Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

napájení zesilovače z atx zdroje

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
zakinek



Založen: Jan 22, 2015
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: st září 20 2017, 17:10    Předmět: napájení zesilovače z atx zdroje Citovat

Zdravím,
chtěl bych se zeptat, jestli se dá uvažovat jakou použití zdroje pro zesilovač obyčejný atx zdroj.
Všeobecně se to nedoporučuje z důvodu rušení, ale co když budu napájet pouze zesilovač pro subwoofer ( 250w ) dejme tomu hen ze zdroje co mi dává maximálně 40A na 12v větvi.
A pokud by šlo, tak z toho plyne druhá otázka - co by říkal zdroj na ty rázy ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mirda



Založen: May 14, 2004
Příspěvky: 597
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: st září 20 2017, 18:46    Předmět: Citovat

Jakým zesilovačem chceš dostat 250W z dvanácti voltů?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zakinek



Založen: Jan 22, 2015
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: st září 20 2017, 19:01    Předmět: Citovat

zesilovačem určený do auta - mám nějaký monoblok určený čistě pro subwoofer , mám pocit že od pioneeru.

Mám subwoofer, mám ten zesilovač a teď mi zůstal hen plně funkční zdroj co je ještě rok v záruce, tak třeba by to šlo dohromady - jen se k tomu teď nedostanu a nerad bych něco z toho pokazil nebo tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1752
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: st září 20 2017, 19:19    Předmět: Citovat

kamarátovi do krčmy som spravil "zónové"ozvučenie (terasa,2 miestnosti,príslušenstvo) so 4 čínskymi zosilovačmi 2x20W . Napájanie je z ATX zdroja 12V a funguje to bezvadne už vyše roka bez poznateľného rušenia. Akurát som vybral typ ATX,ktorý mal na vstupe AC 230V filter.
prúdové nárazy pri BUM BUM by mal "normálny" zdroj zvládať bez problémov.
Zosilňovač,ktorý chceš použiť je asi z rodiny autozosilňovačov...
Tomu by napájanie zdrojom ATX nemalo vadiť vôbec, lebo sám má vnútri DC/DC step up menič.
Dôležitejšie bude vzájomné pospojovanie s ostatnými komponentmi zvukového reťazca , aby si nevytvoril "zemnú slučku" , lebo vtedy sa ti tam nejaké rušenie najskôr prejavý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1752
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: st září 20 2017, 22:56    Předmět: Citovat

zakinek napsal(a):
plně funkční zdroj co je ještě rok v záruce
zrejme nebudeš zasahovať do zdroja - zišla by sa mu malá úprava ,aby "vládal" len pri zaťažení 12V vetvy. Asi mu pre bezproblémový chod budeš musieť zaťažiť aj 5V vetvu, aspoň nejaké 2A - záleží od typu zdroja.
Nečakaj,že ten zosilňovač vybudíš na plný výkon. Je navrhnutý pre auto a DC menič vnútri nemusí dať plné napätie pre koncové stupne pri 12V z ATX. V aute je za behu motora napätie cca 14,5V.
Lepším riešením by bolo prerobiť ten zosilňovač na napájanie priamo zo siete buď cez trafo ,alebo takéto niečo http://danyk.cz/iz350.html
malo by to lepšiu efektivitu, ale pôjde to aj na ten ATX.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17738
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt září 21 2017, 18:28    Předmět: Citovat

Spousta ATX zdrojů, hlavně jednočinné s UC384x nezvládají prudké změny výstupního proudu a vypadávají. Ani ne tak při zvýšení ale při poklesu. Takže na napájejí zesáku asi nebudou vhodný.
Měl jsem 3,3V 5V a 12V zatíženo 10A a pokud se v 12V větvi proud změnil o + či - 8A tak to vyletělo. Dělaly to 400W, 520 i 600W. Dvoučinný zdroje s TL494 tohle nedělají, třeba zdroj 500W udrží běžně na 12V větvi rázy 25A. Nejednalo se o jeden kus ale o desítky od různých výrobců.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31835
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt září 21 2017, 18:58    Předmět: Citovat

zakinek napsal(a):
Zdravím,
chtěl bych se zeptat, jestli se dá uvažovat jakou použití zdroje pro zesilovač obyčejný atx zdroj.
Všeobecně se to nedoporučuje z důvodu rušení, ale co když budu napájet pouze zesilovač pro subwoofer ( 250w ) dejme tomu hen ze zdroje co mi dává maximálně 40A na 12v větvi.
A pokud by šlo, tak z toho plyne druhá otázka - co by říkal zdroj na ty rázy ?
Mirda napsal(a):
Jakým zesilovačem chceš dostat 250W z dvanácti voltů?
zakinek napsal(a):

zesilovačem určený do auta - mám nějaký monoblok určený čistě pro subwoofer , mám pocit že od pioneeru.
Mám subwoofer, mám ten zesilovač a teď mi zůstal hen plně funkční zdroj co je ještě rok v záruce, tak třeba by to šlo dohromady - jen se k tomu teď nedostanu a nerad bych něco z toho pokazil nebo tak.
Hlavní pitomost toho tvýho nápadu není ani tak v tom chtění použít ATX zdroj k napájení zešilovače, jako ten fakt, chtít jím napájet zešilovač, kterej má sám v sobě další spínanej zdroj, tentokrát zvyšovací. Z Ohmova zákona totiž jasně vyplyne, že abys do zátěže s impedancí 8 nebo 4Ω "procpal" výkon 100W, potřebuješ mít efektivní napětí na výstupu zesilovače minimálně 20V pro 4Ω nebo cca 28,3V pro 8Ω, pro výkon 250W je to ještě víc (32V pro 4Ω a 44,8V pro 8Ω) = a z toho vychází, že takovej 250W koncák vyžaduje napájení ze zdroje minimálně ±50V - a to v autě nemáš jak jinak získat, než měničem.
Když ten "monoblok pro woofer" otevřeš, najdeš v něm hned za napájecíma svorkama pojistku na cca 40A (a víc) a za ní poměrně masívní spínanej zdroj s na feritu namotaným tráfkem a několika paralelně zapojenýma filtračníma elektrolytama na několikanásobně vyšší napětí, než který do něj přivádíš z baterky.

Ergo kladivo, kdybys chtěl napájet takovej "autozešilovač" doma ze sítě, uděláš daleko líp když si pořídíš nějaký trafo s výstupem 2x30 až 2x50V (podle toho, co naměříš v tom monobloku při zkoušce provozu třeba na autobaterku) a za to trafo dáš obyčejný 4 diody nebo můstek (samozřejmě dimenzování na příslušnej odběr) a pár "pořádnejch kýblů" = sadu paralelně pospojovanejch elektrolytů k vyhlazení toho napájení. Ušetříš tím minimálně 50% elektriky, kterou bys propálil v podobě ztrát nejdřív konverzí 230V na 12V v ATX zdroji a pak následně druhou konverzí z těch 12V na těch cca ±50V, který vlastně žere ten vlastní zesík. Popřípadě se podívej na stránky extrémního bastlíře Danyka, ten tam má pár návodů jak upravovat PC zdroje - a podle toho upravit (přesnějc řečeno totálně přestavět) přímo ten ATX zdroj tak, aby měl výstupní napětí podle potřeby toho koncáku a abys ho mohl rovnou zapojit místo toho zdroje v monobloku.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: čt září 21 2017, 19:32    Předmět: Citovat

Pokud to pojme jako propojení dvou krabiček dvěma dráty - a ono to bude hrát - tak to úplná pitomost není. Naopak, hledat v autozesilovači místa, kam připojit tvrdých 2x30 až 50 V, může být pro laika oříšek a pro ten zesilovač smrtelné nebezpečí... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31835
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt září 21 2017, 19:41    Předmět: Citovat

Při "propojení dvou krabic dvojicí drátů" to hrát může a taky nemusí - pokud ten interní měnič v monobloku přetíží výstup ATX zdroje a "shodí" jeho nadproudovou ochranu, výsledek bude tristní = ani se to nehne. Proto píšu, k čemu tam dochází a jaký problémy při jednoduchým spojení hrozí - a jak by se to dalo obejít. Každej pak může zvolit řešení podle svejch vlastních schopností - nemusí to vůbec páchat sám, ale může s tímhle nápadem zajít za někým, kdo tomu hoví a kdo mu to spáchá aspoň trochu funkceschopně. Navíc v bazarech je dost starších síťově napájenejch zešilovačů nejrůznějšícho původu, takže ve finále není potřeba se upínat výhradně na využití jinak zbytečnýho autopříslušenství - jeho využití bych klidně srovnal s pádlováním na lodičce nikoliv pomocí pádla, ale pomocí knížky "Jak si udělat loďku s pádlem" ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: čt září 21 2017, 19:50    Předmět: Citovat

Nezbývá mu, než to prubnout...
Ale jinak je to samozřejmě v podstatě blbost. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund