Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vadný spínač aku-šroubováku [vyřešeno]
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: čt prosinec 14 2017, 10:04    Předmět: Citovat

kondík je, dle měřáku, 115pF

Dioda tam opravdu je. Je zapájena v kovové mechanice přepínače chodu tam a zpět. Proměřil jsem ji a je OK.
Ten tranzistor je proražený v každém směru a všechny nožičky proti všem. Prostě pípák piští a ohmů tam je asi 10. Jestli je G nalevo, tak se to chová stejně jako když jsem ho měřil uprostřed.

Ten vypínač funguje takto: Když kousek namáčknu spoušť, tak se propojí země přes LED(rozsvítí se) a pak když ještě kousek, tak se roztočí motor nejprve pomalu a při větším stisku se točí rychleji a rychleji. Ve schématu jsem motor nezaznačil, neboť to propojení v mechanice spínače mi není přesně jasné. Takže jsem to vyznačil jen tím vypínačem, který je druhý v pořadí.

Tu spoustu malých odporů jsem zaznačil jako jeden velký a kontakty jsou spojeny a navedeny do jednoho místa.

Od zenerky jde jedna cestička někde pod IO. Není mi jasné, kde to končí.

Každopádně děkuji za tu námahu to zapojení obkreslit. Sám jsem se s tym drbal asi hodinu. Měl jsem to udělat hned a nemusel si se s tym drbat ty. děkuji



schéma vypínače.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  schéma vypínače.png
 Velikost:  4.99 kB
 Staženo:  147 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: čt prosinec 14 2017, 10:08    Předmět: Citovat

a ještě jedna věc. Ta náhrada tranzistoru je jen na 130W a na tom původním je 215W. Není ten rozdíl příliš velký? Aku-pak má 3x18650 li-on baterie. Tedy při nabití přes 14V. Jak s ní něco zavrtám tužšího, tak ta rukojeť pak fakt hřeje.

Zde jsem vybral ve filtru ty vícewattové. Který by byl vhodnější náhrada?
https://www.gme.cz/unipolarni-tranzistory-n-kanal?price=0;451&tech_par[150][]=7778&showFilter=150&tech_par[150][]=7779&showFilter=150&tech_par[150][]=7780&showFilter=150&tech_par[150][]=7782&showFilter=150&tech_par[150][]=7784&showFilter=150&tech_par[150][]=7787&showFilter=150&tech_par[150][]=7790&showFilter=150&tech_par[150][]=7798&showFilter=150&tech_par[150][]=7799&showFilter=150&tech_par[150][]=7800&showFilter=150&tech_par[150][]=7802&showFilter=150&tech_par[150][]=7804&showFilter=150&tech_par[150][]=7813&showFilter=150&tech_par[150][]=7814&showFilter=150&tech_par[150][]=22829&showFilter=150&tech_par[150][]=7831&showFilter=150&page=1#products

děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: čt prosinec 14 2017, 10:19    Předmět: Citovat

Výkonová ztráta není rozhodující. Rozhodující je, aby náhradní tranzistor měl:
1) UDS≥55V
2) Idss≥50A
3) Rds≤0,023Ω
Čím menší Rds, tím menší ztráta na tranzistoru (tím méně topí).
Klidně můžeš z tvého filtru vybrat ještě lepší (a dražší) tranzistory.
To schema, co jsem nakreslil, odpovídá skutečnosti lépe a lze podle něj diagnostikovat a měřit.
Wink

p.s. Celé zapojení lze diagnostikovat bez zapojeného tranzistoru měřením výstupního napětí obvodu na pinu 3 (vede ke G) při různých polohách regulačního přepínače. Napětí se musí plynule zvětšovat. Lepší by na to byl osciloskop.
Naměřená hodnota kondenzátoru 115p je podezřele malá. Kondenzátor by měl být při měření odpojený od obvodu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: čt prosinec 14 2017, 10:58    Předmět: Citovat

Mě šlo u toho nákresu hlavně o to, jak je zapojeno okolí tranzistoru. Jak jsou ty nožičky napojeny na okolní součástky a na mechaniku spínače. Ono to tak z těch fotek není patrné, jak je to zapojeno. Pak jsem to ale dokreslil i s tym zbytkem. Dělal jsem to v GIMPu. Nemám na schémata program, aby mi to samo navrhovalo vhodnější vzhled Smile

Tranzistor mám objednaný(ten 130W). Budu ho mít zítra odpoledne. Tak pak dám vědět, jak to dopadlo Smile Jestli to nějak brzo odejde, tak to budu brát jako životní zkušenost.

Kondík jsem neodpojoval. Změřím ho odpojený.
Měřit cokoliv na tomto obvodu je dost problematické. Aby to fungovalo, tak to musí být složené a spájené. Pak se ovšem nelze dostat k těm součástkám, neboť jsou směrem do vypínače. Ono by se to dalo nadstavit drátkama, jenže přímo po tom tišťáku jezdí spoušť a ještě to je napojeno na tu mechaniku v tom vypínači. Tranzistor je zřejmě špatný. Tak ho vyměním. A pak se uvidí....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: čt prosinec 14 2017, 12:06    Předmět: Citovat

Testovat se dá samotná destička na stole třeba s laboratorním zdrojem. Místo přepínače poslouží drátová propojka nebo třeba i kovová pinzeta.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: čt prosinec 14 2017, 15:50    Předmět: Citovat

tak jsem zase trochu hledal jak proměřovat některé součástky a tak.... A pak jsem proměřil některé cestičky v zapojení.

Červenou jsem nakreslil opravu ve tvém schématu. Jinak by si to měl mít dobře. Já to dobře až zase tak neměl. Při přeměřování jsem špatně určil, kde vede kondík. On vede opravdu na č.6(jak máš ty) a nikoliv na G.

Zkusím to nějak zapojit a přeměřit bez tranzistoru.


1.Dívám se na to vnitřní zapojení IO. Ten trojúhelník s kolečkem je co? To bude nějaký zesilovač, že? Ale jaký? Nikde to nemohu najít. Postahoval jsem různé schématické značky a není to nikde, co jsem prohledal.

2.Další věc, kterou se mi nedaří nikde najít je proměřování IO. Dle vnitřního zapojení vidím, jak jsou zapojeny diody, rezistory, tranzistory.... Mohu diodovým testem(popř.pípákem) proměřit 2 vývody mezi sebou, jestli jsou diody ok, aniž bych je poškodil? Mám obavu, aby takový test nepoškodil součástky uvnitř IO. Nevím, jestli titěrná dioda uvnitř IO snese stejně jako obyčejná dioda na plošňáku. Pípák i DTest mají nějaké napětí a nevím jaké(tuším že 3V). Je to bezpečné pro součástky uvnitř IO? A pokud bezpečné je, může se třeba výjimečně stát, že by se poškodily při testování? Zdánlivě jednoduchá otázka, ale odpověď na ní nikde není.
Jasněže vidím, že měřit vývod 8 proti zemi třeba, tam by neměl být problém, neboť je to na 4-15V.
Ptám se víceméně obecně

3.Jak mohu určit náhradu tranzistoru, nebo IO? Nebo prostě, jak můžeš vědět, že ta náhrada, co jsi mi doporučil, je vhodná za tranzistor, co je originál?

děkuji

Oprava: přidávám ten obrázek



modules2.php.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  modules2.php.png
 Velikost:  53.43 kB
 Staženo:  166 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: pá prosinec 15 2017, 9:40    Předmět: Citovat

Tvoji opravu nemám jak zkontrolovat, protože nemám foto druhé strany destičky s tranzistorem. Takže je to na tvoji odpovědnost.
Kdotazům:
ad1) Ty trojůhelníčky jsou invertory - t.j. zesilovače s opačnou polaritou signálu na výstupu oproti vstupu. Je to logický obvod, tzn. že pracuje jen se dvěma úrovněmi signálu (napětí) - vysokou a nízkou (H/L, 1/0).
ad2) Proměřování vnitřních součástí IO je omezeno pouze na některé vývody podle jejich vlastností. Testovat se dá prakticky jen zkrat pinů k napájecím nebo pinů navzájem, pokud víme, že nejsou propojeny např. diodou. Při měření tzv. diodovým testem většinu IO neohrozíš a platí to i o tomto IO. Je jen třeba dbát na polaritu testu, abys nepovažoval např. diodu v prospustném směru za závadu (úbytek ~0,5 až 0,7V), pokud tam ta dioda patří.
Poškodit IO tímto testováním je spíše rarita.
Je také třeba vědět, že např. zmíněné vnitřní schema nemusí obsahovat některé prvky (ochranné diody, odpory apod.) a hlavně - tento test nemusí nic prozradit o funkčnosti IO. Proto dávám přednost funkčnímu testu celé součástky a to buď v datasheetovém nebo cílovém schematu (zapojení). Tvoje destička představuje prakticky shodné zapojení s datasheetem a vyzkoušet funkčnost je snadné i bez připojeného tranzistoru měřením výstupního napětí (pin3) v závislosti na poloze běžce přepínače (nahrazeného propojkou, pinzetou...). Dá se to pouhým multimetrem nebo lépe osciloskopem.
ad3) Určit náhradu tranzistoru lze podle jeho nejvýznamnějších parametrů, v tomto případě Uds, Ids a Rds a Ugs s přihlédnutím na typ pouzdra.
Původní parametry GFP50n06:
Uds = 60V, Ids = 50A, Rds = 23mΩ při Ugs = 10V
IRFZ48N:
Uds = 55V, Ids = 64A, Rds = 14mΩ při Ugs = 10V
Oba tranzistory mají stejné pouzdro (TO220) a stejné rozložení vývodů.
Parametr Rds (Rdson - odpor v sepnutém stavu) určuje velikost výkonové ztráty (množství tepla) při daném protékajícím proudu a je proto velmi významný. Mírné snížení Uds (55 vs 60V) nepředstavuje pro dané napájecí napětí problém.
Ostatní parametry nejsou pro dané použití (spínací účely v oblasti nízkých frekvencí) důležité.
Wink
p.s. - k těm náhradám - kdybych víc hledal, zjistil bych, že i v GME lze koupit RFP50N06, což je prakticky shodný tranzistor fy Fairchild.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: ne prosinec 17 2017, 19:05    Předmět: Citovat

Velice děkuji za ta vysvětlení.

Hledat náhrady chce tedy 2 věci. Najít si dokumentaci k danému tranzistoru a pak hledat kus po kusu podobný, jenž je dostupný. O to více jsem ti vděčný za najití náhrady za ten mosfet.

A nyní k proměřování IO. Ano, všiml jsem si, že je ten můj plošňák nápadně podobný zapojení v dokumentaci k IO. Proměřování samotného IO proběhlo dobře. Napětí se měnilo průběžně od 2V do 10.27V. Uvědomil jsem si, že takto proměřit IO je mnohem lepší, než zkoušet proměřovat jednotlivé nožičky.

Po výměně tranzistoru funguje plynulá změna rychlosti vrtačky jak má.

Sice celkově jednoduchá oprava, ale dost jsem se přiučil v přístupu k určení závady, proměřování.

Děkuji všem mockrát za trpělivost, postřehy a nápovědu, zejména Masarovi, který měl se mnou trpělivost největší
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund