Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Přepálil jsem pojistku u své Nokie Lumia 630 - co s tím? :(

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> GSM / CDMA / LTE technika a telefony
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
petrjan



Založen: Oct 28, 2017
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: so říjen 28 2017, 19:30    Předmět: Přepálil jsem pojistku u své Nokie Lumia 630 - co s tím? :( Citovat

Zdravím. Bohužel se mi povedla jedna nepříjemnost. U své Nokie Lumia 630 jsem opravoval nabíječku. Jeden kus jsem měl v zásuvce, druhý (konec nabíječky, konektor) v mobilu. Zkoušel jsem to připojit správně, ale zřejmě jsem přehodil + a -, tedy přepóloval. Teď mi vůbec nefunguje proces nabíjení. Vše funguje, akorát dám mobil na nabíječku a ten se tváří, jako by nic. Nenabíjí. Jak to opravit...

Tady měl jeden taky stejný problém a poradili mu vyřešit to obejitím pojistky (důvod nenabíjení byla přepálená pojistka). Stačilo mu to v tom místě zkratovat, aby tam došlo k vodivému spoji, a podařilo se, jenže u mě nevím, kde se ta pojistka nachází. Vše je tak extraminiaturní, že si ani neumím ten drátek tam představit ...

Fotky zákl. desky mobilu:
https://ibb.co/hHPKWR

S největší pravděpodobností jsem přepálil pojistku tím, že jsem přehodil póly nabíjení.

Co s tím?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7937
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: so říjen 28 2017, 20:53    Předmět: Citovat

1) Z tvých mizerných fotek nelze nic vyčíst a i kdyby..
2) ti nechci brát iluze ale realita bývá někdy daleko složitější

_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Karel286



Založen: Aug 25, 2010
Příspěvky: 60

PříspěvekZaslal: so říjen 28 2017, 21:13    Předmět: Citovat

Dobře, budeme tomu říkat pojistka.
Jedná se o součástku značenou ve schématu V3300, na těch tvech mázlejch fotkách je to ten fialový čtvereček uprostřed.
Nejlépe použít bzučák, zjistit, zdali není V3300 ve zkratu - sběrnice VBUS (+5V z nabíječky) proti zemi, popřípadě zdali je přerušená.
Nebo jen naslepo V3300 odstranit (nejlépe horkovzduchem vypájet) a propojit body A2 a A1 propojkou. Pak sice nebude sběrnice VBUS napěťově chráněna, ale nabíjení by mohlo být opět funkční, pokud tedy ještě „neodešel" supervisor N4200.
Popis, čísla bodů a umístění součástek viz schéma, které je běžně ke stáhnutí na netu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrjan



Založen: Oct 28, 2017
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: so říjen 28 2017, 21:45    Předmět: Citovat

Myslíš tuhle? (označena červeným kroužkem)

https://ibb.co/krxn1R

Zveřejnil bys mi zde prosím schéma?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Karel286



Založen: Aug 25, 2010
Příspěvky: 60

PříspěvekZaslal: ne říjen 29 2017, 0:26    Předmět: Citovat

Ano, to je ona. Ve schématu ale nejsou namalovány cesty na DPS a ty musíš změřit, kam je který vývod zapojen. Je dobré použít bzučák. Součástku můžeš, ale nemusíš vyletovat z DPS. Sundat ji nemusíš, pokud umíš změřit, že vnitřní zenerka je v pořádku (není ve zkratu) a je přerušena jen sériová pojistka v obvodě.
Součástka má čtyři vývody, z toho dva jsou spojeny se zemí a tudíž spolu navzájem. Zbývající dva propojit mezi sebou…
Bylo by zároveň dobré, ověřit impedanci na vstupu USB_IN supervisoru N4200 a také, že je v pořádku („průchozí“) Z3300. Ze schématu je vše jasné.
USB konektor je označen jako X3300:

https://ibb.co/fX7wd6
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrjan



Založen: Oct 28, 2017
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: ne říjen 29 2017, 18:58    Předmět: Citovat

To je tak příšerně malé, že tam nestrčím ani hroty multimetru...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne říjen 29 2017, 19:33    Předmět: Citovat

Tak si na ně namotej kus měděnýho drátku.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Karel286



Založen: Aug 25, 2010
Příspěvky: 60

PříspěvekZaslal: ne říjen 29 2017, 19:38    Předmět: Citovat

Ale prd malé, tam je hromada je místa..…
Oprava na 5 minut.
Přál bych ti vidět třeba S7, S8 nebo jiný současný top mobil.
Hroty musíš použít třeba tyto:
https://www.tme.eu/cz/details/ada35_n-rt/sondy-merici-koncovky/electro-pjp/ada35needle06-rt/#
nebo:
https://www.gme.cz/merici-hrot-cerny-20-161-2
nebo pilník na ty současné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrjan



Založen: Oct 28, 2017
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: ne říjen 29 2017, 22:04    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Tak si na ně namotej kus měděnýho drátku.


Zkusím Smile.

Karel286 napsal(a):
Ale prd malé, tam je hromada je místa..…
Oprava na 5 minut.


Ty dvě součástky (zenerovka a pojistka), dle schématu a v reálu, jsou v pouzdru. Když ho poškodím, nestane se s tím uvnitř něco? Taky musím nastavit správnou teplotu na mikropájce, abych to neupekl a cín aby mi nepřetekl více, než je nutné (od A2 do A1)... Nechce se mi za to dávat servisu 300,-, když je to tak jednoduché...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Karel286



Založen: Aug 25, 2010
Příspěvky: 60

PříspěvekZaslal: ne říjen 29 2017, 23:23    Předmět: Citovat

Poškodit nefunkční součástku? Tomu nerozumím....
Pro někoho, kdo to dělá a umí, je to jednoduchá oprava.
Pro tebe je to výzva. Když to uděláš blbě, tak samozřejmě můžeš poškodit cokoliv, včetně znefunkčnění telefonu.
Servis - já bych za takto rozvrtané telefony v servisu bral příplatek 100 % Very Happy
Myslím, že jsem k tomu napsal již vše potřebné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrjan



Založen: Oct 28, 2017
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: út říjen 31 2017, 14:40    Předmět: Citovat

A co se potom stane, když budu nabíjet mobil přes síť, kde náhodou vznikne přepětí? Pojistku už mít nebudu. To mi už asi zlikviduje celý mobil, ne? V servisu po mně chtějí 500,-. Je možné, že by mi pojistku nahradili novou, nebo myslíš, že by mi udělali to samé, tedy přes pojidtku vodivě spojili, což mohu udělat i sám? Nevím, co a jak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Karel286



Založen: Aug 25, 2010
Příspěvky: 60

PříspěvekZaslal: út říjen 31 2017, 18:44    Předmět: Citovat

To já samozřejmě netuším, co a jak v daném servisu udělají.
Kdyby to byl autorizovaný servis, součástku by měli vyměnit za novou, nebo diodu lze použít z desky jinak nefunkční Nokie.
Popřípadě jakýkoliv jiný telefon má podobně použitou ochranu sběrnice VBUS konektoru USB, ta dioda se dá vzít skutečně z čehokoliv. Problém je, že v drtivé většině se používá klasická dioda s dvěma vývody a taky bývá podstatně větší. Ta Lumie tu ochranu má vyřešenou velmi hezky a účelně, bohužel trochu netradičně, co se týká velikosti součástky a záměny.
Riziko na konektoru +5V je vždy, přesvědčil ses sám – viz tvůj první příspěvek.
Bez diody je telefon také funkční, ale při problému včetně nebezpečí ze strany ESD může skutečně odejít supervizor N4200.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> GSM / CDMA / LTE technika a telefony Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund