Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Lak na žárovky
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po září 11 2017, 15:33    Předmět: Lak na žárovky Citovat

Pěkně prosím všechny o nějaké informace, kde by se daly koupit v menších množstvích /50-100-200g-ml/ barevné, transparentní laky na malovýkonové žárovky.
Potřeboval bych nalakovat několik, asi do desítky kusů 5W sufitových a 1,2W Ba7s 12/24V autožárovek - zelenou, červenou a případně i tyrkysovou transparentní barvou.
Dřív jsem úspěšně používal "étercelulózový lak na žárovky C2001" původně z firmy Ba&La Uh.Hradiště, ale ten už dáávno nevyrábějí..
On se bohužel nedal ani moc dlouho skladovat, i v hodně dobře uzavřeném balení nějak sám do 2-3 let zdegradoval. Při zasychání na žárovce lak postupně matněl, dělal světlé i tmavé fleky na skvěle odmaštěné žárovce a i sám houstnul - vysychal, prý obsaženou éterově-acetonovou složkou. Postupně už nebylo ani čím jej doředit, to spec. ředidlo do ETC laků přestalo být k mání jako první. Čistým éterem se to ředit dalo jen málo, takže jsem o čtyři půllitrové plechovky č,z,m,ž víceméně přišel, vyschnutím. Zbylo mi jen trochu velmi husté zelené, co jsem nikdy neředil, ale ta už také asi nebude použitelná.

Od té doby, co výroba někdy okolo r. 1997-98 skončila, jsem nikde na netu i při cíleném pátrání nic podobného nenašel. Jen jednou, v nějakém autotuningovém shopu - měli čtyřbarevnou sadu v 50ml lahvičkách asi za tisíc korun..Tehdy ještě nebyly tak vysocesvítivé LED a v úplně všech barvách, ani LED pásky a vše z LED, takže "tuneři" různě barvili klasické žárovky. Pár továrních, krásně transparentně modrých 10W sufitek jsem kdysi dávno od svého automechanika dostal, ale od přibližně té doby se po tomhle všem slehla zem.

Napadlo mě ale, že se ty barevné laky ještě pořád někde dělat musí. Dozajista někde u rejžáků, tam ekoteroristy moc nežerou.
A skoro cokoli se u rejžáků vyrobí, by teoreticky mělo jít i někde koupit.
Možná-spíš určitě, jenom špatně hledám a na špatných místech.
Oranžové žárovky do bezbarvých blinkrů i nepříliš časté, červené dvouvláknovky i barvené kontrolky či žárovky do podsvitu se pořád ještě prodávají. Vezmu-li tu oranžovou do ruky, je lakovaná něčím poměrně dobrým a odolným, protože se to na 21W žárovce spálí až za více, než rok každodenního provozu.
Poláci a Maďaři pořád ještě prodávají čelně lakem barvené, 25 a 40W síťové reflektorové žárovky, lakované obyč čiré žárovky E27 jsem kdysi před Vánoci zahlédl i u rákosů.
Stále před Vánoci jsou prodávané náhradní žárovky - do klasických vánočních šňůr, ty jsou také barvené nějakým transparentním lakem..

Pokud by někdo tyhle laky měl náhodou doma, rád a dobře zaplatím za nabarvení těch několika málo /do 6ks od barvy a typu/ malých žárovek.
Opravdu se nechystám vyrábět "barevnou hudbu", to už mám dávno všechno sebou, i AR9/73 Smile
Je to vesměs do starých skvělých zařízení, kde to původně takhle bylo řešeno - ať už barvené podsvícení měřáků, stupnice či jinak.
Ty sufitky jsou zrovna do skromné sbírky NDR souprav Regent-Vermona, do jejich typické, původně velmi efektní, žárovkové indikace vybuzení.
Bez vybuzení zeleně svítící, obdélníkové plexi se stoupajícím vybuzením postupně rudne. Nejspíš to dříve narození budou pamatovat. Zesilovače i bedny jsou po GO, sehnal jsem do nich téměř vše původní - od jednoho "východoněmeckého" překupníka, přímo z Klingenthalu - až na žárovky :-)Jak je to tam řešeno /ultrajednoduše/, vysvítá z kteréhokoli schématu zesilovače Regent-Vermona řady 300, 600 a 1000.

Kdybyste něco podobného, jako laky na žárovky nááhodou někde zahlédli, tak bysem moc prosil o linky. Velké díky.


Naposledy upravil sinclair dne po září 11 2017, 15:56, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po září 11 2017, 15:44    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7808
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po září 11 2017, 15:55    Předmět: Citovat

V RoboDoupěti je popsáno barvení pomocí dětských barev na sklo Amos Glass Deco.
Vypadá to docela použitelně.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: po září 11 2017, 17:30    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VonBahnhof



Založen: Jan 11, 2008
Příspěvky: 110
Bydliště: Brno, hl.n.

PříspěvekZaslal: po září 11 2017, 20:26    Předmět: Citovat

Já mám tu sadu od Conrada, viz příspěvek výše. Zkušenosti mám s touto barvou celkem dobré, barvím tím 14V E10 vánoční žárovky.

Žárovky výhradně máčím, nechám minutku okapat a po té pověsím do na 100°C rozehřáté trouby, barva zavadne a dále nestéká. Pro sytější barvu lze ještě jednou zopakovat.

Na žárovkách 14V 0,1A nebo 0,14A je výdrž barvy dostatečná.

Pokud by to nespěchalo, něco by nabarvit šlo. Musel bych se podívat, v jakém stavu ty barvy po roce jsou...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavel16



Založen: Dec 19, 2007
Příspěvky: 834
Bydliště: Litovel

PříspěvekZaslal: po září 11 2017, 20:40    Předmět: Citovat

Kdysi jsme to dělali tak,že jsme vyfoukli náplň do propisky a naředili lihem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33751
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po září 11 2017, 20:49    Předmět: Citovat

Na male nasuvacie vianocne ziarovky funguje liehovy fix. Kedze som zohnal ziarovky potrebneho napatia a vykonu len cire, tak som ich "premaloval" na modre, zelene a cervene.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17510
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po září 11 2017, 22:54    Předmět: Citovat

Nojo, ale ta barva od lihovek je taková málo výrazná. Taky jsem to zkoušel na svíčkách 0,15A a moc jsem pochválenej nebyl...
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6556
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: út září 12 2017, 10:34    Předmět: Citovat

Výkonnej lacinej všesměrovej IR zářič dělám tak, že napatlám žárovku černou lihovkou. Ta barva totiž krásně propouští NIR záření, ale viditelný světlo jen málo. Ale baňka nesmí mít vysokou teplotu, barva pak totiž zhnědne.
_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9659
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: út září 12 2017, 10:53    Předmět: Citovat

když se za totáče podomácku na koleně bastlila tzv. "barevná hudba" (pamětníci oněch časů budou znát) no tak se do misky vyfoukla náplň
obyčejné propisky (modrá, červená nebo zelená - jiné nebyly) a rozředila
obrazek_cenzura, nanesla na žárovku a bylo to, běžné osvětlovací žárovky byly spínany tyristorem tak neměly plné provozní napětí 220V, pravdaže, dneska jsou jiné možnosti...

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út září 12 2017, 15:09    Předmět: Citovat

No jo, ty dávné improvizace jsou sice zajímavé tím, jak z hovna biče plésti, ale já bych docela rád, aby to na těch žárovkách nějaký čas přežilo, nebledlo, neopalovalo se to a tak.
Kdysi jsem zkoušel na 60W E27 vodní sklo, obarvené tou propiskovou barvou. Humus, neurčité bledé barvy, pochopitelně po vypálení silně zakalené a svítivost tak čtvrtinová. Obarvený nitrolak stál taky za hovno, hnědlo to už i na 25W E14 kuličkách a svíčkách.
Ostatně všecky tyhle improvizace, co i kdysi popisovali souhrnně v AR byly buď naprd, nebo jen na chvíli, vzhledově otřesné..
Opravdu profi výsledky dával ten étercelulózový lak, ale také jen asi do 40W E27 a silnější žárovky to opálily. Napřed se udělal jeden hnědý puchýř a zbytek barevné plochy se potrhal a odpadl. Ono to původně totiž bylo určeno k barvení pouze menších, signálních žárovek asi do 10-15W na telefonních ústřednách, na železničních tablech apod.
Ale výdrž těch oranžových do blinkrů je obdivuhodná, to nebude nic obyčejného..
Díky za linky, zkusím toho Conrada, jestli to pod jiným či podobným názvem /výrobce/ nenajdu jinde.
Mně totiž přijde 20ml jako dost málo, např. na jednorázové namočení celé sufitky to určitě stačit nebude, bylo by třeba aspoň 40-50ml, tedy 2 sady a ve vyšší, štíhlé lahvičce se širším hrdlem, aby to tam šlo prostrčit.
Vidím tam i 250ml balení, to je ale darda tedy...no, to je celý dnešní Conrad, všechno 3x dražší, než jinde. Před 30 lety se takhle nechoval...TL072 stála ve Vídni 10 šilasů, vyšší ceny v ČR zajišťovali místní překupníci, dnes si to Conrad dělá holt sám. Daň za nákup pod jednou střechou.
Po čem smrdí ty Conrad barvy a jak rychle zasychají?
Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
VonBahnhof



Založen: Jan 11, 2008
Příspěvky: 110
Bydliště: Brno, hl.n.

PříspěvekZaslal: út září 12 2017, 16:16    Předmět: Citovat

Očichávat je teď nepůjdu, ale řekl bych po acetonu. Barvu si vždy přeliji do oříznuté tuby od ACC. Také mám balení 20ml, když se mi tam povedlo 2x namočit cca 12 klasických svíček na stromek, tak tam sufitku namočíš taky. Po zaschnutí jeden konec acetonem očistíš... V té troubě na 100°C je to za 5 minut suché, jinak jsem to vlastně ani nezkoušel (možná někdy v začátcích, někdy se mi stalo, že se barva jakoby zakalila, při rychlém usušení v troubě to nedělá).

Vydržíš-li do víkendu, přidám sem fotky výsledků...

Ale že by to vydrželo na 40W žárovce dost pochybuji (to ale v původním zadání nebylo Very Happy ).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: út září 12 2017, 18:34    Předmět: Citovat

Co tak kupit napln do atramentovych tlaciarni, na prstoch ta farba drzi perfektne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út září 12 2017, 18:44    Předmět: Citovat

Nene, fakt velkou barevnou hudbu stavět nehodlám, i když ta z AR9/73, po Drexlerově úpravě z AR2/78 a v Si provedení by fakt stála zase za hřích Smile
Měl jsem to někdy v 79 postavený ještě s Ge, chodilo to sice výborně, ale kvůli tepelné nestabilitě Ge osazení se různě měnila úroveň předžhavení i práh citlivosti usměrňovačů signálu.
Jenom na plochém tablu asi 80x120cm s matovaným předním sklem a 30 chlívky, k tomu velkou ovládací skříňku s šesti potenciometry a houfem přepínačů jsem tehdy dělal snad měsíc po odpolednech, barvení žárovek nepočítám..Výsledek byl ale díky té ploše a počtu žárovek /3x10 á 15W/ vážně ohromující. Hlavně se to chová úplně jinak, než kterékoli jiné zapojení, třeba se sebevíc selektivními filtry.
Večer to z ulice vypadalo, jako že v mém pokoji něco pomalu hoří Smile

Zkusím tedy to balení 20ml odjinud, červenou, zelenou a modrou, nepotřebuju celou sadu barev.
Na to, nač to potřebuju, by to mohlo bohatě vystačit.
Zelené jsou 24V/5W a jsou i podžhavené, červené 12V/5W sice dostávají při plném buzení v daném zapojení až 15V, ale také nebudou furt svítit nadoraz, malé modré bajonetky do receiveru Rotel už vůbec ne.
Všem moc díky za tipy!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út září 12 2017, 18:48    Předmět: Citovat

No, ta podmínka transparentnosti té barvy tam trvá - jednoduše takto barvené žárovky svítí asi nejvíc, mají "přirozenou" barvu světla a u příkonu 5W na baňku je to zvlášť podstatné. Ten barevný inkoust do tiskáren je transparentní, nebo mléčný? Nikdy jsem kazetu rozkuchanou neměl, ani neplnil, tak nevím..
Když jsem ještě barvil étercelulózou, tak jsem měl kvůli otravné "kapce" na vrcholu baňky spíchnuté takové udělátko - ze synchromotorku s převodovkou, co se točilo asi tak 100 ot/min. Sklíčidlo z většího typu verzatilky, každá žárovka byla naletovaná na 2,5 drát a při schnutí pak rotovala. Ta "poslední kapka", co už nechtěla sama skápnout a co běžně na baňce zůstávala v podobě tmavšího fleku, se rotací krásně rozprostřela do celé plochy vrchlíku žárovky, vůbec to nebylo vidět. Schnulo to totiž nejrychleji směrem od závitu žárovky, takže ani dolů to nestihlo stéci.


Naposledy upravil sinclair dne út září 12 2017, 18:59, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund