Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak ochránit X2 kondík (otazník)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so říjen 21 2017, 20:43    Předmět: Citovat

Ve spínaných zdrojích jsou ty odpory nejznámější kur....a, většinou je tam kvůli ceně jen uhlík, a dostává úplně stejný kapky, jak ten kondík. Ovšem dělá se 2W power metal, ten by to měl dát. Bacha na max napětí, většinou jsou jen na 400V.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17514
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so říjen 21 2017, 21:18    Předmět: Citovat

Proč by se nevyráběl, dělá se i 1M/2W https://www.tme.eu/cz/details/oy473ke/rezistory-2w/ohmite/
Velikostí se vejde. Ale cena už je celkem drsná. Rolling Eyes

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6450
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: ne říjen 22 2017, 9:35    Předmět: Citovat

Nejlepší proti těm špičkám by bylo v každý fázi těleso třeba 2kW nafurt, ne?? Nebo že bych si dal před elektroniku 1kVA oddělovací trafo:-)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne říjen 22 2017, 10:09    Předmět: Citovat

Otkundes napsal(a):

Jedním z takových zařízení je i obyčejná úsporka. Když se podívám na schéma zapojení, výrobce většinou chrání spínací tranzistory před impulsním přepětím předřazením tlumivky, s indukčností asi 2 až 5 mH, v závislosti na výkonu. Bývá navinuta na feritové tyčince. Tuto tlumivku osazuje buď před usměrňovač, nebo hned za filtrační kondenzátor, o kapacitě pár µF.

Nepleteš se tak trochu v řádech ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17514
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne říjen 22 2017, 10:32    Předmět: Citovat

TAKJAN napsal(a):
Nejlepší proti těm špičkám by bylo v každý fázi těleso třeba 2kW nafurt, ne??

Je tam, ale nefunguje to. Je to IRC triaková regulace topení. Napětí do toho X2 kondíku jde přímo ze stejný fáze, jako jsou topný okruhy. Na vstupu 230/400 je v každý fázi kvůli triakům jednoduchej LC filtr a stejně se ty X2 100N proprskávají. Regulace topení sama o sobě žádný rušení nedělá, prošla měřením na EMC. Triaky nespínají fázi ale až "za topným tělesem" tedy N. Samozřejmě, triaky mají spínání v nule.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1665

PříspěvekZaslal: ne říjen 22 2017, 10:36    Předmět: Citovat

Danharde, na základě (zejména) Hydrawerkových příspěvků, jsem těch vadných úsporek od různých výrobců, rozebral již hodně přes stovku. Obvykle v nich jsou instalovány elektrolytické kondíky, o kapacitách od 1,5 do 4,7 µF pro napětí 350 V, nebo 400 V. Co se týče těch tlumivek ve zdrojové části, některé mají dokonce i označení 2 mH, a některé jsem i měřil na BM509. Proto vím, že mívají většinou indukčnost od 1,5 do 5,0 mH (mili, ne mikro).
A jednu takovou, o změřené indukčnosti 3 mH, jsem dokonce využil při přestavbě noční lampičky do zásuvky, původně s miniaturní zářivkou, na vysocesvítivé LED (inspirace od pana Belzy). Funguje mi to bez vypínání již čtvrtým rokem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne říjen 22 2017, 11:52    Předmět: Citovat

To je ale pracovní tlumivka, která nemá nic společního s přepětím přicházejícím po síti.
To můžeš rozebrat těch úsporek třeba vagón a budeš tady tvrdit stejný pičusoviny Rolling Eyes
Většina úsporek je nějak takto a přepětí ze sítě jde na půlmůstek tranzistorů.


Naposledy upravil danhard dne ne říjen 22 2017, 12:06, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne říjen 22 2017, 11:55    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Triaky nespínají fázi ale až "za topným tělesem" tedy N.

To z hlediska pulzního proudu nemá vliv.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6450
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: ne říjen 22 2017, 12:27    Předmět: Citovat

Celerone, ale netopí pořád, takže v klidu špičky hlodají dál. Kdyby se dal kond dejme tomu 1µ na fázi a zem, musel by přece nějaké špičky chytit, měl by větší nabíjecí proud.
Já mám doma teď přepěťovky B, indukčnost, pak C a dál v rozvaděči D (mám tam varistory 275V AC přes pojistky, vybírané megmetem) a pak u elektroniky, asi 5 D zásuvek a ještě v rozdvojce ap. Doufám, že se to zlepší, 2x odešel M22 v relátku..
Ty špičky by měli jít měřit způsobem dioda, kvalitní kondík a měřák s velkým odporem, čili digitál s pamětí max hodnot navíc (i když to je asi moc pomalá funkce) nebo ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne říjen 22 2017, 12:33    Předmět: Citovat

Tak použijte nějakej jinej kond, než X2 Smile
A do serie přiměřenej odpor, ale takovej, aby ty špičky snesl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1665

PříspěvekZaslal: ne říjen 22 2017, 13:10    Předmět: Citovat

Danharde, odpovídal jsem Vám na Váš dotaz, zda se nepletu v řádech (fyzikálních jednotek). A protože jsem v příspěvku poukázal na úsporku, sdělil jsem Vám i své zkušenosti s parametry součástek z úsporek, které jsem kdy rozebral a parametry některých, ze zvědavosti i změřil.
Ve svém předchozím příspěvku jsem popisoval problém s úzkými přepěťovými špičkami, šířícími se sítí NN, které můžou snižovat životnost elektronických obvodů, připojených přímo k síti. A proto jsem to doporučil řešit tlumivkou, která by právě svou reaktancí proti těmto nahodilým úzkým přepěťovým špičkám mohla pomoci. Jestli si tazatel osadí jen jednu, zda dá do přívodu dvě, nebo raději využije třeba toroid a zkombinuje to třeba i s kondíkem v řádu jednotek nF, je již věcí a zkušeností toho bastlíře. Jedná se tedy o ideový návrh řešení, který si může tazatel dle místních podmínek, které neznám upravit.
Nebavil jsem se o nedodržení povolené tolerance napětí v síti NN, tam by ta tlumivka v řádu milihenry, opravdu nebyla nic platná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne říjen 22 2017, 14:58    Předmět: Citovat

Citoval jsem toto:
Otkundes napsal(a):

Jedním z takových zařízení je i obyčejná úsporka. Když se podívám na schéma zapojení, výrobce většinou chrání spínací tranzistory před impulsním přepětím předřazením tlumivky, s indukčností asi 2 až 5 mH, v závislosti na výkonu. Bývá navinuta na feritové tyčince. Tuto tlumivku osazuje buď před usměrňovač, nebo hned za filtrační kondenzátor, o kapacitě pár µF.

Což je výplod vypatlanýho pomatence Vozeďbouch
Indukčnost L1 5mH neslouží k potlačení nějakého přepětí, ale jako pracovní a je nejčastěji na EE jádru s mezerou.
Indukčnost L2 ve vstupu by mohla nějakou minimální energii potlačit, ale má hodnoutu řádu 100uH, je na otevřeném jádru, čince a slouží k potlačení rušení směrem od úsporky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1665

PříspěvekZaslal: ne říjen 22 2017, 15:50    Předmět: Citovat

Dík za Váš názor, Danharde!
Uznávám, že nemám patent na rozum. Ale všimněte si laskavě, že ve svých příspěvcích v tomto vláknu Vás za Váš názor, ani nikoho dalšího, nenapadám ani neurážím.
Jak jsem již dříve uvedl, tlumivka ve zdrojové části úsporky, tedy před a/nebo za Graetzem, má obvykle hodnotu od 1,5 až do 5 mH. Tedy nikoliv 100 uH, jak popisujete. Zda ji tam výrobce dává z důvodu omezení rušení, vznikajícího přímo v úsporce, nebo pro eliminaci úzkých přepěťových špiček, není podstatné. Fyziku, ani závislost reaktance tlumivky na kmitočtu, a tedy i na strmosti náběžné hrany a na šířce procházejícího impulsu, to neovlivní. Právě u těchto „jehlových“ přepěťových špiček, není podstatná jejich celková energie, ale jejich amplituda, která může místně poškodit dielektrikum kondenzátoru, nebo PN přechod polovodiče. A proto si dovoluji tvrdit, že reaktance tlumivky může být úspěšně využita i k omezení amplitudy úzkých a strmých přepěťových špiček, vyskytujících se v síti NN.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17514
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne říjen 22 2017, 17:33    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
Celeron napsal(a):
Triaky nespínají fázi ale až "za topným tělesem" tedy N.

To z hlediska pulzního proudu nemá vliv.

Zajímavý co tvrdíš, pokud byly triaky mezi fází a topným tělesem, tak to EMC neprošlo. Kvůli tomu se přehodily mezi těleso a N a takhle je ještě 40% rezerva.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne říjen 22 2017, 17:50    Předmět: Citovat

EMC je něco trochu jinýho, tam záleží, jak se podaří ten živej drát schovat, jelikož rušení se měří proti PE.
U tyristorových stmívačů 2kW (tyristory, protože mají lepší odolnosti) jsme museli dělat pracovní indukčnost stíněnou, aby nevyzařovala proti krytu.
Taky jde třeba o to, kam vyzařuje kapacita pouzdra triaku, třeba když je na chladiči.
Při EMC Tě nezajímá až tak velikost pulzního proudu (která zatěžuje X2 kondenzátor), ale jen složky přes 150kHz a tam jsou energie malý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 3 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund