Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Podivný chování modelářský nabíječky s PC zdrojem

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út říjen 31 2017, 1:27    Předmět: Podivný chování modelářský nabíječky s PC zdrojem Citovat

Mám divnej problém s modelářskou dvoukanálovou nabíječkou Equlibrum 2x80W. Nabíječka je napájená z externího zdroje.
Pokud napájení nabíječky připojím na Pb gelovku12V 28Ah nebo NiCd 12V 19Ah tak funguje při nabíjení NiCd, NiMh, Pb, LiIon, LiPol a LiFe v rozsahu výstupního napětí 6-18V a proudu odpovídajícímu 80W výstupního výkonu v obou kanálech samostatně nebo i oba najednou naprosto normálně. Stejně tak i pokud nabíječku napájím ze stařičkého pulzáku 13,6V/10A Graupner. Na Graupnera se dá nabíjet proudem na doraz jen jeden kanál, a nebo se musí dávat na oba kanály menší nabájecí proud, aby se Graupner nepřetížil.

Stejně tak maká na upravený PC polomost zdroj 550W s TL7500. Jsou v něm vykuchaný 3,3V a -12V a stabilizace jede jen z 12V sekce, ta je poštelovaná na 13,6V. Zdroj dokáže dlouhodobě dávat na 13,6V 30A.
Pak tu mám podobně upravený PC zdroj 550W téměř stejnýho zapojení jako http://danyk.cz/s_atx06g.png zase vykuchaný 3,3V a -12V a poladěnej na 13,6V. S ním se ale nabíječka chová podivně. Všechny Lixxx baterie nabíjí naprosto správně jako při výše popsaným napájení z jiný baterie nebo zdrojů Graupner nebo PC.
Ale NiCd, NiNh a Pb po spuštění nabíjení nenaběhne ani jeden kanál na nastavený nabíjecí proud. Pokud dám na jeden kanál Lixxx a na druhý Nixx nebo Pb, tak Lixxx jde, ale druhý ne a při prohození kanálů se problém přestěhuje s typem baterie. Napěťová, proudová i tepelná ochrana nabíječky nic nehlásí.
Nějak to nechápu, stačí nabíječku přepojit na jinej napájecí zdroj, ponechat stejný nabíjený baterie a stejný nastavení z paměti nabíječky a Nixx nebo PB zase začne chodit. Divný je, že to ještě tak před měsícem nedělalo. Napětí zdroje podle 100MHz oscila nešumí, nekmitá ani neklesá, odběrem je někde na polovině výkonu zdroje. Když zdroj zatížím topným odporem, udrží odběr 35A z 13,6V, to je cca 70W pod výkonem, co má zdroj deklarováno. Takže suchánek elektrolyty to nejspíš nebudou. Navíc byly všechny elyty při úpravě zdroje pře cca dvěma roky vyměněny za desetitisícový Low ESR a zdroj od tý doby natočil tak 200 hodin. Když na zdroj připojím jednokanálovou nabáječku Raytronic C14 tak nabíjí všechny typy baterií...
Nenapadá Vás prosím někoho, co může způsobovat takovouhle anomálii?
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: út říjen 31 2017, 6:43    Předmět: Citovat

Zkusil bych se dívat osciloskopem na výstup zdroje při změně velikosti zátěže. Lixx se nabíjí proudem na konečné napětí. U NiMh nabíječek, co já vím, se přeruší nabíjení, změří se napětí článku a pak se pokračuje v nabíjení. Takže cykluje odběr. Myslím, že tam nějaký bordel půjde.
_________________
Hledám ideální řešení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út říjen 31 2017, 13:28    Předmět: Citovat

Ale ono se to nabíjení ani nerozeběhne, stále ukazuje 0,1A, takže žádnej cyklus se neděje. Dal jsem ručkovej voltmetr a ampérmetr aby byly dobře vidět trendy a napětí ani proud zdroje se nehne.
Ale asi máš pravdu. Zkusil jsem Graupnera i ten polomost s TL7500 zatížit na maximální proud a odpojit a znova připojit zátěž. Oba to zvládly bez problémů. U toho zdroje s 3845 a dvouma fetama (odkaz z Danyka) pokud je zátěž připojená před zapnutím zdroje, tak najede. Ale při odpojení zátěže zdroj vypadne. Pokud ho zapnu a pak připojím zátěž, tak taky vypadne. A dělá to až dokud nesnížím zátěž na asi 1/3 jmenovitýho proudu. Těhle zdrojů mám od stejnýho výrobce víc ale jen 400W a ostatní to dělají taky. To znamená, že buď mají nějaký moc přísný napěťový ochrany a nebo nadproud z odporu v Souce Fetu a nebo se u PC nepočítá s nějakým moc velkým kolísáním odběru.
Ale na nabíječce zdroje nevypadávají. Zkusil jsem dát místo 3A nabíjení NiCd a Pb jen 1A a při tom nabíjení najede. Kolem 2A to už blbne.
Nějak nedovedu představit v čem je dílo, i kdyby zdroj nedal dostatečně rychle proud, tak by zareagovala na nabíječce kontrola vstupního napětí. Zkoušel jsem ji nastavit od minima, což je 10V až do 13,4V a nereaguje. Možná že ale má necitlivost delší, než podpěťová špička ze zdroje. Zkoušel jsem jak bude nabíječka reagovat na pulsní přetížení napájecí Pb baterky a na pulzy kdy spadne napětí k 8V reaguje resetem nabíječky.
No nic, teď vím, že to na ty zdroje s 3845 nejde použít protože nesnášej velký proudový změny. Blbý je, že ty starý odolný polomosty s výkonem nad 400W se už moc na šroťákách nedaj sehnat a ty nový s combo švábama PWM/PFC s integrovanejma ochranama se nedaj jednoduše předělat.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5651
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: út říjen 31 2017, 15:53    Předmět: Citovat

Pc zdroj s TL494 apod. má pomalejší a méně citlivý obvod nadproudové ochrany na špičky než UC3845. Navíc to UC nemá soft-start.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: út říjen 31 2017, 16:46    Předmět: Citovat

UC softcstart ma. Aspon si matne spominam. Maniekto po ruke datasheet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3488

PříspěvekZaslal: út říjen 31 2017, 17:22    Předmět: Citovat

Já tam uvnitř softstart nevidím
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út říjen 31 2017, 22:25    Předmět: Citovat

Jestli myslíte tím softstartem vlastnost aby zdroj s 3845 bez problémů po zapnutí naběhl s připonou zátěží, tak zrovna tohle mě nepálí, protože jak jsem již psal, naběhne.
Ale problém je, když se od již běžícího zdroje něco odpojí a nebo připojí. Zkoušel jsem natáhnout časovou konstantu snímání proudu na odporu v Source Fetu a nepomohlo. Dokonce i když se ten odpor zkratuje, zdroj při odlehčení nebo zatížení stále vypadává.
Taky jsem odzkoušel zablokovat optočlen, přes který se hlásí 3845-ce nesoulad napětí na výstupu jednotlivých sekcí a ani to nepomohlo, zdroj stále vypadává.
Pochybyju, že to dělá napěťová zpětná vazba z TL431 a druhej optočlen. Napadlo mě, jestli nezatíženejch +5V při velkejch změnách proudu při odběru jen z +12V nedělá v zpětná vazbě nejakou neplechu. Zkoušel jsem ji přepojit z +5V na 12V1 a upravit dělič TL431 a je to stejný.
V podstatě mi není jasný, co vygeneruje stav, že 3845 vypadne. V podstatě jsou vykuchaný všechny ochrany a stále vypadává při velký změně výstupního proudu na +12V. Bohužel mám jen 300W oddělovací trafo a tak nemůžu v primární části zdroje měřit paměťákem co se tam vlastně děje a co způsobí výpadek.
Teď mě ještě napadlo, jestli to nemůže být od pomocnýho zdroje +5 a +18V STB. Co když změna proudu na výstupu udělá nějakou špičku nebo hup na elytu za grécem napájení PC zdroje, to se přenese na STB zdroj, ten zablbne a hup proleze do trvalýho napájení 3845-ky? Těch +18V moc stabilizovanej ani filtrovanej moc není...

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: st listopad 01 2017, 13:44    Předmět: Citovat

Celeron mimo jiné napsal:
"Teď mě ještě napadlo, jestli to nemůže být od pomocnýho zdroje +5 a +18V STB. Co když změna proudu na výstupu udělá nějakou špičku nebo hup na elytu za grécem napájení PC zdroje, to se přenese na STB zdroj, ten zablbne a hup proleze do trvalýho napájení 3845-ky? Těch +18V moc stabilizovanej ani filtrovanej moc není... "

Možná nejsi daleko od pravdy? Měl jsem kdysi na stole PC zdroj,který šváb ho řídil si už nepamatuji. Měl jeden nešvar, podobný tomu tvému. Pro "nový"start zdroje bylo potřeba úplné vybití kondíku na výstupu +5V větve.Kam co vedlo jsem nezkoumal,jen se mi to vybavilo při přečtení tvého příspěvku. Byl to jediný zdroj z mnoha,který mi prošel rukama a takto se choval. Třeba je zde opravdu ten zakopaný pes ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt listopad 02 2017, 12:40    Předmět: Citovat

Tak jsem zkusil rozdělit napájení hlavního zdroje a pomocnýho aby se nemohly ovlivňovat. Každej má svuj gréc a elyt. Zdroj běží, ale pokles a zvýšení odběru přes 10A ho stále vyhazuje. Co to sakra může být, hlídání všech napětí vyřazený, snímání proudu fetu taky. Regulační smyčku napětí jsem zpomalil kondíkem. Už tam není nic, co by z výstupu nějak ovlivnilo vstupní obvody a zdroj vypadl. Rolling Eyes
Nevím si s tím rady, asi ty zdroje vyházím do SD.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund