Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

čím odleptať železo
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5118
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: so duben 04 2009, 9:38    Předmět: Citovat

kybler napsal(a):
workhard napsal(a):
HCL mi prožrala PETflašku,tak nevím,co provede s bakelitem Rolling Eyes

Cos to měl za flašku?Já to tu v nich běžně skladuju a není problém.Je jen velice málo plastů,který kyseliny a zvlášť HCl leptaj,to by musely obsahovat kov nebo sůl slabší kyseliny.Bakelitovou misku už jsem použil pro leptání DPS a pohoda.


Byla to stříbrná od KOLALOKY LIGHT,asi rok to v tom bylo,když tu najednou přijdu do dílny a smrad jaxviňa a dirka v petce Shocked A to jenom stála,nikdo s ní nehýbal.

_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5014
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so duben 04 2009, 11:13    Předmět: Citovat

citace:
...U bakelitu bych tomu otočení pomohl (těsně před tím pokusem o otočení) prohřátím bakelitu v horké vodě - roztáhne se a povolí sevření. ...
To by mě zajímalo, co udělá malá díra v materiálu(jehož rozměry jsou mnohokrát větší, než je průměr díry), který se teplem roztahuje. Zvětší se díra nebo naopak zmenší? Co vy na to?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12327
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so duben 04 2009, 11:41    Předmět: Citovat

Bakelit je částečně nasákavý (podle plniva), takový experimenty v teplé vodě jsou k hownu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5014
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so duben 04 2009, 11:56    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Bakelit je částečně nasákavý (podle plniva), takový experimenty v teplé vodě jsou k hownu.
Ale co obecně teplotně roztažný materiál, třeba ocel? Bude se roztahovat všemi směry, tedy i do vzduchu v díře, nebo naopak?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: so duben 04 2009, 12:11    Předmět: Citovat

Wink Celkom zaujímavý postreh Very Happy Logicky by to mala byť pravda, veľký kus materiálu by mal po roztiahnutí dieru práveže zmenšiť, ale ako potom vysvetliť, že v praxi po nahriatí ide aj z tej diery niečo vytiahnuť ľahšie? Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2481
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: st říjen 25 2017, 21:44    Předmět: Citovat

[quote="workhard"]
kybler napsal(a):
workhard napsal(a):
HCL mi prožrala PETflašku,tak nevím,co provede s bakelitem Rolling Eyes

Cos to měl za flašku?Já to tu v nich běžně skladuju a není problém.

V jakých nádobách skladujete HCL? Já jsem kdysi skladoval jak v originální plastové flašce (ještě ve verzi se zamačkávacím víčkem a celou láhev jsem měl ještě v igelitu staženém gumičkou) tak jsem si speciálně kvůli tomu tenkrát koupil skleněnou láhev se zátkou se zabroušeným hrdlem, ale vždy se mi přes toto všechno dostávaly výpary HCL z nádoby ven. Tak jsem se raději kyseliny tenkrát zbavil. Cca před 3/4 rokem jsem znovu HCL potřeboval takže jsem koupil litrové balení v plastové láhvi se šroubovacím uzávěrem a zbytek co jsem nepoužil jsem uložil v orig. balení ve sklepě (ještě zavázané v tenké igelitové tašce) Dnes jsem si všiml že pod taškou (na keramické dlažbě) je malá kaluž nažloutlé kapaliny, totéž vysrážené uvnitř toho igelitu. Kupodivu to nebylo cítit klasickým zápachem po kyselině a ani na v těsném okolí uložených Fe předmětech nebyla vidět koroze která se obvykle při přítomnosti výparů vyskytuje (to mě je trochu divný). Je nějaký osvědčený způsob skladování tak aby výpary z nádoby neunikaly?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt říjen 26 2017, 9:31    Předmět: Citovat

HCl se nejprv prodávala ve skle, s PE špuntem a bakelitovým šroubovacím víčkem, z té nic nikdy neunikalo.
Od doby, kdy to začali prodávat v PE lahvích, se to nedá skladovat v dílně, odpařuje se to nějak i přes ten PE.
Já to preventivně skladuju mimo dílnu, ve staré skříni v dřevníku, kde jsou kromě těchto a podobných dobrot třeba barvy, mimo akrylátové, ty nesmějí zmrznout. Kyselina solná nezmrzne, nebo se mi to teda ještě nestalo, jen v zimě trvá leptání s peroxidem dýl, protože je to všechno ledový. Zrychlí se to dost neočekávaně v momentu, kdy se roztok vlastní reakcí trochu prohřeje. S peroxidem v zimě opatrně. Zpočátku to totiž vypadá, jako by byl už zvětralý a roztok jakoby neleptá, ale to je tím chladem.
Už mi to dvakrát chytlo takový švung, že pěna sebrala i barvu.
Pokud 30% peroxid skladujete alespoň v přítmí a v tmavý flašce, pokud ne úplně ve tmě, tak nezaslábne ani za několik let. Mám ho na stejným místě jako kyseliny a jiný dobroty, v zavřené skříni a černý igelitce.
Ale není moc dobrý utahovat zátku peroxidu úplně nadoraz. Možná proto prodávají technickou 30% taky v PE flaškách a s nepříliš pevným /ale těsnícím/ uzávěrem, aby při přetlaku mohla popřípadě odlítnout.
Jde technický H2O2 30% ještě vůbec volně koupit?
Mám tři litrový flašky ze starých zásob někdy 2000. Byly původně v bezbarvých, průsvitných PE lahvích úplně stejného tvaru, jako měly bílé flašky na motorové a převodové oleje. I zátku měly úplně stejnou, odtrhávací pásek vespod.
Přelil jsem je do tmavých skleněných flašek s PE těsněním a jsou ve tmě. Furt dobrý.

Myslím tedy, že kyselina solná by ve skle a s rozumnou zátkou nemusela dělat paseku ani v dílně.
Když jsme u těch dobrot - jak a v čem skladujete éter, aby z půllitrový flašky nebylo za půl roku dvě deci? Smile
Podobná sviňa, kterou mi "někdo záhadně kradl" byl i cyklohexan, ale na ten už jsem vyzrál, poradily holky v lékárně. Éter mají taky v normálních, litrových tmavých flaškách s PE těsněním, jenže ji stihnou spotřebovat dřív, než začne mizet.
Viděl jsem to i v drogišce na Čikuli - PET 2dl lahvičky a zpola prázdné Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt říjen 26 2017, 11:25    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
... co udělá malá díra v materiálu(jehož rozměry jsou mnohokrát větší, než je průměr díry), který se teplem roztahuje. Zvětší se díra nebo naopak zmenší? ...
Díra se musí vždycky zvětšit. Pokud by se měla zmenšit, muselo by dojít v okolí díry ke stlačení materiálu. Proti tomu působí 2 faktory:

- modul stlačitelnosti materiálu je o dost řádů větší, než modul roztažitelnosti
- i v okolí díry se materiál snaží po obvodu roztáhnout -> průměr se nemůže zmenšit

Je to podobné, jako bychom chtěli klenbu stavby zkrátit - stlačit tlakem zhora. Vždycky povolí boční opěry, v případě díry v bloku materiálu se zvětší vnější obvod.

Dá se to popsat i jednoduchou úvahou. Materiál se roztahuje do všech směrů. Pro nás je důležité roztahování po obvodu a roztažení odstupu vnějšího a vnitřního obvodu. Pokud oba obvody roztáhnou o 1 %, zvětší se i odstup obvodů o 1%. Nebude se konat zvětšení vnějšího obvdu a zmenšení vnitřního.

Předpokládáme, že se teplota nezvýší natolik, aby se materiál stal plastickým.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund