Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Magnetofon M710
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
made001



Založen: Sep 14, 2008
Příspěvky: 208

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2017, 7:27    Předmět: Magnetofon M710 Citovat

Zdravim vsechny,

Pustil jsem se do opravy tohoto magnetofonu. Zacal jsem mechanikou a hned si vsiml ztvrdle a popraskane pritlacne kladky. Predpokladam, ze ji bude potreba vymenit. Jeji prumer je 13mm, sirka 6mm a prumer hridele 2mm. Nikde na interneru jsem nenasel takovou, ktera by mela tyto rozmery. Nevali se treba nekomu doma? Diky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2726
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2017, 7:35    Předmět: Citovat

A co tato:
http://www.hadex.cz/m559-kladka-13x5mm-na-osku-2mm/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
made001



Založen: Sep 14, 2008
Příspěvky: 208

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2017, 7:42    Předmět: Citovat

Tu jsem nenasel, ta by mohla byt OK. Diky. Nejdriv sundam tu starou, snad se mi to podari, bude to moje premiera.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1751
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2017, 7:56    Předmět: Citovat

a takáto ? http://www.avelmak.sk/index.php?lm=823&pg=det&article=13000


13000.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  13000.jpg
 Velikost:  15.62 kB
 Staženo:  195 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2017, 8:56    Předmět: Citovat

V Hadexu dřív prodávali ještě jednu i s kovovým držákem, po vyjmutí z něj pasovala do teslácké mechaniky úplně přesně. Bohužel už ji nikdy později neměli. Nejlepší bude asi ta 13x5-2, nebo 13x8,5-2 s mosazným středem. U mosazného středu bylo potřeba přesně ubrousit přečnívající části = zarovnat střed do roviny obložení. I to se mi podařilo a pak rovněž pasovala.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
made001



Založen: Sep 14, 2008
Příspěvky: 208

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2017, 9:07    Předmět: Citovat

Diky, jeste by me zajimala jedna vec. Je mozny, ze diky te poskozene kladce, ktera je i mirne excentricka, kazda kazeta hraje s jinyma vyskama? Zkousel jsem par kazet a u kazde jsem musel individualne nastavovat kolmost hlavy, abych dosahl maxima vysek. Ten kazetak ma na celnim panelu otvor, kterym je mozny pri prehravani kolmost hlavy nastavovat, ale to mi prijde divny, ze by to bylo nutny, kdyz by byl magnetofon funkcni. Nebo se pletu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2017, 9:14    Předmět: Citovat

Jestli není problém přímo v jednotlivých kazetách (poškozený pásek, nahrané na různě seřízených magnetofonech), bude to kladkou. Otvor pro seřízení hlavy má mnoho kazeťáků, právě proto, aby šlo s co nejvyšší kvalitou přehrávat kazety nahrané na různých přístrojích v různém stavu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
made001



Založen: Sep 14, 2008
Příspěvky: 208

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2017, 9:18    Předmět: Citovat

Ty kazety by mely byt OK, na SM 261 mi hraji naprosto v pohode. Kdyz se nad tim tak zamyslim, bude to nejspis tou kladkou. Ta nekruhovost zpusobuje i modulaci tonu. Pred vymenou kladky nema cenu nic na mechanice serizovat. Elektronika vypada OK. Zatim jsem meril frekvencku jen snimaciho zesilovace. Diky za rady!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2017, 11:02    Předmět: Citovat

Jistě, kladka může tahat pásek v kazetě nahoru a dolů, má zásadní vliv.
Ale podle mě je to i tou mechanikou M710 jako takovou.
Je to původně upravená mechanika z B60 či B200 a je bohužel už v principu funkce tak nepřesná, že i k dobře založené kazetě najíždí hlavy pokaždé v maličko jiné poloze, proto se každá kazeta chová mírně jinak po stránce výšek.
M710 je opravdu příšerný střep hlavně po mechanické stránce a dá hodně práce ji donutit, aby opakovaně hrála pokaždé stejně. Pokud je elektronika v pořádku, tak to nahrává i přehrává poměrně slušně.
Ale je potřeba používat jen jeden druh kazet, při stisku kláves používat pokaždé stejnou rychlost stisku apod., prostě mechanika s velkými vůlemi a tolerancemi.
Vadilo to silně už u typu B60, což bylo sice mono, ale tím hůř - dvojnásobná šířka stopy. Tak, jak byla obrazek_cenzuraě řešená elektronika v B60, tak stejně obrazek_cenzuraě nechali vyřešit i mechaniku. Ten magnetofon měl prostě na starosti nějaký tým lidí, kterým šéfoval pitomec, pokud to nechal dojít tak daleko. Ještě, že B200 se prakticky vůbec nevyráběla.
No a pak Bratislava použije do stereofonní minivěže tuhle idiotskou, zastaralou a kravsky velkou mechaniku, tolerančně řešenou jako nenáročné mono - to nemohlo dopadnout dobře.
Vyhledejte si v dobových AR testy. To je počteníčko..
Kromě toho v době vzniku byl v Bratislavě, která to i finálně kompletovala, jen těžko uvěřitelný bordel. V krabicích chyběly návody, šňůry, některé Z710 odcházely po 2-3 zapnutích a podobně. Byla to ostuda jako hrom.

Je tam problém ten, že i když budu M710 chtít používat jen pro přehrávání kazet, natočených na jiném, lepším stroji a na tyto kazety si seřídím hlavu, tak to pokaždé bude hrát jinak - podle toho, jak se aktuálně kazeta v mechanice usadí. Je to hrůza, ale je to bohužel tak. Stěžovali si na to lidi, už když to bylo nový - kolem M710 i Z710 byla v aktuální době docela mela s reklamacemi.

Když srovnáte Z710 třeba s Unitrou PW8010, přístroje ze stejné třídy, tak z toho vyjde Z710 jako kupa sraček. PW8010 je řešený naprosto "tradičně" a má naprosto ve všem navrch.
Pokud někdo do rezervního vstupu Z710 připojil lepší zahraniční cívkáč, který s LH pásem dával na výstupu volt a víc, tak to v prvních vyrobených sériích příslušný vstup oddělalo..
V servisních manuálech od Z710 i M710 mám vložených tolik poznámek, že by podle nich výrobce musel půlku každého toho aparátu úplně předělat..
I přes jeho složitost byl relativně nejméně problémový T710.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
made001



Založen: Sep 14, 2008
Příspěvky: 208

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2017, 11:16    Předmět: Citovat

Tak mozna proto je pristupne ladeni kolmosti hlavy bez potreby sundani celniho krytu. Uz s tim sroubem nekdo tocil prede mnou, neni na nem ta barva. Ted uz se nedivim Smile Skoda, jinak elektronika funguje dobre, az na 70V, misto 50V, pri Cr02 na mazaci hlave, ale to urcite doladim trimrem. Vse je celkem zachovale, az na tu pritlacnou kladku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2017, 11:24    Předmět: Citovat

Ty mazací hlavy měly jisté výrobní tolerance a 70 V může být naprosto v pořádku, jestli má hlava obstarat potřebný stupeň odmazání.
Napětí na mazací hlavě není důležité - důležitá je velikost předmagnetizačního proudu, který je z toho napětí odvozený, a změnou napětí na mazací hlavě změníš i tu předmagnetizaci. Tak bacha na to!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
made001



Založen: Sep 14, 2008
Příspěvky: 208

PříspěvekZaslal: st srpen 16 2017, 11:28    Předmět: Citovat

To je pravda. Ja vychazim ze servisniho manualu, kde uvadi, ze na mazaci hlave ma byt 50V pri volbe pasku Cr. Dulezite v podstate neni, nahravat nic nebudu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Misak



Založen: Jul 27, 2023
Příspěvky: 76
Bydliště: Štětí

PříspěvekZaslal: ne říjen 15 2023, 15:53    Předmět: Citovat

Zdravím, nechci zakládat nové téma M710.
Řeším napájení jedné větve z transformátoru, mám tam cca o 10V víc, což by asi být nemělo.
Přikládám část schématu s částí na 23V, ta druhá 15V je OK. Doplnil jsem naměřené hodnoty k měr. bodům. Byla vadná jedná dioda KY130/300 nahrazeny všechny čtyři za 1N4007
Prosím poradíte?
Díky.



FullSizeRender-compressed.jpeg
 Komentář:
 Velikost:  90.09 kB
 Zobrazeno:  82 krát

FullSizeRender-compressed.jpeg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12059
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne říjen 15 2023, 17:45    Předmět: Citovat

kolik máš na trafu na těch vinutích ?
na obou ?
mělo by tam být 24V a 30V střídavých . . .
trafo je na 220V, kolik máš v síti ??



M710_zdroj2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  242.89 kB
 Zobrazeno:  69 krát

M710_zdroj2.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Misak



Založen: Jul 27, 2023
Příspěvky: 76
Bydliště: Štětí

PříspěvekZaslal: ne říjen 15 2023, 19:38    Předmět: Citovat

V síti je 233V
Vinutí 5-13 29V, za T803 16V což je OK.
Vinutí 2-3 34,4V, napětí dle prvního obrázku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund