Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Volba gramofonu + repro (přesunuto)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5227

PříspěvekZaslal: ne září 17 2017, 17:04    Předmět: Citovat

Super děkuji za info. Kdyby náhodou tak přikoupím externí předzesilovač

Náhodou s těmi repro mi nedokážete poradit?

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19520
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne září 17 2017, 19:15    Předmět: Citovat

Předzesilovač to je, pokud vím, klasické konstrukce a jeho vlastnosti odpovídají jak tomu šasi, tak vedle té vestavěné OMB10E i naprosté většině MM přenosek. Že umí i MC přenosky, je jaksi bonus navíc.
Pokud bys chtěl nějaký opravdu dobrý korekční předzesilovač stavět, pak bych doporučil zapojení typu LEACH nebo REVOX, ještě lépe pak Actidamp, ten však existuje ve čtyřech různě komplikovaných verzích, jedna lepší, než druhá, a žádná se nevyrábí, jen postavit samo domo.
Pokud jde o zesilovač a bedny, nejsem maximalista (co bydlím v paneláku, tak ani nemůžu, musí to spravit sluchátka). S tím by ti pomohli spíše Thales, Sinclair nebo SIDTIM, tak tě svěřím do jejich péče. Volba vhodné bedny totiž záleží na mnoha vnějších vlivech, na které se tě budou umět zeptat méně blbě, než bych se ptal já.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31833
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne září 17 2017, 20:01    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
...Pokud bys chtěl nějaký opravdu dobrý korekční předzesilovač stavět, pak bych doporučil zapojení typu LEACH nebo REVOX, ještě lépe pak Actidamp, ten však existuje ve čtyřech různě komplikovaných verzích, jedna lepší, než druhá, a žádná se nevyrábí, jen postavit samo domo...
Dudkovy zveřejněný Actidampy nesou označení Mk.II, Mk.III a Mk.IV, protože "mark jednička" nikdy publikovaná nebyla. To byl vývojovej "prototyp", na kterým Kazzatel spolu s Velkým Bobem učunili velký množství měření v labáku, takže byl spíš takovým "vrabčím hnízdem" umožňujícím operativně měnit jednotlivý části signálový cesty než nějakou použitelnou konstrukcí. Dudek to popisoval v AR v roce 1990, když spolu se Sýkorou napsal a vydal článek "Předzesilovače pro přenosku s pohyblivým magnetem". Amáro ho rozdělilo do čísel 2/90 a 3/90. Následně pak v ročníku tuším 1994 vyšel poslední "Actidamp mark čtyřka".

Všecky tři typy mají aktivně tlumenej vstup proudovou zpětnou vazbou, čímž je eliminovanej jinak nutnej paralelní zatěžovací odpor na vstupu pro nastavení optimálního impedančního přizpůsobení přenosky ke vstupu preampu. Tím odpadá velkej díl vstupního napěťovýho šumu - a je to základ pro ty vynikající vlastnosti, který do dneška stavějí Actidampy na pomyslnej trůn přenoskovejch RIAA preampů i přes to, že to jsou konstrukce v podstatě starý 30 let.

"Mark dvojka" využívá jenom dva nízkošumový bipolární operáky NE5534A plus rychlej FETovej MAC(LF)156 v DC-servu, "mark trojka" i "mark čtyřka" pak mají předřazený diferenciální vstupy realizovaný párovanýma nízkošumovýma j-FETama 2SK140 (dnes už nevyráběnej a jen draze sehnatelnej typ - dostupnější modernější náhrada je 2SK170) plus mají RIAA korekci rozdělenou na 2 (Mk.III) nebo dokonce 3 (Mk.IV) samostatný zesilovací stupně, obkročený smyčkou DC-serva osazenou zase nějakým rychlým FETovým operákem (modernější MAF/LF411/412 nebo zase starej dobrej MAC/LF156). Rozdělení jednotlivejch částí RIAA korekce a jejich oddělení samostatnýma operákama autoři odůvodňujou potřebou co nejlíp dodržet kmitočtovou přenosovou charakteristiku preampu v souběhu s "ideálem" definovaným křivkou RIAA. Zdařilost jejich záměru potvrzuje pověst, kterou ty preampy po celým světě mají.
Nezávisle na Dudkovi (ale s jeho požehnáním) pak byl v rámci lidí diskutujících na Slovanetu vytvořenej "klon" jeho původní "mark čtyřky" - jednodesková verze preampu spolu se zdrojem "2 in 1" s odlišnou topologií součástek.

Ani jeden z Actidampů se nevyrábí továrně. Kdo chce mít Actidamp, musí si ho sám ubastlit nebo od někoho šikovnějšího nechat ubastlit.

Principiální zapojení verze "mark dvojky" ale využili "konstruktéři" pracující pro značku Project k "vytvoření" preampu Phono Box - a aby se vyhnuli sporům o uplatnění autorskýho práva, namísto Dudkem a Sýkorou použitejch NE5534A a MAC156 tam vrazili dvojitý operáky NE5532 a TL072 a upravili topologii pro rozložení obou kanálů na jednu desku, protože "mark dvojka" byl v původní verzi navrženej jako dvojice oddělenejch, ale zapojením identickejch desek - každá extra pro jeden kanál. PhonoBox je "jednodeskáč pro oba kanály" - se vším negativním co se týče odstupů a přeslechů, co z takový úpravy plyne.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5227

PříspěvekZaslal: ne září 17 2017, 21:16    Předmět: Citovat

Hill: Děkuji za pomoc. Zatím to nebudu přehánět. Nechám si možnost rozvoje do budoucna Smile
EKKAR: valstně píšeš, že v tom je Mark II ??? pokud jsem to tedy správně pochopil.


Kdyby jste se měli rozhodnout? Ono prostor který mám není taky úplně poslechová místnost, uši také nemáme všichni stejné a navíc potřebuji univerzály na kterých většinou pojede rádio.
Dynavoice - zatím vedou neboť jsou těžší Smile
nebo
Magnat - líbí se mi více vzhledem

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31833
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne září 17 2017, 21:33    Předmět: Citovat

rezis napsal(a):
...
EKKAR: valstně píšeš, že v tom je Mark II ??? pokud jsem to tedy správně pochopil.
...
Jo, v TOM je schématicky shodný zapojení, jen překopaný na jednu desku a osazený lacinějšíma součástkama, než který tam navrhli Dudek se Sýkorou = Kazzatel s Velkým Bobem. Nevím jak v posledních verzích, ale v těch prvních to určitě "mark dvojka" byl.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5227

PříspěvekZaslal: po září 25 2017, 19:39    Předmět: Citovat

Takže nakonec
Gramo:
Pro-Ject Debut Tak nějak není karbonové raménko, ale...
Predzesilovač:
Pro-Ject Phono
Repro:
Dynavoice - nastavitelná vyhýbka pro výšky, možnost tlumení dvou ze čtyř basreflexů, štíhlé provedení. Zní mnohem mohutněji než vypadají.
A protože jsem nesehnal na svého letitého Technics SA-EX100 nový potenciometr tak jsem si udělal radost.
Yamaha - má Wifi a přehrává vše z internetu - vzhledem k tomu, že u nás téměř není analogový signál tak je to luxus a jede téměř pořád. Navíc umí ==reklama== a podobné služby.... zatím naprostá spokojenost

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po září 25 2017, 20:00    Předmět: Citovat

Ještě bych zkusil pouvažovat o něčem jednoduchém a spolehlivém od Dualu. Je to gramofonová legenda. Zkusil bych třeba něco, jako je CS-5000 a podobné modely od Dualu. Zrovna tuhle 5000 jsem měl nedávno v pazourech, slušný strojek.

Karle, v žádném PhonoBoxu jsem zapojení Mk.II. neviděl, jsou to klasický zpětnovazebáky s maximálně 5% nejlacinějším matrošem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5227

PříspěvekZaslal: po září 25 2017, 20:02    Předmět: Citovat

Ono toto už mám doma. Ono viděl jsem nějaké osobně a tento mi i padl do oka Smile
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po září 25 2017, 20:14    Předmět: Citovat

Tak až budeš uvažovat /asi brzo/ o výměně předzesu, tak si navybírej na 0,25% pasivní matroš třeba do Mk.II. a postav si ji. Budeš dost překvapený.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31833
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po září 25 2017, 22:00    Předmět: Citovat

Leoši, asi 5 nebo 6 těch PhonoBoxů jsem měl otevřenejch - minimálně ty starší měly v sobě na jednodesku upravenou "mark dvojku" osazenou 1x TL072 (v DC servu) a 2x NE5532 v signálový cestě. Když jsem to porovnal jak se svou úpravou desky "mark dvojky" tak i s originálem vyšlým v AR2/90 (a část popisu je i v AR3/90), tak topologie desky je samozřejmě jiná - ale obkreslený schéma zapojení vychází skoro identicky i v hodnotách korekčních článků. Nevím jak ty poslední "PhonoBox-E" a další verze, ty jsem k dispozici zatím neměl.

Ale každopádně - nejen na 0,25% toleranci doma extra vybíraný součástky v Actidampu, ale už na 1% přesný z normálního "výběru nákupem" dávají jako výsledek něco, co i po skoro 30 letech od zveřejnění dá zvukově na prdel čemukoliv komerčně produkovanýmu. Jediný co je potřeba u Actidampa učunit i v případě nevybíranejch součástek je "párování" - to znamená, že nakoupený součástky si přeměřím a na stejnou pozici do obou kanálů pak osazuju součástky s klidně i vyšší odchylkou od nominálu, ale s co nejmenším rozdílem mezi kanálama navzájem - aby když už bude kmitočtová charakteristika "šoupnutá" libovolným směrem, tak aby to bylo v obou kanálech stejným směrem a pokud možno i o stejnou velikost odchylky, protože samotná odchylka není tak výrazně slyšet, pokud je v obou kanálech stejně nebo aspoň srovnatelně velká - naopak když je mezi kanálama navzájem výraznější odchylka, je to slyšet mnohem víc. Lidskej sluch je totiž mrcha sfiňská, dokud nemá srovnání, myslí si že je všecko OK - ale jak to vzájemný srovnání dostane k dispozici, postaví se na zadní a předníma začne štajgrovat ... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po září 25 2017, 22:58    Předmět: Citovat

To bezesporu, proto píšu o komplet pasivu. U odporů, určujících zesílení to platí dvojnásob. Ony se ty svině půldecibely pak někde jak na potvoru nasčítají.
Půl dB v phono preampu ještě slyšet není. Dalšího půl dB třeba v line vstupu zesíku, co běžně taky u CD poznat není, v koncích nemusí být taky nic, ale obvykle další 1dB na nesouběhu poťáku hlasitosti a je z toho celkově malér.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund