Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Multimetr-funkce [vyřešeno]
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2017, 9:29    Předmět: Multimetr-funkce [vyřešeno] Citovat

Zdravím vás všechny, prosím o pomoc při výběru multimetru. Pročetl jsem spousty diskuzí a mám z nich vyčteno spoustu tipů na multimetry. Také jsem si vědom, že levný a dobrý nejdou příliš dohromady. Obecně mi jde o to, jaké funkce jsou k užitku.

Co budu měřit? Rezistory, kondenzátory(zřejmě koupím samostatný měřák)-hlavně elektrolyty, tranzistory proměřit, diody, IO, IGBT tranzistory v indukční varné plotně, baterie(monočlánky), zenerky?. Chtěl bych se v budoucnu seznámit s Arduinem(nevím, jestli tam měřák užiji. Ale to je hudba budoucnosti). Mít možnost si proměřit domácí spotřebiče(lednička, pračka, tepelné čerpadlo atp.). Opravit si přehrávač, zesilovač repráků k PC, kameru,foťák,mobil atp. (prosím nekritizujte co si chci opravovat atp.a že tomu nerozumím a že to mám dát do servisu. Na to říkám rovnou - na síti je milion návodů na opravu kde čeho a chybí mi akorát vhodný měřák. Kuráže mám tak akorát a vím,na co si troufnu.děkuji)

Chápu, že na spoustu oprav je třeba osciloskop, analogový měřák, klešťák, nebo jiné specializované zařízení a s multimetrem to jednoduše,nebo vůbec nepřeměřím.

Neplánuji si vyrábět zesilovače, blikačky atp. Měřák bych měl víceméně jen na opravy. A na 99% doma. . .

Také počítám s tím, že pro většinu měření postačuje orientační hodnota. Každé zařízení(součástka) má nějakou přesnost. Taktéž samotné měření(měřák) má jistou chybovost. Měřák by měl mít ovšem schopnost opakovaně měřit tu samou hodnotu.

Dotazy:
1.Je mi k něčemu H21e? Zkoušel jsem hledat na síti o této funkci více, ale krom jedné diskuze, kde se kdosi zmiňoval, že to bylo třeba u starých tranzistorů(kterých mám plno v šuplíku) to není dnes potřeba.
2.Použiji True RMS?(vím co to je). Obyč.měřák bez True RMS zobrazí jakou hodnotu? 325V,nebo 230V?
3.Jaký vstupní odpor? Je 10MO dostačujících?
4.Nenašel jsem, co je to funkce "REL"-může mi to někdo prosím nastínit? Využiji to?
5.Funkce Hold? Má tato funkce pro mé účely smysl? K čemu ta funkce slouží?
6.Jaký odpor se reálně měřívá? Některé multimetry mají třeba 10MO, jiné 200MO.

Děkuji


Naposledy upravil klacek dne ne prosinec 17 2017, 19:56, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2017, 9:52    Předmět: Citovat

Kup si ten nejlevnější, co se prodává cca do 100Kč, s tvými znalostmi s ním stejně jako jedno z prvních měření změříš proud v zásuvce a tudíž tak alespoň nepřijdeš zbytečně o moc peněz. Na rozdíl od názoru mnoha jiných tímto měřákem občas také měřím, výhodou je, že má malou spotřebu, takže v něm dlouho vydrží baterka a není třeba o něj vzhledem k ceně nijak pečovat, klidně ho hodím do tašky mezi nářadí, kdyby se mu něco stalo, tak vytáhnu z šuplíku další. Mám jich tu právě těch, co s nimi někdo měřil proud v zásuvce, zásobu opravených Smile Nevýhodou je ruční přepínání rozsahů, přesnost většinou není třeba vůbec řešit, v praxi jsem přesnost snad neřešil ani nikdy, spíš se v určitých případech hodí velké rozlišení, pak je jeden za ten 6,5 digitový měřák sakra rád. To se tě ale s přehledem vůbec netýká.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2017, 10:05    Předmět: Citovat

Na vacsinu oprav fakt staci lacny merak s meranim napatia, odporu, diodovym testom rychlym pipacom. A k tomu merac ESR.

1. h21e ma skoro kazdy multimeter ale malokedy pouzivam. Ale uz som
videl tranzistor, ktory mal oba PN prechody vporiadku, ale h21e nemal.
2. TrueRMS nemam a nikdy mi nechybalo.
3. 10M je na vacsinu veci OK. V niektorych specialnych pripadoch treba pocitat s tym, ze to sposobi pokles meraneho napatia (makke zdroje vyssich napati - napr. okolo CRT).
4. Neviem, asi relativne meranie voci nejakej hodnote.
5. Zastavi na displeji prave zobrazovanu hodnotu. Na mojich multimetroch nemam, v robote to mam a nikdy som nepouzil.
6. 200M sa obcas hodi pri merani zvodov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2017, 10:27    Předmět: Citovat

Na proměnné hodnoty se hodí bargraf, ale není to až tak nezbytná věc. Většinou vystačím s DMM-3900, svého času za 280Kč, případně Avomet. Nakonec i místní TV servisman má většinu přístrojů ve skříni, ale Avomet pořád na stole. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2017, 10:31    Předmět: Citovat

REL ti vynuluje hodnotu a multimetr ukazuje jen zmenu od zmacknuti toho tlacitka. Nekdy se muze hodit ze to nemusis pocitat.
Hold tak je udelana u levnych meraku je k nicemu, hodi se kdyz treba neco meris a nemuzes se divat na displej. Jenze kdyz musis zmacknout to tlacitko, chybi ti treti ruka Smile
U lepsich meraku to je udelane tak, ze se hodnota zapise do tabulky automaticky kdyz se na chvili ustali. To je dobra funkce, ale u levnych meraku ji nenajdes.

Bargraf je vetsinou beznadejne pomaly, takze k nicemu. Spis se zamer aby mel rychly pipak. Spouste multimetru trva nejaky cas nez zareaguje tester vodivosti a to je docela pruda. Proste musi pipnout i kdyz jen kratce skrtnes draty o sebe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7864
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2017, 10:42    Předmět: Citovat

Zaky napsal(a):
Kup si ten nejlevnější, co se prodává cca do 100Kč

Raději ne, trochu normální multimetry začínají tak na 500 až 1000Kč.
https://www.gme.cz/digitalni-multimetr-mt-1710

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7864
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2017, 10:54    Předmět: Citovat

Jinak bych se vůbec nebál dát za multimetr tolik peněz, kolik se běžně utrácí za novej mobilní telefon. Za cca 2000 Kč se dá koupit nějaký základní model od Brymenu na eshopu TME.eu.
https://www.tme.eu/cz/details/bm906/digitalni-multimetry-prenosne/brymen/bm906s/
http://brymen.eu/shop/bm906s/
Měl by přežít "měření proudu v zásuvce".

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7808
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2017, 11:31    Předmět: Citovat

DM3900 (který uvádí Achab) je lety ověřený, hlavní výhoda je rychlý šlusmetr, spojený s měřením úbytků na přechodu (nemusí se přepínat jako u měřáků, které mají tuto funkci rozdělenou.
A h21e používám jen k testování LEDek- anoda na C, katoda na E (sekce NPN) a už vidím, zda LED svítí a jakou má barvu.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hejnicek



Založen: Jun 16, 2004
Příspěvky: 2091

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2017, 11:42    Předmět: Citovat

Uplne levny multimetr tez pouzivam casto, protoze roztrzitost pri mereni obcas nastane.
Ovsem levny merak obvykle = nekvalini merici snury co k tomu prikladaji. Doporucuji vymenit nebo rovnou koupit hned lepsi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7864
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2017, 11:46    Předmět: Citovat

Proč ne. Za cca 400 Kč se to dá. https://www.ges.cz/cz/digitalni-multimetr-dm-3900-GES07313120.html
Je to velmi inspirované nějakým modelem od Metexu z roku snad 1991. Vstupní ochrany budou asi na prd. Když při měření odporu připojíš napětí 230V, tak to asi shoří.
DM-3900 se obecně hodí do tam, kde se nevyskytuje víc, než 24V.
Spíš bych dan 1100 Kč za tento Unitrend UT139A. https://www.tipa.eu/cz/multimetr-uni-t-ut139a/d-144387/
Ten už vstupní ochranu má.

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kachle



Založen: Nov 23, 2015
Příspěvky: 276

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2017, 11:48    Předmět: Citovat

To Hydrawerk Měl by přežít "měření proudu v zásuvce".
Co je to za kravinu? Můžeš vysvětlit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7808
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2017, 11:49    Předmět: Citovat

Na síťové napětí jsem se špatně zvoleným rozsahem ještě asi nehrábnul, ale při nastavené rozsahu 200 mV mu 30 V neublížilo. A ani na ohmmetru jsem jej zatím nezničil.
_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7864
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2017, 12:16    Předmět: Citovat

kachle napsal(a):
To Hydrawerk Měl by přežít "měření proudu v zásuvce".
Co je to za kravinu? Můžeš vysvětlit.

Jsou tam použité kvalitní pojistky na 1000V. Při přetížení proudového rozsahu by se měly v klidu a míru přerušit bez zničení celýho multimetru.
http://brymen.eu/wp-content/uploads/biall/102113/102113.INSTRUKCJA_EN..2014-11-04.1.pdf
Viz strana 14 z 20.



Brymen BM806S fuses.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Brymen BM806S fuses.png
 Velikost:  79.01 kB
 Staženo:  150 krát


_________________
01 02 03


Naposledy upravil Hydrawerk dne st prosinec 06 2017, 12:19, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2017, 12:16    Předmět: Citovat

Děkuji moc za objasnění a názory na ty mé otázky.

Víceméně jste mi potvrdili názory diskutujících z jiných diskuzí, že pro týpa jak jsem já je vhodnější ten levnější. Ani ne tak kvůli snahy šetřit, nebo pro nezručnost či neznalost, ale prostě proto, že dražší a přesnější asi nevyužiji. Potřebu měřit mám tak 5x do roka... A to je max. Spíše tak 2x. A na to, jestli má odpor 120k, nebo 120300Ohm je, si myslím úplně jedno.

Za stovku kupovat nebudu, to je zbytečně levné. Klidně i do toho za 1100kč co doporučuje Hydrawerk. Ale ještě si projdu ty typy, které jsem si uložil jako doporučení od uživatelů z jiných diskuzí.

DMM 3900 mám taky v merku. Zdá se, že je to za málo peněz hodně muziky. Ale odpory měří jen do 20MO, to se mi zdá málo. Mám dojem, že v šuplíku mám jakési odpory, co mají více jak 20MOhm. Z čehosi jsem to kdysi vykuchal. A nevím, jestli je to v praxi nějak běžné. Těch 200MO na svody asi nevyužiji. Ale dovedu si představit přeměřit nějakou "izolaci". A napětí má jen od 0.2V. To má i jakýsi LCD voltmetr co mám z Aliexpress. Bych čekal trochu menší to minimální napětí. A zdá se mi, že nemá pojistku pro 10A rozsah.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7808
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2017, 12:26    Předmět: Citovat

DM 3800 umí měřit proud až do 20A, ale pojistka tam opravdu na tomto rozsahu není.
Jištěný je jen rozsah do 2A.

0,2V je nejnižší rozsah, takže změříš napětí v řádu stovek µV (nebavím se o přesnosti, ale na druhou stranu nebývá zas tak špatná).

A ještě bych u tohoto multimetru vyzdvihl jednu přednost- napájení se zapínám samostatným spínačem, ne otočným voličem, takže si tento zbytečně neošúcháš, když chceš multimetr jen vypnout-zapnout.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund