Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Počítač Consul 2715
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 16, 17, 18, 19, 20  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: út červenec 25 2017, 22:11    Předmět: Citovat

Tak to tě zklamu, já mám rekord 203 Very Happy Nicméně se stabilitou Consula už teď díky bohu nemám problémy.

Problém je v těch zatracených bakelitových paticích. Kontakt se v nich dotýká nožičky IO jenom z jedné (vnitřní) strany a to je pěkně na pytel. Už jsem si pohrával i s myšlenkou, že ty bakelitové všechny zahodím a dám tam jiné. Pak jsem si ale řekl, že jim dám ještě jednu šanci. Vzal jsem isopropyl a malý kartáček a všechny patice důkladně vyšistil, nechal odpařit a obvody zase nastrkal zpět. Pak jsem si vzal měřák a postupně změřil odpor mezi jednotlivými kontaky patice a IO. Většinou bylo už vše v pořádku, ale našlo se i pár kontaktů co mělo kolem 10 - 80Ω. Ty jsem za pomocí drátků z tenčího ocelového kartáče mechanicky očistil. Od té doby zatím nemám s Consulem problém. Nechal jsem několik hodin v kuse běžet RAM test a test procesoru. Vše mi prošlo bez chyby a zaseknutí. Otázka ale je, jak dlouho to vydrží.

Zřejmě se šetřilo a na RAM a PROM, kterých je v Consulu nejvíc se používaly ty nejlevnější patice co byly. Všechny ostatní typy patic (na obrázku ta zelená) co jsou v Consulu mají kontakty výborné. Neylo potřeba čistit ani jedinný jejich kontakt. To myslím mluví za vše.



patice.jpg
 Komentář:
patice + vnitřky

Stáhnout
 Soubor:  patice.jpg
 Velikost:  273.15 kB
 Staženo:  260 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
skov



Založen: Oct 19, 2016
Příspěvky: 7
Bydliště: Baťovo zahradní město

PříspěvekZaslal: st červenec 26 2017, 7:55    Předmět: Citovat

Díky, dobrý nápad, zkusím taky vyčistit. Našel jsem dobovou reklamu na C2715 Smile Tak jsem naskenoval a dal na stránky http://consul.odkaznik.cz/consul_2715#dobova_reklama_z_tisku. Taky jsem před časem doplnil pár informací o předchozích typech 271X.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2397

PříspěvekZaslal: pá srpen 18 2017, 14:23    Předmět: Citovat

Asi to nepomůže, ale je to zajímavé
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tpolo



Založen: Mar 28, 2017
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2017, 19:07    Předmět: Citovat

Pánové, máme vánoce !! Smile

http://bitsavers.trailing-edge.com/bits/IBM/5280/SS/

Kdopak to testne ? Ja bohužel zatím nemůžu.

pepik9: Díky! I to se hodí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2017, 21:53    Předmět: Citovat

Tak konečně jsem se dostal k prozkoumání těch disket. Moc díky tpolo že jsi to objevil! Jenom jsem to v rychlosti prolítnul, je toho hodně. Co jsem zatím zjistil:

Systém pravděpodobně obsahuje pouze disketa s názvem SYSCON7. Nepodařilo se mi z ní ale systém do Consulu zavést. IPL chvilku načítá a pak selže s chybou. Nastartoval jsem tedy se své systémové diskety a pokusil se vytvořit systémovou disketu za pomoci SYSCONU z diskety SYSCON7. Program SYSCON se od zbrojováckého docela liší. Systémovou disketu jsem úspěšně vytvořil, ale opět se z ní nedalo systém zavést. Takže to vypadá, že je systém pro IBM 5280 s Consulem není úplně kompatibilní.

Disketa s názvem UTILPTF obsahuje víceméně stejné utility co systémové diskety od Consulu. Většina z nich funguje, několik z nich však způsobí zhroucení nebo zamrznutí systému.

Disketa VERIFICATION je plná testovacích programů včetně již známých TCOM a TPRNT z disket od Consulu. Opět, ne všechny programy fungují správně.

Zajímavý je také obsah diskety FEATURE. Tato disketa obsahuje velké množství souborů jejichž obsah lze prohlížet pomocí SYSEDITu nebo SYSBROWS. Soubor se skládá vždy z hlavičky a části dat v HEXA. Hlavička popisuje vždy nějaký odstraněný problém a obsahuje nějaké identifikační údaje. Řekl bych, že to jsou data pro nějaký verzovací systém (něco jako obdoba dnešního GITu) používaného při vývoji softu pro IBM 5280.

Na disketách DC1 a DC2 je mnoho komunikačních utilit. Ještě jsem to nestihnul všechno projít.



syscon.jpg
 Komentář:
Disketa SYSCON7

Stáhnout
 Soubor:  syscon.jpg
 Velikost:  279.95 kB
 Staženo:  270 krát


utilptf.jpg
 Komentář:
Disketa UTILPTF

Stáhnout
 Soubor:  utilptf.jpg
 Velikost:  254.89 kB
 Staženo:  298 krát


verification.jpg
 Komentář:
Disketa VERIFICATION

Stáhnout
 Soubor:  verification.jpg
 Velikost:  273.03 kB
 Staženo:  229 krát


ver.jpg
 Komentář:
Soubor EM1D0097 z diskety FEATURE

Stáhnout
 Soubor:  ver.jpg
 Velikost:  275.05 kB
 Staženo:  275 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: ne září 10 2017, 23:40    Předmět: Citovat

Dneska jsem si prohližel obsah všech image souboru disket co zatím pro Consul 2715 máme a na disketě SYS3.IMD od ec1045 jsem našel dost zajímavé věci.

Disketa je bohužel smazaná, tedy přesněji řečeno pouze návěstí souborů. V Consulu se tedy jeví jako prázdná. Ovšem data na disketě stále jsou. Po chvíli zkoumání jsem na disketě našel začátky a konce jednotlivých souborů, takže už bylo pouze třeba ručně pro všechny soubory napsat návěstí. V příručce systémového programátora C2715 je návěstí detailně popsané takže to nebyl příliš velký problém. Po vytvoření návěstí k souborům jsem z upraveného image vytvořil disketu a strčil ji do Consulu a ono to funguje! Consul z ní nastartoval systém.

Disketa obsahuje: kompletní systém, interpreter BASICU, programy pro programování PROM a EPROM pomocí programátoru připojeného do paralelního portu, soubory s kompletním obsahem všech PROM a EPROM pro C2715, testovací program pro disketovou jednotku, část manuálu pro BASIC, výpis chybových kódů systému s českým popisem, komentovaný zdroják ukázkového programu "objednávka" v BAL, a pár dalších utilit. Všechny programy fungují.

Bohužel všechny textové soubory jsou ve formátu určeném pro tisk. Soubory jsou tedy vlasně přímo data co se pomocí programu SYSPRINT posílají přímo na tiskárnu. Po otevření v textovém editoru vypadá text strašně. Tady je pro zajímavost textový soubor se zdrojákem. Pokud se nastaví šířka okna tak, aby se na řádek vlezlo přesně 80 znaků tak se to dá docela přečíst. Very Happy



BAL_OBJ.txt
 Komentář:
neupravený zdroják pro C2715 vykopírovaný přímo z diskety

Stáhnout
 Soubor:  BAL_OBJ.txt
 Velikost:  31.35 kB
 Staženo:  294 krát


zdrojak.jpg
 Komentář:
Zdroják v textovém editoru na PC (80 znaků na řádek)

Stáhnout
 Soubor:  zdrojak.jpg
 Velikost:  285.82 kB
 Staženo:  366 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7070
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: po září 11 2017, 17:00    Předmět: Citovat

PNG by tomu slušelo víc, když už.

Taky by tam mohli mít třeba LF.
Jak se může SYSPRINT tak slepě spoléhat na to, že tiskárna tiskne přesně 80 znaků na řádek...

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tpolo



Založen: Mar 28, 2017
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: po září 11 2017, 20:06    Předmět: Citovat

Super macintoshi!
Myslel jsem že je ta disketa uplně prázdná! Ty věci na ní jsou zajimavý. Ještě že se ti to podařilo zachránit. (Ten manuál k BASICu by byl? Smile )

Přemyšlel jsem jak dostat alespoň nějaká data z Krtka do PC.
Tak mě napadlo ze postavím "bastl" s Atmelem co bude simulovat centronics tiskárnu a data bude posílat přes RS232 na terminál.
Mohlo by to rovnou překodovat z EBCDIC na ASCII. Nevím jestli dovede tisknout Consul i v ASCII. Nebo to může simulovat jinou tiskárnu než centronics.

Pro komunikaci přes BSC se bude muset napsat emulátor a to bude na dýl. Sice se dá na netu sehnat ale je placený (a to hodně!).

Habesan: Myslím že SYSPRINT to automaticky naseká po 80 znacích (LF) a neposíla to v celku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2397

PříspěvekZaslal: po září 11 2017, 20:30    Předmět: Citovat

Napsal jsem si program, který text odřádkuje po 80 znacích, ale ten ukázkový soubor je rozhozený.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: út září 12 2017, 0:22    Předmět: Citovat

SYSPRINT se před tiskem uživatele zeptá, kolik chce znaků na řádek a kolik řádků na stránku.

Nevím proč je ten zdroják tak rozhozený. Ideální by bylo všechny ty soubory vytisknout přímo z Consulu a pak třeba naskenovat. S tisknutím z Consulu jsem zatím moc nepokročil. Jednotlivé piny Centronicsu jsem až signal STROBE našel. Program na testování tisku po chvíli zahlásí, že tiskárna neodpovídá. Když sleduju co se při tom děje na portu, tak se na žádném z pinů neobjeví pulz odpovídající signálu STROBE. Na všechny vstupní signály Consul reaguje správně. Zdá se, že bude ještě zavada někde v počítači.

Tady je ten manuál k Basicu. Je toho jenom kousek. Zbytek se asi po smazání souboru na disketě přepsal. V originále se to nedalo číst, tak jsem to v rychlosti prohnal přes regulární výrazy. Bude tam hodně chyb, ale číst to už jde.



basic.txt
 Komentář:
Upravený text.

Stáhnout
 Soubor:  basic.txt
 Velikost:  6.17 kB
 Staženo:  326 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2107
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: út září 12 2017, 11:47    Předmět: Citovat

kdyby to pomohlo tak mohu zapůjčit tiskárny. Dotyčný by si je ale musel ode mne odvést sám. Musel bych je ale dopředu "vyhrabat" z hromady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17514
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út září 12 2017, 14:24    Předmět: Citovat

Ty máš tu širokou Zbrojováckou tiskárnu, co byla u Consula funkční? Na co tiskneš? Co pamatuju, tak neměla traktory, papír byl na ruli. Dá ještě dnes sehnat ? Kdysi jsme pro ty rule jezdili do Obchodních tiskáren Kolín, kupodivu stále existují...
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: út září 12 2017, 15:38    Předmět: Citovat

Myslíš některou z C2111, 2112 nebo 2113?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17514
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st září 13 2017, 0:15    Předmět: Citovat

Jo jedna z nich, už neumím rozlišit která co uměla.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: st září 13 2017, 10:57    Předmět: Citovat

Já už vůbec ne. K C 2111 by se mi někde měl válet uživatelský i servisní návod. Na netu jsem k tiskárnám nenašel nic, ani obrázek. Zřejmě jich do dnešních dnů moc nezbylo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 16, 17, 18, 19, 20  Další
Strana 17 z 20

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund