnaju caschlor ma vypnut chlorovanie.
Samozrejme musit to urobit cez podmienku rucnechlorovanie aby to to neshadzovalo chlorovanie v automatike.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 637
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2017, 20:05    Předmět: Citovat

Mám to přes malé peristaltické čerpadlo a podle objemu bazénu mi vychází 2 dávky denně po cca 40s čerpání... + zapnutí hlavního čerpadla chvíli předem a jeho vypnutí po cca 10 minutách aby se to alespoň trochu promíchalo. To ruční přichlorování chci kvůli tomu, že budu bazén čistit a dopouštět novou vodu, tak abych tam ten chlor vyrovnal... Wink Jinak to RTC mě napadlo taky, jen musím vyzkoumat jak to nejlíp provést... Smile Nejspíš budu vycházet z toho raního a večerního filtrování...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 637
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: po prosinec 25 2017, 21:29    Předmět: Citovat

Kdyby se někdo chtěl podívat jak pokračuje můj začátečnický projekt, tak je k nahlédnutí na https://github.com/Rellik12/BazenBot Smile

Jelikož jsem se s tím programováním celkem zžil (nemám problém se učit něco nového i v mém věku), tak plánuju další projekt a to CNC plotter na kreslení "ťišťáků"... Smile Všude jsou verze z CD/DVD mechanik, ale mám k dispozici X různých servo motorků, tak na to nejspíš půjdu jinak...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: út prosinec 26 2017, 14:20    Předmět: Citovat

Tak to je cas aby si opustil arduino prostredie a presiel na Cko.
Na ploter pouzijes cncsheal z arduina a mas to hotove uz len sypat gcod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další) Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Strana 4 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund