Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

VB 4301
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ferdislav



Založen: Aug 15, 2011
Příspěvky: 1023
Bydliště: Mostecko

PříspěvekZaslal: út prosinec 12 2017, 15:06    Předmět: Citovat

Tak jsem zkusil měření, na starym ručkovym nic a na digitalu to skakalo tak do 50mV nechtěl jsem to moc trápit, ale bo jsem jich koupil několik, takovou směsku, že jsou nové a už několik prodal a nikdo si nestěžoval, tak jsem zkusil na gramo, mám tu starý NZC 300 tak jsem to vyzkoušel provizorně na něj, obě hrají, jedna lépe na MG a druhá na CR, tak nevím, není to moc moje parketa...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: út prosinec 12 2017, 21:11    Předmět: Citovat

Použití vložky Sanyo MG 05 není úplně špatný nápad. Připojovací kostka se opatrně odstranit dá vypáčením, to mám vyzkoušeno. Vložka Sanyo se zdá být oproti VK delší, ale po odejmutí kostky by se tam vejít mohla, otázkou je, jestli není oproti VK širší. Chtělo by to poprosit někoho, kdo ji má doma, o rozměry. Na přívodní kablíky pak napájet dutinky a připojit k vložce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MH111



Založen: Oct 23, 2016
Příspěvky: 257
Bydliště: Sezimovo Ústí

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2017, 15:41    Předmět: Citovat

Dobrý den, mohu se zeptat, páčením v kterém směru?
A jeden OT. Právě jsem si sehnal krásné plexi na nc580, leč položím desku, dám start a světe div se, motorek chvíli vrčí a pak se roztočí na opačnou stranu. Předpokládám vadu kondenzátoru. Jaký tam má být? Nalezl jsem, že pro hc 42 je to ca 47k, ovšem na jaké napětí? Stačí 400, 630 V, nebo je potřeba 1000 či 1500V? Já to nevyluštím, je oblepen žlutou izolepou, která se nedá kloudně sundat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2017, 16:03    Předmět: Citovat

ferdislav napsal(a):
Tak jsem zkusil měření, na starym ručkovym nic a na digitalu to skakalo tak do 50mV nechtěl jsem to moc trápit....

Na to, abys něco s vypovídající váhou naměřil, bys musel přehrávat desku se záznamem stálého tónu v plné úrovni. Jinak to "jen něco ukáže", jinak kde nic, tu nic. Impulsní signály těžko měřit bez osciloskopu, protože je každý měřák vidí jinak: ručkový ukáže střední hodnotu napětí, digitální takovou, kterou zrovna stihl jeho převodník navzorkovat. A i ta je různá podle principu funkce převodníku. V obou případech se nedozvíš prakticky nic.

MH111 napsal(a):
...oložím desku, dám start a světe div se, motorek chvíli vrčí a pak se roztočí na opačnou stranu. Předpokládám vadu kondenzátoru. Jaký tam má být?

Obvykle stačí 47 nF/630 V, ale chyba nemusí být v něm, může být přerušené jedno z vinutí motoru. Každé je v jedné z jeho sekcí, nikde uvnitř motoru spolu propojená nejsou. To jde změřit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2017, 16:12    Předmět: Citovat

Na lepším multimetru s bargrafem to jde na rozsahu 200mV AC krásně vidět, při pohybu hrotem do stran. Netvrdím, že to má nějakou vypovídací hodnotu, ale dá se tak spolehlivě rozlišit vložka s úplně rozsypanými dvojčaty od téměř plně funkční.
Mně VB4301 na mulťáku a na rozsahu 200mV lítá bargrafem trvale "za roh". Kterákoli, aspoň trochu dobrá VK, co neměla vlhko a horko, musí při tomto "testu" vyplivnout aspoň půl voltu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2017, 18:29    Předmět: Citovat

Kostka bývá přilepena jen k horní stěně skořepiny raménka. K bočním stěnám ne. Pro jistotu zkus malým plochým šroubováčkem nejprve opatrně odehnout boční stěny, jestli tam nejsou lepené spoje, pak chyť kostku do kleští a kývavými pohyby v předozadním směru ji opatrně odloupni. Je dobré při tom mít raménko odmontované a položené na stole vzhůru nohama. A nepoužívat moc velkou sílu, aby skořepina nepraskla. Máš vůbec jistotu, že se tam jiná vložka vleze?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2017, 19:31    Předmět: Citovat

JE to lepený a to dost pevně a důkladně, zřejmě nějakým rozpustidlem toho daného plastu. Proto jsem psal, že to často nejde bez poškození okolí, konkrétně plastu raménka. Já to už párkrát zkoušel a jednu kostku se mi povedlo vypáčit jakžtakž, že to zvenku na raménku nebylo vidět, ale uvnitř to při páčení vytrhlo kousky materiálu zevnitř raménka. Při dalším pokusu to bohužel vzalo s sebou, vyštíplo i kus levého boku, takže jsem po půdě sháněl, z čeho vytáhnout další šasi, resp. raménko a z dalšího to taky po dobrém nechtělo. Zkusil jsem zevnitř tu kostku naleptat trichlorem, injekční jehlou do spáry. Nebývá přilepená úplně celými plochami a nakonec to povolilo. Natvrdo jsem dovnitř přilepil keramickou vložku Sanyo, kterou jsem získal spolu s dalšími díly po jednom servisákovi a byly k ní i dva náhradní hroty - proto jsem ji přilepil.
Bylo to šasi HC07 právě do ústředny AUR120 a udělal jsem tam proti originálu jeden hřích, změnu.
V předzesilovači pro gramofon /resp. impedančním měniči/ jsem zmenšil vstupní kondík myslím i dost pod 10n a ještě za ním opřel o zem nějaký odpor řádu stovek kilo. Všecko ve snaze max. omezit dunění toho motorku. Ten totiž za hodně blbý odstup hluku může nejvíc. Měl jsem celkem tři motorky, všecky měly v naprostém pořádku ložiska, mezikola rovněž perfektní, ale to dunění bylo zčásti vinou přenosu dost tuhých silentbloků motorku a i díky nevyváženosti jejich rotorků, protože motorek se citelně chvěl, i když jsem jej držel zapnutý na dlani.
Ty motorky jsou hrozný zprasky a i v minulosti si právě na motorkách Litovel dost nabíjel hubu.
Matně se pamatuju, že ty nejhorší případy s motorem M101 /od HC07 až asi do HC13/ se nějak měnily za motor M301 myslím z HC14, ale nejsem si 100% jist. Ty M301 měly snad být líp vyvažované, nebo co.
Nakonec i v tom mém ústřednovém HC07 skončil motor z úplně jiného šasi, ale kecal bych, kdybych se nešel podívat. Panel se šasi jde vyklopit snadno, ale je tam kurrevská zima Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: so prosinec 16 2017, 19:51    Předmět: Citovat

No, to asi ne. M301 a M302 byly právě ty bezkomutátorové. M301 pro magnetofon A3, M302 pro gramofon NC440. Do všech šasi od HC07 až po HC14.20 se dával M101, (do HC14.20 možná vybíraný).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MH111



Založen: Oct 23, 2016
Příspěvky: 257
Bydliště: Sezimovo Ústí

PříspěvekZaslal: út prosinec 19 2017, 15:23    Předmět: Citovat

Tak problém vyřešen. Kondenzátor měl odpor jak kus drátu. Ovšem zvenku to na sobě nedal znát. Zalitý epoxidem, žlutý plášť válce, nějaký TGL cosi. Ani kapacita řádně nebyla uvedena.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MH111



Založen: Oct 23, 2016
Příspěvky: 257
Bydliště: Sezimovo Ústí

PříspěvekZaslal: st leden 03 2018, 19:29    Předmět: Citovat

Vážení a milí, vložka teď nehoří, jedna se ještě nějak rozehrála či se zlepšil dotek, nevím, ale sháním takovou tu sponu, co přidržuje raménko během přenášení atd. na chassis hc 07. někam mi zmizela a já netuším kam. nechci vložku zničit a navíc to raménko nechci při transportu poškodit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17736
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st leden 03 2018, 23:10    Předmět: Citovat

Chlapi gramofonoví, má smysl se pustit do GO gramce NAD co se u nás kdysi vyráběl? Koupil jsem ho před cca čtvrtstoletím ve výprodeji bez vložky. Dal jsem tam nějakýho magnetodynamickýho Concorda od Ortofonu, byl dražší než celý šásko. Jestli to hrálo 10 hodin, to bude moc.
Co na těhle NADech odchází kromě řemínku?
Díky.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12059
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt leden 04 2018, 0:01    Předmět: Citovat

jestli máš na mysli NAD 5120, tak to je Tesla NC 470
závady obvykle jen řemínek, motorek, nebo rozběhový kondík . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17736
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt leden 04 2018, 0:50    Předmět: Citovat

Jo, podle fotek na netu to vypadá na 5120. Nebyly tam taky problémy s olejovým?? pístem spouštění ramínka?
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31834
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt leden 04 2018, 1:53    Předmět: Citovat

To samý, co na Teslách - s výjimkou cuprextitovýho ramínka je to totožný šásko jako NC-470 ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt leden 04 2018, 5:49    Předmět: Citovat

Ano, se zvedáčkem někdy problém byl, ale většinou se dal rozhýbat, přinejhorším bylo potřeba sehnat kapku silikonové vazelíny na dotlumení. Když nebylo přerušené jedno z vinutí motoru, pak běhový kondík je nahraditelný. Přenosky i řemínky lze dodnes koupit (teda tento týden mají prodejci vesměs inventury, takže to chce počkat).
Je to povedené šasi a za repasi stojí.

Celeron napsal(a):
...Dal jsem tam nějakýho magnetodynamickýho Concorda od Ortofonu...

Tak to by mě zajímala fotka, jak jsi ho tam dostal, a jak jsi dodržel vodorovný snímací úhel. jestli se ti to povedlo. Řekl bych ale, že Concorda nemáš (toho bys ani do NAD5120 neměl jak dát), že tam máš nějakou normální MM přenosku s 1/2" roztečí šroubků...
Concorde totiž znamená druh montáže a připojení přenosky na konektor v zakřivené trubce, zajištěná je pak převlečným kroužkem (podobné uchycení bajonetovému), manipulační ručka není součástí raménka, ale přenosky, a vyměňuje se s přenoskou. Přenoska nemá kolíkové kontakty, ale jen jakési "pecky", kterými se opře o pérka v konektoru raménka.



ramNC470_s_OMB5E.jpg
 Komentář:
Tak vypadá 1/2" Ortofon OMB 5 E ve skořepině NC470. Pod ramínkem NAD 5120 to dopadne stejně.

Stáhnout
 Soubor:  ramNC470_s_OMB5E.jpg
 Velikost:  82.67 kB
 Staženo:  49 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund