Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

MERKUR 2, čáry v obrazu až do rozpadnutí obrazu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá červenec 21 2017, 17:59    Předmět: Citovat

Pánové, psal jsem, že to dělá BF257 ve videozesáku, protože tu samou závadu jsem na Merkuru i na PMD 85 zeleným monitoru měl, tak nechápu, proč tu rozvíjíte nesmyslný teorie.
Petře, dej tam klidně jinou BF257, já je tam dal znova, polský.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: pá červenec 21 2017, 18:02    Předmět: Citovat

Michal22 napsal(a):
Když se pohne trimrem vertikální frekvence, tak to taky udělá čáry, co spousta lidí nazve vodorovnými čarami. I když nejsou vodorovné.
To jo, ale to by mu ten obraz i poskakoval. I když pak píše, že při širším pruhu ujede, takže čert ví.
Na tom svitku je v činném běhu minimální napětí - je přemostěn seplým KU, ten by se takto projevovat neměl. Zkusil bych Celeronovu radu na výměnu BF (s tím jsem se kupodivu nepotkal), pak se uvidí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12336

PříspěvekZaslal: pá červenec 21 2017, 18:05    Předmět: Citovat

Ano, i závada BF257 je teoreticky možná... Wink
p.s. S podobnou popisovanou závadou jsem se setkával právě v případě sršení vn na přívodu k obrazovce (hlavně při vyšší vlhkosti vzduchu). Také byl někdy vadný vn-usměrňovací sloupec.


Naposledy upravil masar dne pá červenec 21 2017, 18:12, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá červenec 21 2017, 18:12    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
Ano, i závada BF257 je teoreticky možná... Wink


Pánové, bacha, pochybujete o Hillových teoriích, to jste si tedy dovolili docela dost. Mr. Green On někde vyhrabal ten lavinovej průraz BF257 nebo ty jeho pidi průchodky. Já jsem přidal jen tu nádeničinu s ERS50 a přehazováním modulů mezi dvěma Merkurama Wink

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12336

PříspěvekZaslal: pá červenec 21 2017, 18:15    Předmět: Citovat

Pokud jsou to Hillovy teorie, pak moje věta ji potvrzuje, nikoliv rozporuje. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: pá červenec 21 2017, 18:45    Předmět: Citovat

První (horní) fotka je co to běžně dělá, spíš dělalo. Druha (spodní) fotka je co to začalo dělat až teď. Obraz chvíli drží, pak začne rolovat nahoru, vrátí se k proužkům a tak dokola.

Jak jsem psal, hrát si s tím budu až zítra a doufám, že to bude jen ten tranzistor. Při té příležitosti vyměním i ty dva „hovňáky“ za C2 TC180 150n/100V na desce D dám TC205 150n/100V a za C9 TC183 100n/400V na desce K dám TC208 100n/630V.



merkur2-1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  merkur2-1.jpg
 Velikost:  81.9 kB
 Staženo:  159 krát


merkur2-2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  merkur2-2.jpg
 Velikost:  70.55 kB
 Staženo:  113 krát


_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: so červenec 22 2017, 0:19    Předmět: Citovat

Ta první obrazovka s bílými pruhy by té vadné BF asi odpovídala. Ale zkrat na BF normálně udělá jen tu bílou, nerozhází vertikál. To by musela BF probíjet do báze a zablokovat tím výstupní tranzistor OMF, ale to by se sypal i řádkový rozklad. Skoro to vypadá na dvě vady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: so červenec 22 2017, 10:49    Předmět: Citovat

Tak jsem vyměnit tu kapitalistickou BF257 za polskou BF257 na desce D a obraz je perfektní, jen jsem trošku doladit jas s kontrastem. Taktéž jsem vyměnil ty dva „hovňáky“ za již zmiňované TC20x.

Ta původní BF257 má zčernalí cín na vývodech tak i na spodku pouzdra, ta TC180 co je hned vedle a téměř se dotýká chladiče je na cca 50% obvodu docela tmavá až černá. Že by se něco odpařovalo s té zalévací hmoty a způsobilo zčernání cínu?? Snad to těch fotkách bude něco vidět.

To co leze za signál z 8 bitových počítačů je jen něco co se více či méně podobá videosignálu. (nejsou přesně dodrženy synchronizační impulzy /časovaní/ případně úplně chybí při zatemnění a to u IQ151 čímž dochází k natrhávání několika prvních řádku, než se chytne řádková synchronizace/) Poctivé analogové televize/monitory s tím nemají problém ale u čistokrevných digitálních placek je to model od modelu zda si s tím poradí. Další věc je ta aby ten obraz byl takto hezky kontrastní je nutno docela dost si pohrát s nastavením jasu a kontrastu tj. úplně jiné nastaveni než při sledovaní klasického video/televizního signálu. Aneb pokut je TVP nastavena na sledování klasického video/televizního signálu a připojí se signál z 8 bitových počítačů tak to v drtivé většině vypadá dost podobně jako ta druha fotka z mého příchozího příspěvku jen s tím rozdílem že je obraz synchronizován.

To že se při vadné BF257 na desce D, utrne snímková synchronizace, může být dáno „nekvalitou“ zpracovávaného signálu

Konkrétně tento TVP s používanou deskou videa má problém s řádkovou synchronizací, pokud je vykreslován „video ramkový bordel“ tj. plné pokrytí obrazovky náhodnými znaky při zapnutí. Někdy se obraz synchronizuje jindy ne. Synchronizace se chytí okamžitě po tom, co se smaže video RAM nebo se přepne TVP z video režimu na TV režim a zpět. Jakmile je obraz synchronizován tak se už nerozpadne. Toto to dělá jen v dané kombinaci tj. TVP a video karta jiná kombinace se takto neprojevuje. To je jen na okraj

MERKUR už běží přes hodinu, co píšu tento elaborát a vše v pořádku.



BF_TC_1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  BF_TC_1.jpg
 Velikost:  137.79 kB
 Staženo:  139 krát


BF_TC_2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  BF_TC_2.jpg
 Velikost:  129.88 kB
 Staženo:  112 krát


_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19433
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so červenec 22 2017, 12:29    Předmět: Citovat

Díky za to, že někdo pojmenoval nějaké teorie po mně. Až na to, že v tomto případě nešlo o teorii, ale poznatek z praxe, která ho opět potvrdila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: so červenec 22 2017, 13:36    Předmět: Citovat

To, že obraz z počítače na TV vypadá občas blbě a musí se nastavit jinak než pro vysílání, je způsobeno taky tím, že ČBTV nezachovávají korektně ss složku obrazu. Pro video to moc nevadí, byť někdy mě to štvalo, ale u počítače, kde je běžný obraz typu bílé písmo na černém pozadí, to způsobuje, že to pozadí je pak šedé, vyblité a tmavne s tím, jak písma přibývá. Přitom to u těchto TV z principu udělat šlo, ale výrobci si to zjednodušovali. Mimo jiné se tak snadno řešilo omezení maximálního proudu obrazovky. U PC monitorů se ss složka přenáší korektně i u čb typů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so červenec 22 2017, 15:01    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Díky za to, že někdo pojmenoval nějaké teorie po mně. Až na to, že v tomto případě nešlo o teorii, ale poznatek z praxe, která ho opět potvrdila.

No já nevím, kdysi jsme o tom komunikovali přes SZ a tvrdil jsi, že jsi to někde vyčetl. Pochybuju, že se dá v běžný dílně lavinovej průraz odměřit. Ta SZ je už dávno pryč ale po ní jsem do fóra napsal:

Příspěvek Zaslal: pá srpen 05, 2011 9:48 am
Kdyby to nekoho zajimalo, tak ty bily prskance na obrazarne Merkura delala BF257 na patici obrazarny. Prisel jsem na to jen nahodou kdy jsem ji ze zoufalstvi vymenil. Hill si vzpomel, ze nekde kdysi cetl, ze u nich dochazi k lavinovymu prurazu. Zajimavy je ze pri mereni na BM529 je v porovnani s jinou novou BF258 uplne v poradku. Nikda pred tim jsem se s tim nesetkal.

Kdyby to byl poznatek z Tvý praxe, tak bych to napsal zcela jinak. Wink

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19433
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so červenec 22 2017, 17:20    Předmět: Citovat

Tak to nebudeme řešit, taky se mi nechce dohledávat a memory overflow...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.32 sekund