Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

PCF8583 jako čítač impulsů

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mhepp



Založen: Aug 16, 2017
Příspěvky: 79

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2017, 12:43    Předmět: PCF8583 jako čítač impulsů Citovat

Ahoj,

mám problém s konstrukcí, kde používám PCF8583 jako čítač impulsů...

Zapojení je v podstatě katalogové, místo krystalu mám magnetický spínač (takové to co sepne při přiblížení magnetu) a pull-up rezistor. SW část zapojení funguje, problém je se zákmity na spínači. Registruji vždy 1-4 pulsy na jedno sepnutí (celkem náhodně).

Zkoušel jsem to omezit pomocí RC členu, ale dostal jsem se pouze do stavu, kdy se to asi celé rozkmitalo, takže jsem získal násobně více pulsů (cca 250 až 900 v závislosti na hodnotách R a C, počet samozřejmě náhodný ve velkém rozmezí). Potřebuji snímat pulsy maximálně desítka za sekundu, spíše budou ale velmi řídké (miskový srážkoměr).

Nemám k dispozici osciloskop, abych se podíval, co se děje na vstupu.

Dále mne napadlo použít hallův spínač, problém je v napájení -- 3.3V, nenašel jsem žádný, který by fungoval při tomto napětí -- poradíte, prosím?

Dále mne napadlo zařadit mezi spínač s RC optočlen, žádný jsem ale v šuplíku nenašel -- má to cenu zkoušet?

Děkuji za rady...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka525



Založen: May 22, 2013
Příspěvky: 325
Bydliště: Psáry JN79GW

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2017, 13:08    Předmět: Citovat

Co je čidlem, které vysílá pulsy? Jazýčkový kontakt nebo je to podpořené nějakou elektronikou?
_________________
Jirka


Naposledy upravil Jirka525 dne st srpen 16 2017, 13:31, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31834
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2017, 13:09    Předmět: Citovat

Ten krystal není u mikrořadiče jako čidlo, ten tam slouží jako zdroj taktovacího signálu pro interní bloky a řídí vlastně rychlost běhu vlastního programu. Krystal dej kam patří, případně na jeden z vývodů pro něj (kterej, to najdeš v datasheetu) připoj vnější přesnější oscilátor a jako čidlo použij třeba piezoelement z nějaký hračky, napojenej na jedno- až dvoutranzistorovej zesilovací a omezovací stupeň, kterej ti z pádu kapky učuní krásnej obdélníkovej impuls, normálně zpracovatelnej mikrořadičem.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jirka525



Založen: May 22, 2013
Příspěvky: 325
Bydliště: Psáry JN79GW

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2017, 13:29    Předmět: Citovat

Ekkare domnívám se že tazatel měl na mysli "event counter mode", při kterém se pulsy připojují na vstup OSCI. Podle mě by to mělo fungovat i bez krystalu jako prostý čítač. Pravdou je, že jsem to takhle nikdy nezkoušel.
_________________
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31834
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2017, 13:32    Předmět: Citovat

Jo, mohlo by to fungovat - ale musí to bejt čistej impuls ošetřenej proti zákmitům - což jak zjevně vidno, nemá.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2017, 13:47    Předmět: Citovat

Mezi jazýček a čítač zapoj RC integrační člen s časovou konstantou cca 20- 30 ms a Schmittův klopný obvod ,buď jedno hradlo SKO nebo ze dvou tranzistorů a pár odporů. Neuškodí přívod k jazýčku stínit , vstup čítače je jistě na dost vysoké impedanci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mhepp



Založen: Aug 16, 2017
Příspěvky: 79

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2017, 13:48    Předmět: Citovat

Děkuji, že jste si to srovnali a teď bych poprosil... Wink

Je to tak, jak jste postupně pochopili... Zákmity na spínači jsou problém. Pokud jsem přidal RC obvod proti zákmitům (http://www.eng.utah.edu/~cs5780/debouncing.pdf, strana 13 a 16), tak znikly oscilace na vstupu (jinak si množství pulsů nedovedu vysvětlit).

Máte nějakou radu jak vyčistit ty zákmity? Rád bych nějaké jednoduché řešení... Ještě mne napadlo dát tam 555, ale ta pracuje podle katalogu od 4.5V, což já jsem limitován 3.3V (potřebuji na stejnou I2C připojit i zařízení, které 5V nedá, vést dvě napájení by opět byl problém).

Děkuji za rady...

Edit:

Milan: SKO jsem nedával -- doporučíš nějaký na 3.3V, jazýček je připojen přes krátké vodiče (cca 5cm) z kroucené dvojlinky, tam by se toho nemuselo moc nachytat.

EKKAR napsal(a):
Jo, mohlo by to fungovat - ale musí to bejt čistej impuls ošetřenej proti zákmitům - což jak zjevně vidno, nemá.


Naposledy upravil mhepp dne st srpen 16 2017, 13:52, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka525



Založen: May 22, 2013
Příspěvky: 325
Bydliště: Psáry JN79GW

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2017, 13:50    Předmět: Citovat

Jestli je tam skutečně pouze kmitající kontakt, tak by mohlo pomoci následující zapojení.


impuls.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  impuls.jpg
 Velikost:  39 kB
 Staženo:  198 krát


_________________
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2017, 13:52    Předmět: Citovat

Šlo by použít přepínací jazýčkové relé a dva NANDy viz levá část obrázku.



_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2017, 16:44    Předmět: Citovat

Oscilace při připojení rc členu ti vznikají zřejmě proto, protože ten vstup není "logický", ale v určité části lineární a zesilující ,jak jinak také u oscilátoru. SKO tam vnutí jen úrovně 0 a 1 a tudíž tu lineární oblast při změně stavu "přeskočí ". Můžeš použít třeba hradlo z 4093 , raději nic rychlého jako HC, HCT ap . - ty ne. Prostě tento vstup procesoru není sám o sobě vhodný ke zpracování analogového signálu a musíš mu jej proto tím SKO "předžvýkat" . Řada procesorů má na regulerních vstupech ten SKO již uvnitř a pak to funguje bez problémů .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mhepp



Založen: Aug 16, 2017
Příspěvky: 79

PříspěvekZaslal: čt srpen 17 2017, 11:42    Předmět: Citovat

Milan napsal(a):
Oscilace při připojení rc členu ti vznikají zřejmě proto, protože ten vstup není "logický", ale v určité části lineární a zesilující ,jak jinak také u oscilátoru. SKO tam vnutí jen úrovně 0 a 1 a tudíž tu lineární oblast při změně stavu "přeskočí ". Můžeš použít třeba hradlo z 4093 , raději nic rychlého jako HC, HCT ap . - ty ne. Prostě tento vstup procesoru není sám o sobě vhodný ke zpracování analogového signálu a musíš mu jej proto tím SKO "předžvýkat" . Řada procesorů má na regulerních vstupech ten SKO již uvnitř a pak to funguje bez problémů .


K podobnému závěru jsem došel také, ale mé znalosti jsou v tomto směru velice povrchní, už jsem z toho opravdu vypadl. Poznámka o rychlých hradlech je docela důležitá, práskl bych tam první, co by mi příšlo pod ruku a divil bych se i nadále...

Každopádně děkuji všem za zajímavé podněty a rychlé reakce, o výsledek se podělím, jen to nebude hned, mám toho teď docela dost...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mhepp



Založen: Aug 16, 2017
Příspěvky: 79

PříspěvekZaslal: po březen 26 2018, 19:05    Předmět: Citovat

Zdravím po čase,

řešení jsem nalezl, tak se chci podělit.

Jako omezení zákmitů na spínači jsem použil 2 odpory 10k a kondenzátor 1uF, připojil na SKO 74hc14, výstup z SKO na PCF a hle, ono to funguje. Hodnoty jsem nastřelil by voko, co šuplík ve vhodném rozměru dal (kanibalizuji staré DPS s SMD součástkami Wink )

Takže děkuji za rady, vyřešeno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund