Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

když přeskauje drážky ohraný vinyl
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9659
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2017, 17:36    Předmět: když přeskauje drážky ohraný vinyl Citovat

co dělat, he ? jsou to cenné archívní fošny Supraphon lic. Elton John, Led Zeppelin a Deep Purple, má smysl instalovat novou přenosku (hrot) ? v mezích dosažitelnosti je typ Sanyo MG09 nebo Sony VL48G případně excelent model
Ortofon OM-B5 či 5E (eliptic stylus) jo, v antikvariátu v Ostravě jsem si obstaral knihu dr.Pešáka plnou teorie, fyziky a vzorečků, výpočtů, po prostudování som z teho víc jelen než na začátku...
gramec je Pioneer PL335 řemínek, přenoska 1/2" montáž, zesil umí phono MM/MC

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2017, 17:45    Předmět: Citovat

Určitě ne přenosku MC, to je jako bys chtěl nalívat leteckej benzín do vylágrovanýho Stadióna - zůstal bych u tý MM Otrofon OMB-5E a mírně bych jí zkusil zvýšit svislou sílu na hrot až na horní hranici povolenýho rozsahu a v případě ojedinělýho přehrání bych se nestyděl jít až o 20% nad horní mez danou výrobcem - jen na tyhle konkrétní desky. Je to o hubu pro hrot i pro desku. Přehrávání pod kapalinou většinou nevede k odstranění přeskoku - kapalina hrot při pohybu v drážce nadnáší a ten tak snáz sklouzne v místě nechtěnýho rejpance, kde už v minulosti přeskakoval a vyryl si nežádoucí "parazitní" spoj mezi drážkama ...

A jednu doslova PRASÁKOVINU si neodpustím popsat. Jeden člověk, povoláním "dýdžej", mi poradil jeden z "fíglů", jak takovej přeskok aspoň částečně "opravit". Prej se musí v tom inkriminovaným místě, kde přenoska vinou odstředivý síly nebo vrypu napříč přes drážky přeskočí znovu do už projetý drážky a tak ji opakuje PROJET SILNĚ ZATÍŽENÝM HROTEM KUS DRÁŽKY PROTI SMĚRU OTÁČENÍ. Prej se tím aspoň částečně odstraní ta nežádoucí stopa po předchozích přeskočeních (prej jako když se očkem nebo závitníkem projede už částečně strženej závit) a ve zvuku zůstane jen lupanec ... Nezkoušel jsem, ale prodávám jak jsem koupil.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9659
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2017, 18:13    Předmět: Citovat

ano...myslil jsem že MC hrot lépe snímá mírné deformace drážky, o Shibata lépe spekulovat nebudu ponivač je to overkill - kanón na zajíce
dík za rady, připomínky samosebou

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2017, 18:42    Předmět: Citovat

V první řadě se podívej, jestli je nastavena správná svislá síla na hrot. Pak ověř, jestli není nalepen na hrotu nějaký bordel, občas tam bývá. K jeho odstranění používám poněkud hrubou metodu- navlhčím uchošťour v destilce, opatrně přiložím k hrotu a pomalu otáčím ve směru od držáku ke špičce- takovým směrem, aby se hrot nezabodával do vaty. Pomáhá to. Další možností je těžký chod raménka v jeho uložení. Jestli je vše v pořádku, vyměň chvějku nebo přenosku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9659
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: so srpen 19 2017, 18:59    Předmět: Citovat

jo, hrot přenosky občas čistím v ultrazvukové lázni u optika ale pokud je obroušený (mikroskop nemám) tak leda výměna za nový poáč je tam origoš z fabriky PN240 od roku pořízení 1994 jakkoliv hraji velmi málo, jeden vinyl za týden tak asi
je podivným paradoxem že menší svislá síla na hrot (přítlak) 10-15mN
lépe sejme problémové desky

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1514
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2017, 18:47    Předmět: Citovat

Příčin přeskoků může být přece víc. Je v pořádku gramec? Nejde ztuha raménko ve vodorovném nebo svislém směru? Musí jít plynule v celé své dráze, nic nesmí nikde drhout. Musí jít co nejlehčeji! Přenoska, chvějka a hrot musejí být v naprostém pořádku, to je jasné. Přítlačná síla podle předpisu výrobce. Antiskating musí být nastaven správně!

Vzpomínám, když jsem byl žák, jak nám učitelka v hudebce přehrávala na nějaké věži Philips gramodesky s vážnou hudbou a skoro pokaždé to přeskakovalo. Mrkl jsem na ten gramec (přitom byl novější a nebylo to nic levného), přenoska byla těžká a tuhá jako hovado. Pár desek jsem si půjčil a doma na Tesle NZC431 s přenoskou VM2101 ani jedna nepřeskočila.

S přeskoky jsem se u svých desek snad nesetkal (jedině, když jsem drknul do gramce nebo trochu víc zadupal), a to je mám některé v dost hrozném stavu! Ani u hlubokých drápanců jsem se nesetkal s přeskokem. Pokud je vše, co jsem popsal v pořádku, měl by hrot sledovat svůj směr i v momentě, kdy na okamžik ztratí své jednoznačné vedení drážkou (např. vlivem drápance nebo nečistotou v drážce, která jej vytlačí z drážky). Setkal jsem se dokonce s takovou extrémní situací, kdy na desce bylo nalepené smítko. Hrot vyjel ven z drážky, nad drážku, sledoval smítko, způsobil strašný buchanec v reprech a pak, jako by se nic nestalo, vesele pokračoval ve snímání původní drážky.

Jedině snad kdyby drážka byla prořízlá do sousední drážky nebo kdyby byla deska mimořádně zvlněná, ale to jsou extrémní případy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2017, 19:02    Předmět: Citovat

Když jsem kdysi provozoval gramofon, setkal jsem se se zajímavým jevem. Občas se stalo, že deska v dobrém stavu najednou z ničeho nic začala na nějakém místě přeskakovat. Docela mě to překvapilo, tak jsem koukl na desku, v čem je problém. V drážce byl malinký kousek špinky, který šel lehce sundat špičkou ostrého špendlíku. Po přeskoku pak ani památky, ani žádný lupanec, prostě ok. Zajímalo mě, kde se ta špína bere. Po nějakém čase jsem zjistil, že je to špína, kterou hrot posbírá na desce, vláčí sebou, a když se pak přenoska zvedne, špína zůstane v drážce. Pokud se pak deska na nějaký čas uloží, špína ztvrdne nebo se nějak přilepí. Hrot ji nestrhne. Na konci desky to není tak patrné, ale když občas vypnete desku v půlce písničky, může to tam být. Používal jsem vždy magnetodynamické přenosky, nejvíce VM2101.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2017, 19:07    Předmět: Citovat

konosuke napsal(a):
jo, hrot přenosky občas čistím v ultrazvukové lázni ...

Shocked Tohle by mě v životě nenapadlo..? Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9659
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2017, 19:09    Předmět: Citovat

kdo nevěří ať tam běží
jo a kromě antiskatu a přítlaku hrotu šásko gramce musí bejt v ideální horizontální rovině ! v extrémním případě použít vasrváhu (libelu) někdy bývá instalována z fabriky

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne srpen 20 2017, 20:57    Předmět: Citovat

Čištění hrotu v ultrazvukové pračce mi taky nepřijde úplně optimální: Nevím, jestli ultrazvuk nemůže narušit hmotu (lepidlo, tmel...?), kterou je vlastní hrot upevněn ke svému držáku, a jestli pak nemůže dojít k upadnutí hrotu...Vlastní hrot je dobře viditelný i lupou, podíval bych se, jestli tam vůbec je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9659
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: po srpen 21 2017, 7:24    Předmět: Citovat

jistěže, určité riziko to je ale není kus jako kus, origo pincek terapii vydržel ku prospěchu svému
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kosta_Kostic



Založen: May 08, 2017
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: ne září 10 2017, 20:36    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
A jednu doslova PRASÁKOVINU si neodpustím popsat. Jeden člověk, povoláním "dýdžej", mi poradil jeden z "fíglů", jak takovej přeskok aspoň částečně "opravit". Prej se musí v tom inkriminovaným místě, kde přenoska vinou odstředivý síly nebo vrypu napříč přes drážky přeskočí znovu do už projetý drážky a tak ji opakuje PROJET SILNĚ ZATÍŽENÝM HROTEM KUS DRÁŽKY PROTI SMĚRU OTÁČENÍ. Prej se tím aspoň částečně odstraní ta nežádoucí stopa po předchozích přeskočeních (prej jako když se očkem nebo závitníkem projede už částečně strženej závit) a ve zvuku zůstane jen lupanec ... Nezkoušel jsem, ale prodávám jak jsem koupil.

Přesně takhle se "opravovaly" přeskoky u singlů v jukeboxech už od počátku jejich výroby. Je to rasovina, to je jasný, ale úspěšná a desetiletími prověřená.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne září 10 2017, 21:28    Předmět: Citovat

Možná by stál za zkoušku klasický sférický hrot namísto elipťáku, eliptický není vždy automaticky nejvhodnější. Mně se starou Shure M44 povedlo přehrát několik desek, co s OMB10E beznadějně skákaly, ať jsem šteloval tlak a antiskating jak chtěl.
Za zkoušku či půjčení jiné přenosky skoro nic nedáš.
Ale souhlas s Karlem, že MC přenoska není svou typickou, konstrukční velkou boční poddajností a malou setrvačnou hmotou pro tyto případy nejvhodnější.
Určitě půjde někde-odněkud půjčit stará VM2101, případně i VM2204. Ta druhá je přenoskou, určenou do levnějších šasi a ramének, je bočně mnohem tužší, než ostatní tuzemské MM vložky, aby nebyla příliš citlivá na zbytkové hluky pohonu levnějších šasi.
Vložky VM2101 byly dokonce v minulosti instalovány i do šasi typu HC14.20, které mělo talíř poháněno sice měkkým, ale pořád gumovým mezikolem, tedy kontaktní pohon s motorem. Bylo to poslední "lepší" šasi s mezikolem, pak už následovalo jen HC15 už s řemenem a nízkootáčkovým synchromotorem.
Tyhle šasi 14.20, přestože jim byla ve výrobě věnována větší péče, než všem ostatním, měla pořád nějaký principiální zbytkový hluk, ale s přenoskami VM2101 se to dalo snést.
Zklamaní byli potom všichni, kdo si v Tuzexu koupili libovolně lepší americkou či dánskou přenosku a do tohoto šasi ji vestavěli. HC14.20 bylo úspěšné právě je díky "přesně nepovedené" VM2101, strojů s nimi se vyrobila kvanta i na vývoz /NZC142, NZC142, NC142, NC143/.
Pamatuju si z bývalé práce, že právě na tom zatraceném mezikolu i tolerancích motorku šasi HC14.20 s přenoskou VM2101 to stálo i padalo, v servisech s tím byl opruz neskutečný, často se mezikola i motory musely vybírat z těch několika málo kusů, co byly po ruce ve skladě, často se chodilo i do centrálního skladu pro další, když se vybrat nedalo...tfujtajksl.
Ale díky větší boční tuhosti této vložky to bylo ještě snesitelné. jakmile se objevila VM2102 a poddajnější přenosky, bylo i po srandičkách s mezikoly /a nejen v Litovli, ale i v PE a Dualu/.
Určitě bych to zkusil, pokud nejde přiměřeně zachovalo desku opatřit jinde.
Kosta: Jde hlavně o to, že v unitráckých a DDR jukeboxech byly tuhé, magnetické /ne magnetodynamické/ přenosky, se kterými tohle bylo možné a neutrpěly úraz. S MM přenoskou, ale i s krystalem/keramikou bych tohle neriskoval - snad, možná s něčím podobným, jako je Ortofon NightClub II., III. To je něco podobného, jako rýsovací jehla:-) a je možné je provozovat jen na 12" maxáčích. Běžná československá LP se jimi dá dost poničit. Osobní zkušenost ze SL1200 a 1210 Mk.I.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9659
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: po září 11 2017, 5:25    Předmět: Citovat

jo, v jukeboxu v hospodě singl vinyl disk rotoval ve svislé rovině tak musel být
přiměřenej přítlak hrotu aby to snímal, za cenu vyššího optřebení nosiče asi,
zatímco hi-fi gramec vertikal existoval běžně i když u nás nepříliš rozšířen,
měl by to být tangenciál odhaduji



Technics v.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Technics v.jpg
 Velikost:  91.59 kB
 Staženo:  146 krát


_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po září 11 2017, 18:44    Předmět: Citovat

Jo, je to tangenciál z konstrukce Ujce Macušity - konkrétně se to prodávalo pod značkou Technics ... Ale existovaly a dodneška existujou vertikální gramce s přítlakem ramene realizovaným pružinou stejně jako v těch předlistopadovejch jukeboxech z DDR ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund