Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Návrh DPS v Eagle - konzultace, názory na layout začátečníka

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
vacek11



Založen: Nov 19, 2014
Příspěvky: 118

PříspěvekZaslal: po říjen 10 2016, 12:37    Předmět: Návrh DPS v Eagle - konzultace, názory na layout začátečníka Citovat

Ahoj,

předem uvádím, že toto je můj první projekt v Eagle. Takže jsem absolutní začátečník s návrhem desek...

Vzhledem k tomu, že jsem se chtěl s tímto programem a navrhováním desek trošku seznámit, vybral jsem si jednoduchý preamp ze 70. let, jehož schéma jsem překreslil do Eaglu a následně navrhl desku... Jde o preamp se dvěma transformátory (na vstupu a výstupu) a jedním diskrétním operákem v paticích. Gain je nahoře - přepínatelný pomocí otočného přepínače. Druhý otočný přepínač je útlumový symetrický tpad na výstupu... Tři tlačítkové přepínače slouží pak (odshora) jako -20db útlumový pad na vstupu, otočení fáze a zapnutí fantomového napájení...

Kdo by se chtěl mrknout na schéma, tak je v příloze...

Na desku jsem dal dva zemnící polygony - jeden na horní vrstvu a druhý na spodní vrstvu. Jsou vzájemně propojeny prokovy. Zde nevím, jestli jsem to udělal dobře, protože jsem někde četl názory, že zemnící plocha se dává pouze na spodní stranu desky a je žádoucí, aby byla co možná nejvíce kompaktní (nerozdělená cestami)... Co nejvíce cest pak na horní stranu...

Snažil jsem se dělat cesty tak nějak, jak mi rozum velil. Jestli je to ovšem tak dobře - netuším...

Prosím poraďte jak správně vyřešit zemění a co ještě na návrhu vylepšit/změnit?

Rád bych si udělal 8 kusů tohoto preampu do svého nahrávacího studia ve společné 3U krabici a chtěl bych mít preampy bez přeslechů či jiného rušení...

Díky za pomoc a jakoukoliv připomínku

M.


http://img16.rajce.idnes.cz/d1603/12/12190/12190416_912a24f9ad17cfbf0b8d549e79b8d7a2/images/obr1.jpg?ver=0



Api 312 preamp bez polygonu.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Api 312 preamp bez polygonu.pdf
 Velikost:  79.75 kB
 Staženo:  182 krát


Api 312 preamp 2.10..pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Api 312 preamp 2.10..pdf
 Velikost:  134.3 kB
 Staženo:  167 krát


Api 312 preamp1 schéma.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Api 312 preamp1 schéma.pdf
 Velikost:  35.43 kB
 Staženo:  196 krát


pre.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  pre.jpg
 Velikost:  209.73 kB
 Staženo:  182 krát



Naposledy upravil vacek11 dne st říjen 12 2016, 5:48, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po říjen 10 2016, 13:26    Předmět: Citovat

Máš tam hromadu místa a taháš cestičky mezi vývodama, kam se pomalu ani nevlezou.

Nastav si izolační mezeru pro polygony alespoň 0.5mm, klidně víc.

Máš správně vrtání?

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
vacek11



Založen: Nov 19, 2014
Příspěvky: 118

PříspěvekZaslal: po říjen 10 2016, 13:32    Předmět: Citovat

Díky Zdeňku... No popravdě netuším, jak mám zkontrolovat v Eaglu, zda mám správně vrtání... Předpokládám, že ano. Jestli je to myšleno na "pady" u rezistorů, tak ty jsem záměrně zvětšil, aby se mi to líp pak pájelo...

Tzn, navrhuješ odstranit ty cesty mezi vývody otočných přepínačů a rezistory umístit jinak?

Já jsem tu desku dělal záměrně větší (i když vím, že by mi to šlo vměstnat na daleko menší plochu, protože nechci mít krabici plnou kabelů...

PS: omylem jsem založil jiné téma, prosím moderátory o smazání...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po říjen 10 2016, 13:40    Předmět: Citovat

Zkontroluj si všechny vrtáky, že skutečně odpovídají skutečnému průměru vývodů všech větších mechanických prvků. Když to spleteš, už to nepřevrtáš. Mě se ty dírky nějak nezdají...
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
vacek11



Založen: Nov 19, 2014
Příspěvky: 118

PříspěvekZaslal: po říjen 10 2016, 14:08    Předmět: Citovat

Ok, zkontroluju. Ono ty přepínače překlesloval do Eaglu kamarád. Vím, že s něma již osazoval desky a neměl problémy.... Ale ověřím to, taky se mi teď ty dírky zdají nějaké miniaturní... Projistotu si přeměřím šuplerou i vývody.

Co ta zemnící plocha? Je to v pořádku, že je jak v horní vrstvě tak i spodní vrstvě desky?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po říjen 10 2016, 14:19    Předmět: Citovat

Tuhle otázku nechám hifistům. Ale snad jen otázka - používáš to jako stínění, nebo jako analogovou zem? Pokud to má být stínění, mělo by to být od všeho izolovaný a spojený třeba s AGND v jednom bodě.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
vacek11



Založen: Nov 19, 2014
Příspěvky: 118

PříspěvekZaslal: po říjen 10 2016, 14:24    Předmět: Citovat

Ten preamp bude napájen +18V, -18V a ta společná plocha na desce (jak vrchní plocha tak i spodní plocha) je OV. Stínění to tedy není. Snad se vyjadřuji správně, když tak mně opravte...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vacek11



Založen: Nov 19, 2014
Příspěvky: 118

PříspěvekZaslal: st říjen 12 2016, 5:41    Předmět: Citovat

Obdobná verze tohoto preampu má zemnící plochu jak na vrchní straně, tak i spodní straně (zdá se).... Otázkou je, zda je náhodou nevyužívá separátně na něco jiného. Já je mám v úmyslu spojit prokovama... Na druhou stranu origo deska žádné dvě zemnící plochy neměla a některé další reinkarnace taky nemají... Babo raď...


33139146_APIBack.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  33139146_APIBack.jpg
 Velikost:  98.01 kB
 Staženo:  106 krát


33139147_APIFront.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  33139147_APIFront.jpg
 Velikost:  111.9 kB
 Staženo:  126 krát


pre orig1.jpg
 Komentář:
originál vrch

Stáhnout
 Soubor:  pre orig1.jpg
 Velikost:  37.72 kB
 Staženo:  106 krát


Pre orig2.jpg
 Komentář:
originál spodní strana

Stáhnout
 Soubor:  Pre orig2.jpg
 Velikost:  41.42 kB
 Staženo:  95 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vacek11



Založen: Nov 19, 2014
Příspěvky: 118

PříspěvekZaslal: čt listopad 03 2016, 12:42    Předmět: Citovat

Zdeňku, moc díky za podněty. Ověřil jsem si rozměry nožek všech součástek a zjistil, že některé rozměry děr v mém původním návrhu skutečně byly mimo. Opravil jsem to a podklady zaslal do čínské fabriky. cestičky mezi prokovy otočného přepínače jsem nakonec nechal, přestože by bylo vhodnější je tahat jinudy... Byly v rámci výrobní tolerance fabriky...
Opticky to vypadá v pohodě. Ještě jednou děkuji.



1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  1.jpg
 Velikost:  209.48 kB
 Staženo:  174 krát


2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  2.jpg
 Velikost:  224.15 kB
 Staženo:  117 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt listopad 03 2016, 18:49    Předmět: Citovat

Vypadá to hezky.

Snad jen jedna poznámka - dávat potisk referencí pod součástky je dost nepraktický, až se to osadí, reference nejsou vidět. Ale to se hezky píše, ale blbě realizuje, když jsou součástky "nahusto". Hlavně v SMT s tím dost bojuju...

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
vacek11



Založen: Nov 19, 2014
Příspěvky: 118

PříspěvekZaslal: po říjen 09 2017, 15:23    Předmět: Citovat

Skoro po roce hlásím jistý pokrok Smile Poté co jsem otestoval první verzi desek a odstranil mouchy typu špatné pořadí rezistorů u přepínačů, mám již oživenou verzi dvě, která jede jak fík... Teď už jen mít čas a šupnout do do nachystané krabice...

Protože jsem měl dotaz na to, kde z Číny objednávám desky, tak sděluji, že z pcbway.com, seeedstudio.com, případně dražší ale velmi kvalitní varianta jetek-pcb.com (kde i kontrolují design a v případě potřeby upozorní před tím než jde deska do výroby).

Díky za pomoc

M



3.jpg
 Komentář:
desky

Stáhnout
 Soubor:  3.jpg
 Velikost:  282.61 kB
 Staženo:  152 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po říjen 09 2017, 15:54    Předmět: Citovat

To je něco jako DI boxy s proměnným ziskem?
Jenom dotaz: Nebyl by lepší ten výstupní atenuátor před výstupním trafem, aby sym. výstup zůstal co nejtvrdší?
Sice nevím, co ten OZ snese, ale není 1R odpor na linearizaci indukčnosti primáru málo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vacek11



Založen: Nov 19, 2014
Příspěvky: 118

PříspěvekZaslal: po říjen 09 2017, 16:41    Předmět: Citovat

1R odpor by tam vůbec nemusel být. Je to jakási pojistka, kdyby odešel opamp a dále z praktických důvodů, kdy bylo třeba překlenout cestu. Zde je jakési zdůvodnění:

"I use a 1Ω resistor for R12. I have utilized this R12 for two reasons. The first is as a little protection for the remaining circuit if there is some sort of rare DOA failure. Hopefully R12 will smoke before any other damage occurs. The second reason is merely to "jump" over a few PCB traces. Using a 1Ω resistor does not at all alter the sound of the preamp."

Attenuátor před trafem by mohl způsobovat zkreslení. I Api dávalo do svých konzolí výstupní pad za výstupní trafo.

"Placing a pot at the opamp output before the transformer is a bad plan as the output Z of the pot in certain positions will end up so high the transformer will produce unwanted distortion. Transformers like to fed from a low source Z. A switched H-pad at the output, maybe 600 ohms (which I guess is what Peter just posted) would be nice. You don't need many steps to pad it down if all your after is serious preamp overdrive."
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund